Ўзбекистон – БМТ: тинчлик ва тараққиёт йўлидаги ҳамкорлик
Ўзбекистон Республикаси халқаро муносабатларнинг тўла ҳуқуқли субъектидир. Унинг ташқи сиёсати давлатларнинг суверен тенглиги, куч ишлатмаслик ёки куч билан таҳдид қилмаслик, чегараларнинг дахлсизлиги, низоларни тинч йўл билан ҳал этиш, бошқа давлатларнинг ички ишларига аралашмаслик қоидаларига ва халқаро ҳуқуқнинг умум эътироф этилган бошқа қоидалари ва нормаларига асосланади.
Ўзбекистон Республикасининг Конституцияси 17-моддасидан.
Бирлашган Миллатлар Ташкилоти Бош Ассамблеясининг жорий йил сентябрь ойида ўтган 71-сессияси мажлиси олдидан Ўзбекистон Республикасининг Биринчи Президенти Ислом Каримовни ёд этиш маросими бўлди. Давлат раҳбарлари, сиёсатчилар, дипломатлар ва БМТ вакиллари буюк Йўлбошчимиз хотирасига ҳурмат бажо келтирди.
Бирлашган Миллатлар Ташкилоти 193 мамлакатни бирлаштирган энг йирик халқаро тузилма. Бош Ассамблея унинг энг асосий органи. Бош Ассамблея мажлисларида бутун дунё элитаси йиғилади, иштирокчилар ва тадбирлар кўплигидан ҳар бир сония ҳисобли бўлади. Шу боис унинг кун тартибига энг муҳим, халқаро аҳамиятга молик масалалар киритилади.
Биринчи Президентимиз ана шундай ҳурмат-эътиборли, бутун дунё учун қадрли улуғ давлат арбоби эди. Мамлакатимизда тинчлик-осойишталик, миллатлар ва динлараро тотувликни таъминлабгина қолмай, бошқа давлатларни ҳам шунга ундар эди. Ҳар доим хавф-хатарларни аввалдан сезиб, уларнинг олдини олиш йўлларини кўрсатиб берар, тинчлик ва барқарорлик учун жон куйдирарди. Минтақавий ва халқаро масалаларда БМТ ҳужжатларидаги ҳуқуқий меъёрларга риоя қилиш, турли зиддиятларни фақат тинч, сиёсий йўл билан ҳал этиш зарурлигини таъкидлар эди.
Бу – дунёда тинчлик ва хавфсизликни таъминлаш мақсадида тузилган БМТнинг асосий фаолиятига ўзига хос таянч ва қувват бўлди. Буни юқорида қайд этилган Бош Ассамблея йиғилишида БМТ Бош котиби Пан Ги Мун ҳам алоҳида таъкидлади. “Ўзбекистон раҳбари раҳнамолигида минтақада тинчлик ва хавфсизликни таъминлашга улкан ҳисса қўшилди. Ислом Каримов ташаббуси билан Марказий Осиёда ядро қуролидан холи ҳудуд барпо этилгани жаҳон ҳамжамиятининг муҳим ютуқларидан бири бўлди”, деди у.
Афғонистон муаммосини тинч йўл билан ҳал қилишга қаратилган “6+2” мулоқот гуруҳини ташкил этиш, Орол муаммоси оқибатларини бартараф этиш, халқаро терроризм, экстремизм, наркотик моддалар ва қурол-яроғларнинг ноқонуний савдосига қарши курашиш борасидаги таклиф ва саъй-ҳаракатлар бутун минтақа манфаатларига хизмат қилди.
Биринчи Президентимиз Европада хавфсизлик ва ҳамкорлик ташкилотининг 1999 йилги Истанбул саммитида БМТ ҳузурида терроризмга қарши курашиш бўйича халқаро марказ ташкил этиш ғоясини илгари сурди. 2001 йил 28 сентябрда БМТ Хавфсизлик кенгаши доирасида терроризмга қарши кураш қўмитасининг ташкил этилиши бу ғоянинг амалдаги натижаси бўлди.
Бундай мисолларни кўплаб келтириш мумкин.
