ТИВК раиси, Ўзбекистон Республикаси Ташқи ишлар вазири Абдулазиз Камиловнинг ОАВ вакиллари учун якуний брифингдаги нутқи
2016-10-19 | Сиёсат
Бисмиллаҳир роҳманир роҳийм,
Ҳурматли оммавий ахборот воситалари вакиллари,
Эндигина якунланган Ислом ҳамкорлик ташкилоти Ташқи ишлар вазирлари кенгашида ИҲТга аъзо ва кузатувчи мақомига эга давлатларнинг ташқи сиёсат идоралари раҳбарлари ва нуфузли делегациялари, муҳтарам Бош котиб жаноб Ияд Амин Мадани, Ташкилотимиз комиссияси ва турли тузилмаларининг раҳбар ва вакиллари ҳамда турли минтақавий ва халқаро ташкилотлардан таклиф қилинган меҳмонлар иштирок этди.
Мамнуният билан маълум қиламанки, аъзо давлатлар мустаҳкам бирдамликни, халқаро кун тартибининг аксарият долзарб масалалари юзасидан қарашлар ва позицияларнинг ўхшаш ва мувофиқлигини, муросага келиш ва энг муҳими, мавжуд муаммоларни самарали ҳал қилиш ҳамда Ташкилотимизнинг жаҳондаги нуфузини мустаҳкамлашга кўмаклашиш учун сиёсий хоҳиш-иродани яна бир бор намойиш қилдилар.
Ишимиз якунларига кўра Тошкент декларацияси қабул қилинди. Ушбу ҳужжат ИҲТнинг обрўли ва нуфузли халқаро ташкилотлар билан бир қаторда ўзининг муносиб ўрнига эгалигини таъкидлайди ҳамда мусулмон уммати бирлигини таъминлаш, мустаҳкам тинчлик ва хавфсизликни ўрнатиш, аъзо давлатларга барқарор ижтимоий-иқтисодий ривожланишига кўмаклашиш мақсадида ташкилот фаолиятини такомиллаштириш бўйича саъй-ҳаракатларни фаоллаштиришга чақиради.
ТИВК Фаластин ва Ал-Қуддус Аш-Шарифни, Фаластин халқининг қонуний ва даҳлсиз ҳуқуқларини, Яқин Шарқда тартиб ўрнатиш бўйича тинчлик ташаббусларини ҳамда Фаластин қочоқлари муаммоларини адолатли ва БМТ Хавфсизлик Кенгашининг тегишли резолютсиялари ва халқаро ҳуқуқ нормаларига мувофиқ ҳал қилинишини яна бир бор тўлиқ қўллаб-қувватлади.
ИҲТга аъзо давлатлар Яқин Шарқ ва Шимолий Африкадаги вазиятни БМТ Низомидаги тамойиллар ва халқаро ҳуқуқнинг умумеътироф этилган нормаларига мувофиқ равишда инқирозларни сиёсий йўл билан тартибга солиш орқали зудлик билан барқарорлаштириш зарурлиги тўғрисида ягона фикрга эгадирлар.
Афғонистондаги вазиятга халқаро ҳамжамият эътиборини жалб этган ҳолда Афғонистон муаммосига ҳарбий ечим йўқлиги яна бир бор таъкидланди. Афғонистондаги ички зиддиятларни ҳал қилиш бутун халқни яраштириш жараёнларини олға суриш орқали ҳамда афғонлар раҳбарлигида ва афғонлар томонидан амалга оширилиши керак деб ҳисоблаймиз.
Ташкилотга аъзо мамлакатлар терроризм ва экстремизмнинг барча кўринишларига, наркотик моддаларнинг ноқунуний ишлаб чиқарилиши ва айланишига, ноқонуний қурол савдоси, оммавий қирғин қуролларини тарқатиш ва етказиш воситаларига қарши курашишнинг устуворлиги таъкидланди. Қайд этилганидек, мазкур хавфли муаммоларни енгиш ва бартараф этиш ҳамжиҳатликда курашиш ҳамда уларнинг пайдо бўлиш аломатлари ва илдизларини йўқ қилиш учун чоралар ишлаб чиқиш орқали амалга оширилади.
