Ҳаётий долзарб масалалар кўриб чиқилди
Ўзбекистон Республикаси Президенти вазифасини бажарувчи, мамлакатимиз Бош вазири Шавкат Мирзиёев жойларда ижтимоий-иқтисодий ислоҳотларнинг бориши, саноат, қишлоқ хўжалиги ва ижтимоий соҳаларда амалга оширилаётган кенг кўламли ишлар билан яқиндан танишиш мақсадида шу йилнинг 1 октябрь куни Сирдарё вилоятига ташриф буюрди.
Ўзбекистон Республикасининг Биринчи Президенти Ислом Каримов раҳнамолигида мустақиллик йилларида мамлакатимизнинг барча ҳудудларида бўлгани каби Сирдарё вилоятида ҳам улкан бунёдкорлик ва ободонлаштириш ишлари амалга оширилди. Бунинг самарасида вилоят маркази, шаҳар ва қишлоқларининг қиёфаси тубдан ўзгариб, аҳолининг ҳаёт даражаси юксалмоқда.
Шавкат Мирзиёев Ширин шаҳридаги минтақадаги энг йирик Сирдарё иссиқлик электр станциясида бўлди. Бу станция Ўзбекистон энергия тизимининг марказий қисми истеъмолчиларини электр энергияси билан таъминлайдиган асосий манбадир.
Умумий қуввати 3050 МВт бўлган 10 энергия блокдан иборат ушбу иссиқлик электр станциясида йилига 16,1 миллиард кВт/соат электр энергияси ишлаб чиқарилади.
1972-1981 йилларда босқичма-босқич фойдаланишга топширилган ушбу станцияда ускуналар эскиргани ишлаб чиқариш қуввати пасайишига олиб келмоқда, шу боис бу ерда сўнгги йилларда мунтазам реконструкция ишлари амалга оширилмоқда. Мамлакатимиз Биринчи Президентининг «Сирдарё иссиқлик электр станциясидаги иккита энергоблокни тўлиқ модернизация қилиш» инвестицион лойиҳасини амалга ошириш чора-тадбирлари тўғрисида»ги қарорига мувофиқ 2014 йилнинг июль ойидан 2015 йилнинг март ойига қадар иккита энергия блок модернизация қилинди.
Шавкат Мирзиёев мутахассислар билан Сирдарё иссиқлик электр станцияси қувватини ошириш, ишлаб турган энергоблокларни модернизация қилиш масалаларини муҳокама қилди.
Ишлаб чиқарилаётган электр энергияси таннархини пасайтириш, станция ускуналарини таъмирлаш учун зарур бўладиган эҳтиёт қисмлар ишлаб чиқаришни маҳаллийлаштириш бўйича вазифалар топширилди. Истеъмол қилинган электр энергияси учун тўловларни ўз вақтида амалга оширишни таъминлаш, электр энергияси ҳисобини назорат қилишнинг автоматлаштирилган тизимини жадал жорий этишга алоҳида эътибор қаратилди.
Шавкат Мирзиёев шу йилнинг 1 октябридан дастлабки маҳсулот ишлаб чиқаришни бошлаган вилоят марказидаги «Гулистон медтехника» Ўзбекистон-Буюк Британия қўшма корхонасида ҳам бўлди. Жанубий Кореяда ишлаб чиқарилган замонавий асбоб-ускуналар билан жиҳозланган ушбу қўшма корхонани барпо этиш учун 7,3 миллион АҚШ доллари йўналтирилган.
Янги корхонада йилига 216 миллион дона шприц ва 26 миллион дона инфузия системаси ишлаб чиқарилади. Ушбу маҳсулотларни ички бозордан ташқари Россия, Қозоғистон, Қирғизистон ва Туркманистонга экспорт ҳам қилиш режалаштирилмоқда. Қўшма корхонадаги 210 иш ўрнининг ярмига касб-ҳунар коллежлари битирувчилари қабул қилинган.
Шавкат Мирзиёев Гулистон шаҳрида бунёд этилиши режалаштирилаётган кам таъминланган оилалар учун мўлжалланган кўп қаватли замонавий уйлар лойиҳаси билан ҳам танишди. Бундай уй-жойларни жамоатчилик иштирокида уй-жой шароитини яхшилашга муҳтож оилаларга имтиёзли кредит асосида адолатли равишда бериш лозимлиги таъкидланди.
