Халқаро ўзбек пахта ва тўқимачилик ярмаркаси чорлайди
Ўзбекистон Республикасининг Биринчи Президенти Ислом Каримовнинг 2016 йил 8 июндаги “XII Халқаро ўзбек пахта ва тўқимачилик ярмаркасини ташкил этиш ва ўтказиш чора-тадбирлари тўғрисида”ги қарорига кўра жорий йилнинг 12-13 октябрь кунлари Тошкент шаҳрида XII Халқаро ўзбек пахта ва тўқимачилик ярмаркаси бўлиб ўтади.
Мазкур халқаро тадбирни ташкил этишда мамлакатимиз билан Халқаро пахта ассоциацияси, Пахта бўйича халқаро консультатив қўмита, “Cotton Outlook” халқаро агентлиги ва Халқаро тўқимачилик маҳсулотлари ишлаб чиқарувчилар федерацияси сингари халқаро ташкилотлар доимий ҳамкорлик қилиб келаётир.
Бу йилги ярмарка “Ўзпахтасаноатэкспорт” холдинг компанияси, “Ўзбекенгилсаноат” акциядорлик компанияси, Ўзбекистон Республикаси Ташқи иқтисодий алоқалар, инвестициялар ва савдо вазирлиги, Товар-хомашё биржаси, “Сифат” маркази ва бошқа тузилмалар томонидан ўтказилади.
Биринчи Президентимиз ташаббуси билан 2005 йилда илк марта ташкил этилган ярмарка дунё пахта ва тўқимачилик саноати мутахассислари, олимлар, енгил саноатнинг йирик корхоналари ва савдо компаниялари вакиллари кутадиган нуфузли форумлардан бирига айланди. Давлатимиз раҳбарининг биринчи ярмарка иштирокчиларига йўллаган табригида шундай дейилган эди: “Ишончим комилки, мазкур ярмарка ўзбек пахтасини экспорт қилиш борасида Ўзбекистоннинг ва ҳамкорларимизнинг узоқ муддатли манфаатларига мос келадиган янги, самарали воситаларни ривожлантиришга, истиқболда янада ишончли, барқарор иқтисодий муносабатлар ўрнатиш учун мустаҳкам асос яратишга хизмат қилади”.
Шу пайтгача бўлиб ўтган ярмаркалар тарихига назар ташласак, бу режаларнинг барчасига эришилгани аён бўлади. Ярмарка жаҳондаги етакчи ишлаб чиқарувчиларни жалб қилмоқда. Пахта толаси ва тўқимачилик маҳсулотларини сотиш бўйича бозор механизмларини янада ривожлантириш, Ўзбекистон ишлаб чиқарувчилари ҳамда уларнинг хорижлик ҳамкорлари ўртасидаги муносабатларни мустаҳкамлашга хизмат қилмоқда.
XII Халқаро ўзбек пахта ва тўқимачилик ярмаркасининг асосий тадбирлари “Ўзэкспомарказ”нинг кўргазмалар залида ўтказилади. Ярмарка доирасидаги конференциялар ҳамда мулоқотларда жаҳон пахта ва тўқимачилик бозорининг етакчи вакиллари томонидан Ўзбекистон ва дунёда пахта толаси ишлаб чиқариш, савдо ва инвестицион ҳамкорликни кенгайтириш каби кўплаб масалалар муҳокама қилиниши ва ўзаро манфаатли шартномалар имзоланиши кутилмоқда.
Биринчи ярмаркага жаҳоннинг 30 давлатидан 170 компания ва фирма вакиллари ташриф буюрган бўлса, бу йил 45 дан ортиқ мамлакатнинг икки мингга яқин вакили келиши кутилмоқда.
Ўзбекистон халқаро бозорда нафақат юқори сифатли саноатбоп пахта толаси етиштирувчи мамлакат, балки уни кафолатли етказиб берувчи ишончли ҳамкор сифатида ҳам танилган. “Ўзпахтасаноатэкспорт” холдинг компаниясидан маълум қилишларича, тизимдаги пахта тозалаш корхоналари изчил модернизация қилинмоқда, ишлаб чиқаришга инновацион ишланмалар кенг татбиқ этилмоқда. Бунда пахта хомашёсини қабул қилишдан бошлаб, уни қайта ишлаш, сақлаш ва сотишгача бўлган барча жараёнда замонавий ахборот-коммуникация технологиялари асосида электрон ҳисобот ва назорат тизимини яратиш ва жорий қилишга алоҳида аҳамият берилмоқда. Бир қатор пахта тозалаш заводларида модернизациялаш лойиҳалари муваффақиятли бажарилди, бу, ўз навбатида, ишлаб чиқариш қувватларини кескин ошириш, тола сифатини янада яхшилаш имконини берди.
Заминимизда етиштирилган хомашёни чуқур қайта ишлаш, қўшимча қийматга эга маҳсулот ишлаб чиқариш ҳажмини кўпайтириш тизимда олиб борилаётган ислоҳотларнинг устувор йўналишларидан биридир. Шу мақсадда соҳага чет эл инвестициялари жалб этилиб, ҳар йили кўплаб замонавий корхоналар барпо қилинмоқда. Айни пайтда Ўзбекистон етиштирилган пахтанинг 44 фоизини қайта ишлаш қувватларига эга.
