Ҳаётий долзарб масалалар кўриб чиқилди
Ўзбекистон Республикаси Президенти вазифасини бажарувчи, мамлакатимиз Бош вазири Шавкат Мирзиёев жойларда ижтимоий-иқтисодий ислоҳотларнинг бориши, саноат, қишлоқ хўжалиги ва ижтимоий соҳаларда амалга оширилаётган кенг кўламли ишлар билан яқиндан танишиш мақсадида шу йилнинг 1 октябрь куни Сирдарё вилоятига ташриф буюрди.
Ўзбекистон Республикасининг Биринчи Президенти Ислом Каримов раҳнамолигида мустақиллик йилларида мамлакатимизнинг барча ҳудудларида бўлгани каби Сирдарё вилоятида ҳам улкан бунёдкорлик ва ободонлаштириш ишлари амалга оширилди. Бунинг самарасида вилоят маркази, шаҳар ва қишлоқларининг қиёфаси тубдан ўзгариб, аҳолининг ҳаёт даражаси юксалмоқда.
Шавкат Мирзиёев Ширин шаҳридаги минтақадаги энг йирик Сирдарё иссиқлик электр станциясида бўлди. Бу станция Ўзбекистон энергия тизимининг марказий қисми истеъмолчиларини электр энергияси билан таъминлайдиган асосий манбадир.
Умумий қуввати 3050 МВт бўлган 10 энергия блокдан иборат ушбу иссиқлик электр станциясида йилига 16,1 миллиард кВт/соат электр энергияси ишлаб чиқарилади.
1972-1981 йилларда босқичма-босқич фойдаланишга топширилган ушбу станцияда ускуналар эскиргани ишлаб чиқариш қуввати пасайишига олиб келмоқда, шу боис бу ерда сўнгги йилларда мунтазам реконструкция ишлари амалга оширилмоқда. Мамлакатимиз Биринчи Президентининг «Сирдарё иссиқлик электр станциясидаги иккита энергоблокни тўлиқ модернизация қилиш» инвестицион лойиҳасини амалга ошириш чора-тадбирлари тўғрисида»ги қарорига мувофиқ 2014 йилнинг июль ойидан 2015 йилнинг март ойига қадар иккита энергия блок модернизация қилинди.
Шавкат Мирзиёев мутахассислар билан Сирдарё иссиқлик электр станцияси қувватини ошириш, ишлаб турган энергоблокларни модернизация қилиш масалаларини муҳокама қилди.
Ишлаб чиқарилаётган электр энергияси таннархини пасайтириш, станция ускуналарини таъмирлаш учун зарур бўладиган эҳтиёт қисмлар ишлаб чиқаришни маҳаллийлаштириш бўйича вазифалар топширилди. Истеъмол қилинган электр энергияси учун тўловларни ўз вақтида амалга оширишни таъминлаш, электр энергияси ҳисобини назорат қилишнинг автоматлаштирилган тизимини жадал жорий этишга алоҳида эътибор қаратилди.
Шавкат Мирзиёев шу йилнинг 1 октябридан дастлабки маҳсулот ишлаб чиқаришни бошлаган вилоят марказидаги «Гулистон медтехника» Ўзбекистон-Буюк Британия қўшма корхонасида ҳам бўлди. Жанубий Кореяда ишлаб чиқарилган замонавий асбоб-ускуналар билан жиҳозланган ушбу қўшма корхонани барпо этиш учун 7,3 миллион АҚШ доллари йўналтирилган.
Янги корхонада йилига 216 миллион дона шприц ва 26 миллион дона инфузия системаси ишлаб чиқарилади. Ушбу маҳсулотларни ички бозордан ташқари Россия, Қозоғистон, Қирғизистон ва Туркманистонга экспорт ҳам қилиш режалаштирилмоқда. Қўшма корхонадаги 210 иш ўрнининг ярмига касб-ҳунар коллежлари битирувчилари қабул қилинган.
Шавкат Мирзиёев Гулистон шаҳрида бунёд этилиши режалаштирилаётган кам таъминланган оилалар учун мўлжалланган кўп қаватли замонавий уйлар лойиҳаси билан ҳам танишди. Бундай уй-жойларни жамоатчилик иштирокида уй-жой шароитини яхшилашга муҳтож оилаларга имтиёзли кредит асосида адолатли равишда бериш лозимлиги таъкидланди.
Мамлакатимиз Президенти вазифасини бажарувчи вилоят пахта далаларида бўлиб, йиғим-терим ишларининг бориши билан танишди, Гулистон тумани фермерлари билан ҳудудда ердан фойдаланиш самарадорлигини ошириш, юқори унумли навларни экиш, замонавий қишлоқ хўжалиги техникаларидан фойдаланиш масалаларини муҳокама қилди.
Қишлоқ жойларда зарур муҳандислик-коммуникация ва ижтимоий инфратузилмага эга якка тартибдаги замонавий ихчам уй-жойлар қуриш лойиҳалари муҳокама этилди. Қисқа муддатларда бундай ихчам, энергия тежамкор кўп хонали уйлар барпо этилиши қишлоқ жойларда кам таъминланган ва ёш оилаларнинг яшаш шароитини қисқа вақт ичида яхшилаш имконини бериши таъкидланди.
Сирдарё вилояти фаоллари билан учрашув аввалида Ўзбекистон Республикасининг Биринчи Президенти Ислом Каримов хотираси ёдга олиниб, ҳурмат бажо келтирилди.
