Ўзбекистон Республикаси Олий Мажлиси Сенатига тақдимнома
Ўзбекистон Республикаси Конституциясининг 13-моддасига мувофиқ инсон, унинг ҳаёти, эркинлиги, шаъни, қадр-қиммати ва бошқа дахлсиз ҳуқуқлари олий қадрият сифатида тан олинади.
Жазонинг асосий мақсади ҳукм қилинган шахсларнинг тузалиши ва қайта тарбияланиши, яъни ҳар бир қонунбузар содир этган қилмишининг ижтимоий хавфлилик даражасини, жавобгарликнинг муқаррарлигини ва чин кўнгилдан пушаймон бўлиш зарурлигини англаб етиши ҳисобланади.
Амнистия актининг эълон қилиниши халқимизга хос инсонпарварлик, эзгулик ва раҳмдилликнинг ёрқин ифодаси сифатида, маҳкумларда қонунга итоаткорлик ҳиссини рағбатлантиради ва қонунни четлаб ўтган шахсларга тузалиш, оиласига қайтиш ҳамда жамиятнинг муносиб аъзоси бўлиш учун яна бир имконият беради.
Шу нуқтаи назардан, амнистия акти улкан профилактик, ижтимоий ва тарбиявий аҳамиятга эга бўлиб, муайян тоифадаги шахсларни нафақат жавобгарликдан ва жазодан озод қилишни, балки уларни даволаш, бандлигини таъминлаш, шунингдек, ижтимоий реабилитация қилиш ва мослаштириш борасидаги бошқа қатор муҳим тадбирларни кўзда тутади.
Таъкидлаш жоизки, амнистия актининг қабул қилиниши инсон ҳуқуқ ва эркинликларининг ҳимоясини таъминлаш борасидаги умумэътироф этилган халқаро ҳуқуқ нормаларига тўла мос келади.
Инсонпарварлик принципларига амал қилган ҳолда, аввалги амнистия актларини қўллаш ва шахсга оид иш ҳужжатларини ўрганиш натижалари асосида, келгусида озодликдан маҳрум этиш жойларида сақлаш зарурияти йўқолганлигини, шунингдек, ёши ва соғлиғини инобатга олиб, қуйидагиларни назарда тутувчи амнистия актини қабул қилиш таклиф этилади:
1. Ҳукм қилинган: аёлларни; жиноят содир этган вақтда 18 ёшга тўлмаган шахсларни; 60 ёшдан ошган эркакларни; чет давлатлар фуқароларини; I ва II гуруҳ ногиронларини; сил касаллигининг фаол шаклига чалинган шахсларни жазодан озод қилиш (Жиноят кодексининг 167- ва (ёки) 168-моддасида назарда тутилган жиноятни содир этган ва етказилган моддий зарарни қопламаган, Жиноят кодексининг 104-моддаси учинчи қисми “д” бандида назарда тутилган, шунингдек, ўта оғир жиноятларни содир этган шахслар бундан мустасно);
2. Эҳтиётсизлик орқасида жиноят содир этган шахсларни, шунингдек, ижтимоий хавфи катта бўлмаган ёки унча оғир бўлмаган жиноятларни қасддан содир этганлиги учун биринчи марта ҳукм қилинган шахсларни жазодан озод қилиш (Жиноят кодексининг 167- ва (ёки) 168-моддасида назарда тутилган жиноятни содир этган ва етказилган моддий зарарни қопламаган шахслар бундан мустасно);
3. Озодликдан маҳрум қилиш жазосига ҳукм қилиниб, ўталмай қолган жазо муддати уч йилдан кўп бўлмаган, ҳукми қонуний кучга кирган маҳкумларни жазодан озод қилиш (Жиноят кодексининг 167- ва (ёки) 168-моддасида назарда тутилган жиноятни содир этган ва етказилган моддий зарарни қопламаган, Жиноят кодексининг 97-моддаси, 104-моддаси учинчи қисми “д” бандида назарда тутилган жиноятларни содир этган шахслар бундан мустасно);
4. Аёллар; жиноят содир этган вақтда 18 ёшга тўлмаган шахслар; 60 ёшдан ошган эркаклар; чет давлатлар фуқаролари; I ва II гуруҳ ногиронлари; сил касаллигининг фаол шаклига чалинган шахсларга (Жиноят кодексининг 167- ва (ёки) 168-моддасида назарда тутилган жиноятни содир этган ва етказилган моддий зарарни қопламаган, Жиноят кодексининг 104-моддаси учинчи қисми “д” бандида назарда тутилган, шунингдек, ўта оғир жиноятларни содир этган шахслар бундан мустасно) нисбатан барча жиноят ишларини тугатиш;
5. Амнистия актига асосан озод қилинмайдиган шахсларнинг ўталмай қолган жазо муддатини:
қасддан содир этган жиноятлари учун ўн йилдан кўп бўлмаган муддатга озодликдан маҳрум қилинганларга - учдан бир қисмига;
қасддан содир этган жиноятлари учун ўн йилдан ортиқ муддатга озодликдан маҳрум қилинганларга - тўртдан бир қисмига қисқартириш.