Мамлакатимиз Президенти вазифасини бажарувчи вилоят пахта далаларида бўлиб, йиғим-терим ишларининг бориши билан танишди, Гулистон тумани фермерлари билан ҳудудда ердан фойдаланиш самарадорлигини ошириш, юқори унумли навларни экиш, замонавий қишлоқ хўжалиги техникаларидан фойдаланиш масалаларини муҳокама қилди.
Қишлоқ жойларда зарур муҳандислик-коммуникация ва ижтимоий инфратузилмага эга якка тартибдаги замонавий ихчам уй-жойлар қуриш лойиҳалари муҳокама этилди. Қисқа муддатларда бундай ихчам, энергия тежамкор кўп хонали уйлар барпо этилиши қишлоқ жойларда кам таъминланган ва ёш оилаларнинг яшаш шароитини қисқа вақт ичида яхшилаш имконини бериши таъкидланди.
Сирдарё вилояти фаоллари билан учрашув аввалида Ўзбекистон Республикасининг Биринчи Президенти Ислом Каримов хотираси ёдга олиниб, ҳурмат бажо келтирилди.
Вилоятнинг шаҳар ва туманлари марказларида замонавий, шинам уй-жойлар барпо этиш, муҳандислик-коммуникация ва ижтимоий инфратузилмани янада ривожлантириш, ободонлаштириш ва кўкаламзорлаштириш ишларини амалга ошириш кўзда тутилган истиқболли бош режаларни ҳаётга татбиқ этиш асосида аҳоли турмуш шароитини янада яхшилашга доир масалалар муҳокама қилинди. Шунингдек, вилоят экспорт салоҳиятини ошириш, тадбиркорларнинг ташаббусларини қўллаб-қувватлаш бўйича долзарб вазифалар белгилаб олинди. Йиғим-терим ишлари, кузги экинларни экиш, қишлоқ хўжалиги маҳсулотлари захирасини ғамлаш, уй-жойлар ва ижтимоий иншоотларнинг куз-қиш мавсумига тайёргарлиги, саноат ва вилоят иқтисодиётининг бошқа соҳалари узлуксиз ишлашини таъминлаш масалалари муҳокама қилинди.
Йиғилишда Гулистон тумани мисолида вилоятни истиқболда ижтимоий-иқтисодий ривожлантиришнинг комплекс дастури кўриб чиқилди. Хусусан, яқин икки йилда ушбу туманда қарийб 900 иш ўрни яратиш имконини берадиган 11 саноат корхонаси ташкил этиш режалаштирилмоқда. Бу ерда ишлаб чиқариладиган маҳсулотларни ички бозорда сотиш билан бирга, ташқи бозорга чиқариш ҳам мўлжалланмоқда.
Йиғилишда Шавкат Мирзиёев вилоят раҳбарлари ва фаолларини ҳукумат порталида очилган Бош вазирнинг виртуал қабулхонаси манзилига ҳудуд аҳолисидан келаётган мурожаатлар билан таништирди. Вилоят мутасаддиларига ушбу масалаларни кўриб чиқиш ва тезкор ҳал қилиш бўйича аниқ топшириқлар берилди.

Рассмотрены актуальные вопросы
Исполняющий обязанности Президента Республики Узбекистан, Премьер-министр страны Шавкат Мирзиёев с целью ознакомления с ходом социально-экономических реформ на местах, осуществляемой широкомасштабной работой в промышленности, сельском хозяйстве и социальной сфере 1 октября текущего года побывал в Сырдарьинской области.
В Сырдарьинской области, как и во всей нашей стране, за годы независимости под руководством Первого Президента Республики Узбекистан Ислама Каримова проведена большая созидательная и благоустроительная работа. Коренным образом преобразился облик областного центра, городов и сел, повышается уровень жизни населения.
Шавкат Мирзиёев в городе Ширин побывал на крупнейшей в регионе Сырдарьинской тепловой электростанции, которая является основным источником электроснабжения потребителей центральной части энергосистемы Узбекистана.
Сырдарьинская ТЭС состоит из десяти энергоблоков, суммарной мощностью 3050 МВт, и ежегодно вырабатывает 16,1 миллиарда кВт/ч электроэнергии.
