Пойтахтимизда Ўзбекистон Республикаси Марказий сайлов комиссиясининг мажлиси бўлиб ўтди. Комиссия раиси М.Абдусаломов бошқарган мажлисда сиёсий партиялар вакиллари, оммавий ахборот воситаларининг ходимлари иштирок этди.
“Ўзбекистон Республикаси Президенти сайлови тўғрисида”ги қонуннинг 241–моддаси ва “Ўзбекистон Республикаси Марказий сайлов комиссияси тўғрисида”ги қонуннинг 5-моддасига мувофиқ Марказий сайлов комиссияси 2016 йилги президентлик сайловида иштирок этиш учун сиёсий партияларнинг тақдим этилган аризалари ва бошқа ҳужжатларини кўриб чиқиб, Ўзбекистон «Миллий тикланиш» демократик партияси, Тадбиркорлар ва ишбилармонлар ҳаракати – Ўзбекистон Либерал-демократик партияси, Ўзбекистон Халқ демократик партияси, Ўзбекистон «Адолат» социал-демократик партиясига сайловда иштирок этишга ижозат бериш тўғрисида қарор қабул қилди.
Марказий сайлов комиссияси сиёсий партияларнинг ваколатли вакилларига рўйхатга олинганлик гувоҳномаларини ва белгиланган намунадаги имзо варақаларининг бланкаларини берди.
Мажлисда Ўзбекистон Республикаси Президенти сайловини ўтказувчи округ сайлов комиссияларини тузиш ва уларнинг шахсий таркибини тасдиқлаш тўғрисидаги масала ҳам кўриб чиқилди.
Комиссия аъзолари сайловга тайёргарлик кўриш ва уни ўтказиш билан боғлиқ бошқа масалаларни ҳам кўриб чиқдилар.
Муҳокама қилинган масалалар бўйича тегишли қарорлар қабул қилинди.
Шу куннинг ўзида мамлакатимиз ва чет эл оммавий ахборот воситалари вакиллари учун Ўзбекистон Республикаси Президенти сайлови бўйича сайлов кампаниясининг боришига бағишланган брифинг ўтказилди.
Марказий сайлов комиссияси раиси М.Абдусаломов сайловга тайёргарлик ишлари қонунчилик талаблари ва Ўзбекистон Республикаси Президенти сайловига тайёргарлик кўриш ва уни ўтказиш бўйича Асосий тадбирлар дастури асосида изчил олиб борилаётганини қайд этди.
Сайлов кампанияси қизғин паллага кириб бормоқда, сайловда иштирок этувчи партиялар аниқланди, уларга имзо варақалари бланкалари берилди. Сиёсий партиялар Ўзбекистон Республикаси Президентлигига номзодни қўллаб-қувватлаш юзасидан сайловчилар имзосини иш, хизмат, ўқиш, яшаш жойида, сайловолди тадбирларида тўплашга ҳақли.
“Ўзбекистон Республикаси Президенти сайлови тўғрисида”ги қонунга 2015 йил 29 декабрда киритилган ўзгартишларга мувофиқ сиёсий партия томонидан тақдим этилган имзо варақалари Ўзбекистон Республикаси жами сайловчилар умумий сонининг 5 фоизидан 1 фоизигача камайтирилди.
Бу 214 минг 350 нафар сайловчи имзосини ташкил этади.
Бу имзолар камида саккизта маъмурий-ҳудудий тузилма намояндаси бўлган сайловчиларни қамраб олган бўлиши керак. Маъмурий-ҳудудий тузилмалардан бирида сиёсий партия имзолар умумий миқдорининг кўпи билан саккиз фоизини тўплаши мумкин.
Анжуманда журналистлар Ўзбекистон Республикаси Президенти сайловини ўтказувчи округ сайлов комиссиялари тузилганлиги ҳақида хабардор қилинди. Округ сайлов комиссияларининг 56,6 фоизи аввалги сайловларда амалий тажриба тўплаган, жамиятимизнинг обрўли вакилларидир. Комиссия аъзоларининг 56 нафари, яъни 36,8 фоизи хотин-қизлардир, уларнинг 12 нафари эса сайлов комиссияларининг раҳбариятидан жой эгаллаган.
Бутун сайлов кампанияси ошкоралик ва очиқлик тамойиллари асосида олиб борилмоқда. Шу мақсадда Марказий сайлов комиссияси ва Ўзбекистон Миллий телерадиокомпанияси, Ўзбекистон Милиий ахборот агентлиги, “Жаҳон”, “Uzreport” ахборот агентликлари, Электрон оммавий ахборот воситалари миллий ассоциацияси ўртасида икки томонлама битимлар имзоланди.