43-сессиянинг барча иштирокчилари терроризм мафкураси, зўранвонликка асосланган экстремизм ва диний фанатизмга қарши курашишнинг зарур воситаси сифатида муқаддас Ислом дини ҳақидаги билимларни оммалаштириш зарурлигини қайд этдилар.
Ўзбекистоннинг ИҲТ ТИВКдаги расилиги “Таълим ва маърифат – тинчлик ва бунёдкорлик йўли” шиори остида ўтишини ҳисобга олиб, Ислом оламининг машхур олим ва мутафаккирларининг илмий меросини чуқур англаш, инсон капиталига киритилаётган инвестиция ва маблағлар миқдори ўсишини таъминлаш, таълим тизимини ривожлантириш ва такомиллаштириш, ёш авлодни умуминсоний ва исломий қадриятларни ҳурмат қилиш ҳамда замонавий фан чўққиларини забт этишга интилиш руҳида тарбиялаш каби масалаларга алоҳида эътибор қаратилди.
ИҲТ олий таълим соҳасида, жумладан Таълим алмашинув дастури доирасида дастур ва тадбирларни давом эттириш ва янада кенгайтириш, олий таълим муассалари ўртасидаги алоқаларни фаоллаштириш, қўшма илмий-тадқиқот лойиҳаларни жадаллаштириш ҳамда профессионал тайёргарлик учун стипендия ва дастурларини таъсис этишга тайёрдир.
Шу нуқтаий назардан янги қабул қилинган “Ўн йиллик ҳаракат дастури: ИҲТ – 2025”га юқори баҳо берилди. Ушбу ҳужжатни ҳаётга тадбиқ этилиши ХХI асрда мусулмон давлатларида савдо ва инвестиция, юқори технологияларга ўтиш, хусусий сектор, саноатлаштириш, илмий соҳа ва таълимни ривожлантиришга кўмак беради.
Иқтисодий ўсишнинг секинлашуви масалаларини ҳал этиш юзасидан тажриба алмашиш, қулай инвестициявий ва ишбилармонлик муҳитини шакллантириш, ҳамкорликнинг истиқболли йўналишларида ўзаро манфаатли узоқ муддатга мўлжалланган лойиҳаларни амалга ошириш ва инфратузилмани ривожлантириш масалаларига алоҳида эътибор қаратилди.
Қайта тикланадиган энергия манбааларидан фойдаланишнинг миллий дастурларини амалга ошириш ва инновацион иқтисодиёт барпо қилиш бўйича ИҲТга аъзо давлатларнинг саъй-ҳаракатлари бир овоздан маъқулланди.
Кенгаш соғлиқни сақлаш соҳасининг юқори яшаш даражасини таъминлашда ва умуман жамият фаровонлигида асосий аҳамиятга эгалигини таъкидлади ҳамда “2014-2023-йилларга мўлжалланган соғлиқни сақлаш соҳасида ИҲТнинг стратегик ҳаракат дастури”ни самарали ва тўлиқ амалга оширишга даъват қилди.
Сессия давомида ИҲТнинг минтақавий ва халқаро ташкилотлар, айниқса БМТ ва унинг институтлари билан ҳамкорлик ва муносабатларини янада чуқурлаштириш борасида Бош котибнинг саъй-ҳаракатлари тўлиқ маъқулланди.
Ўзбекистон Ислом ҳамкорлик ташкилотининг барча устувор йўналишларини маъқуллайди ва ўзининг ТИВКдаги раислик даврида белгиланган режаларни амалга ошириш учун ҳаракат қилишни ўз олдига мақсад қилиб қўйган.
