Ўзбекистон Республикаси Президенти вазифасини бажарувчи, Республика Бош вазири Шавкат Мирзиёев Навоий ва Бухоро вилоятларида амалга оширилаётган йирик лойиҳалар билан танишди
2016-09-26 | Сиёсат
Ўзбекистон Республикаси Президенти вазифасини бажарувчи, Республика Бош вазири Шавкат Мирзиёев жойларда ижтимоий-иқтисодий ислоҳотларнинг бориши, саноат, қишлоқ хўжалиги ва ижтимоий соҳаларда амалга оширилаётган кенг кўламли ишлар билан яқиндан танишиш мақсадида шу йилнинг 24 сентябрь куни Навоий ва Бухоро вилоятларига ташриф буюрди.
Шавкат Мирзиёев Навоий вилоятига сафари давомида мамлакатимиз Биринчи Президенти Ислом Каримов қарорларига мувофиқ “Навоийазот” акциядорлик жамиятида амалга оширилаётган йирик лойиҳалар билан танишди. Жумладан, поливинилхлорид (ПВХ), каустик сода ва метанол ишлаб чиқаришга мўлжалланган мажмуанинг қурилиш жараёнини кўздан кечирди. Ушбу саноат объекти ишга туширилгач, маҳаллий хомашёни чуқур қайта ишлаш асосида 100 минг тонна ПВХ ва 295 минг тонна метанол ишлаб чиқариш ўзлаштирилади, каустик сода ишлаб чиқариш ҳажми 71,8 минг тоннага кўпаяди.
Шавкат Мирзиёев аммиак ва карбамид ишлаб чиқарадиган қувватларни барпо этишга қаратилган йирик инвестицион лойиҳанинг амалга оширилиши билан ҳам танишди. Бу ерда яратилаётган қувватлар йилига 660 минг тонна аммиак ва 577,5 минг тонна карбамид ишлаб чиқаришга мўлжалланган.
Ўзбекистон Президенти вазифасини бажарувчи яна бир муҳим лойиҳа – замонавий энергия тежовчи технологиялар билан жиҳозланган, йилига 500 минг тонна азот кислотаси ишлаб чиқаришга мўлжалланган объектга ташриф буюрди. Янги корхона ишга туширилгач, бу ердаги 50 йил аввал ўрнатилган эски қувватлар олиб ташланади.
Ўзбекистон кимё саноати ва бутун иқтисодиётимиз учун муҳим аҳамиятга эга бўлган бу лойиҳалар Япония, Швейцария, Хитой ва бошқа мамлакатларнинг етакчи компанияларида ишлаб чиқарилган энг замонавий технологиялар ва ускуналар асосида амалга оширилмоқда.
Янги корхоналарда бир минг уч юздан ортиқ иш ўрни яратилади. Мамлакатимиз олий таълим муассасалари ва касб-ҳунар коллежларида янги технологиялар ва ускуналарни бошқарадиган ёш мутахассислар тайёрланмоқда. Улар хориждаги корхоналарда малака ошириб, ишлаб чиқаришни ишга туширишда иштирок этиши ва шу корхоналарда меҳнат қилиши кўзда тутилган.
Шавкат Мирзиёев Навоий шаҳрида олиб борилаётган ободонлаштириш ва кўкаламзорлаштириш ишлари билан ҳам танишди. Навоий шаҳри бош режасининг амалга оширилиши муҳокама этилиб, кам таъминланган оилалар учун уй-жой қуриш, маиший чиқиндиларни утилизация қилиш масалалари кўриб чиқилди.
Вилоят бўйлаб сафари чоғида Шавкат Мирзиёев қишлоқ хўжалик ишларининг бориши билан ҳам танишди, пахта далаларини кўздан кечирди. Кармана тумани фермерлари билан суҳбатлашди.
Навоий вилояти фаоллари билан учрашувда ҳудуднинг экспорт салоҳиятини ошириш, пахта ҳосилини йиғиб-териб олиш ва кузги ғалла экишни самарали ташкил этиш, ижтимоий соҳа объектлари ва уй-жойларни куз-қиш мавсумига тайёрлаш, қишлоқ хўжалик маҳсулотларини ғамлаш, коммунал хизматлар ва хусусий уй-жой мулкдорлари ширкатлари фаолиятини такомиллаштириш масалалари муҳокама қилинди.
Шу куни Шавкат Мирзиёев Бухоро вилоятида қурилаётган Қандим газни қайта ишлаш заводига ташриф буюрди.
