ТИВК раиси, Ўзбекистон Республикаси Ташқи ишлар вазири Абдулазиз Камиловнинг ОАВ вакиллари учун якуний брифингдаги нутқи
2016-10-19 | Сиёсат
Бисмиллаҳир роҳманир роҳийм,
Ҳурматли оммавий ахборот воситалари вакиллари,
Эндигина якунланган Ислом ҳамкорлик ташкилоти Ташқи ишлар вазирлари кенгашида ИҲТга аъзо ва кузатувчи мақомига эга давлатларнинг ташқи сиёсат идоралари раҳбарлари ва нуфузли делегациялари, муҳтарам Бош котиб жаноб Ияд Амин Мадани, Ташкилотимиз комиссияси ва турли тузилмаларининг раҳбар ва вакиллари ҳамда турли минтақавий ва халқаро ташкилотлардан таклиф қилинган меҳмонлар иштирок этди.
Мамнуният билан маълум қиламанки, аъзо давлатлар мустаҳкам бирдамликни, халқаро кун тартибининг аксарият долзарб масалалари юзасидан қарашлар ва позицияларнинг ўхшаш ва мувофиқлигини, муросага келиш ва энг муҳими, мавжуд муаммоларни самарали ҳал қилиш ҳамда Ташкилотимизнинг жаҳондаги нуфузини мустаҳкамлашга кўмаклашиш учун сиёсий хоҳиш-иродани яна бир бор намойиш қилдилар.
Ишимиз якунларига кўра Тошкент декларацияси қабул қилинди. Ушбу ҳужжат ИҲТнинг обрўли ва нуфузли халқаро ташкилотлар билан бир қаторда ўзининг муносиб ўрнига эгалигини таъкидлайди ҳамда мусулмон уммати бирлигини таъминлаш, мустаҳкам тинчлик ва хавфсизликни ўрнатиш, аъзо давлатларга барқарор ижтимоий-иқтисодий ривожланишига кўмаклашиш мақсадида ташкилот фаолиятини такомиллаштириш бўйича саъй-ҳаракатларни фаоллаштиришга чақиради.
ТИВК Фаластин ва Ал-Қуддус Аш-Шарифни, Фаластин халқининг қонуний ва даҳлсиз ҳуқуқларини, Яқин Шарқда тартиб ўрнатиш бўйича тинчлик ташаббусларини ҳамда Фаластин қочоқлари муаммоларини адолатли ва БМТ Хавфсизлик Кенгашининг тегишли резолютсиялари ва халқаро ҳуқуқ нормаларига мувофиқ ҳал қилинишини яна бир бор тўлиқ қўллаб-қувватлади.
ИҲТга аъзо давлатлар Яқин Шарқ ва Шимолий Африкадаги вазиятни БМТ Низомидаги тамойиллар ва халқаро ҳуқуқнинг умумеътироф этилган нормаларига мувофиқ равишда инқирозларни сиёсий йўл билан тартибга солиш орқали зудлик билан барқарорлаштириш зарурлиги тўғрисида ягона фикрга эгадирлар.
Афғонистондаги вазиятга халқаро ҳамжамият эътиборини жалб этган ҳолда Афғонистон муаммосига ҳарбий ечим йўқлиги яна бир бор таъкидланди. Афғонистондаги ички зиддиятларни ҳал қилиш бутун халқни яраштириш жараёнларини олға суриш орқали ҳамда афғонлар раҳбарлигида ва афғонлар томонидан амалга оширилиши керак деб ҳисоблаймиз.
Ташкилотга аъзо мамлакатлар терроризм ва экстремизмнинг барча кўринишларига, наркотик моддаларнинг ноқунуний ишлаб чиқарилиши ва айланишига, ноқонуний қурол савдоси, оммавий қирғин қуролларини тарқатиш ва етказиш воситаларига қарши курашишнинг устуворлиги таъкидланди. Қайд этилганидек, мазкур хавфли муаммоларни енгиш ва бартараф этиш ҳамжиҳатликда курашиш ҳамда уларнинг пайдо бўлиш аломатлари ва илдизларини йўқ қилиш учун чоралар ишлаб чиқиш орқали амалга оширилади.
43-сессиянинг барча иштирокчилари терроризм мафкураси, зўранвонликка асосланган экстремизм ва диний фанатизмга қарши курашишнинг зарур воситаси сифатида муқаддас Ислом дини ҳақидаги билимларни оммалаштириш зарурлигини қайд этдилар.
Ўзбекистоннинг ИҲТ ТИВКдаги расилиги “Таълим ва маърифат – тинчлик ва бунёдкорлик йўли” шиори остида ўтишини ҳисобга олиб, Ислом оламининг машхур олим ва мутафаккирларининг илмий меросини чуқур англаш, инсон капиталига киритилаётган инвестиция ва маблағлар миқдори ўсишини таъминлаш, таълим тизимини ривожлантириш ва такомиллаштириш, ёш авлодни умуминсоний ва исломий қадриятларни ҳурмат қилиш ҳамда замонавий фан чўққиларини забт этишга интилиш руҳида тарбиялаш каби масалаларга алоҳида эътибор қаратилди.