Ўзбекистон БМТга 1992 йил 2 март куни аъзо бўлган. Бугун мамлакатимизда унинг қатор тузилмалари – Жаҳон соғлиқни сақлаш ташкилоти, Таълим, фан ва маданият масалалари бўйича ташкилоти, Озиқ-овқат ва қишлоқ хўжалиги ташкилоти, Болалар жамғармаси, Аҳолишунослик жамғармаси, Тараққиёт дастури, Гиёҳванд моддалар ва жиноятчиликка қарши курашиш бўйича бошқармаси, ОИВ/ОИТС бўйича бирлашган дастури ва бошқа тузилмаларининг ваколатхоналари фаолият кўрсатаётир.
БМТнинг Таълим, фан ва маданият масалалари бўйича ташкилоти – ЮНЕСКО билан ҳамкорлик алоҳида эътиборга молик. Мазкур ташкилот юртимиздаги тарихий обидалар, қадимий шаҳарлар, ёзма ва оғзаки халқ ижодиёти, умуман, ўзбек халқининг бой меросига катта эътибор билан қарайди. Ўзаро ҳамкорликда ҳар икки йилда “Шарқ тароналари” халқаро мусиқа фестивали ўтказилади. Самарқанд, Бухоро, Хива, Шаҳрисабз, Тошкент, Қўқон, Термиз шаҳарларидаги кўплаб обидалар ЮНЕСКОнинг Бутунжаҳон мероси рўйхатига киритилган. 2014 йил май ойида “Ўрта асрлар Шарқ алломалари ва мутафаккирларининг тарихий мероси, унинг замонавий цивилизация ривожидаги роли ва аҳамияти” мавзуида халқаро конференция ўтказилган.
БМТ Аҳолишунослик жамғармаси – ЮНФПА 1993 йилдан буён мамлакатимизда аҳолининг репродуктив саломатлигини мустаҳкамлаш, ёшлар ўртасида соғлом турмуш тарзини тарғиб этиш, юқумли касалликлар профилактикасига кўмаклашиш каби ишларга ҳисса қўшиб келмоқда. БМТ Болалар жамғармаси – ЮНИСЕФ билан ҳамкорликда болалар саломатлигини мустаҳкамлаш, уларни эмлаш, мактабгача таълим муассасалари ва мактабларда тиббий маданиятни ошириш, соғлом турмуш тарзини шакллантиришга қаратилган кўплаб тадбирлар ўтказилмоқда.
Мамлакатимизда БМТ Жаҳон сайёҳлик ташкилоти – ЮНВТО билан ҳамкорликда қатор лойиҳалар амалга оширилмоқда. Самарқандда ЮНВТОнинг Буюк ипак йўлидаги минтақавий маркази фаолият кўрсатмоқда. Ўзаро ҳамкорликда халқаро сайёҳлик ярмаркалари, анжуманлар ва семинарлар ташкил этиб келинмоқда. 2014 йил октябрь ойида Самарқандда ўтказилган БМТ Жаҳон сайёҳлик ташкилоти Ижроия кенгашининг 99-сессияси туризм индустрияси ривожида муҳим қадам бўлди.
Ўзбекистон БМТнинг Озиқ-овқат ва қишлоқ хўжалиги ташкилоти – ФАОга 2001 йилда аъзо бўлган. 2014 йил 6 июнда Тошкентда мазкур ташкилот ваколатхонаси очилган. Мамлакатимизда ФАО билан ҳамкорликда сувни тежаш ва сув ресурсларини бошқариш бўйича мутахассислар тайёрланиб, замонавий технологиялар жорий этилмоқда. Ерга ишлов бериш, селекция ва уруғчилик, чўлланиш ва ер емирилишига қарши курашишнинг илғор услублари ҳаётга татбиқ қилинмоқда. Бунинг натижасида ғаллачилик, пахтачилик, чорвачилик, боғдорчилик ва бошқа соҳаларда маҳсулот ҳажми ва сифати ошмоқда.
Мамлакатимизда Оролбўйини ижтимоий-иқтисодий ривожлантириш бўйича кўплаб лойиҳалар амалга оширилмоқда. Ўзбекистон томонидан ишлаб чиқилган “Орол денгизи қуришининг оқибатларини бартараф этиш ва Оролбўйида экотизимлар ҳалокатининг олдини олиш бўйича чора-тадбирлар дастури” БМТ Бош Ассамблеяси 68-сессиясининг расмий ҳужжати сифатида қабул қилинган. 2014 йил октябрь ойида Урганч шаҳрида бўлиб ўтган “Орол денгизи минтақасидаги экологик офат оқибатларини юмшатиш бўйича ҳамкорликни ривожлантириш” мавзуидаги халқаро конференция Бирлашган Миллатлар Ташкилоти томонидан қўллаб-қувватлангани ҳам Ўзбекистон ва БМТнинг интилишлари муштарак, саъй-ҳаракатлари ҳамоҳанг эканидан далолат беради.
