Иш ўринлари ташкил этиш ва аҳоли бандлигини таъминлаш дастури амалда
Жорий йилнинг 29 сентябрь куни Ўзбекистон Республикаси Олий Мажлиси Қонунчилик палатасининг навбатдаги мажлиси бўлиб ўтди.
Депутатлар Ўзбекистон Халқ демократик партияси фракцияси ташаббусига кўра, Ўзбекистон Республикаси меҳнат вазирининг «2016 йилда иш ўринлари ташкил этиш ва аҳоли бандлигини таъминлаш дастури бажарилишининг бориши тўғрисида»ги ахборотини эшитдилар.
Эшитув давомида Ўзбекистон Республикаси Меҳнат вазирлигининг минтақалар ва муайян корхоналар кесимида Бандлик дастури амалга оширилишининг тизимли мониторинги ва таҳлилини ўтказишга доир фаолияти, меҳнат бозорида талаб ва таклифни ўрганиш натижалари ҳамда 2016 йил учун тасдиқланган кўрсаткичларни бажариш юзасидан унинг асосида қабул қилинган зарур қўшимча чора-тадбирлар, янги ташкил этилаётган иш ўринлари хусусидаги кўрсаткичларнинг тўғрилиги устидан назоратни кучайтириш бўйича Ўзбекистон Республикаси Давлат статистика қўмитаси билан ҳамкорликдаги ишлари тўғрисидаги ахборот тақдим этилди.
Таъкидлаб ўтилдики, тегишли чора-тадбирлар амалга оширилганлиги, шунингдек, асосан саноатда, хизматлар кўрсатиш ва сервис соҳасида, уй-жой қурилишида янги объектларнинг ишга туширилганлиги, кичик бизнес, фермер ва деҳқон хўжаликларининг жадал ривожланганлиги жорий йилнинг январь-июнь ойларида 462,5 минг кишининг бандлигини таъминлаш имконини берди. Иш ўринларининг 59,8 фоизи қишлоқ жойларида ташкил этилди.
Иш билан банд бўлмаган аҳоли вакилларига ишга жойлашиш борасида меҳнат органлари томонидан бўш иш ўринлари ярмаркаларини ўтказиш орқали кўмак кўрсатилди. Натижада бандликка кўмаклашиш туман ва шаҳар марказлари томонидан ишга жойлаштириш юзасидан мурожаат қилган 124,6 минг фуқаро доимий ва вақтинчалик иш билан таъминланди, 52,6 минг фуқарога меҳнатга оид қонун ҳужжатлари бўйича ҳамда ишга жойлашиш имкониятлари хусусида ахборот ва маслаҳатлар берилди.
Шу билан бирга, депутатлар Ўзбекистон Республикаси Меҳнат вазирлигининг «2016 йилда иш ўринлари ташкил этиш ва аҳоли бандлигини таъминлаш дастури бажарилишининг бориши тўғрисида»ги ахборотини ижобий баҳолаган ҳолда, Дастурда назарда тутилган барча чора-тадбирлар комплексини амалга оширишда фойдаланилмаган имкониятлар ҳамда камчиликлар борлигини, хусусан, Дастурнинг бажарилиши юзасидан мониторинг ва таҳлил қилиш тизимини такомиллаштириш, Ўзбекистон Республикаси Меҳнат вазирлигининг бошқа тегишли давлат органлари ҳамда маҳаллий давлат ҳокимияти органлари билан ҳамкорлигини яхшилаш зарурлигини таъкидлаб ўтдилар.
Иноят Ҳожиев, Олий Мажлис Қонунчилик палатаси депутати:
– Иш ўринлари ташкил этиш ва аҳоли бандлигини таъминлаш дастури бажарилишининг бориши тўғрисидаги ахборотнинг парламентда эшитилиши ўта долзарб бўлиб, дастурнинг самарали амалга оширилиши борасида ижро этувчи ҳокимият органлари билан бир қаторда депутатлар корпуси зиммасига ҳам масъулият юклайди.
Шунинг учун мазкур масала доимо парламент диққат марказидадир. Чунончи, ушбу эшитувдан олдин депутатлар томонидан бир қатор вилоятларда дастурнинг амалга оширилиши ҳолати ўрганиб чиқилди. Янги корхоналарни ишга тушириш ва ишлаб турган корхоналарни кенгайтириш, кичик корхоналарни ривожлантириш ва бошқа тадбирлар ҳисобига иш ўринлари ташкил этиш борасида қолоқлик аниқланди.
Шу сабабли айрим минтақаларда иш ўринлари ташкил этиш юзасидан маҳаллий ҳокимият органларининг ишини фаоллаштириш зарурлигига эътибор қаратилди.
Жамол Носиров, Олий Мажлис Қонунчилик палатаси депутати:
– Дастур бажарилишининг самарадорлигини оширишда барча давлат органлари ва муассасаларининг, депутатлар ҳамда кенг жамоатчиликнинг яқиндан ҳамкорлик қилиши муҳим аҳамият касб этади. Шу сабабли мониторинг тизимини такомиллаштириш, дастур кўрсаткичларининг сўзсиз бажарилиши устидан назоратни кучайтириш зарур.
Мамлакатимизнинг айрим минтақаларида Бандлик дастури бажарилишининг боришини ўрганиш аҳоли бандлигини таъминлаш, меҳнат бозорида талаб этиладиган муайян мутахассисликлар бўйича касб-ҳунар коллежларининг битирувчиларига бўлган эҳтиёжни режалаштириш масалаларида маҳаллий давлат ҳокимияти органларининг фаолиятида ҳанузгача камчиликлар мавжуд эканлигини кўрсатмоқда.