ИҲТ олий таълим соҳасида, жумладан Таълим алмашинув дастури доирасида дастур ва тадбирларни давом эттириш ва янада кенгайтириш, олий таълим муассалари ўртасидаги алоқаларни фаоллаштириш, қўшма илмий-тадқиқот лойиҳаларни жадаллаштириш ҳамда профессионал тайёргарлик учун стипендия ва дастурларини таъсис этишга тайёрдир.
Шу нуқтаий назардан янги қабул қилинган “Ўн йиллик ҳаракат дастури: ИҲТ – 2025”га юқори баҳо берилди. Ушбу ҳужжатни ҳаётга тадбиқ этилиши ХХI асрда мусулмон давлатларида савдо ва инвестиция, юқори технологияларга ўтиш, хусусий сектор, саноатлаштириш, илмий соҳа ва таълимни ривожлантиришга кўмак беради.
Иқтисодий ўсишнинг секинлашуви масалаларини ҳал этиш юзасидан тажриба алмашиш, қулай инвестициявий ва ишбилармонлик муҳитини шакллантириш, ҳамкорликнинг истиқболли йўналишларида ўзаро манфаатли узоқ муддатга мўлжалланган лойиҳаларни амалга ошириш ва инфратузилмани ривожлантириш масалаларига алоҳида эътибор қаратилди.
Қайта тикланадиган энергия манбааларидан фойдаланишнинг миллий дастурларини амалга ошириш ва инновацион иқтисодиёт барпо қилиш бўйича ИҲТга аъзо давлатларнинг саъй-ҳаракатлари бир овоздан маъқулланди.
Кенгаш соғлиқни сақлаш соҳасининг юқори яшаш даражасини таъминлашда ва умуман жамият фаровонлигида асосий аҳамиятга эгалигини таъкидлади ҳамда “2014-2023-йилларга мўлжалланган соғлиқни сақлаш соҳасида ИҲТнинг стратегик ҳаракат дастури”ни самарали ва тўлиқ амалга оширишга даъват қилди.
Сессия давомида ИҲТнинг минтақавий ва халқаро ташкилотлар, айниқса БМТ ва унинг институтлари билан ҳамкорлик ва муносабатларини янада чуқурлаштириш борасида Бош котибнинг саъй-ҳаракатлари тўлиқ маъқулланди.
Ўзбекистон Ислом ҳамкорлик ташкилотининг барча устувор йўналишларини маъқуллайди ва ўзининг ТИВКдаги раислик даврида белгиланган режаларни амалга ошириш учун ҳаракат қилишни ўз олдига мақсад қилиб қўйган.
Сессия доирасида “Ёшларнинг имкониятларини кенгайтириш ва бунёдкорлик салоҳиятини рағбатлантириш” мавзусида махсус йиғилиш ўтказилди. Унда аъзо давлатларнинг ёшлар сиёсати ва мазкур соҳадаги ҳамкорлик истиқболлари масалалари юзасидан батафсил ва самарали фикр алмашилди.
Ўзимга берилган ушбу фурсатдан фойдаланиб ИҲТ ТИВК раиси сифатида Бош котиб жаноби олийлари муҳтарам Ияд Амин Маданига мусулмон умматининг манфаатларини илгари суриш ҳамда сиёсий, ижтимоий-иқтисодий ва гуманитар соҳаларда қўйилган мақсадларга эришишда ИҲТга аъзо давлатлар саъй-ҳаракатларини бирлаштиришдаги роли учун ўз миннатдорчилигимни билдирмоқчиман.
Шунингдек, икки кунлик ишимиз давомида 118 та резолюция ҳам қабул қилинди. Ушбу ҳужжатлар матни билан кейинроқ ИҲТ сайтида ҳамда Ўзбекистон Республикаси Ташқи ишлар вазирлиги сайтининг “Ўзбекистоннинг ИҲТ ТИВКда раислиги” номли саҳифасида танишишингиз мумкин.
ИҲТ Ташқи ишлар вазирлари кенгаши Кот-д'Ивуар Республикаси таклифини қабул қилди ва ИҲТ ТИВКнинг 44-сессиясини 2017-йилда Ямусукро шаҳрида ўтказиш тўғрисида қарор қабул қилди.
Сўзим сўнгида, ҳурматли ОАВ вакиллари, ушбу учрашувда иштирок этганингиз учун сизларга миннатдорчилик билдиришга ижозат бергайсиз.

Speech by the Chairman of the OIC Council of Foreign Ministers, Minister of Foreign Affairs of the Republic of Uzbekistan Abdulaziz Kamilov at the Briefing for Mass Media
2016-10-19 | Politics
Bismillahir Rahmanir Raheem,
Dear representatives of mass media!
The 43rd Session of the Council of Foreign Ministers of the Organization of Islamic Cooperation, which has just ended, saw the participation of the heads and high-profile delegations of the foreign policy institutions of OIC Member States and Observers, the distinguished Secretary General Mr. Iyad Amin Madani, the heads and representatives of various structures and commissions of our Organization, as well as the guests invited from various regional and international organizations.