Бунда, Жиноят кодексининг 97-моддасида назарда тутилган жиноятни содир этган шахсларнинг жазо муддатини қисқартирмаслик таклиф қилинади;
6. Содир этилган жиноий қилмишларнинг ижтимоий хавфлилик даражаси ва оқибатларини ҳисобга олган ҳолда:
узоқ муддатга ёки умрбод озодликдан маҳрум қилишга ҳукм қилинган;
тақиқланган ташкилотлар фаолиятидаги иштироки, улар таркибида тинчлик ва хавфсизликка қарши ёки жамоат хавфсизлигига қарши жиноятлар содир этганлиги учун ҳукм қилинган;
ўта хавфли рецидивист деб топилган;
жиноий уюшма таркибида жиноят содир этган;
жазони ўташ тартибини мунтазам равишда бузаётган;
муқаддам афв этиш ёки амнистия тартибида жиноий жавобгарликдан ёки жазодан озод қилинган ва яна қасддан жиноятлар содир этган;
ўлим жазоси афв этиш тартибида озодликдан маҳрум қилиш тариқасидаги жазога алмаштирилган шахсларга нисбатан амнистия актини татбиқ этмаслик.
Шу билан бирга, тақиқланган ташкилотлар фаолиятидаги иштироки, улар таркибида тинчлик ва хавфсизликка қарши ёки жамоат хавфсизлигига қарши жиноятлар содир этганлиги учун биринчи марта озодликдан маҳрум қилишга ҳукм этилиб, тузалиш йўлига қатъий ўтган шахсларни ҳам жазодан озод қилиш таклиф этилади.
Бундан ташқари, амнистия актида асосий жазодан озод этилган маҳкумларни қўшимча жазодан озод этмаслик ҳақидаги нормани назарда тутиш мақсадга мувофиқ ҳисобланади.
Амнистия актини татбиқ этиш борасида ошкоралик ва шаффофликни таъминлашда парламент ва жамоатчилик назорати муҳим аҳамият касб этишини инобатга олган ҳолда, мазкур жараёнда сенаторлар, депутатлар, фуқаролик жамияти институтлари ва оммавий ахборот воситаларининг бевосита иштирокини назарда тутиш таклиф қилинади.
Самарали профилактик аҳамиятга эга бўлган амнистия актининг таклиф этилган тоифадаги шахсларга нисбатан қўлланилиши уларни тезроқ ижтимоий реабилитация қилиш ва жамиятга мослашишига хизмат қилади.
Ўзбекистон Республикаси Конституциясининг 93-моддаси 23-бандига асосан, Ўзбекистон Республикаси Олий Мажлиси Сенатига Ўзбекистон Республикаси Конституциясининг йигирма тўрт йиллиги муносабати билан амнистия тўғрисидаги қарорни қабул қилиш ҳақида тақдимнома киритилмоқда.

Сенат Олий Мажлиса Республики Узбекистан представление
В соответствии со статьей 13 Конституции Республики Узбекистан человек, его жизнь, свобода, честь, достоинство и другие неотъемлемые права признаются высшей ценностью.
Основными целями наказания являются исправление и перевоспитание осужденных лиц, то есть достижение осознания каждым, преступившим закон, степени общественной опасности содеянного, неотвратимости ответственности и необходимости искреннего раскаяния.
Объявление акта амнистии, являясь ярким проявлением присущих нашему народу гуманности, доброты и милосердия, стимулирует правопослушное поведение осужденных и предоставляет лицам, преступившим закон, еще одну возможность исправиться, вернуться к семье и стать достойным членом общества.
В этой связи акт амнистии имеет огромное профилактическое, социальное и воспитательное значение, предусматривающий не только освобождение от ответственности или наказания определенной категории лиц, но и их лечение, трудоустройство, а также ряд других важных мер по социальной реабилитации и адаптации.