Сессия доирасида “Ёшларнинг имкониятларини кенгайтириш ва бунёдкорлик салоҳиятини рағбатлантириш” мавзусида махсус йиғилиш ўтказилди. Унда аъзо давлатларнинг ёшлар сиёсати ва мазкур соҳадаги ҳамкорлик истиқболлари масалалари юзасидан батафсил ва самарали фикр алмашилди.
Ўзимга берилган ушбу фурсатдан фойдаланиб ИҲТ ТИВК раиси сифатида Бош котиб жаноби олийлари муҳтарам Ияд Амин Маданига мусулмон умматининг манфаатларини илгари суриш ҳамда сиёсий, ижтимоий-иқтисодий ва гуманитар соҳаларда қўйилган мақсадларга эришишда ИҲТга аъзо давлатлар саъй-ҳаракатларини бирлаштиришдаги роли учун ўз миннатдорчилигимни билдирмоқчиман.
Шунингдек, икки кунлик ишимиз давомида 118 та резолюция ҳам қабул қилинди. Ушбу ҳужжатлар матни билан кейинроқ ИҲТ сайтида ҳамда Ўзбекистон Республикаси Ташқи ишлар вазирлиги сайтининг “Ўзбекистоннинг ИҲТ ТИВКда раислиги” номли саҳифасида танишишингиз мумкин.
ИҲТ Ташқи ишлар вазирлари кенгаши Кот-д'Ивуар Республикаси таклифини қабул қилди ва ИҲТ ТИВКнинг 44-сессиясини 2017-йилда Ямусукро шаҳрида ўтказиш тўғрисида қарор қабул қилди.
Сўзим сўнгида, ҳурматли ОАВ вакиллари, ушбу учрашувда иштирок этганингиз учун сизларга миннатдорчилик билдиришга ижозат бергайсиз.

Выступление Председателя СМИД ОИС, Министра иностранных дел Республики Узбекистан Абдулазиза Камилова на итоговом брифинге для представителей СМИ
2016-10-19 | Политика
Бисмиллахир рахманир рахим,
Уважаемые представители средств массовой информации,
На завершившейся только что 43-й сессии Совета министров иностранных дел Организации исламского сотрудничества приняли участие главы и высокопоставленные делегации внешнеполитических ведомств стран-членов и наблюдателей ОИС, уважаемый Генеральный секретарь господин Ияд Амин Мадани, руководители и представители различных структур и комиссий нашей Организации, а также приглашенные гости из различных региональных и международных организаций.
С удовлетворением хочу проинформировать, что в очередной раз страны-члены продемонстрировали прочное единство, схожесть и совпадение взглядов и позиций по большинству актуальных вопросов международной повестки дня, политическую волю находить компромисс и, тем самым, содействовать эффективному разрешению имеющихся проблем и укреплению авторитета нашей организации в мире.
По итогам нашей работы принята Ташкентская декларация, которая подчеркивает достойное место ОИС в ряду авторитетных и влиятельных международных организаций, а также призывает активизировать усилия по совершенствованию деятельности организации в целях обеспечения единства мусульманской Уммы, установления прочного мира и безопасности, оказания содействия устойчивому социально-экономическому развитию в странах-членах.
СМИД вновь подтвердил полную поддержку Палестины и Аль-Кудс Аш-Шариф, законных и неотъемлемых прав палестинского народа, мирным инициативам по ближневосточному урегулированию, а также справедливому и согласованному решению проблемы палестинских беженцев согласно соответствующим резолюциям Совета Безопасности ООН и нормам международного права.
Страны-члены ОИС едины во мнении о необходимости скорейшей стабилизации ситуации на Ближнем Востоке и в Северной Африке путем политического урегулирования кризисов в соответствии с принципами Устава ООН и общепризнанными международными нормами.
Вновь привлекая внимание международного сообщества к ситуации в Афганистане, мы в очередной раз заявили об отсутствии военного решения афганской проблемы, высказали поддержку урегулированию внутриафганского конфликта через продвижение инклюзивного процесса национального примирения, исходя из того, что эти усилия должны предприниматься под руководством афганцев и самими афганцами.