Қиймати 2,6 миллиард долларга тенг бўлган ушбу йирик инвестицион лойиҳа Ўзбекистон Республикасининг Биринчи Президенти Ислом Каримов томонидан қабул қилинган 2015-2019 йилларда таркибий ўзгартиришларни, ишлаб чиқаришни модернизация ва диверсификация қилишни таъминлаш чора-тадбирлари Дастури ижроси доирасида Россиянинг “Лукойл" компанияси билан ҳамкорликда ҳамда Жанубий Кореянинг «Хундай Инжиниринг» ва Сингапурнинг «Энтер Инжиниринг» компаниялари иштирокида амалга оширилмоқда.
Хусусан, лойиҳанинг амалга оширилиши янги юқори технологик қувватлар ва замонавий инфратузилмани ишга тушириш ҳисобидан йилига 8,1 миллиард куб метр табиий газ қазиб олиш ва қайта ишлаш, шу асосда харидоргир маҳсулотлар ишлаб чиқариш имконини беради
Беш ой аввал – жорий йилнинг 18 апрель куни Қандим заводи қурилиши бошланишига бағишланган расмий маросим бўлиб ўтган эди. Ўтган давр мобайнида салмоқли тайёргарлик ва қурилиш ишлари амалга оширилди, жумладан, объектларнинг вертикал лойиҳалаштирилиши, ташқи инфратузилмани тайёрлаш ва барпо этиш якунланди, навбатдаги қурилиш ва монтаж ишлари бажарилмоқда, ишлаб чиқариш муддати узоқ бўлган барча ускуналарга буюртмалар берилди.
Заводнинг биринчи навбатини 2018 йилда фойдаланишга топшириш, сўнг қисқа муддатларда тўлиқ қувватда ишга тушириш режалаштирилган.
Шу ернинг ўзида Ўзбекистон Республикаси Президенти вазифасини бажарувчи Шавкат Мирзиёев "Лукойл" нефть компанияси президенти Вагит Алекперов билан учрашди.
Шавкат Мирзиёев "Лукойл"нинг Ўзбекистон нефть-газ тармоғида қўшма инвестицион лойиҳаларни амалга оширишда фаол иштирокини қайд этиб, замонавий технологиялар жалб қилинган ҳолда Қандим газни қайта ишлаш заводи қурилишида олиб борилаётган ишларни ижобий баҳолади.
Ўз навбатида Вагит Алекперов "Лукойл" компанияси Ўзбекистон нефть-газ тармоғида ҳаётга татбиқ этилаётган инвестицион лойиҳалар доирасидаги барча мажбуриятларини ўз вақтида бажаришини қайд этди.
Бугунги кунда "Лукойл" Қандим гуруҳи ва Ҳавзак, Шоди, Қўнғирот истиқболли газ конларини ўзлаштириш, Жануби-Ғарбий Ҳисор ва Устюрт ҳудудидаги нефть-газ участкаларига ишлов бериш бўйича кенг кўламли ишларни амалга оширмоқда. Биргаликдаги геология-қидирув ишлари доирасида Орол денгизининг Ўзбекистонга тегишли қисмида истиқболли углеводород конлари очилди. Компаниянинг Ўзбекистонда амалга оширилаётган лойиҳаларга киритаётган инвестициялари ҳажми 5,5 миллиард доллардан ошди.
Учрашув чоғида "Лукойл" компанияси билан узоқ муддатли ва ўзаро манфаатли ҳамкорликни янада ривожлантиришнинг истиқболли йўналишлари муҳокама этилди.

В центре внимания – масштабные перспективные проекты
Исполняющий обязанности Президента Республики Узбекистан, Премьер-министр республики Шавкат Мирзиёев с целью ознакомления с ходом социально-экономических реформ на местах, осуществляемой широкомасштабной работой в промышленности, сельском хозяйстве и социальной сфере 24 сентября 2016 года посетил Навоийскую и Бухарскую области.
Шавкат Мирзиёев в ходе поездки в Навоийскую область ознакомился с крупными проектами, реализуемыми в акционерном обществе «Навоиазот» в соответствии с постановлениями Первого Президента Узбекистана Ислама Каримова. В частности, Шавкат Мирзиёев побывал на строительстве комплекса по производству поливинилхлорида, каустической соды и метанола. С вводом в эксплуатацию этого объекта будет освоен выпуск 100 тысяч тонн поливинилхлорида и 295 тысяч тонн метанола на основе глубокой переработки местного сырья, а также увеличено производство каустической соды на 71,8 тысячи тонн.
Также был рассмотрен ход исполнения крупного инвестиционного проекта по строительству на этом предприятии производства аммиака и карбамида. Создаваемые здесь мощности предусматривают ежегодный выпуск 660 тысяч тонн аммиака и 577,5 тысячи тонн карбамида.
