АКТ мутахассислари учун янги таълим лойиҳаси
“ICTWEEK – 2016” ахборот-коммуникация технологиялари ҳафталиги доирасида Тошкент ахборот технологиялари университетида Марказий Осиёдаги дастлабки Ахборот технологиялари ва тармоқлари автоматлаштирилган академияси очилди.
АКТ мутахасиссисларини тайёрлаш ахборот-коммуникация саноатини барқарор ривожлантиришнинг муҳим омилларидан. Ўзбекистон Республикасининг Биринчи Президенти Ислом Каримовнинг 2012 йил 21 мартдаги “Замонавий ахборот-коммуникация технологияларини янада жорий этиш ва ривожлантириш чора-тадбирлари тўғрисида”ги қарорига мувофиқ мамлакатимизда таълим муассасаларини зарур компьютер техникаси ва ускуналари билан таъминлаш борасида кенг кўламли ишлар амалга оширилмоқда, янги лабораториялар, ахборот-ўқув ресурслари яратилмоқда.
Марказий Осиёдаги дастлабки Ахборот технологиялари ва тармоқлари автоматлаштирилган академияси Huawei компанияси билан ҳамкорликда Тошкент ахборот технологиялари университетида жорий этилган янги «HAINA» илмий-таълим лойиҳаси доирасида ташкил этилди. «HAINA» лойиҳаси доирасида иқтидорли талабалар салоҳиятини юзага чиқариш ва АКТ саноатини оммалаштириш мақсадида кўплаб олий ўқув юртлари билан ҳамкорлик кўзда тутилган.
Тошкент ахборот технологиялари унверситетида махсус smart-лаборатория жиҳозланган. Бу ердаги ўзига хос дастурий таъминот, замонавий ўқув технологиялари ёшларга назарий билим олиш ва амалий кўникмаларга эга бўлиш имконини беради. Бу борада янги ахборот-коммуникация технологиялари бўйича қатор таълим курслари ва онлайн-тренинглар ташкил этилди.
Шунингдек, лойиҳада ўқитувчилар учун ўқитишнинг дастурий таъминотини лойиҳалаштиришга доир машғулотлар, тренинг-марказлар ташкил қилиш бўйича маслаҳатлар ўтказиш кўзда тутилган.

Новый образовательный проект для IT-специалистов
В рамках Недели информационно-коммуникационных технологий «ICTWEEK 2016» в Ташкентском университете информационных технологий открылась первая в Центральной Азии Авторизованная академия информационных и сетевых технологий.
Подготовка высококвалифицированных IT-специалистов – один из ключевых факторов стабильного развития ИКТ индустрии. В соответствии с постановлением Первого Президента Узбекистана Ислама Каримова «О мерах по дальнейшему внедрению и развитию современных информационно-коммуникационных технологий» от 21 марта 2012 года в нашей стране проводится широкомасштабная работа по обеспечению образовательных учреждений необходимым оборудованием и компьютерной техникой, создаются новые лаборатории, информационно-обучающие ресурсы.
Первая в Центральной Азии Авторизованная академия информационных и сетевых технологий открылась в рамках нового научно-образовательного проекта «HAINA», запущенного компанией Huawei в Ташкентском университете информационных технологий. Проект «HAINA» подразумевает сотрудничество со многими вузами с целью раскрытия потенциала одаренных студентов и популяризации IT-индустрии.
В Ташкентском университете информационных технологий оборудована специальная smart-лаборатория. Уникальное программное обеспечение, современные обучающие технологии позволяют получать здесь теоретические знания и практические навыки. Уже подготовлен ряд образовательных курсов, а также онлайн-тренинг по новейшим ИКТ.
Проект подразумевает проведение занятий и для преподавателей, в частности, по проектированию программного обеспечения для обучения, а также консультаций по созданию тренинг-центров на региональном уровне.