Ҳуқуқбузарликларнинг олдини олиш эътиборда
Олий Мажлис Қонунчилик палатасида Ўзбекистон Республикасининг “Ҳуқуқбузарликлар профилактикаси тўғрисида”ги қонунининг Тошкент вилояти ички ишлар идораларидаги ижросига бағишланган йиғилиш бўлиб ўтди.
Қонунчилик ва суд-ҳуқуқ масалалари қўмитаси томонидан ташкил этилган тадбирда депутатлар, ҳуқуқни муҳофаза қилувчи идоралар масъул ходимлари, вазирлик ва идоралар вакиллари иштирок этди.
Тадбирда мамлакатимизда ҳуқуқбузарликларнинг олдини олиш соҳасидаги фаолиятни янада такомиллаштиришга алоҳида эътибор қаратилаётгани таъкидланди. “Ҳуқуқбузарликлар профилактикаси тўғрисида”ги қонун бу борада муҳим аҳамият касб этмоқда.
Ҳуқуқбузарликлар профилактикаси тизими қонун асосида ҳозирги замон талабларидан келиб чиқиб янада такомиллаштирилгани бу борадаги ишлар самарасини ошираётир. Тошкент вилояти ички ишлар идоралари тизимида қонун ижроси изчил таъминланмоқда. Ҳуқуқбузарликлар содир этилишининг сабаблари ва шарт-шароитларини бартараф этиш борасида маҳаллий давлат ҳокимияти органларига қарийб олти ярим мингга яқин тақдимнома киритилган.
– Вилоятимизда ҳуқуқбузарликларнинг олдини олиш борасида зарур чора-тадбирлар амалга оширилмоқда, – дейди Тошкент вилояти ИИБ ҳуқуқбузарликларнинг олдини олиш бўлими бошлиғи Шавкат Файзиев. – Ижтимоий-маънавий муҳитни соғломлаштириш, хотин-қизлар ўртасидаги ҳуқуқбузарликларнинг олдини олиш, чегара ҳудудларда яшаётган аҳолининг ҳуқуқий онги ва ҳушёрлигини ошириш мақсадида тегишли ташкилотлар билан ҳамкорликда учрашувлар ташкил этилаётир.

Внимание предупреждению правонарушений
В Законодательной палате Олий Мажлиса состоялось заседание, посвященное исполнению Закона Республики Узбекистан “О профилактике правонарушений” органами внутренних дел Ташкентской области.
В мероприятии, организованном Комитетом по законодательству и судебно-правовым вопросам, участвовали депутаты, ответственные работники правоохранительных органов, представители министерств и ведомств.
Как отмечалось, в нашей стране уделяется особое внимание дальнейшему совершенствованию деятельности по предупреждению правонарушений. Закон “О профилактике правонарушений” имеет особое значение в этом направлении. На его основе система профилактики значительно усовершенствована в соответствии с требованиями времени, что повысило результативность этой работы. Органами внутренних дел Ташкентской области последовательно обеспечивается исполнение закона. Для устранения причин и возможностей совершения правонарушений в органы государственной власти на местах внесено около 6,5 тысячи представлений.
– В нашей области реализуются необходимые мероприятия по предупреждению правонарушений, – говорит начальник отдела по предупреждению правонарушений УВД Ташкентской области Шавкат Файзиев. – В целях оздоровления социально-просветительской среды, предупреждения правонарушений среди женщин, повышения правовой культуры и бдительности населения, проживающего на приграничной территории, совместно с соответствующими организациями проводятся встречи.