Республика матбуот маркази фаолият кўрсатмоқда. Марказий сайлов комиссияси томонидан хорижий ва миллий оммавий ахборот воситаларининг қарийб 400 нафар вакили аккредитациядан ўтказилди.
Шу билан бирга Марказий сайлов комиссияси томонидан Европада хавфсизлик ва ҳамкорлик ташкилотининг Демократик институтлар ва инсон ҳуқуқлари бўйича бюроси, Мустақил Давлатлар Ҳамдўстлиги Ижроия қўмитаси, Шанхай ҳамкорлик ташкилоти, Ислом ҳамкорлик ташкилоти ва Бутунжаҳон сайлов органлари ассоциацияси каби нуфузли халқаро тузилмаларга Ўзбекистон Республикаси Президенти сайловида кузатувчи сифатида иштирок этиш учун таклифномалар юборилгани маълум қилинди.

В Центральной избирательной комиссии Республики Узбекистан
23 сентября текущего года состоялось заседание Центральной избирательной комиссии Республики Узбекистан. Вел заседание председатель Центризбиркома М. Абдусаломов.
В работе заседания приняли участие представители политических партий, работники средств массовой информации.
В соответствии со статьей 24¹ Закона Республики Узбекистан «О выборах Президента Республики Узбекистан» и статьей 5 Закона «О Центральной избирательной комиссии Республики Узбекистан» Центральная избирательная комиссия, рассмотрев заявления и другие документы политических партий, представленные для участия в президентских выборах 2016 года, приняла решение о допущении к участию в выборах Президента Республики Узбекистан Демократическую партию Узбекистана «Миллий тикланиш», Движение предпринимателей и деловых людей – Либерально-демократическую партию Узбекистана, Народно-демократическую партию Узбекистана, Социал-демократическую партию Узбекистана «Адолат».
Центризбирком выдал уполномоченным представителям политических партий регистрационные удостоверения и бланки подписных листов установленного образца.
На заседании также рассмотрен вопрос об образовании окружных избирательных комиссий по выборам Президента Республики Узбекистан и утверждении их персонального состава.
Члены Комиссии обсудили и другие вопросы, связанные с подготовкой и проведением выборов.
По всем рассмотренным вопросам приняты соответствующие постановления.
******
В этот же день состоялся брифинг для представителей отечественных и зарубежных средств массовой информации, посвященный ходу избирательной кампании по выборам Президента Республики Узбекистан.
Председатель Центризбиркома М.Абдусаломов отметил, что деятельность Центральной избирательной комиссии осуществляется в строгом соответствии с требованиями законодательства и Программой основных мероприятий по подготовке и проведению выборов.
Избирательная кампания набирает обороты, определены политические партии, участвующие в выборах. Политические партии вправе собирать подписи избирателей в поддержку кандидата в Президенты Республики Узбекистан по месту работы, службы, учебы, жительства, на предвыборных мероприятиях.
Согласно изменениям, внесенным в Закон «О выборах Президента Республики Узбекистан» 29 декабря 2015 года число подписей, которые должны содержать подписные листы, представленные политической партией, снижено с 5 процентов до 1 процента от общего числа всех избирателей Республики Узбекистан. Это составляет 214 350 подписей избирателей.
Подписи должны представлять избирателей не менее 8 административно-территориальных образований. При этом, в одном административно-территориальном образовании политическая партия может собрать не более восьми процентов подписей от их общего числа.
Журналисты были проинформированы об образовании окружных избирательных комиссий по выборам Президента Республики Узбекистан. Среди членов окружных избирательных комиссий 56,6% - это представители общественности, обладающие практическим опытом участия в подготовке и проведении выборов. 36,8% – женщины, 12 из них представлены в руководстве избирательных комиссий.
Отмечалась, что вся избирательная кампания строится на принципах гласности и открытости. В этих целях подписаны двусторонние соглашения Центризбиркома с Национальной телерадиокомпанией Узбекистана, информационными агентствами УзА, “Жахон”, “Uzreport”, Национальной ассоциацией электронных СМИ.
Осуществляет свою деятельность Республиканский пресс-центр, Центральной избирательной комиссией уже аккредитовано около 400 зарубежных и отечественных представителей средств массовой информации.
Вместе с тем Центральная избирательная комиссия направила приглашения для участия в выборах Президента Республики Узбекистан в качестве наблюдателей таким авторитетным международным структурам, как Бюро по демократическим институтам и правам человека Организации по безопасности и сотрудничеству в Европе, Исполнительному комитету Содружества Независимых Государств, Шанхайской организации сотрудничества, Организации исламского сотрудничества и Всемирной ассоциации избирательных органов.