2016 йилнинг 2 ноябрда Ўзбекистон Республикаси Марказий сайлов комиссиясида Европада хавфсизлик ва ҳамкорлик ташкилоти (ЕХҲТ) Демократик институтлар ва инсон ҳуқуқлари бўйича бюросининг (ДИИҲБ) Ўзбекистон Республикаси Президенти сайловини кузатиш бўйича миссияси раҳбари Йохан Петер Трауготт Тейлер бошчилигидаги кузатувчилар билан учрашув бўлиб ўтди.
Марказий сайлов комиссияси раиси М. Абдусаломов Комиссиянинг ЕХҲТ ДИИҲБ билан ҳамкорлиги самарали ривожланиб бораётгани ва ижобий натижалар бераётганини таъкидлади. ДИИҲБ расмий веб-сайтида жорий йилнинг 21 октябрида эълон қилинган ҳисоботида айтилганидек, Ўзбекистонда сайлов кампаниясининг барча босқичлари қонунда белгиланган муддатларда ва тартибда Марказий сайлов комиссияси томонидан тасдиқланган Ўзбекистон Республикаси Президенти сайловига тайёргарлик кўриш ва уни ўтказиш бўйича асосий тадбирлар дастури доирасида амалга оширилмоқда.
Ҳисоботда 2015 йилнинг март ойида ўтказилган президентлик сайлови якунларига кўра ўша йилнинг декабрь ойидаёқ “Марказий сайлов комиссияси тўғрисида”ги, “Ўзбекистон Республикаси Президенти сайлови тўғрисида”ги қонунларга ҳамда бошқа норматив ҳужжатларга ўзгартиш ва қўшимчалар киритилгани ижобий баҳоланди. Сиёсий партияларнинг сайловда иштирок эта олишини енгиллаштириш мақсадида президентликка номзод кўрсатиш учун зарур бўладиган имзолар сонининг қисқартирилгани, сайловолди ташвиқоти тушунчаси, уни ўтказиш шакллари, турлари ва усуллари тўғрисидаги норманинг мустаҳкамлаб қўйилгани, қамоқда сақлаш жойларида сайлов участкалари тузилиши, муддатидан олдин овоз бериш муддатлари, тартиби ва жараёни мустаҳкамлаб қўйилгани, овоз бериш бошланишига бир кун қолганида “сукунат куни” ўрнатилиши ҳамда бошқа ўзгартиш ва қўшимчалар алоҳида қайд этилган.
Марказий сайлов комиссияси сайловчилар рўйхатини тузиш тартиби, номзодлар кўрсатиш ва уларни қўллаб-қувватлаб тўпланган имзо варақалари тўғри тўлдирилганлигини текшириш тартиб-таомилини, сайловолди ташвиқоти ташкил этилишини ҳамда сайлов кампанияси молиялаштирилишини, шикоят ва аризалар кўриб чиқилишини, шу жумладан маъмурий ҳуқуқбузарликлар расмийлаштирилишини, шунингдек кузатувчиларнинг ҳуқуқлари ҳамда бурчларига оид масалаларни тартибга солиб турувчи ҳужжатларни янгилади.
Учрашувда ЕХҲТ ДИИҲБ миссияси фаолияти, унинг Ўзбекистонда сайловни кузатиш бўйича Марказий сайлов комиссияси билан ўзаро ҳамкорлигини ташкил этиш масалалари хусусида фикр алмашилди.
Таъкидлаш лозимки, Бюронинг сайловни кузатиш бўйича миссияси таркибига асосий гуруҳ билан бирга 20 нафар узоқ муддатли кузатувчилар, овоз бериш куни сайлов участкаларида кузатувни амалга оширадиган 250 нафар қисқа муддатли кузатувчилар киритилган.
Шу йилнинг 5 ноябр куни мамлакатимизга келадиган узоқ муддатли кузатувчиларнинг вазифаси юртимизда сайлов жараёнининг турли босқичларини кузатишдан иборат. Кузатув натижалари Бюрога сайлов жараёни ҳақида тўлалигича ҳисобот тузиш имконини беради.
Шунингдек, жорий йилнинг 2-6 декабрь кунлари фаолият юритиши назарда тутилган қисқа муддатли кузатувчиларнинг вазифалари уларга бириктирилган ҳудудда сайлов куни кузатувни амалга ошириш, ўз хулосалари натижаларини Бюронинг қароргоҳига етказишдан иборат.
