Пойтахтимизда Ўзбекистон Республикаси Марказий сайлов комиссиясининг мажлиси бўлиб ўтди. Комиссия раиси М.Абдусаломов бошқарган мажлисда сиёсий партиялар вакиллари, оммавий ахборот воситаларининг ходимлари иштирок этди.
“Ўзбекистон Республикаси Президенти сайлови тўғрисида”ги қонуннинг 241–моддаси ва “Ўзбекистон Республикаси Марказий сайлов комиссияси тўғрисида”ги қонуннинг 5-моддасига мувофиқ Марказий сайлов комиссияси 2016 йилги президентлик сайловида иштирок этиш учун сиёсий партияларнинг тақдим этилган аризалари ва бошқа ҳужжатларини кўриб чиқиб, Ўзбекистон «Миллий тикланиш» демократик партияси, Тадбиркорлар ва ишбилармонлар ҳаракати – Ўзбекистон Либерал-демократик партияси, Ўзбекистон Халқ демократик партияси, Ўзбекистон «Адолат» социал-демократик партиясига сайловда иштирок этишга ижозат бериш тўғрисида қарор қабул қилди.
Марказий сайлов комиссияси сиёсий партияларнинг ваколатли вакилларига рўйхатга олинганлик гувоҳномаларини ва белгиланган намунадаги имзо варақаларининг бланкаларини берди.
Мажлисда Ўзбекистон Республикаси Президенти сайловини ўтказувчи округ сайлов комиссияларини тузиш ва уларнинг шахсий таркибини тасдиқлаш тўғрисидаги масала ҳам кўриб чиқилди.
Комиссия аъзолари сайловга тайёргарлик кўриш ва уни ўтказиш билан боғлиқ бошқа масалаларни ҳам кўриб чиқдилар.
Муҳокама қилинган масалалар бўйича тегишли қарорлар қабул қилинди.
Шу куннинг ўзида мамлакатимиз ва чет эл оммавий ахборот воситалари вакиллари учун Ўзбекистон Республикаси Президенти сайлови бўйича сайлов кампаниясининг боришига бағишланган брифинг ўтказилди.
Марказий сайлов комиссияси раиси М.Абдусаломов сайловга тайёргарлик ишлари қонунчилик талаблари ва Ўзбекистон Республикаси Президенти сайловига тайёргарлик кўриш ва уни ўтказиш бўйича Асосий тадбирлар дастури асосида изчил олиб борилаётганини қайд этди.
Сайлов кампанияси қизғин паллага кириб бормоқда, сайловда иштирок этувчи партиялар аниқланди, уларга имзо варақалари бланкалари берилди. Сиёсий партиялар Ўзбекистон Республикаси Президентлигига номзодни қўллаб-қувватлаш юзасидан сайловчилар имзосини иш, хизмат, ўқиш, яшаш жойида, сайловолди тадбирларида тўплашга ҳақли.
“Ўзбекистон Республикаси Президенти сайлови тўғрисида”ги қонунга 2015 йил 29 декабрда киритилган ўзгартишларга мувофиқ сиёсий партия томонидан тақдим этилган имзо варақалари Ўзбекистон Республикаси жами сайловчилар умумий сонининг 5 фоизидан 1 фоизигача камайтирилди.
Бу 214 минг 350 нафар сайловчи имзосини ташкил этади.
Бу имзолар камида саккизта маъмурий-ҳудудий тузилма намояндаси бўлган сайловчиларни қамраб олган бўлиши керак. Маъмурий-ҳудудий тузилмалардан бирида сиёсий партия имзолар умумий миқдорининг кўпи билан саккиз фоизини тўплаши мумкин.
Анжуманда журналистлар Ўзбекистон Республикаси Президенти сайловини ўтказувчи округ сайлов комиссиялари тузилганлиги ҳақида хабардор қилинди. Округ сайлов комиссияларининг 56,6 фоизи аввалги сайловларда амалий тажриба тўплаган, жамиятимизнинг обрўли вакилларидир. Комиссия аъзоларининг 56 нафари, яъни 36,8 фоизи хотин-қизлардир, уларнинг 12 нафари эса сайлов комиссияларининг раҳбариятидан жой эгаллаган.
Бутун сайлов кампанияси ошкоралик ва очиқлик тамойиллари асосида олиб борилмоқда. Шу мақсадда Марказий сайлов комиссияси ва Ўзбекистон Миллий телерадиокомпанияси, Ўзбекистон Милиий ахборот агентлиги, “Жаҳон”, “Uzreport” ахборот агентликлари, Электрон оммавий ахборот воситалари миллий ассоциацияси ўртасида икки томонлама битимлар имзоланди.