Бугунги очиқ-ойдин ва танқидий муҳокама биз, депутатларнинг парламент назорати имкониятларидан кўпроқ фойдаланишимиз зарурлигини кўрсатади.
Эркин Авезов, Ўзбекистон Республикаси Меҳнат вазирлигининг бошқарма бошлиғи:
– Бугунги эшитув ўтган йиллардагидан фарқли равишда амалий ва танқидий руҳда ўтди. Сайловчилар билан бўлган учрашувлар ва назорат-таҳлил тадбирлари давомида олинган маълумотлар асосида депутатлар томонидан билдирилган фикр-мулоҳазаларни ўринли деб ҳисоблаймиз. Хусусан, янги ташкил этилаётган иш ўринлари ҳақидаги кўрсаткичларнинг тўғрилиги устидан назоратни кучайтиришга доир тавсиялар берилди. Буларнинг барчаси фаолиятимизда янгича ёндашувларни, шунингдек, ишимиз сифатини янада яхшилашни талаб этади.
Эшитув якунларига кўра, муҳокама давомида билдирилган фикр-мулоҳазаларни инобатга олган ҳолда, Ўзбекистон Республикаси Олий Мажлисининг Қонунчилик палатаси тегишли қарор қабул қилди.

Программа создания рабочих мест и обеспечения занятости населения в действии
29 сентября 2016 года состоялось очередное заседание Законодательной палаты Олий Мажлиса Республики Узбекистан.
По инициативе фракции Народно-демократической партии Узбекистана депутаты заслушали информацию министра труда Республики Узбекистан о ходе выполнения Программы создания рабочих мест и обеспечения занятости населения на 2016 год.
В ходе заслушивания была представлена информация о работе Министерства труда Республики Узбекистан по проведению системного мониторинга и анализа реализации программы занятости в разрезе регионов и конкретных предприятий, о результатах изучения спроса и предложений на рынке труда и принятых на их основе необходимых дополнительных мерах по выполнению утвержденных на 2016 год параметров, о совместной работе с Государственным комитетом Республики Узбекистан по статистике по усилению контроля за достоверностью показателей о вновь создаваемых рабочих местах.
Было отмечено, что реализация соответствующих мер, а также ввод новых объектов, главным образом в промышленности, сфере услуг и сервиса, жилищном строительстве, ускоренное развитие малого бизнеса, фермерских и дехканских хозяйств позволили в январе-июне текущего года обеспечить занятость 462,5тысячи человек. 59,8 процента рабочих мест созданы в сельской местности.
Представителям незанятого населения органами занятости было оказано содействие в трудоустройстве посредством проведения ярмарок свободных рабочих мест. В результате районными и городскими центрами содействия занятости были обеспечены постоянной и временной работой 124,6 тысячи граждан, обратившихся по поводу трудоустройства, 52,6 тысячам предоставлены информация и консультации по трудовому законодательству и возможностям трудоустройства.
Вместе с тем депутаты, положительно оценив информацию Министерства труда Республики Узбекистан оходе реализации Программы создания рабочих мест и обеспечения занятости населения на 2016 год, отметили неиспользованные резервы и упущения в реализации всего комплекса мер, предусмотренных программой, в частности, необходимость совершенствования системы мониторинга и анализа по исполнению программы, улучшения взаимодействия Министерства труда Республики Узбекистан с другими соответствующими государственными органами и органами государственной власти на местах.
Иноят Хажиев, депутат Законодательной палаты Олий Мажлиса:
– Заслушивание информации о ходе реализации Программы создания рабочих мест и обеспечения занятости населения в парламенте чрезвычайно актуально и наряду с органами исполнительной власти возлагает ответственность за ее эффективную реализацию и на депутатский корпус.
Поэтому данный вопрос всегда в центре внимания парламента. Так, этому заслушиванию предшествовало изучение хода реализации программы, проведенное депутатами в ряде областей. Выявлено отставание по созданию рабочих мест за счет ввода новых и расширения действующих предприятий, развития малых предприятий.
В связи с этим было обращено внимание на необходимость активизации работы местных органов власти по созданию рабочих мест в отдельных регионах.
Жамол Носиров, депутат Законодательной палаты Олий Мажлиса:
– В повышении эффективности реализации программы немаловажное значение имеет тесное сотрудничество всех государственных органов и учреждений, депутатов и широкого круга общественности. В связи с этим необходимо совершенствовать систему мониторинга, усилить контроль за безусловным выполнением параметров программы.
Изучение хода выполнения программы в отдельных регионах страны показывает, что все еще имеются недостатки в деятельности органов государственной власти на местах в вопросах обеспечения занятости населения, планирования потребности в выпускниках профессиональных колледжей в разрезе конкретных специальностей, востребованных на рынке труда.
Сегодняшнее откровенное и критическое обсуждение показывает, что нам депутатам, тоже необходимо максимально использовать возможности парламентского контроля.
Эркин Авезов, начальник управления Министерства труда Республики Узбекистан:
– Сегодняшние заслушивания в отличие от предыдущих лет прошли в конструктивном и критическом духе. Считаем, что замечания, высказанные депутатами на основе сведений, полученных в ходе встреч с избирателями и контрольно-аналитических мероприятий, являются уместными. В частности, были даны рекомендации по усилению контроля за достоверностью показателей о вновь создаваемых рабочих местах. Все это требует новых подходов в нашей деятельности, а также дальнейшего улучшения качества работы.
По итогам заслушивания с учетом изложенных в ходе обсуждения мнений депутаты Законодательной палаты Олий Мажлиса приняли соответствующее постановление.