Халқаро ўзбек пахта ва тўқимачилик ярмаркаси чорлайди
Ўзбекистон Республикасининг Биринчи Президенти Ислом Каримовнинг 2016 йил 8 июндаги “XII Халқаро ўзбек пахта ва тўқимачилик ярмаркасини ташкил этиш ва ўтказиш чора-тадбирлари тўғрисида”ги қарорига кўра жорий йилнинг 12-13 октябрь кунлари Тошкент шаҳрида XII Халқаро ўзбек пахта ва тўқимачилик ярмаркаси бўлиб ўтади.
Мазкур халқаро тадбирни ташкил этишда мамлакатимиз билан Халқаро пахта ассоциацияси, Пахта бўйича халқаро консультатив қўмита, “Cotton Outlook” халқаро агентлиги ва Халқаро тўқимачилик маҳсулотлари ишлаб чиқарувчилар федерацияси сингари халқаро ташкилотлар доимий ҳамкорлик қилиб келаётир.
Бу йилги ярмарка “Ўзпахтасаноатэкспорт” холдинг компанияси, “Ўзбекенгилсаноат” акциядорлик компанияси, Ўзбекистон Республикаси Ташқи иқтисодий алоқалар, инвестициялар ва савдо вазирлиги, Товар-хомашё биржаси, “Сифат” маркази ва бошқа тузилмалар томонидан ўтказилади.
Биринчи Президентимиз ташаббуси билан 2005 йилда илк марта ташкил этилган ярмарка дунё пахта ва тўқимачилик саноати мутахассислари, олимлар, енгил саноатнинг йирик корхоналари ва савдо компаниялари вакиллари кутадиган нуфузли форумлардан бирига айланди. Давлатимиз раҳбарининг биринчи ярмарка иштирокчиларига йўллаган табригида шундай дейилган эди: “Ишончим комилки, мазкур ярмарка ўзбек пахтасини экспорт қилиш борасида Ўзбекистоннинг ва ҳамкорларимизнинг узоқ муддатли манфаатларига мос келадиган янги, самарали воситаларни ривожлантиришга, истиқболда янада ишончли, барқарор иқтисодий муносабатлар ўрнатиш учун мустаҳкам асос яратишга хизмат қилади”.
Шу пайтгача бўлиб ўтган ярмаркалар тарихига назар ташласак, бу режаларнинг барчасига эришилгани аён бўлади. Ярмарка жаҳондаги етакчи ишлаб чиқарувчиларни жалб қилмоқда. Пахта толаси ва тўқимачилик маҳсулотларини сотиш бўйича бозор механизмларини янада ривожлантириш, Ўзбекистон ишлаб чиқарувчилари ҳамда уларнинг хорижлик ҳамкорлари ўртасидаги муносабатларни мустаҳкамлашга хизмат қилмоқда.
XII Халқаро ўзбек пахта ва тўқимачилик ярмаркасининг асосий тадбирлари “Ўзэкспомарказ”нинг кўргазмалар залида ўтказилади. Ярмарка доирасидаги конференциялар ҳамда мулоқотларда жаҳон пахта ва тўқимачилик бозорининг етакчи вакиллари томонидан Ўзбекистон ва дунёда пахта толаси ишлаб чиқариш, савдо ва инвестицион ҳамкорликни кенгайтириш каби кўплаб масалалар муҳокама қилиниши ва ўзаро манфаатли шартномалар имзоланиши кутилмоқда.
Биринчи ярмаркага жаҳоннинг 30 давлатидан 170 компания ва фирма вакиллари ташриф буюрган бўлса, бу йил 45 дан ортиқ мамлакатнинг икки мингга яқин вакили келиши кутилмоқда.
Ўзбекистон халқаро бозорда нафақат юқори сифатли саноатбоп пахта толаси етиштирувчи мамлакат, балки уни кафолатли етказиб берувчи ишончли ҳамкор сифатида ҳам танилган. “Ўзпахтасаноатэкспорт” холдинг компаниясидан маълум қилишларича, тизимдаги пахта тозалаш корхоналари изчил модернизация қилинмоқда, ишлаб чиқаришга инновацион ишланмалар кенг татбиқ этилмоқда. Бунда пахта хомашёсини қабул қилишдан бошлаб, уни қайта ишлаш, сақлаш ва сотишгача бўлган барча жараёнда замонавий ахборот-коммуникация технологиялари асосида электрон ҳисобот ва назорат тизимини яратиш ва жорий қилишга алоҳида аҳамият берилмоқда. Бир қатор пахта тозалаш заводларида модернизациялаш лойиҳалари муваффақиятли бажарилди, бу, ўз навбатида, ишлаб чиқариш қувватларини кескин ошириш, тола сифатини янада яхшилаш имконини берди.
