Иқтисодий салоҳиятдан самарали фойдаланиш зарур
Ўзбекистон Республикасининг Биринчи Президенти Ислом Каримов раҳнамолигида мустақиллик йилларида мамлакатимизнинг барча ҳудудларида бошланган кенг кўламли ислоҳотлар изчил давом эттирилмоқда. Улкан бунёдкорлик ишлари самарасида шаҳар ва қишлоқларимиз қиёфаси тубдан ўзгарди, иқтисодий салоҳият сезиларли даражада юксалди, аҳоли фаровонлиги ортди. Бу ютуқлар мамлакатимизнинг шимолий ҳудудларида ҳам яққол кўзга ташланмоқда.
Ўзбекистон Республикаси Президенти вазифасини бажарувчи, мамлакатимиз Бош вазири Шавкат Мирзиёев жойларда ижтимоий-иқтисодий ислоҳотларнинг бориши, саноат, қишлоқ хўжалиги ва ижтимоий соҳаларда амалга оширилаётган кенг кўламли ишлар билан яқиндан танишиш мақсадида шу йилнинг 28 сентябрь куни Қорақалпоғистон Республикаси ва Хоразм вилоятига ташриф буюрди.
Шавкат Мирзиёев мамлакатимизнинг шимолий ҳудудида жойлашган Тахиатош иссиқлик электр станциясида бўлиб, бу ерда Ўзбекистоннинг Биринчи Президенти Ислом Каримовнинг 2015 йил 18 июндаги «Тахиатош ИЭСда 230-280 МВт қувватдаги иккита буғ-газ қурилмалари қуриш» инвестиция лойиҳасини амалга оширишга доир чора-тадбирлар тўғрисида»ги қарорига мувофиқ ҳаётга татбиқ этилаётган кенг кўламли инвестиция лойиҳаси билан танишди.
Умумий қуввати 730 МВт бўлган 5 энергия блогидан иборат ушбу иссиқлик электр станцияси Қорақалпоғистон Республикаси ва Хоразм вилояти истеъмолчиларини электр энергияси билан таъминлашнинг асосий манбаи ҳисобланади. Иссиқлик электр станциясида йилига 3,2 миллиард кВт/соат электр энергияси ишлаб чиқарилади ва бунда 1,15 миллиард куб метр табиий газ ёқилади.
Янги инвестиция лойиҳасининг амалга оширилиши нафақат катта ҳажмдаги қимматбаҳо хомашёни тежаш, балки талаб тобора ортиб бораётган электр энергияси ишлаб чиқаришни кўпайтириш имконини ҳам беради. Хусусан, иссиқлик электр станцияси қувватини 230-280 МВтга ошириш ҳисобидан табиий газ истеъмолини 488 миллион куб метрга камайтириш кўзда тутилган.
Бу борадаги ишлар ниҳоясига етказилгач, Тахиатош иссиқлик электр станциясининг умумий қуввати 930 МВтга етади, электр энергия ишлаб чиқариш ҳажми эса 3,3 миллиард кВт/соатдан ошади.
Шундан сўнг Шавкат Мирзиёев Нукус шаҳрининг бош режаси билан танишди. Суҳбат чоғида замонавий кўп қаватли турар жой бинолари, дам олиш масканлари, сунъий кўллар ва сув ҳавзалари барпо этиш масалаларига алоҳида эътибор қаратилди. Аҳоли учун қулай ва муносиб шароитлар яратиш кўламини янада кенгайтириш лозимлиги таъкидланди.
Шавкат Мирзиёев Қорақалпоғистон Республикасига сафари давомида пахта далаларида бўлиб, қишлоқ хўжалиги ишларининг бориши билан танишди, Кегейли тумани фермерлари билан суҳбатлашди.
Қорақалпоғистон Республикаси фаоллари билан учрашув бўлиб ўтди. Йиғилиш аввалида Ўзбекистон Республикасининг Биринчи Президенти Ислом Каримов хотираси ёдга олиниб, ҳурмат бажо келтирилди. Учрашувда мустақиллик йилларида мамлакатимизнинг Биринчи Президенти раҳнамолигида ушбу ҳудудда кенг кўламли ислоҳотлар амалга оширилгани таъкидланди. Оролбўйи ҳудудини ижтимоий-иқтисодий ривожлантириш, аҳоли фаровонлигини юксалтиришга алоҳида эътибор қаратилаётгани юксак самаралар бермоқда.
Йиғилишда ҳудуднинг экспорт салоҳиятини ошириш, қисқа муддатда пахта ҳосилини йиғиштириб олиш ва кузги экинларни экиш, ижтимоий объектлар ҳамда уй-жойларнинг куз-қиш мавсумига тайёрлиги, қишлоқ хўжалиги маҳсулотларини ғамлаш масалалари кўриб чиқилди.
Замонавий, шинам уй-жойлар қуриш, коммунал хизматлар фаолиятини янада такомиллаштириш, ободонлаштириш ва кўкаламзорлаштириш масалалари муҳокама этилди.
Шу куни Ўзбекистон Президенти вазифасини бажарувчи Шавкат Мирзиёев Хоразм вилоятига ҳам ташриф буюрди.
Урганч шаҳрида яқин йилларда қурилиши режалаштирилаётган кўп қаватли уйлар лойиҳаси кўриб чиқилди. Қишлоқ жойларда кам таъминланган оилалар учун мўлжалланган муҳандислик-коммуникация, ижтимоий ва бозор инфратузилмаси яратилган якка тартибдаги замонавий, шинам уй-жойлар лойиҳалари ҳам муҳокама этилди.