Ҳозир кўплаб енгил саноат корхоналари “Ўзбекенгилсаноат” акциядорлик компанияси тизимида бирлашган. Уларда ишлаб чиқарилаётган турфа хилдаги тайёр кийим-кечаклар “Ўзбекистонда ишлаб чиқарилган” ёрлиғи билан дунёнинг 45 дан ортиқ мамлакатига экспорт қилинмоқда. Бу жараёнда Халқаро ўзбек пахта ва тўқимачилик ярмаркаси муҳим бозор вазифасини ўтаётир. Соҳани янада ривожлантириш мақсадида 2015-2020 йилларда модернизация ишларини бажариш учун 1 миллиард доллар маблағ ажратилмоқда.
Жаҳоннинг тўқимачилик ва енгил саноати тараққий этган давлатлари вакиллари 12-13 октябрь кунлари Тошкентда яна жам бўлади. Халқаро ўзбек пахта ва тўқимачилик ярмаркаси пахта толасини экспорт қилишнинг бозор механизмларини ривожлантириш, Ўзбекистон ишлаб чиқарувчилари ва хорижлик ҳамкорлар ўртасидаги алоқаларни янада мустаҳкамлашга хизмат қилади.

Приглашает международная узбекская хлопковая и текстильная ярмарка
В соответствии с постановлением Первого Президента Республики Узбекистан Ислама Каримова “О мерах по организации и проведению XII Международной узбекской хлопковой и текстильной ярмарки” от 8 июня 2016 года 12-13 октября текущего года в Ташкенте состоится XII Международная узбекская хлопковая и текстильная ярмарка.
В организации этого международного мероприятия с нашей страной регулярно сотрудничают Международная хлопковая ассоциация, Международный консультативный комитет по хлопку, Международное агентство “Cotton Outlook” и Международная федерация производителей текстильной продукции.
В этом году ярмарка будет организована холдинговой компанией “Узпахтасаноатэкспорт”, акционерной компанией “Узбекенгилсаноат”, Министерством внешних экономических связей, инвестиций и торговли Республики Узбекистан, Товарно-сырьевой биржей, Центром “Сифат” и другими структурами.
Впервые организованная по инициативе Первого Президента нашей страны в 2005 году ярмарка превратилась в авторитетный международный форум в сфере хлопковой и текстильной промышленности . Глава нашего государства в своем приветствии участникам первой ярмарки отмечал: “Убежден, эта ярмарка будет способствовать развитию новых эффективных инструментов экспорта узбекского хлопка, отвечающих долгосрочным интересам Узбекистана и наших партнеров, созданию прочной основы для надежных, устойчивых экономических связей на предстоящие годы”.
Обращаясь к итогам прошедших ярмарок, можно убедиться в том, что намеченные рубежи уже достигнуты. Ярмарка привлекает ведущих производителей в мире, способствует дальнейшему развитию рыночных механизмов по продаже хлопкового волокна и реализации текстильной продукции, укреплению связей между производителями Узбекистана и их зарубежными партнерами.
Основные мероприятия Международной узбекской хлопковой и текстильной ярмарки пройдут в выставочном зале Узэкспоцентра. Ожидается, что в ходе конференций и встреч ведущими представителями мирового хлопкового и текстильного рынка будут обсуждены вопросы производства хлопкового волокна в Узбекистане и мире, расширения торгового и инвестиционного сотрудничества и будет подписан ряд соглашений.
Если в первой ярмарке участвовали представители 170 компаний и фирм 30 государств мира, то в этом году ожидается прибытие около двух тысяч представителей из более чем 45 стран.
Узбекистан известен на мировом рынке не только как производитель высококачественного промышленного хлопкового волокна, но и как его надежный поставщик. Как сообщают из холдинговой компании “Узпахтасаноатэкспорт”, хлопкоочистительные предприятия отрасли последовательно модернизируются, в производство внедряются инновационные разработки. При этом уделяется особое внимание созданию системы электронной отчетности и контроля в течение всего процесса, начиная от приема хлопкового волокна, его переработки, хранения и до его реализации. На хлопкоочистительных предприятиях успешно реализованы проекты по модернизации, что позволило резко повысить производственные мощности, улучшить качество волокна.
Одним из приоритетных направлений реализуемых в отрасли реформ является налаживание глубокой переработки сырья, увеличение объемов продукции с высокой добавленной стоимостью. С этой целью в отрасль привлекаются иностранные инвестиции, ежегодно строится множество современных предприятий. В настоящее время Узбекистан располагает суммарной мощностью переработки 44 процента выращенного хлопка.
Сегодня многие предприятия легкой промышленности объединены в систему акционерной компании “Узбекенгилсаноат”. Производимая на них современная качественная одежда под маркой “Сделано в Узбекистане” экспортируется в 45 стран мира. И Международная узбекская хлопковая и текстильная ярмарка выполняет при этом роль важной деловой площадки. С целью дальнейшего развития отрасли для выполнения работы по модернизации в 2015-2020 годах выделяется 1 миллиард долларов.
Представители различных стран мира с развитой текстильной и легкой промышленностью 12-13 октября еще раз соберутся в Ташкенте. Международная узбекская хлопковая и текстильная ярмарка будет способствовать развитию рыночных механизмов экспорта хлопкового волокна, дальнейшему укреплению связей между производителями Узбекистана и зарубежными партнерами.