Ўзбекистон Республикаси Президентлигига номзодларни рўйхатга олиш учун ҳужжатлар топширилмоқда
Шу йилнинг 21 октябрь куни сайловда иштирок этувчи сиёсий партияларнинг вакиллари Марказий сайлов комиссиясига Ўзбекистон Республикаси Президентлигига кўрсатилган номзодларини рўйхатга олиш учун зарур ҳужжатлар тақдим қилдилар.
Тадбирда Марказий сайлов комиссияси аъзолари, сиёсий партиялар ҳамда оммавий ахборот воситалари вакиллари иштирок этди.
Ўзбекистон Республикаси Президентлигига номзодлар “Ўзбекистон Республикаси Президенти сайлови тўғрисида”ги Қонуннинг 24-моддасига мувофиқ сиёсий партиялар томонидан кўрсатилади. Ўзбекистон Республикаси Президентлигига номзодлар кўрсатиш сиёсий партияларнинг юқори органлари – съезди ёки қурултойи томонидан амалга оширилади.
“Ўзбекистон Республикаси Президенти сайлови тўғрисида”ги Қонунга асосан Ўзбекистон “Миллий тикланиш” демократик партиясидан Ўзбекистон Республикаси Президентлигига номзодни рўйхатга олишни илтимос қилиб, партиянинг ваколатли вакили Марказий сайлов комиссиясига тегишли ҳужжатлар тақдим этди.
“Ўзбекистон Республикаси Президенти сайлови тўғрисида”ги қонуннинг 242-моддасига асосан сиёсий партиянинг раҳбари, Ўзбекистон Республикаси Президентлигига номзодни рўйхатга олишни илтимос қилиб, Марказий сайлов комиссиясига ариза билан мурожаат этади. Аризагасиёсий партия юқори органининг Ўзбекистон Республикаси Президентлигига номзод кўрсатиш тўғрисидаги қарори; сиёсий партия юқори органи мажлисининг Ўзбекистон Республикаси Президентлигига номзод кўрсатиш тўғрисидаги баённомаси; Ўзбекистон Республикаси Президентлигига номзоднинг ўз номзоди овозга қўйилишига рози эканлиги тўғрисидаги аризаси; Ўзбекистон Республикаси Президентлигига кўрсатилган номзодни қўллаб-қувватловчи имзо варақалари илова қилинди.
Шу куннинг ўзида Ўзбекистон Халқ демократик партияси ҳамда Ўзбекистон “Адолат” социал-демократик партиясининг ваколатли вакиллари ҳам Ўзбекистон Республикаси Президентлигига номзодларини рўйхатга олишни илтимос қилиб, Марказий сайлов комиссиясига тегишли ҳужжатлар тақдим этди.
Марказий сайлов комиссияси тақдим этилган ҳужжатларни етти кунлик муддат ичида текшириб чиқади ва уларнинг қонун талабларига мувофиқлиги тўғрисида хулоса беради.
Ҳозирги кунда Марказий сайлов комиссиясида имзо варақалари тўғри тўлдирилганлигини текшириш бўйича экспертлар гуруҳлари ташкил этилган бўлиб, уларнинг таркибида Марказий сайлов комиссияси аъзолари, жамоат ташкилотларининг вакиллари, ички ишлар, адлия органларининг мутахассислари фаолият юритмоқда.

Осуществляется прием документов для регистрации кандидатов в Президенты Республики Узбекистан
21 октября 2016 года представители политических партий, участвующих в выборах, представили в Центральную избирательную комиссию необходимые документы для регистрации кандидатов в Президенты Республики Узбекистан.
В мероприятии приняли участие члены Центризбиркома, представители политических партий и средств массовой информации.
В соответствии со статьей 24 Закона «О выборах Президента Республики Узбекистан» правом выдвижения кандидатов в Президенты Республики Узбекистан обладают политические партии. Выдвижение кандидатов в Президенты Республики Узбекистан осуществляется высшими органами политических партий – съездом или курултаем.
Согласно избирательному законодательству уполномоченный представитель от Демократической партии Узбекистана «Миллий тикланиш», обратившись в ЦИК с просьбой о регистрации кандидата в Президенты Республики Узбекистан, представил необходимые документы.
В этот же день уполномоченные представители Народно-демократической партии Узбекистана и Социал-демократической партии Узбекистана «Адолат» обратились в Центризбирком с просьбой о регистрации кандидатов в Президенты Республики Узбекистан и представили необходимые документы.
В соответствии со статьей 242 Закона «О выборах Президента Республики Узбекистан» руководитель политической партии обращается с заявлением в Центральную избирательную комиссию с просьбой о регистрации кандидата в Президенты Республики Узбекистан. К заявлению прилагаются решение высшего органа политической партии о выдвижении кандидата в Президенты Республики Узбекистан, протокол заседания высшего органа политической партии о выдвижении кандидата в Президенты Республики Узбекистан, заявление кандидата в Президенты Республики Узбекистан о согласии баллотироваться, подписные листы в поддержку выдвинутого кандидата в Президенты Республики Узбекистан.
Центральная избирательная комиссия в семидневный срок проверяет и дает заключение о соответствии представленных документов требованиям избирательного законодательства.
В настоящее время при Центризбиркоме сформированы экспертные группы по проверке правильности заполнения подписных листов, в которые вошли члены ЦИК, представители общественных организаций, специалисты органов внутренних дел, юстиции.