Заминимизда етиштирилган хомашёни чуқур қайта ишлаш, қўшимча қийматга эга маҳсулот ишлаб чиқариш ҳажмини кўпайтириш тизимда олиб борилаётган ислоҳотларнинг устувор йўналишларидан биридир. Шу мақсадда соҳага чет эл инвестициялари жалб этилиб, ҳар йили кўплаб замонавий корхоналар барпо қилинмоқда. Айни пайтда Ўзбекистон етиштирилган пахтанинг 44 фоизини қайта ишлаш қувватларига эга.
Ҳозир кўплаб енгил саноат корхоналари “Ўзбекенгилсаноат” акциядорлик компанияси тизимида бирлашган. Уларда ишлаб чиқарилаётган турфа хилдаги тайёр кийим-кечаклар “Ўзбекистонда ишлаб чиқарилган” ёрлиғи билан дунёнинг 45 дан ортиқ мамлакатига экспорт қилинмоқда. Бу жараёнда Халқаро ўзбек пахта ва тўқимачилик ярмаркаси муҳим бозор вазифасини ўтаётир. Соҳани янада ривожлантириш мақсадида 2015-2020 йилларда модернизация ишларини бажариш учун 1 миллиард доллар маблағ ажратилмоқда.
Жаҳоннинг тўқимачилик ва енгил саноати тараққий этган давлатлари вакиллари 12-13 октябрь кунлари Тошкентда яна жам бўлади. Халқаро ўзбек пахта ва тўқимачилик ярмаркаси пахта толасини экспорт қилишнинг бозор механизмларини ривожлантириш, Ўзбекистон ишлаб чиқарувчилари ва хорижлик ҳамкорлар ўртасидаги алоқаларни янада мустаҳкамлашга хизмат қилади.

Tashkent hosts XII International Uzbek Cotton and Textile Fair on 12-13 October
In accordance with the resolution of the First President of the Republic of Uzbekistan Islam Karimov from June 8, 2016, “On measures on organization and holding of the XII International Uzbek Cotton and Textile Fair”, Tashkent will host the XII International Uzbek Cotton and Textile Fair on 12-13 October, this year.
The International Cotton Association (ICA), the International Cotton Advisory Committee (ICAC), the International Agency "Cotton Outlook" and the International Textile Manufacturers Federation (ITMF) regularly cooperate with our country in the organization of this international event.
This year, the fair will be organized by the holding company “Uzpahtasanoateksport”, joint-stock company “O'zbekyengilsanoat”, the Ministry of Foreign Economic Relations, Investments and Trade of the Republic of Uzbekistan, Uzbekistan Commodity Exchange (UZEX), Uzbek Centre for Certification of Cotton Fibre “SIFAT” and other structures.
For the first time organized on the initiative of the First President of our country in 2005, the fair has evolved into an authoritative international forum in the field of cotton and textile industry.
Referring to the results of previous fairs, it can be seen that the set targets have been achieved. The fair attracted leading manufacturers in the world, contributes to the further development of market mechanisms in selling cotton fiber and realization of textile products, the strengthening of ties between the producers of Uzbekistan and foreign partners.
The main activities of the International Uzbek Cotton and Textile Fair will be held in the exhibition hall of UzExpoCentre. It is expected that in the course of conferences and meetings, the leading representatives of the world cotton and textile market will discuss issues on cotton production in Uzbekistan and abroad, extending trade and investment cooperation, and a number of cooperation agreements will be signed.
If the first fair was attended by representatives from 170 companies and enterprises of 30 countries of the world, this year bout two thousand representatives from more than 45 countries are expected to arrive.
Uzbekistan is known in the world market not only as a manufacturer of high quality industrial cotton fiber, but also as its reliable supplier. According to the holding company “Uzpahtasanoateksport”, the cotton-ginning firms are consistently modernized, and innovations are introduced in the production. The particular attention is paid to the creation of electronic reporting and monitoring system for the entire process, from the reception of cotton-fiber, its processing, and storage prior to its implementation. At the cotton-ginning factories are successfully implemented modernization projects, which allowed sharply increasing production capacity and improving fiber quality.
One of the priority directions of the reforms implemented in the industry is the development of deep processing of raw materials, and the increase in production volume with high added value. For this purpose, to the industry are attracted foreign investments, many modern enterprises are built every year. Currently, Uzbekistan has a total capacity of processing 44 per cent of cotton grown.
Today, many enterprises of light industry are united under the joint stock company “O'zbekyengilsanoat”. Manufactured modern quality clothing under the brand “Made in Uzbekistan” are exported to 45 countries. The International Uzbek Cotton and Textile Fair perform the role of an important business area. With a view to further development of the industry, for the modernization work in the years 2015-2020 are allocated 1 billion dollars.
Representatives of different countries with the developed light and textile industry, on October 12-13, will gather once again in Tashkent. The International Uzbek Cotton and Textile Fair will promote the development of market mechanisms of cotton fiber export, further strengthening the ties between manufacturers of Uzbekistan and foreign partners.