Здесь же Шавкат Мирзиёев посетил другой важный объект, где организуется производство азотной кислоты мощностью 500 тысяч тонн в год с внедрением современной энергосберегающей технологии. После запуска нового объекта на предприятии будет демонтировано морально и физически устаревшее оборудование, установленное здесь больше 50 лет назад.
Реализация этих значимых для химической отрасли и в целом экономики Узбекистана проектов осуществляется на основе самых современных технологий и оборудования от ведущих компаний Японии, Швейцарии, Китая и других стран.
На новых предприятиях будет создано свыше 1300 рабочих мест. Обучение кадров, которые будут управлять новейшими технологиями и оборудованием, уже осуществляется в высших учебных заведениях и профессиональных колледжах республики. Предусмотрено, что эти молодые специалисты пройдут стажировки на аналогичных предприятиях за рубежом, а затем примут участие в пусконаладочных работах и будут в дальнейшем здесь работать.
Исполняющий обязанности Президента Узбекистана Шавкат Мирзиёев ознакомился с проводимой в Навои работой по благоустройству и озеленению. Состоялось обсуждение проекта генерального плана города Навои, поставлены задачи строительства доступного жилья для малообеспеченных семей, рассмотрены вопросы утилизации бытовых отходов.
В ходе поездки по области Шавкат Мирзиёев ознакомился с ходом сельскохозяйственных работ, осмотрел хлопковые поля, побеседовал с фермерами Карманинского района.
На состоявшейся встрече с активом Навоийской области были рассмотрены вопросы повышения экспортного потенциала региона, эффективной организации сбора урожая хлопка и сева озимых, подготовки социальных объектов и жилья к осенне-зимнему сезону, заготовки сельскохозяйственной продукции, совершенствования деятельности коммунальных служб и товариществ частных собственников жилья.
В тот же день Шавкат Мирзиёев побывал на строительстве комплекса Кандымского газоперерабатывающего завода в Бухарской области.
Этот крупный инвестиционный проект стоимостью 2,6 миллиарда долларов, реализуемый совместно с российской компанией «Лукойл» с привлечением южнокорейской компании «Хундай Инжиниринг» и сингапурской компании «Энтер Инжиниринг», является свидетельством практической реализации принятой Первым Президентом Республики Узбекистан Исламом Каримовым Программы мер по обеспечению структурных преобразований, модернизации и диверсификации производства на 2015-2019 годы.
В частности, реализация данного проекта позволит за счет создания нового высокотехнологичного производства и современной инфраструктуры ежегодно добывать и перерабатывать 8,1 миллиарда кубометров природного газа, с получением востребованного товарного газа.
Всего пять месяцев назад – 18 апреля этого года состоялась официальная церемония закладки первого камня на строительстве Кандымского завода. За это время здесь осуществлена колоссальная подготовительная и строительная работа, в частности, завершены вертикальная планировка объектов, подготовка и строительство внешней инфраструктуры, активно ведутся строительные работы и монтаж конструкций, размещены все заказы на оборудование с длительным сроком изготовления.
Ввод первой очереди завода в эксплуатацию планируется уже в 2018 году, с дальнейшим выходом в короткие сроки на полную производственную мощность.
На строительной площадке Исполняющий обязанности Президента Узбекистана Шавкат Мирзиёев встретился с президентом нефтяной компании «Лукойл» Вагитом Алекперовым.
Шавкат Мирзиёев отметил активную деятельность «Лукойла» по реализации совместных инвестиционных проектов в нефтегазовом секторе Узбекистана, а также выразил удовлетворение ходом строительства Кандымского газоперерабатывающего завода, осуществляемого на базе привлечения самых передовых мировых технологий.
В свою очередь, Вагит Алекперов заверил, что компания «Лукойл», безусловно, обеспечит полномасштабную и своевременную реализацию всех принятых обязательств в рамках инвестиционных проектов, осуществляемых в нефтегазовом секторе Узбекистана.
Сегодня «Лукойл» ведет огромную работу по разработке и освоению перспективных газовых месторождений Хаузак, Шады, Кунград и Кандымской группы, разработке нефтегазовых участков Юго-Западного Гиссара и Устюртского региона. В рамках совместных геологоразведочных работ открыты перспективные месторождения углеводородов в узбекской части акватории Аральского моря. Совокупный объем инвестиций компании в реализацию проектов в Узбекистане превысил 5,5 миллиарда долларов.
В ходе встречи были обсуждены перспективные направления дальнейшего расширения долгосрочного и взаимовыгодного сотрудничества с компанией «Лукойл».