I want to inform with pleasure that this time as well the Member States have demonstrated the solid unity, similarity and concurrence of views and positions on the most urgent issues of international agenda, the political will to find compromise, and thus, to assist the effective resolution of available problems and consolidation of authority of our Organization in the world.
On the outcomes of our work the Tashkent Declaration was adopted, which underscores a worthy place of the OIC among the authoritative and influential international organizations, as well as calls on to stir up the efforts in terms of bettering the activity of the Organization to ensure the unity of the Muslim Ummah, to establish a solid peace and security, to render assistance to sustainable social and economic development in the Member States.
The CFM has once again confirmed the full support for Palestine and Al-Quds Ash-Shareef, the lawful and inviolable rights of the Palestinian people, the peaceful initiatives on Middle East settlement, as well as fair and concurred resolution of the problem of Palestinian refugees in accordance with relevant resolutions of United Nations Security Council and norms of international law.
The OIC Member States stand united in their view on the need for the soonest stabilization of the situation in the Middle East and North Africa by way of political settlement of crises in line with the principles of the United Nations Charter and universally recognized international norms.
Drawing again the attention of the international community towards the situation in Afghanistan, this time as well we have stated that there is no military solution of the Afghan problem. We have voiced support to settlement of the intra-Afghan problem through advancement of an inclusive process of national reconciliation proceeding from the fact that these efforts must be taken under the leadership of Afghans and by the Afghans themselves.
The Member States of the Organization have emphasized the priority of countering terrorism and extremism in all of their manifestations, illicit production and trafficking of drugs, illegal arms trade, proliferation of weapons of mass destruction and means of its delivery. It was noted that it is possible to defeat and eliminate these dangerous phenomena only by way of stirring up the joint struggle and elaborating the retaliation measures both against the symptoms and roots of these problems.
All participants of the Session supported the necessity of disseminating the knowledge about enlightened Islam as an important instrument of the struggle against the ideology of terrorism, violent extremism and religious fanaticism.
Taking into account that Uzbekistan’s chairmanship in the OIC CFM is held under a slogan «The education and enlightenment – path to peace and creativity», a special attention was paid to such issues as an in-depth contemplation of historical scientific heritage of outstanding scholars and thinkers of the Islamic world, ensuring growth of investments and input into a human capital, development and betterment of the system of education, upbringing of the forthcoming generation in the spirit of strife to master the universal human and Islamic values and summits of modern science.
The OIC stands ready to further continue and expand the programs and events in the sphere of higher education, in particular, in the framework ofthe Educational exchange program, to stir up the connections among higher education institutions, to advance the joint science and research projects, to institute scholarships and professional training programs.
In this context, the adoption of the new «Ten-year action program: the OIC – Year 2025» was highly appreciated. Its implementation will serve for further development of trade and investments, transfer of high technologies, advancement of private sector, industrialization, scientific spheres and education in the Muslim countries in the 21st century.
A particular attention was paid to such issues as exchange of experience in terms of addressing the issues of slowdown in growth of an economy, introduction of innovative technologies, shaping favorable investment and business climate, implementation of the long-term mutually beneficial projects in the priority directions of cooperation and development of infrastructure.
The participants of the Session have unanimously supported the efforts of the OIC Member States in terms of implementation of the national programs for using the renewable sources of energy and establishing the innovative economy.
As for the sphere of healthcare the Council has underscored its key significance in ensuring the high living standards and as a whole prosperity of society, and called for effective and full implementation of the «OIC strategic action plan in the sphere of healthcare for 2014-2023».
The participants of the Session have voiced a full support for the efforts of the Secretary General in terms of further deepening the cooperation and interaction of the OIC with regional and international organizations, especially the United Nations and its institutions.
Uzbekistan welcomes all these priorities of the Organization of Islamic Cooperation and over the course of its chairmanship in the Organization’s CFM intends to channel efforts for implementation of the set goals in practice.
A special meeting «Extending opportunities and promoting the creative potential of the youth» was also held in the framework of the Session. The meeting saw a detailed and productive exchange of views on the issues of youth policy of the Member States and prospects of interaction in this area.
Taking this opportunity, as a chair of the OIC CFM I would like to thank His Excellency Secretary General Mr. Iyad Amin Madani for his role in advancement of the interests of the Muslim Ummah and uniting the efforts and aspirations of the OIC Member States in achieving the set goals in political, socio-economic and humanitarian spheres.
On the outcomes of our two-day work the participants of the Session approved 118 resolutions. You can learn their texts later on the OIC website and on the page of Uzbekistan’s chairmanship in the CFM on the website of the Uzbekistan Foreign Ministry.
The OIC Council of Foreign Ministers has received with pleasure the proposal of Côte d'Ivoire and adopted a decision to hold the 44th Session of the OIC CFM in 2017 in the city of Yamoussoukro.
In conclusion, dear representatives of mass media, allow me to thank you for your participation in this meeting.