Таъкидлаш лозимки, сайловни кузатиш бўйича тўлиқ таркибдаги миссия Марказий сайлов комиссиясининг таклифи ҳамда мамлакатимиз мазкур муҳим сиёсий тадбирни халқаро стандартларга мувофиқ очиқ ва ошкора ўтказишга тайёрлиги эътиборга олиниб, Ўзбекистонга илк маротаба юборилмоқда.

Встреча в Центральной избирательной комиссии
В Центральной избирательной комиссии Республики Узбекистан (ЦИК) состоялась встреча с членами основной группы Миссии наблюдателей от Бюро по демократическим институтам и правам человека (БДИПЧ) Организации по безопасности и сотрудничеству в Европе (ОБСЕ), прибывшей в нашу страну. Миссию возглавляет Йохан Петер Трауготт Тейлер.
Председатель Центризбиркома М.Абдусаломов отметил, что сотрудничество ЦИК с БДИПЧ ОБСЕ плодотворно развивается и дает свои позитивные результаты. Как отмечается в отчете, опубликованном 21 октября текущего года на веб-сайте ОБСЕ, все этапы избирательной кампании осуществляются в установленные сроки и порядке в рамках утвержденной Программы основных мероприятий по подготовке и проведению выборов Президента Республики Узбекистан.
Положительно оценено внесение в декабре 2015 года изменений и дополнений в законы «О выборах Президента Республики Узбекистан», «О Центральной избирательной комиссии», и другие акты законодательства сразу после президентских выборов в марте того года. Особо отмечаются такие поправки, как уменьшение необходимого количества подписей избирателей в поддержку кандидата в Президенты в целях облегчения участия политических партий в выборах, закрепление норм о понятии предвыборной агитации, видах, формах и методах ее проведения, образование избирательных участков в местах содержания под стражей, определение сроков, порядка и процедуры досрочного голосования, установления «дня тишины» за день до начала голосования. Все эти изменения внесены с учетом предыдущих рекомендаций БДИПЧ ОБСЕ и соответствуют общепризнанным избирательным стандартам.
ЦИК обновила нормативно-правовые акты, уточняющие порядок составления списков избирателей, регулирующие процедуры выдвижения кандидатов и верификации собранных в их поддержку подписей, организации предвыборной агитации и финансирования избирательной кампании, рассмотрения жалоб и заявлений, в том числе оформления административных правонарушений, а также права и обязанности наблюдателей. Особо подчеркивается открытость и гласность деятельности избирательных комиссий, широкое участие в их заседаниях представителей СМИ, политических партий и международных наблюдателей, готовность ЦИК оперативно размещать на официальном веб-сайте все материалы, связанные с избирательной кампанией.
В ходе встречи состоялся обмен мнениями по вопросам организации деятельности Миссии БДИПЧ ОБСЕ, ее взаимодействия с Центризбиркомом в рамках наблюдения за президентскими выборами в Узбекистане.
Следует отметить, что в состав миссии БДИПЧ ОБСЕ по наблюдению за выборами наряду с основной группой включены также долгосрочные наблюдатели в количестве 20 человек и краткосрочные наблюдатели в количестве 250 человек.
В обязанности долгосрочных наблюдателей, приезд которых запланирован на 5 ноября текущего года, входит наблюдение за различными этапами избирательного процесса, в том числе регионах. Работа долгосрочных наблюдателей позволяет БДИПЧ составить отчет об избирательном процессе во всей полноте, в том числе с учетом итогов наблюдения в регионах.
В функции краткосрочных наблюдателей входит наблюдение в назначенном им районе в день выборов, а также точное и полное сообщение своих выводов в штаб-квартиру БДИПЧ. Развертывание достаточного числа краткосрочных наблюдателей позволяет Бюро охватить статистически репрезентативную выборку избирательных участков по всей стране. Пребывание краткосрочных наблюдателей предусмотрено в период со 2 по 6 декабря текущего года.
Напомним, что полноценная миссия ОБСЕ по наблюдению за выборами впервые направляется в Узбекистан по приглашению Центральной избирательной комиссии и с учетом готовности нашей страны провести важное политическое мероприятие открыто и гласно в соответствии с общепризнанными международными избирательными стандартами.