Марказий сайлов комиссиясининг онлайн мажлиси бўлиб ўтди
Шу йилнинг 3 октябрь куни Ўзбекистон Республикаси Марказий сайлов комиссиясининг мажлиси бўлиб ўтди.
Видеоконференцалоқа шаклида ўтказилган мажлисда Ўзбекистон Республикаси Президенти сайловини ўтказувчи округ сайлов комиссияларининг аъзолари, сиёсий партиялар ва оммавий ахборот воситалари вакиллари иштирок этди.
Марказий сайлов комиссияси раиси М.Абдусаломов бошқарган мажлисда мамлакатимизнинг хорижий давлатлардаги ваколатхоналари ҳузурида Ўзбекистон Республикаси Президенти сайловини ўтказувчи сайлов участкаларини тузиш ҳамда сайловга тайёргарлик кўришга доир бошқа масалалар кўриб чиқилди.
“Ўзбекистон Республикаси Президенти сайлови тўғрисида”ги қонуннинг 11-моддасига мувофиқ Ўзбекистон Республикасининг хорижий давлатлардаги ваколатхоналари ҳузурида сайлов участкалари Ўзбекистон Республикаси Ташқи ишлар вазирлигининг тақдимномасига биноан Марказий сайлов комиссияси томонидан тузилади.
Шу муносабат билан Марказий сайлов комиссияси Ўзбекистон Республикаси Ташқи ишлар вазирлигининг Ўзбекистон Республикасининг хорижий давлатлардаги ваколатхоналари ҳузурида сайлов участкаларини тузиш тўғрисидаги тақдимномасини кўриб чиқиб, мамлакатимизнинг хорижий давлатлардаги ваколатхоналари ҳузурида Ўзбекистон Республикаси Президенти сайловини ўтказувчи 44 сайлов участкасини тузиш ҳамда уларни 14-Тошкент шаҳар сайлов округига бириктириш тўғрисида қарор қабул қилди.
Мажлисда сиёсий партиялар томонидан тақдим этиладиган имзо варақалари тўғри тўлдирилганлигини текшириш бўйича Марказий сайлов комиссияси ҳузурида ишчи гуруҳлари тузиш тўғрисида қарор қабул қилинди. Ишчи гуруҳларининг асосий вазифаси “Ўзбекистон Республикаси Президенти сайлови тўғрисида”ги қонуннинг 24²-моддасига асосан белгиланган муддатда имзо варақалари қонун талабларига мувофиқлиги ҳақида хулосалар беришдан иборатдир.
Тадбирда 2-Андижон ва 12-Хоразм округ сайлов комиссиялари раисларининг Ўзбекистон Республикаси Президенти сайловига тайёргарликнинг бориши ҳақидаги ахборотлари ҳам эшитилди.
Комиссия аъзолари Марказий сайлов комиссиясига мурожаат қилган оммавий ахборот воситалари вакилларини аккредитациядан ўтказиш масаласини ҳам кўриб чиқди. Таъкидланганидек, сайловга тайёргарлик кўриш ва уни ўтказиш жараёнининг очиқлиги ва ошкоралигини таъминлаш, жамоатчиликни сайлов кампаниясининг барча босқичлари хусусида ўз вақтида хабардор қилишда оммавий ахборот воситалари муҳим ўрин тутади. Шу вақтга қадар мамлакатимиз ва хорижий босма ҳамда электрон оммавий ахборот воситаларида сайлов кампанияси билан боғлиқ икки мингдан зиёд материал эълон қилинди.
Мажлисда Марказий сайлов комиссияси ваколатига тааллуқли бошқа масалалар ҳам муҳокама қилинди. Кўрилган масалалар юзасидан Марказий сайлов комиссиясининг тегишли қарорлари қабул қилинди.

2016-10-03 | Elections
The Central Election Commission of the Republic of Uzbekistan (CEC) organized a meeting October 3, 2016, in the format of videoconference at the Republican Press Center for coverage of presidential elections.
The session was attended by members of district electoral commissions on elections of President of the Republic of Uzbekistan, representatives of political parties participating in the forthcoming ballot, and the media.
As the agenda of the meeting led by the CEC chairman Mirza-Ulugbek Abdusalomov suggested, the commission members discussed the formation of polling stations for the presidential elections at the country’s representations in foreign nations, along with other issues related to the preparations for the impending vote.
In accordance with Article 11 of the Law on Elections of President of the Republic of Uzbekistan, polling stations under the country’s diplomatic and consular offices abroad are formed by the Central Election Commission at the recommendation of Uzbekistan’s Ministry of Foreign Affairs.
In this regard, the Central Election Commission, having deliberated on the proposal of the Foreign Ministry with respect to the formation of polling stations at the missions of the republic in foreign countries, approved a resolution to establish 44 voting venues for the approaching presidential ballot and attach them to the 14th Tashkent City Electoral District.
At the meeting, the participants adopted a decision to set up working groups under the Central Election Commission to verify the authenticity of voter signature lists submitted by political parties. The main purpose sought by the creation of these groups is to present – within the order established by the law – conclusions on the compliance of signature lists with the requirements of legislation on the basis of Article 24² of the Law on Elections of President of the Republic of Uzbekistan.
In addition, the meeting participants were informed by the chairmen of the 2nd Andijan and 12th Khorezm district electoral commissions about the course of preparations for presidential elections.
The Commission members also considered the issue of accreditation of mass media representatives who have applied to the Central Election Commission. It was pointed out that the media play an important role in delivering the transparency and publicity of the entire process of preparations and conduct of elections, as well as the timely information of the wider public about all stages of the election campaign. To date, over two thousand articles related to the electoral process have been published in the national and international print and electronic media.