Халқаро кузатувчилар билан учрашув
Ўзбекистон Республикаси Ахборот технологиялари ва коммуникацияларини ривожлантириш вазирлигида 2016 йил 22 ноябрь куни Европада хавфсизлик ва ҳамкорлик ташкилотининг Демократик институтлар ва инсон ҳуқуқлари бўйича бюроси кузатувчилари миссияси раҳбари Йохан Петер Трауготт Тейлер билан учрашув бўлиб ўтди.
Миссия экспертлари мамлакатимизда электрон ҳукумат тизими ва замонавий ахборот-коммуникация технологияларининг ривожи ва истиқболлари билан таништирилди.
Кузатувчиларга мамлакатимизда фуқаролик жамиятини ривожлантиришга ахборот технологияларини жорий этиш, электрон ҳукумат тизимини тараққий эттириш, шунингдек, Ўзбекистон Республикаси Президентлигига номзодларнинг сайловолди ташвиқоти жараёнида замонавий телекоммуникация ва ахборот технологияларидан кенг фойдаланиш бўйича кўрилаётган чора-тадбирлар хусусида маълумот берилди.
Ўзбекистонда АКТни янада ривожлантириш, уни давлат ва жамият ҳаётига самарали татбиқ этиш бўйича кенг қамровли ишлар амалга оширилмоқда. Аҳоли фаровонлигини ошириш ҳамда иқтисодиётни тараққий эттиришнинг муҳим омили ҳисобланган электрон ҳукумат тизимини ривожлантириш давлат сиёсатининг устувор йўналишларидан бири экани таъкидланди.

Встреча в Мининфоком
В Министерстве по развитию информационных технологий и коммуникаций 22 ноября 2016 года состоялась встреча с главой Миссии наблюдателей Бюро по демократическим институтам и правам человека (БДИПЧ) Организации по безопасности и сотрудничеству в Европе (ОБСЕ) Йоханом Петером Трауготтом Тейлером.
Эксперты Миссии были ознакомлены с состоянием и перспективами развития в Узбекистане системы электронного правительства и современных информационно-коммуникационных технологий.
Гостям предоставлена подробная информация о принимаемых мерах по внедрению информационных технологий в процесс формирования гражданского общества в нашей стране, развитию системы электронного правительства в Узбекистане, а также использованию современных телекоммуникационных и информационных технологий в процессе предвыборной агитации кандидатов в Президенты Республики Узбекистан.
Отмечалось, что в Республике Узбекистан осуществляется последовательная и интенсивная работа по дальнейшему развитию ИКТ, их эффективному внедрению в государственную и общественную жизнь страны. Развитие системы электронного правительства как важного фактора повышения благосостояния народа и экономического роста страны является одним из основных приоритетов государственной политики Узбекистана.
Состоялся обмен мнениями по последним тенденциям и перспективам развития информационно-коммуникационных технологий на глобальном уровне.