Страны-члены организации подчеркнули приоритетность противодействия терроризму и экстремизму во всех их проявлениях, незаконному производству и обороту наркотиков, нелегальной торговле оружием, распространению оружия массового уничтожения и средств его доставки. Отмечено, что победить и устранить эти опасные явления возможно только путем наращивания совместной борьбы, выработки мер воздействия как на симптомы, так и корни этих проблем.
Все участники 43-й сессии поддержали необходимость распространения знаний о просвещенном Исламе как важном инструменте борьбы с идеологией терроризма, насильственного экстремизма и религиозного фанатизма.
Учитывая, что председательство Узбекистана в СМИД ОИС проходит под девизом «Образование и просвещение – путь к миру и созиданию», особое внимание уделено таким вопросам, как глубокое осмысление исторического научного наследия выдающихся ученых и мыслителей исламского мира, обеспечение роста инвестиций и вложений в человеческий капитал, развитие и усовершенствование системы образования, воспитание подрастающего поколения в духе стремления к освоению общечеловеческих и исламских ценностей и вершин современной науки.
ОИС готова и далее продолжать и расширять программы и мероприятия в области высшего образования, в частности, в рамках Программы образовательного обмена, активизировать связи между высшими учебными заведениями, продвигать совместные научно-исследовательские проекты, учреждать стипендии и программы профессиональной подготовки.
В этом контексте дана высокая оценка принятию новой «Десятилетней программы действий: ОИС – 2025 год», имплементация которой будет способствовать дальнейшему развитию торговли и инвестиций, трансферу высоких технологий, продвижению частного сектора, индустриализации, научных сфер и образования в мусульманских странах в XXI веке.
Отдельное внимание было уделено таким вопросам, как обмен опытом по решению вопросов замедления роста экономики, внедрение инновационных технологий, формирование благоприятного инвестиционного и делового климата, реализация долгосрочных взаимовыгодных проектов в приоритетных направлениях сотрудничества и развития инфраструктуры.
Единогласно поддержаны усилия государств-членов ОИС по реализации национальных программ использования возобновляемых источников энергии и создания инновационной экономики.
Касательно области здравоохранения Совет подчеркнул ее ключевое значение в деле обеспечения высокого уровня жизни и в целом процветания общества и призвал к эффективной и полноценной реализации «Стратегического плана действий ОИС в сфере здравоохранения 2014-2023».
В ходе сессии высказана полная поддержка усилиям Генерального секретаря по дальнейшему углублению сотрудничества и взаимодействия ОИС с региональными и международными организациями, особенно ООН и ее институтами.
Узбекистан приветствует все эти приоритеты Организации исламского сотрудничества и в период своего председательства в СМИД организации намерен приложить усилия для практической реализации намеченных планов.
В рамках сессии также проведено специальное заседание на тему «Расширение возможностей и стимулирование созидательного потенциала молодежи», в рамках которого состоялся обстоятельный и продуктивный обмен мнениями по вопросам молодежной политики стран-членов и перспективам взаимодействия в данной области.
Пользуясь предоставленной возможностью, хотел бы в качестве председателя СМИД ОИС выразить благодарность Его Превосходительству Генеральному секретарю господину Ияду Амину Мадани за его роль в продвижении интересов мусульманской Уммы и объединение усилий и стремлений государств-членов ОИС в достижении поставленных целей в политической, социально-экономической и гуманитарной сферах.
По итогам нашей двухдневной работы также утверждены 118 резолюций, с текстами которых мы сможете ознакомиться позднее на сайте ОИС, а также на страничке председательства Узбекистана в СМИД на сайте МИД Республики Узбекистан.
Совет министров иностранных дел ОИС с признательностью воспринял предложение Кот-д’Ивуара и принял о решение о проведении в 2017 году 44-й сессии СМИД ОИС в городе Ямусукре.
В заключение, уважаемые представители СМИ, позвольте выразить вам слова признательности за участие в этой встрече.