Биринчи Президентимиз Ислом Каримов ташаббуси билан 2010 йил апрель ойида Бирлашган Миллатлар Ташкилоти Бош котиби Пан Ги Муннинг мамлакатимизга ташрифи чоғида ШҲТ ва БМТ котибиятлари ўртасида ҳамкорлик тўғрисидаги Қўшма декларация имзоланди. Бу ҳужжат дунёдаги икки йирик халқаро тузилманинг алоқаларига асос бўлиб келмоқда.
2015 йил июнь ойида мамлакатимизга яна бир бор ташриф буюрган БМТ Бош котиби Пан Ги Мун Ўзбекистон Мингйиллик ривожланиш мақсадларига эришиш, қонун устуворлигини таъминлаш, инсон ҳуқуқлари, оналик ва болаликни ҳимоя қилиш, таълим тизимини такомиллаштиришда улкан ютуқларни қўлга киритганини алоҳида қайд этди. Бу муваффақиятларнинг барчаси мамлакатимизда амалга оширилаётган, инсон манфаатларига йўналтирилган барқарор ижтимоий-иқтисодий ислоҳотлар самарасидир.
Бирлашган Миллатлар Ташкилоти Ўзбекистон билан муносабатларга алоҳида эътибор қаратиши бежиз эмас. Чунки Ўзбекистон ҳар қандай вазиятда ҳам тинчлик, барча муаммоларни тинч ва сиёсий музокаралар йўли билан ҳал этиш тарафдори, ҳамкорлик ташаббускоридир. Бундай эзгу сиёсат изчил давом эттирилмоқда, умумий тараққиётга хизмат қилмоқда.

Узбекистан – ООН: сотрудничество во имя мира и прогресса
Республика Узбекистан является полноправным субъектом международных отношений. Ее внешняя политика исходит из принципов суверенного равенства государств, неприменения силы или угрозы силой, нерушимости границ, мирного урегулирования споров, невмешательства во внутренние дела других государств и иных общепризнанных принципов и норм международного права.
Перед началом состоявшегося в сентябре нынешнего года заседания 71-й сессии Ассамблеи Организации Объединенных Наций была отдана дань памяти Первого Президента Республики Узбекистан Ислама Каримова. Главы государств, политики, дипломаты и представители ООН минутой молчания почтили его память.
Организация Объединенных Наций - самая крупная международная структура, объединившая 193 государства. Ее основным органом является Генеральная Ассамблея, в заседаниях которой принимает участие элита всего мира. В связи с множеством участников и мероприятий на счету каждая секунда, поэтому в повестку дня вносятся самые важные вопросы международного значения.
Первый Президент Узбекистана был великим государственным деятелем, заслужившим уважение и признание во всем мире. Не ограничиваясь обеспечением мира, стабильности, межнационального и межрелигиозного согласия в нашей стране, он призывал к сохранению этих принципов все страны мира. Всегда предвидя возможные угрозы, указывал путь их предупреждения и поддержания мира и стабильности. Касаясь региональных и международных вопросов, отмечал необходимость соблюдения намеченных в документах ООН правовых норм и решения различных конфликтов только мирным, политическим путем.
Это отвечало задачам ООН, созданной с целью обеспечения мира и безопасности во всем мире. Это было особо отмечено на заседании Генеральной Ассамблеи Генеральным секретарем ООН Пан Ги Муном. В частности, он сказал: "Под руководством главы Узбекистана внесен огромный вклад в обеспечение мира и безопасности в регионе. Создание по инициативе Ислама Каримова в Центральной Азии зоны, свободной от ядерного оружия, стало одним из важных достижений мирового сообщества".
Сегодня интересам всего региона отвечают предложения и действия по организации Группы диалога “6+2”, в задачах которой - мирное урегулирование афганской проблемы, устранение последствий Аральской катастрофы, борьба против международного терроризма, экстремизма, незаконного оборота наркотических средств и оружия.
На состоявшемся в 1999 году в Стамбуле саммите Организации по безопасности и сотрудничеству в Европе Первый Президент нашей страны выдвинул идею создания при ООН международного центра по борьбе с терроризмом. Практическим воплощением этой идеи стала организация 28 сентября 2001 года Комитета по борьбе с терроризмом в рамках Совета безопасности ООН.
