Халқаро кузатувчилар Наманганда
Наманганда Европада хавфсизлик ва ҳамкорлик ташкилоти (ЕХҲТ) Демократик институтлар ва инсон ҳуқуқлари бўйича бюросининг (ДИИҲБ) Ўзбекистон Республикаси Президенти сайловини кузатиш бўйича миссияси узоқ муддатли кузатувчилари Диана Франка Феррари ва Шейн Кёнг Ан ўз миссиясини бошлади.
Кузатувчилар Ўзбекистон Республикаси Президенти сайловини ўтказувчи 6-Наманган округ сайлов комиссиясининг раиси Пахриддин Маткаримов билан учрашди. Унда кузатувчилар миссия сайловни баҳолашда ЕХҲТ мажбуриятларига, демократик сайлов ўтказишнинг халқаро стандартлари ва талабларига ҳамда миллий қонунчиликка таянишини таъкидлади.
Кузатувчилар сайлов жараёнида бўлиб ўтадиган тадбирларни, сайлов маъмурияти ва мутасадди ташкилотлар фаолиятини, қонунчиликка риоя қилинишини кузатади ва сайловга тайёргарлик, сайлов кунги тадбирларнинг оммавий ахборот воситаларида ёритилишини мониторинг қилади.
– Мен Ўзбекистондаги сайловларда мазкур миссия кузатувчиси сифатида иккинчи марта иштирок этмоқдаман, – дейди Диана Франка Феррари. – Аввало, биз Ўзбекистондаги шундай муҳим сиёсий тадбирда иштирок этаётганимиздан мамнунлигимизни, ўзбек халқининг маданиятига чуқур ҳурмат билан қарашимизни айтмоқчимиз. Ҳар бир сайлов алоҳида жараён ва бир-бирини такрорламайди, шунинг учун уларни солиштириб бўлмайди. Биз Наманганда сайлов участкалари фаолияти билан танишамиз, сиёсий партиялар, оммавий ахборот воситалари, фуқаролик жамияти вакиллари билан учрашамиз.
Кузатувчилар округ ва участка сайлов комиссияларининг таркиби, фаолияти, Президентликка номзодларнинг сайловолди ташвиқоти тадбирлари, уларга қонунчилик талаблари асосида тенг шароитлар яратиб бериш масалалари билан қизиқди. Кузатувчиларга вилоятда бу борада олиб борилаётган ишлар ҳақида сўзлаб берилди.

Международные наблюдатели – в Намангане
В Намангане к своей работе приступили долгосрочные наблюдатели Миссии по наблюдению за выборами Президента Республики Узбекистан от Бюро по демократическим институтам и правам человека (БДИПЧ) Организации по безопасности и сотрудничеству в Европе (ОБСЕ) Диана Франка Феррари и Шейн Кёнг Ан.
Наблюдатели встретились с председателем 6-й Наманганской окружной избирательной комиссии по выборам Президента Республики Узбекистан Пахриддином Маткаримовым. В ходе встречи наблюдатели отметили, что при оценке выборов миссия будет опираться на обязательства ОБСЕ, международные стандарты и требования проведения демократических выборов, а также на национальное законодательство.
Наблюдатели будут следить за ходом избирательной кампании, деятельностью избирательных комиссий и соответствующих организаций, соблюдением законодательства, осуществлять мониторинг освещения подготовки к выборам и процесса голосования в средствах массовой информации.
- Это второе мое участие в выборах в Узбекистане в качестве наблюдателя в составе миссии ОБСЕ, - говорит Диана Франка Феррари. - Хочется выразить удовлетворение от участия в таком важном политическом мероприятии и глубокое уважение к узбекскому народу. Мы ознакомимся с деятельностью избирательных участков в Намангане, встретимся с представителями политических партий, средств массовой информации и гражданского общества.
Наблюдатели интересовались составом и деятельностью окружной и участковых избирательных комиссий, ходом предвыборной агитации кандидатов в Президенты, принимаемыми мерами по созданию для них равных условий в соответствии с требованиями законодательства. Наблюдатели были подробно проинформированы о проводимой в области работе в этом направлении.