Вилоятнинг шаҳар ва туманлари марказларида замонавий, шинам уй-жойлар барпо этиш, муҳандислик-коммуникация ва ижтимоий инфратузилмани янада ривожлантириш, ободонлаштириш ва кўкаламзорлаштириш ишларини амалга ошириш кўзда тутилган истиқболли бош режаларни ҳаётга татбиқ этиш асосида аҳоли турмуш шароитини янада яхшилашга доир масалалар муҳокама қилинди. Шунингдек, вилоят экспорт салоҳиятини ошириш, тадбиркорларнинг ташаббусларини қўллаб-қувватлаш бўйича долзарб вазифалар белгилаб олинди. Йиғим-терим ишлари, кузги экинларни экиш, қишлоқ хўжалиги маҳсулотлари захирасини ғамлаш, уй-жойлар ва ижтимоий иншоотларнинг куз-қиш мавсумига тайёргарлиги, саноат ва вилоят иқтисодиётининг бошқа соҳалари узлуксиз ишлашини таъминлаш масалалари муҳокама қилинди.
Йиғилишда Гулистон тумани мисолида вилоятни истиқболда ижтимоий-иқтисодий ривожлантиришнинг комплекс дастури кўриб чиқилди. Хусусан, яқин икки йилда ушбу туманда қарийб 900 иш ўрни яратиш имконини берадиган 11 саноат корхонаси ташкил этиш режалаштирилмоқда. Бу ерда ишлаб чиқариладиган маҳсулотларни ички бозорда сотиш билан бирга, ташқи бозорга чиқариш ҳам мўлжалланмоқда.
Йиғилишда Шавкат Мирзиёев вилоят раҳбарлари ва фаолларини ҳукумат порталида очилган Бош вазирнинг виртуал қабулхонаси манзилига ҳудуд аҳолисидан келаётган мурожаатлар билан таништирди. Вилоят мутасаддиларига ушбу масалаларни кўриб чиқиш ва тезкор ҳал қилиш бўйича аниқ топшириқлар берилди.

Shavkat Mirziyoyev visited Sirdaryo region
Acting President of the Republic of Uzbekistan, Prime Minister Shavkat Mirziyoyev visited Sirdaryo region on 1 October to review the process of social-economic reforms, wide-scale works in the industry, agriculture and social sphere.
Sirdaryo region, as in all over our country, has witnesses huge creative and landscaping works under the leadership of the First President of the Republic of Uzbekistan Islam Karimov during the years of independence.
In Shirin city, Shavkat Mirziyoyev went to the Sirdaryo thermal power station, which is the largest station in the region and one of the main sources of power supply to customers of the central part of Uzbekistan’s electric power system.
Sirdaryo TPS consists of 10 power blocks with a total capacity of 3050 MW and annually produces 16,1 bln. KW/h electricity.
Deterioration of equipment at the station, gradually put into operation in 1972-1981, leads to decrease of capacities and in this regard consistent works on reconstruction have been carried out here in recent years. In accordance with the resolution of the First President of the Republic of Uzbekistan Islam Karimov “On measures to implement investment project “Comprehensive modernization of two power blocks at the Sirdaryo thermal power station”, the two power blocks have been modernized in July 2014-March 2015.
During the inspection of the power station, Shavkat Mirziyoyev discussed the tasks on increasing capacities of Sirdaryo TPS, further modernization of existing power blocks with specialists.
Lowering the costs of produced electricity, localization of production of spare parts, needed for repairs of the station equipment, have been indicated as priority tasks. A special attention was paid to ensuring timely payment for discharged electricity, active introduction of the automated system of electricity billing.
In Gulistan, Shavkat Mirziyoyev visited Uzbek-British joint venture “Guliston medtehnika”, which started production on 1 October.
7,3 million US dollars have been invested into this joint ventures, which is equipped with the latest technologies from South Korea.
The enterprise will annually produce 216 million syringes and 26 million infusion systems. The products will be supplied not only to the domestic market, but also exported to Russia, Kazakhstan, Kyrgyzstan and Turkmenistan.
210 new jobs have been created at the enterprises, half of which has been filled by the graduates of professional colleges.
Shavkat Mirziyoyev got acknowledged with the construction projects of multi-story residential houses with all conditions for low-income families, which are planned to be implemented in Gulistan. It was underlined that, apartments in these houses with preferential loans will be distributed fairly on the needs-based approach, involving the public.
On the same day, Acting President of our country inspected cotton fields and reviewed the cotton harvesting process, discussed the issues of increasing the productivity of lands, using modern agricultural machinery with farmers of the Gulistan district.
Construction of affordable individual housing with necessary engineering-communication and social infrastructure has been discussed. It was noted that the construction of such multi-apartment energy-saving houses in rural areas in short time frameworks allows improving residential conditions for young and low-income families.
Also a meeting with representatives of Sirdaryo region took place at the start of which the participants honored the memory of the First President of the Republic of Uzbekistan Islam Karimov.
A particular attention was paid to further improvement living conditions following implementing prospective general plans of cities and regional centers of the region, providing affordable housing, further development of engineering and communication and social infrastructure. The topical tasks of increasing the export potential of the region, supporting entrepreneurs in these initiatives were considered. Season harvesting and sowing of winter crops, preparation of social facilities and housing for the autumn-winter season, ensuring the smooth operation of the industry and other spheres of the economy were discussed.
In the example of Gulistan district, a comprehensive program of future socio-economic development of the Syrdarya region was heard at the meeting. In particular, in the next two years 11 industrial enterprises, employing about 900 people, are to be commissioned in this district. It is envisaged that the manufactured products are to be supplied to the domestic and foreign markets.
In conclusion, Shavkat Mirziyoev briefed the leaders and representatives of the region with citizens’ applications, received through the virtual reception of the Prime Minister, opened at the government portal. Specific instructions were given to the responsible employees to review and promptly resolve the raised issues.