Шавкат Мирзиёев Қўшкўпир туманида қишлоқ хўжалиги ишларининг бориши билан танишди. Фермерлар билан суҳбатда ер унумдорлигини ошириш, сув ресурсларидан оқилона фойдаланиш, қишлоқ хўжалиги экинларининг юқори ҳосил берадиган навларини экиш масалаларига алоҳида эътибор қаратилди.
Хоразм вилояти фаоллари билан учрашув Ўзбекистон Республикасининг Биринчи Президенти Ислом Каримов хотирасига ҳурмат бажо келтириш билан бошланди. Йиғилишда вилоятни ижтимоий-иқтисодий ривожлантириш, ҳудуднинг экспорт кўрсаткичларини ошириш, истиқболли янги саноат объектларини барпо этиш, ижтимоий инфратузилмани янада яхшилаш борасидаги долзарб масалалар муҳокама қилинди.
Учрашувда қишлоқ хўжалиги маҳсулотлари захирасини ғамлаш, уй-жойлар ва ижтимоий соҳа муассасаларининг куз-қиш мавсумига тайёрлиги, ҳудудда саноат ва иқтисодиётнинг бошқа соҳалари узлуксиз ишлашини таъминлаш масалаларига алоҳида эътибор қаратилди.

Рационально использовать экономический потенциал
В регионах нашей страны последовательно продолжаются широкомасштабные реформы, начатые в годы независимости под руководством Первого Президента Республики Узбекистан Ислама Каримова. В результате огромной созидательной работы кардинально изменился облик городов и сел, значительно вырос экономический потенциал, повысилось благосостояние населения, и эти достижения ярко видны и на примере северного региона страны.
Исполняющий обязанности Президента Республики Узбекистан, Премьер-министр страны Шавкат Мирзиёев с целью ознакомления с ходом социально-экономических реформ на местах, осуществляемой широкомасштабной работой в промышленности, сельском хозяйстве и социальной сфере 28 сентября текущего года побывал в Республике Каракалпакстан и Хорезмской области.
Шавкат Мирзиёев посетил Тахиаташскую тепловую электростанцию, где ознакомился с ходом реализации масштабного инвестиционного проекта в соответствии с постановлением Первого Президента Узбекистана Ислама Каримова «О мерах по реализации инвестиционного проекта «Строительство двух парогазовых установок мощностью по 230-280 МВт на Тахиаташской ТЭС» от 18 июня 2015 года.
Эта тепловая электростанция, состоящая из пяти энергоблоков суммарной мощностью 730 МВт, является основным источником электроснабжения потребителей в Республике Каракалпакстан и Хорезмской области. ТЭС ежегодно вырабатывает 3,2 миллиарда кВт/час электроэнергии, и при этом сжигается 1,15 миллиарда кубометров природного газа.
Реализация нового инвестиционного проекта позволит не только сэкономить значительные объемы ценного сырья, но увеличить выработку электроэнергии, потребность в которой неуклонно растет. В частности, предусматривается снижение потребления на 488 миллионов кубометров природного газа при расширении мощности ТЭС на 230-280 МВт.
По завершении предусмотренных работ общая мощность Тахиаташской ТЭС увеличится до 930 МВт, а выработка электроэнергии превысит 3,3 миллиарда кВт/час.
После этого Шавкат Мирзиёев ознакомился с генеральным планом застройки города Нукуса. В ходе состоявшейся беседы особое внимание было уделено вопросам возведения современных многоэтажных жилых домов, мест отдыха, искусственных озер и водоемов. И в центре внимания должно быть дальнейшее расширение масштабов работы по созданию достойных условий для комфортной жизни людей.
Шавкат Мирзиёев в ходе поездки по Каракалпакстану осмотрел хлопковые поля, побеседовал с фермерами Кегейлийского района.
Состоялась встреча с активом Республики Каракалпакстан. Перед ее началом участники почтили память Первого Президента Республики Узбекистан Ислама Каримова.
На встрече были отмечены широкомасштабные реформы, осуществленные в годы независимости под руководством Первого Президента Узбекистана в этом регионе нашей страны. Уделяемое особое внимание социально-экономическому развитию, повышению благосостояния населения Приаралья дает свои высокие результаты.
На собрании были рассмотрены задачи по повышению экспортного потенциала региона, организации сбора урожая хлопка и сева озимых в сжатые сроки, подготовки социальных объектов и жилья к осенне-зимнему сезону, заготовки сельскохозяйственной продукции.
Были обсуждены вопросы строительства доступного жилья, дальнейшего совершенствования деятельности коммунальных служб, выполнения работ по благоустройству и озеленению.
В этот же день Исполняющий обязанности Президента нашей страны посетил Хорезмскую область.
Шавкат Мирзиёев ознакомился с проектами многоэтажных домов, строительство которых планируется в Ургенче в ближайшие годы. Наряду с этим состоялось обсуждение проектов возведения доступного индивидуального жилья для малообеспеченных семей в сельской местности со строительством объектов инженерно-коммуникационной, социальной и рыночной инфраструктуры.
В Кушкупырском районе области Шавкат Мирзиёев ознакомился с ходом сельскохозяйственных работ, обсудил с фермерами вопросы повышения плодородия земель, рационального использования водных ресурсов, применения высокопроизводительных сортов агрокультур.
Встреча с активом Хорезмской области началась с минуты молчания в память о Первом Президенте Республики Узбекистан Исламе Каримове.
На мероприятии состоялось обсуждение актуальных задач социально-экономического развития области, повышения показателей ее экспортного потенциала, организации новых перспективных промышленных производств, дальнейшего улучшения социальной инфраструктуры.
Особое внимание было уделено практическим вопросам закладки в хранилища сельскохозяйственной продукции, подготовки жилого фонда и учреждений социальной сферы к осенне-зимнему сезону, обеспечения бесперебойной работы промышленности и других сфер экономики области.