Ўзбекистон Республикаси Президентлигига номзодларни рўйхатга олиш учун ҳужжатлар топширилмоқда
Шу йилнинг 21 октябрь куни сайловда иштирок этувчи сиёсий партияларнинг вакиллари Марказий сайлов комиссиясига Ўзбекистон Республикаси Президентлигига кўрсатилган номзодларини рўйхатга олиш учун зарур ҳужжатлар тақдим қилдилар.
Тадбирда Марказий сайлов комиссияси аъзолари, сиёсий партиялар ҳамда оммавий ахборот воситалари вакиллари иштирок этди.
Ўзбекистон Республикаси Президентлигига номзодлар “Ўзбекистон Республикаси Президенти сайлови тўғрисида”ги Қонуннинг 24-моддасига мувофиқ сиёсий партиялар томонидан кўрсатилади. Ўзбекистон Республикаси Президентлигига номзодлар кўрсатиш сиёсий партияларнинг юқори органлари – съезди ёки қурултойи томонидан амалга оширилади.
“Ўзбекистон Республикаси Президенти сайлови тўғрисида”ги Қонунга асосан Ўзбекистон “Миллий тикланиш” демократик партиясидан Ўзбекистон Республикаси Президентлигига номзодни рўйхатга олишни илтимос қилиб, партиянинг ваколатли вакили Марказий сайлов комиссиясига тегишли ҳужжатлар тақдим этди.
“Ўзбекистон Республикаси Президенти сайлови тўғрисида”ги қонуннинг 242-моддасига асосан сиёсий партиянинг раҳбари, Ўзбекистон Республикаси Президентлигига номзодни рўйхатга олишни илтимос қилиб, Марказий сайлов комиссиясига ариза билан мурожаат этади. Аризагасиёсий партия юқори органининг Ўзбекистон Республикаси Президентлигига номзод кўрсатиш тўғрисидаги қарори; сиёсий партия юқори органи мажлисининг Ўзбекистон Республикаси Президентлигига номзод кўрсатиш тўғрисидаги баённомаси; Ўзбекистон Республикаси Президентлигига номзоднинг ўз номзоди овозга қўйилишига рози эканлиги тўғрисидаги аризаси; Ўзбекистон Республикаси Президентлигига кўрсатилган номзодни қўллаб-қувватловчи имзо варақалари илова қилинди.
Шу куннинг ўзида Ўзбекистон Халқ демократик партияси ҳамда Ўзбекистон “Адолат” социал-демократик партиясининг ваколатли вакиллари ҳам Ўзбекистон Республикаси Президентлигига номзодларини рўйхатга олишни илтимос қилиб, Марказий сайлов комиссиясига тегишли ҳужжатлар тақдим этди.
Марказий сайлов комиссияси тақдим этилган ҳужжатларни етти кунлик муддат ичида текшириб чиқади ва уларнинг қонун талабларига мувофиқлиги тўғрисида хулоса беради.
Ҳозирги кунда Марказий сайлов комиссиясида имзо варақалари тўғри тўлдирилганлигини текшириш бўйича экспертлар гуруҳлари ташкил этилган бўлиб, уларнинг таркибида Марказий сайлов комиссияси аъзолари, жамоат ташкилотларининг вакиллари, ички ишлар, адлия органларининг мутахассислари фаолият юритмоқда.

Political Parties Submit Documents to Register Their Presidential Nominees
Representatives of political parties participating in the elections of President of the Republic of Uzbekistan submitted October 21 to the Central Election Commission the documents necessary for registration of their presidential nominees.
The event was attended by members of the Central Election Commission, representatives of political parties and mass media.
In accordance with Article 24 of the Law on Elections of President of the Republic of Uzbekistan, political parties are entitled to nominate candidates for the post of President of the Republic of Uzbekistan. And it is made by the supreme bodies of political parties – the congresses and kurultais.
In accordance with the electoral law, an authorized representative of Milly Tiklanish Democratic Party of Uzbekistan, appealing to the CEC for registration of the candidate for the post of President of the Republic of Uzbekistan, presented the required papers.
On the same day, the authorized representatives of the People’s Democratic Party of Uzbekistan and the Adolat Social Democratic Party appealed to the Central Election Commission for registration of their presidential nominees and provided the necessary documents.
In accordance with Article 24of the Law on Elections of President of the Republic of Uzbekistan, the leader of the political party submits an application to the Central Election Commission with a request to register a candidate for the post of President of Uzbekistan. Attached to the application are the higher authority’s decision of a political party to nominate a candidate for President of the Republic of Uzbekistan, minutes of the meeting of the supreme body of the political party to nominate its candidate, the statement of the presidential candidate with his consent to run for President, voter signature lists in support of the nominated candidate.
The Central Election Commission within seven days checks and provides an opinion on the conformity of the submitted documents to the requirements of the election legislation.
Currently, expert groups are formed under the Central Election Commission to verify the correctness of filling in signature sheets, which included members of the CEC, representatives of social organizations and experts of the ministries of the interior and justice.