Марказий сайлов комиссиясининг онлайн мажлиси бўлиб ўтди
Шу йилнинг 3 октябрь куни Ўзбекистон Республикаси Марказий сайлов комиссиясининг мажлиси бўлиб ўтди.
Видеоконференцалоқа шаклида ўтказилган мажлисда Ўзбекистон Республикаси Президенти сайловини ўтказувчи округ сайлов комиссияларининг аъзолари, сиёсий партиялар ва оммавий ахборот воситалари вакиллари иштирок этди.
Марказий сайлов комиссияси раиси М.Абдусаломов бошқарган мажлисда мамлакатимизнинг хорижий давлатлардаги ваколатхоналари ҳузурида Ўзбекистон Республикаси Президенти сайловини ўтказувчи сайлов участкаларини тузиш ҳамда сайловга тайёргарлик кўришга доир бошқа масалалар кўриб чиқилди.
“Ўзбекистон Республикаси Президенти сайлови тўғрисида”ги қонуннинг 11-моддасига мувофиқ Ўзбекистон Республикасининг хорижий давлатлардаги ваколатхоналари ҳузурида сайлов участкалари Ўзбекистон Республикаси Ташқи ишлар вазирлигининг тақдимномасига биноан Марказий сайлов комиссияси томонидан тузилади.
Шу муносабат билан Марказий сайлов комиссияси Ўзбекистон Республикаси Ташқи ишлар вазирлигининг Ўзбекистон Республикасининг хорижий давлатлардаги ваколатхоналари ҳузурида сайлов участкаларини тузиш тўғрисидаги тақдимномасини кўриб чиқиб, мамлакатимизнинг хорижий давлатлардаги ваколатхоналари ҳузурида Ўзбекистон Республикаси Президенти сайловини ўтказувчи 44 сайлов участкасини тузиш ҳамда уларни 14-Тошкент шаҳар сайлов округига бириктириш тўғрисида қарор қабул қилди.
Мажлисда сиёсий партиялар томонидан тақдим этиладиган имзо варақалари тўғри тўлдирилганлигини текшириш бўйича Марказий сайлов комиссияси ҳузурида ишчи гуруҳлари тузиш тўғрисида қарор қабул қилинди. Ишчи гуруҳларининг асосий вазифаси “Ўзбекистон Республикаси Президенти сайлови тўғрисида”ги қонуннинг 24²-моддасига асосан белгиланган муддатда имзо варақалари қонун талабларига мувофиқлиги ҳақида хулосалар беришдан иборатдир.
Тадбирда 2-Андижон ва 12-Хоразм округ сайлов комиссиялари раисларининг Ўзбекистон Республикаси Президенти сайловига тайёргарликнинг бориши ҳақидаги ахборотлари ҳам эшитилди.
Комиссия аъзолари Марказий сайлов комиссиясига мурожаат қилган оммавий ахборот воситалари вакилларини аккредитациядан ўтказиш масаласини ҳам кўриб чиқди. Таъкидланганидек, сайловга тайёргарлик кўриш ва уни ўтказиш жараёнининг очиқлиги ва ошкоралигини таъминлаш, жамоатчиликни сайлов кампаниясининг барча босқичлари хусусида ўз вақтида хабардор қилишда оммавий ахборот воситалари муҳим ўрин тутади. Шу вақтга қадар мамлакатимиз ва хорижий босма ҳамда электрон оммавий ахборот воситаларида сайлов кампанияси билан боғлиқ икки мингдан зиёд материал эълон қилинди.
Мажлисда Марказий сайлов комиссияси ваколатига тааллуқли бошқа масалалар ҳам муҳокама қилинди. Кўрилган масалалар юзасидан Марказий сайлов комиссиясининг тегишли қарорлари қабул қилинди.

Онлайн заседание Центральной избирательной комиссии
3 октября 2016 года состоялось заседание Центральной избирательной комиссии в режиме видеоконференцсвязи.
В нем приняли участие члены окружных избирательных комиссий по выборам Президента Республики Узбекистан, представители политических партий и средств массовой информации.
На заседании, которое вел председатель Центральной избирательной комиссии М.Абдусаломов, рассмотрен вопрос об образовании избирательных участков по выборам Президента Республики Узбекистан при представительствах нашей страны в иностранных государствах, а также другие вопросы, связанные с подготовкой к выборам.
В соответствии со статьей 11 Закона «О выборах Президента Республики Узбекистан» при представительствах Республики Узбекистан в иностранных государствах избирательные участки образуются Центральной избирательной комиссией по представлению Министерства иностранных дел Республики Узбекистан.
В связи с этим Центральная избирательная комиссия, рассмотрев представление Министерства иностранных дел Республики Узбекистан об образовании избирательных участков при представительствах Республики Узбекистан в иностранных государствах, приняла постановление об образовании 44 избирательных участков по выборам Президента Республики Узбекистан и их приписке к 14-ому Ташкентскому городскому избирательному округу.
На заседании принято решение об образовании при Центральной избирательной комиссии рабочих групп для проверки правильности составления подписных листов, представляемых политическими партиями. Их основной целью является представление в установленный законом срок заключений о соответствии подписных листов требованиям закона на основании статьи 24² Закона «О выборах Президента Республики Узбекистан».
Также заслушаны информации председателей 2-Андижанской и 12-Хорезмской окружных избирательных комиссий о ходе подготовки к выборам Президента Республики Узбекистан.
Члены комиссии рассмотрели и вопрос аккредитации представителей средств массовой информации, обратившихся в Центральную избирательную комиссию. Подчеркивалось, что средства массовой информации играют важную роль в обеспечении открытости и гласности всего процесса подготовки и проведения выборов, своевременном информировании общественности обо всех этапах избирательной кампании. До настоящего времени в отечественных и зарубежных печатных и электронных СМИ опубликовано более двух тысяч материалов, связанных с избирательной кампанией.
В ходе заседания обсуждались и другие вопросы, относящиеся к полномочиям Центральной избирательной комиссии. По рассмотренным вопросам приняты соответствующие решения Центральной избирательной комиссии.