На ТЭС, поэтапно введенной в эксплуатацию в 1972-1981 годы, износ оборудования ведет к снижению мощностей и в этой связи в последние годы здесь активно осуществляется последовательная работа по реконструкции. Так, в соответствии с постановлением Первого Президента Республики Узбекистан Ислама Каримова «О мерах по реализации инвестиционного проекта «Полномасштабная модернизация двух энергоблоков Сырдарьинской ТЭС» в период с июля 2014 года по март 2015 года были модернизированы два энергоблока.
Шавкат Мирзиёев в ходе осмотра тепловой электростанции вместе со специалистами обсудил задачи по расширению мощностей Сырдарьинской ТЭС, дальнейшей модернизации действующих энергоблоков.
Поставлены задачи по снижению себестоимости вырабатываемой электроэнергии, локализации производства запасных частей, необходимых для ремонта оборудования станции. Особое внимание было уделено обеспечению своевременной оплаты за потребляемую электроэнергию, активному внедрению в этих целях автоматизированной системы контроля учета электроэнергии (АСКУЭ).
В областном центре Шавкат Мирзиёев посетил совместное узбекско-британское предприятие «Гулистон медтехника», которое 1 октября текущего года начало выпуск первой продукции.
В деятельность этого СП, оснащенного самым современным оборудованием производства Южной Кореи, инвестировано 7,3 миллиона долларов США.
Новое предприятие ежегодно будет выпускать 216 миллионов шприцев и 26 миллионов инфузионных систем. Планируется поставлять продукцию не только на отечественный рынок, но и экспортировать в Россию, Казахстан, Кыргызстан и Туркменистан.
На совместном предприятии создано 210 рабочих мест, половину из которых занимают выпускники профессиональных колледжей.
Шавкат Мирзиёев ознакомился в областном центре с проектами строительства современных многоэтажных жилых домов со всеми удобствами для малообеспеченных семей, которые планируется осуществить в Гулистане. Подчеркивалось, что квартиры в этих домах, которые будут выдаваться на основе льготных кредитов, должны справедливо распределяться при участии общественности среди нуждающихся в улучшении жилищных условий.
В этот же день Исполняющий обязанности Президента нашей страны осмотрел хлопковые поля, ознакомился с ходом уборочной страды, обсудил с фермерами Гулистанского района вопросы повышения эффективности земледелия в регионе, применения высокопроизводительных сортов агрокультур, использования современной сельхозтехники.
В этом районе состоялось обсуждение проектов возведения доступного индивидуального жилья со строительством необходимых объектов инженерно-коммуникационной и социальной инфраструктуры. Отмечалось, что строительство в короткие сроки в сельской местности таких небольших многоквартирных энергосберегающих домов позволит в короткие сроки улучшить жилищные условия молодых и малообеспеченных семей.
Состоялась встреча с активом Сырдарьинской области. Перед ее началом участники почтили память Первого Президента Республики Узбекистан Ислама Каримова.
Особо внимание на собрание было уделено вопросам дальнейшего улучшения условий жизни людей в результате реализации перспективных генпланов городов и районных центров области, предусматривающих строительство доступного жилья, дальнейшее развитие инженерно-коммуникационной и социальной инфраструктуры. Рассмотрены актуальные задачи по повышению экспортного потенциала области, поддержки в этих целях инициатив предпринимателей. Состоялось обсуждение уборочной страды и сева озимых, заготовки сельскохозяйственной продукции, подготовки социальных объектов и жилого фонда к осенне-зимнему сезону, обеспечения бесперебойной работы промышленности и других сфер экономики области.
В ходе собрания на примере Гулистанского района была заслушана комплексная программа будущего социально-экономического развития Сырдарьинской области. В частности, в ближайшие два года только в этом районе планируется возведение 11 промышленных предприятий, на которых будет трудоустроено около 900 человек. Предусматривается, что выпускаемая здесь продукция, будет поставляться как на внутренний так и на внешние рынки.
В заключение встречи Шавкат Мирзиёев ознакомил руководителей и актив области с обращениями граждан, поступившими из этого региона в адрес виртуальной приемной Премьер-министра, открытой на правительственном портале. При этом были даны конкретные поручения ответственным работникам по рассмотрению и оперативному решению поставленных вопросов.