Можно привести множество подобных примеров.
Узбекистан 2 марта 1992 года стал членом ООН. В нашей стране действуют представительства таких структурных подразделений ООН, как Всемирная организация здравоохранения, Организация по вопросам образования, науки и культуры, Продовольственная и сельскохозяйственная организация, Детский фонд, Фонд народонаселения, Программа развития, Управление по борьбе с наркотиками и преступностью, Объединенная программа по ВИЧ/СПИД и другие.
Партнерство с Организацией по вопросам образования, науки и культуры – ЮНЕСКО заслуживает особого внимания. Эта организация проявляет огромный интерес к историческим и литературным памятникам, древним городам нашей страны, устному народному творчеству, в целом - к богатому наследию узбекского народа. При сотрудничестве с ЮНЕСКО каждые два года проводится Международный музыкальный фестиваль "Шарк тароналари". Историко-культурные объекты Самарканда, Бухары, Хивы, Шахрисабза, Ташкента, Коканда, Термеза внесены в Список всемирного наследия ЮНЕСКО. В мае 2014 года состоялась международная конференция "Историческое наследие ученых и мыслителей Средневекового Востока, его роль и значение для современной цивилизации".
Фонд ООН по народонаселению – ЮНФПА с 1993 года вносит весомый вклад в такую благородную работу, как укрепление репродуктивного здоровья населения нашей страны, популяризация здорового образа жизни, содействие профилактике инфекционных заболеваний. Совместно с ЮНИСЕФ проводится множество мероприятий, направленных на укрепление здоровья детей, в частности, профилактику инфекционных заболеваний, проведение вакцинации, повышение медицинской культуры в дошкольных образовательных учреждениях и школах, формирование здорового образа жизни.
В нашей стране совместно со Всемирной туристской организацией ООН – ЮНВТО реализуется множество проектов. В Самарканде функционирует региональный центр на Великом шелковом пути ЮНВТО. Совместно организуются международные туристические ярмарки, конференции и семинары. Прошедшая в октябре 2014 года в Самарканде 99-я сессия Исполнительного совета Всемирной туристской организации ООН стала важным шагом на пути дальнейшего развития индустрии туризма.
В 2001 году Узбекистан вступил в Продовольственную и сельскохозяйственную организацию ООН – ФАО. 6 июня 2014 года в Ташкенте открылось представительство этой организации. В нашей стране совместно с ФАО осуществляется подготовка специалистов по водосбережению и управлению водными ресурсами и внедрению современных технологий. Внедряются передовые методы обработки земли, селекции и семеноводства, а также борьбы с опустыниванием и деградацией земель. Благодаря этому в зерноводстве, хлопководстве, животноводстве, садоводстве и в других отраслях сельского хозяйства повышаются объемы и качество продукции.
В нашей стране осуществляется множество проектов по социально-экономическому развитию Приаралья. Разработанная Узбекистаном “Программа мер по ликвидации последствий высыхания Арала и предотвращению катастрофы экосистем в Приаралье» была принята в качестве официального документа 68-й сессии Генеральной Ассамблеи ООН. Прошедшая в октябре 2014 года в Ургенче международная конференция «Развитие сотрудничества в регионе Аральского моря по смягчению последствий экологической катастрофы» была поддержана Организацией Объединенных Наций, что свидетельствует об общности устремлений и действий Узбекистана и ООН.
В ходе визита в апреле 2010 года Генерального секретаря ООН Пан Ги Муна в нашу страну по инициативе Первого Президента Ислама Каримова между секретариатами ШОС и ООН была подписана Совместная декларация о сотрудничестве. Этот документ стал основой взаимосвязей двух крупных международных структур мира.
В июне 2015 года, в рамках очередного визита в нашу страну Генеральный секретарь ООН Пан Ги Мун особо отметил, что Узбекистан добился больших успехов в достижении Целей развития тысячелетия, обеспечении верховенства закона, защите прав человека, охране материнства и детства, совершенствовании системы образования. Все эти успехи ― результат последовательно реализуемых в нашей стране социально-экономических реформ, направленных на обеспечение прав и интересов человека.
Не без основания Организация Объединенных Наций уделяет особое внимание отношениям с Узбекистаном. Наша страна при любых ситуациях остается сторонником мира, решения всех проблем мирным путем, посредством политических переговоров, инициатором сотрудничества. И такая политика продолжается, служит интересам общего прогресса.