Ҳотамжон Кетмоновнинг Андижон вилояти сайловчилари билан учрашуви
Ўзбекистон Халқ демократик партиясидан Ўзбекистон Республикаси Президентлигига номзод Ҳотамжон Кетмонов 4 ноябрь куни Андижон вилояти сайловчилари билан учрашди.
Онлайн видеоконференция шаклида ўтказилган учрашувни Ўзбекистон Республикаси Олий Мажлиси Қонунчилик палатаси депутати А.Қирғизбоев очди. Президентликка номзоднинг ишончли вакили А.Нурматов йиғилганларни номзоднинг таржимаи ҳоли билан таништирди.
Ўзбекистон Республикаси Президентлигига номзод Ҳотамжон Кетмонов ўз нутқида сайловолди дастурининг асосий йўналишлари ҳақида сўзлади.
Дастур партиянинг ғоя ва дастурий мақсадларига, хусусан, Олий Мажлис Қонунчилик палатасидаги Ўзбекистон Халқ демократик партияси фракциясининг парламентдаги кўпчилик – Демократик кучлар блокига нисбатан ўзини мухолифат, деб эълон қилгани, бу мухолиф фракция сифатида илгари сурган қатор ғояларга асосланишини таъкидлади.
Дастурда аҳолининг давлат ва жамият томонидан қўллаб-қувватлашга эҳтиёжманд қатлами манфаатларини ҳимоя қилиш, бандликни таъминлаш тизимини замонавий усулларни жорий қилиш орқали доимий такомиллаштириб бориш каби устувор йўналишларга кенг ўрин берилган.
Номзод ушбу мақсадда ижтимоий-иқтисодий дастурларни амалга ошириш давомида барқарор иш ўринлари яратиш кўрсаткичлари мазкур дастурларнинг муҳим мезонларидан бўлишини таъминлаш, ишчи кучи четга чиқиб кетишининг олдини олиш, бунинг учун ҳар йили қабул қилинадиган иш ўринлари ташкил этиш ва аҳоли бандлигини таъминлаш давлат дастури ижросида янгича ёндашувларга ўтиш, ҳудудларни ижтимоий-иқтисодий ривожлантириш дастурларини тузишда жорий ва истиқболдаги ривожланиш йўналишларини тўғри ва аниқ белгилаш, хизмат кўрсатиш ва сервис соҳасида фаолият юритаётган корхона ва ташкилотларда меҳнатга лаёқатли аҳоли бандлигини таъминлаш бўйича саъй-ҳаракатларни фаоллаштириш, ушбу соҳаларга мамлакатда мавжуд бўлган бўш меҳнат ресурсларини фаол жалб этиш зарурлиги бўйича таклифларни илгари сурди.
Дастурда кичик бизнес, уй меҳнати, касаначилик ва оилавий тадбиркорликни янада ривожлантириш орқали хотин-қизлар бандлигини таъминлаш самарадорлигини ошириш, меҳнат қонунчилигида аёлларга берилган ҳуқуқ ва қўшимча имтиёзлардан кенг фойдаланиши учун янада мақбул шароитлар яратиш лозимлиги қайд этилган.
Учрашувда Андижон тумани тиббиёт бирлашмаси бош шифокори И.Йўлдошев, Ўзбекистон ХДП Андижон вилояти кенгаши фаоли З.Охунова, партия фахрийси Т.Рустамов, "Нуроний" жамғармаси Бўз тумани бўлими раиси И.Эгамбердиев ва бошқалар номзоднинг дастурида илгари сурилаётган ташаббуслар ҳақида сўз юритди. Сайловчиларни 2016 йил 4 декабрь куни бўладиган Ўзбекистон Республикаси Президенти сайловида фаол иштирок этишга чақирди.

Встреча Хатамжона Кетмонова с избирателями Андижанской области
Кандидат в Президенты Республики Узбекистан от Народно-демократической партии Узбекистана Хатамжон Кетмонов 4 ноября встретился с избирателями Андижанской области.
Встречу, прошедшую в формате видеоконференции, открыл депутат Законодательной палаты Олий Мажлиса Республики Узбекистан А.Киргизбоев. Доверенное лицо кандидата в Президенты А.Нурматов ознакомил собравшихся с биографией кандидата.
Кандидат в Президенты Республики Узбекистан Хатамжон Кетмонов в своем выступлении рассказал об основных направлениях своей предвыборной программы.
Он отметил, что в основу предвыборной программы положены идеи и программные цели партии, в том числе приоритеты, связанные с принятием фракцией Народно-демократической партии Узбекистана в Законодательной палате Олий Мажлиса решения об объявлении ее оппозицией по отношению к блоку демократических сил, составляющему парламентское большинство.
Приоритетными направлениями программы являются такие вопросы, как защита интересов малообеспеченных слоев населения, нуждающихся в поддержке государства и общества, постоянное совершенствование системы обеспечения занятости на основе современных методов.
В этих целях кандидатом предлагается обеспечить взаимосвязь ключевых критериев социально-экономических программ регионов с числом создаваемых в ходе их осуществления стабильных рабочих мест, перейти к новым подходам в разработке и исполнении ежегодно принимаемых государственных программ создания новых рабочих мест и обеспечения занятости населения и предотвращать на этой основе отток рабочей силы за пределы страны, правильно и четко определять текущие и перспективные направления развития при разработке программ социально-экономического развития регионов, активизировать меры по обеспечению занятости трудоспособного населения на предприятиях, предлагающих стабильные рабочие места с достойной заработной платой, в первую очередь на предприятиях и в организациях сферы услуг и сервиса, активно привлекать в эту сферу имеющиеся в стране свободные трудовые ресурсы.
В программе отмечается необходимость повышения эффективности обеспечения занятости женщин путем дальнейшего развития малого бизнеса, надомного труда, семейного предпринимательства, создания еще более благоприятных условий для широкого использования женщинами предоставленных им трудовым законодательством прав и дополнительных льгот.
Главный врач Андижанского районного медицинского объединения И.Юлдашев, активистка Андижанского областного совета Народно-демократической партии Узбекистана З.Охунова, ветеран партии Т.Рустамов, председатель Бозского районного отдела фонда “Нуроний” И.Эгамбердиев и другие высказали свои мнения по выдвигаемым в программе кандидата инициативам. Выступившие призвали избирателей активно участвовать в предстоящих 4 декабря 2016 года выборах Президента Республики Узбекистан.