Следует отметить, что принятие акта об амнистии в полной мере соответствует общепризнанным международным нормам в сфере обеспечения защиты прав и свобод человека.
Руководствуясь принципом гуманизма, на основе итогов реализации предыдущих актов амнистий, изучения материалов личных дел, с учетом обстоятельств, исключающих необходимость дальнейшего содержания в местах лишения свободы, а также возраста и состояния здоровья, предлагается принять акт об амнистии, предусматривающий:
1. Освобождение от наказания осужденных: женщин; лиц, которым на момент совершения преступления не исполнилось 18 лет; мужчин старше 60 лет; граждан иностранных государств; инвалидов I и II групп; лиц, больных туберкулезом активной формы, за исключением лиц, совершивших преступление, предусмотренное статьей 167 и (или) 168 Уголовного кодекса, и не возместивших причиненный материальный ущерб, пунктом «д» части третьей статьи 104 Уголовного кодекса, а также особо тяжкие преступления;
2. Освобождение от наказания лиц, совершивших преступления по неосторожности, а также впервые осужденных лиц, совершивших умышленные преступления, не представляющие большой общественной опасности, или менее тяжкие преступления, за исключением лиц, совершивших преступление, предусмотренное статьей 167 и (или) 168 Уголовного кодекса, и не возместивших причиненный материальный ущерб;
3. Освобождение от наказания лиц, осужденных к лишению свободы, остаток срока наказания которых не превышает трех лет, приговоры в отношении которых вступили в законную силу, за исключением лиц, совершивших преступление, предусмотренное статьей 167 и (или) 168 Уголовного кодекса, и не возместивших причиненный материальный ущерб, статьей 97, пунктом «д» части третьей статьи 104 Уголовного кодекса;
4. Прекращение всех уголовных дел в отношении: женщин; лиц, которым на момент совершения преступления не исполнилось 18 лет; мужчин старше 60 лет; граждан иностранных государств; инвалидов I и II групп; лиц, больных туберкулезом активной формы, за исключением лиц, совершивших преступление, предусмотренное статьей 167 и (или) 168 Уголовного кодекса, и не возместивших причиненный материальный ущерб, пунктом «д» части третьей статьи 104 Уголовного кодекса, а также особо тяжкие преступления;
5. Сокращение лицам, не подлежащим освобождению на основании акта об амнистии, неотбытой части срока наказания:
осужденным за умышленные преступления к лишению свободы на срок до десяти лет включительно – на одну треть;
осужденным за умышленные преступления к лишению свободы на срок свыше десяти лет – на одну четверть.
При этом предлагается не сокращать сроки наказаний лицам, осужденным за совершение преступления, предусмотренного статьей 97 Уголовного кодекса;
6. Нераспространение действия акта об амнистии с учетом уровня общественной опасности и последствий совершенных преступных деяний в отношении лиц:
осужденных к длительному или пожизненному сроку лишения свободы;
осужденных за участие в деятельности запрещенных организаций, совершение в их составе преступлений против мира и безопасности или против общественной безопасности;
признанных особо опасными рецидивистами;
совершивших преступления в составе преступного сообщества;
систематически нарушающих режим отбывания наказания;
ранее освобождавшихся от уголовной ответственности или наказания в порядке помилования или амнистии и вновь совершивших умышленные преступления;
которым смертная казнь в порядке помилования заменена наказанием в виде лишения свободы.
Вместе с тем также предлагается освободить от наказания твердо вставших на путь исправления лиц, впервые осужденных к лишению свободы за участие в деятельности запрещенных организаций, совершение в их составе преступлений против мира и безопасности или против общественной безопасности.
Кроме того, представляется целесообразным в акте об амнистии предусмотреть норму о том, что при освобождении от основного наказания осужденные не освобождаются от дополнительных наказаний.
Принимая во внимание важное значение парламентского и общественного контроля в обеспечении открытости и прозрачности хода реализации акта об амнистии, предлагается предусмотреть непосредственное участие в данном процессе сенаторов, депутатов, институтов гражданского общества и средств массовой информации.
Применение акта об амнистии, имеющего эффективное профилактическое значение, в отношении предлагаемых категорий лиц позволит обеспечить их скорейшую социальную реабилитацию и адаптацию в обществе.
На основании пункта 23 статьи 93 Конституции Республики Узбекистан в Сенат Олий Мажлиса Республики Узбекистан вносится представление о принятии постановления об амнистии в связи с двадцать четвертой годовщиной принятия Конституции Республики Узбекистан.