Республика матбуот маркази фаолият кўрсатмоқда. Марказий сайлов комиссияси томонидан хорижий ва миллий оммавий ахборот воситаларининг қарийб 400 нафар вакили аккредитациядан ўтказилди.
Шу билан бирга Марказий сайлов комиссияси томонидан Европада хавфсизлик ва ҳамкорлик ташкилотининг Демократик институтлар ва инсон ҳуқуқлари бўйича бюроси, Мустақил Давлатлар Ҳамдўстлиги Ижроия қўмитаси, Шанхай ҳамкорлик ташкилоти, Ислом ҳамкорлик ташкилоти ва Бутунжаҳон сайлов органлари ассоциацияси каби нуфузли халқаро тузилмаларга Ўзбекистон Республикаси Президенти сайловида кузатувчи сифатида иштирок этиш учун таклифномалар юборилгани маълум қилинди.

At the Central Election Commission
On September 23, the Central Election Commission of the Republic of Uzbekistan has convened for a meeting led by the chairman of the CEC Mirza-Ulugbek Abdusalomov.
The meeting was attended by representatives of political parties, members of mass media.
In accordance with Article 241 of the Law of the Republic of Uzbekistan "On Elections of the President of the Republic of Uzbekistan" and Article 5 of the Law "On the Central Election Commission of the Republic of Uzbekistan", the Central Election Commission, after examining the applications and other documents of political parties submitted to participate in the presidential elections 2016, made the decision on admission to participate in the elections of President of the Republic of Uzbekistan of Milly Tiklanish (National Revival) Democratic Party of Uzbekistan, the Movement of Entrepreneurs and Businesspeople – the Liberal Democratic Party of Uzbekistan, the People's Democratic Party of Uzbekistan and Adolat (Justice) Social Democratic Party.
The registration certificates and supporter signature sheets of due form were issued by the CEC for the authorized representatives of political parties.
The meeting participants also discussed the formation of district commissions on elections of President of the Republic of Uzbekistan and approval of their person-by-person composition.
Members of the Commission also considered other issues related to the preparations and holding of elections.
On all discussed issues appropriate resolutions were adopted.
******
On the same day, the Central Election Commission of the Republic of Uzbekistan organized a briefing for representatives of national and foreign mass media to narrate the course of the election campaign for President of the Republic of Uzbekistan.
The chairman of the CEC Mirza-Ulugbek Abdusalomov noted that the activities of the Central Election Commission are carried out in strict accordance with the legislation requirements and program of the major activities on preparations and holding of the elections.
The election campaign is spinning up, and the political parties participating in the elections have been determined. Political parties have the right to collect signatures of voters in support of the candidate for President of the Republic of Uzbekistan at the place of work, service, study, residence, at campaign events.
According to the amendments introduced to the Law "On elections of the President of the Republic of Uzbekistan" on December 29, 2015, the number of signatures that the supporter sheets should contain and to be submitted by political parties was reduced from 5 percent to 1 percent of the total number of voters in the Republic of Uzbekistan. It amounts to 214,350 signatures.
Voters’ signatures should represent at least 8 administrative-territorial entities. At the same time, in one administrative-territorial entity, a political party may collect no more than eight percent of signatures from the total number of voters.
Journalists were informed about the formation of district election commissions on elections of President of the Republic of Uzbekistan. Among the members of district election commissions 56.6% are representatives of wider public who have practical experience in the preparations and holding of elections. 36.8% are women, 12 of them are represented in the leadership of election commissions.
It was noted that the entire election campaign is based on the principles of transparency and openness. For this purpose, bilateral agreements between the Central Election Commission and the National TV and Radio Company of Uzbekistan, information agencies UzA, Jahon (World), Uzreport, as well as the National Association of Electronic Mass Media.
The Republican Press Center has been set up to coordinate the coverage of presidential elections. The Central Election Commission has accredited about 400 foreign and national media representatives.
At the same time, the Central Election Commission has sent invitations to prominent international organizations such the Office for Democratic Institutions and Human Rights of the Organization for Security and Cooperation in Europe, the Executive Committee of the Commonwealth of Independent States, the Shanghai Cooperation Organization, Organization of Islamic Cooperation and Association of World Election Bodies to participate in elections of President of the Republic of Uzbekistan as observers.