Мамлакатимизда “ICTWEEK Uzbekistan – 2016” ахборот-коммуникация технологиялари ҳафталиги бошланди
Ҳафталик Ўзбекистон Республикаси Олий Мажлиси Қонунчилик палатасининг Ахборот ва коммуникация технологиялари масалалари қўмитаси, Компьютерлаштириш ва ахборот-коммуникация технологияларини ривожлантириш бўйича мувофиқлаштирувчи кенгаш, Ахборот технологиялари ва коммуникацияларини ривожлантириш вазирлиги ҳамда бошқа қатор ҳамкор ташкилотлар томонидан ташкил этилди.
Мустақиллик йилларида Ўзбекистон Республикасининг Биринчи Президенти Ислом Каримов раҳнамолигида давлат ҳокимияти органлари фаолиятида замонавий ахборот-коммуникация технологияларидан фойдаланишни кенгайтириш учун институционал асослар яратилди, идоралар ўртасида электрон ахборот алмашинуви йўлга қўйилди, аҳоли давлат ҳокимияти органлари фаолиятига оид ахборотдан кенг фойдаланмоқда. Мамлакатимиз Биринчи Президентининг 2013 йил 27 июндаги “Ўзбекистон Республикасининг миллий ахборот-коммуникация тизимини янада ривожлантириш чора-тадбирлари тўғрисида”ги қарори билан тасдиқланган 2013-2020 йилларда Ўзбекистон Республикасининг Миллий ахборот-коммуникация тизимини ривожлантириш комплекс дастури ушбу соҳани янада такомиллаштиришга хизмат қилаётир.
2004 йилдан буён анъанавий тарзда ўтказиб келинаётган “ICTWEEK Uzbekistan” ҳафталиги мутахассислар ва ахборот технологияларидан фойдаланувчиларда катта қизиқиш уйғотмоқда.
Тадбир доирасида 20 сентябрь куни ахборот-коммуникация технологиялари саммити ўтказилади. Унда ҳамкорлик муносабатларини ўрнатиш ва мустаҳкамлаш, соҳадаги ютуқ ва муаммоларни муҳокама қилиш ҳамда ахборот-коммуникация технологияларини ривожлантиришнинг долзарб масалалари бўйича фикр алмашиш мақсадида Ўзбекистон ва хорижий мамлакатлар мутахассислари иштирок этади.
21-23 сентябрь кунлари Тошкент ва Наманган шаҳарларида анъанавий “ICTExpo – 2016” ахборот-коммуникация технологиялари миллий кўргазмаси бўлиб ўтади. Унда ахборот хизматлари бозорида тақдим этилаётган энг замонавий тизим ва технологиялар намойиш этилади. Мамлакатимиз компаниялари юқори технологияли маҳсулотлар, хусусан, дастурий таъминот, компьютер техникаси, мобиль алоқа ва маълумотлар узатиш хизматларини тақдим этади. Шунингдек, иштирокчилар “электрон ҳукумат” бўйича амалга оширилган лойиҳа ва технологияларнинг энг яхши намуналарини ҳам намойиш қилади. Мазкур экспозиция ягона давлат маълумотлар базасини яратиш ва аҳолига интерфаол хизматлар кўрсатишга доир самарали ечимларни таклиф этиш имконини беради.
Ҳафталикнинг муҳим воқеаларидан бири бўлган “ICT Forum – 2016”да ахборот технологиялари ва коммуникациялар соҳасини янада ривожлантиришнинг замонавий тенденциялари муҳокама этилади. Жорий йилда мазкур форумда ахборот-коммуникация технологиялари соҳасидаги етакчи компаниялар вакиллари, экспертлар ва хорижий мутахассислар – жами 800 дан зиёд киши иштирок этади. Унда мавзуга оид саккиз йўналишда юздан ортиқ маъруза тақдим этилади.
Ахборот-коммуникация технологиялари ҳафталиги доирасида талаба ва ўқувчилар ўртасида ўтказилган “BestSoft Challenge – 2016” дастурчилар танлови ғолиблари ҳам тақдирланади. Ёшлар ижод саройида эса “Intellect2All” танловининг мамлакат босқичи бўлиб ўтади. Дастурчи, дизайнер ва менежерлар замонавий бозор учун долзарб бўлган веб-лойиҳа ва мобиль иловалар устида реал вақт режимида иш олиб боради. Фарғона, Самарқанд, Бухоро, Хоразм, Қашқадарё, Навоий, Тошкент вилоятлари ва пойтахтимиз жамоалари танловнинг 30 миллион сўмлик мукофот жамғармасига сазовор бўлиш учун ўзаро баҳслашади.
Шунингдек, ахборот хавфсизлиги бўйича Ўзбекистонда дастлабки “Cyber Security Challenge Uzbekitan” мусобақаси ҳам бўлиб ўтади. Саралаш босқичларидан муваффақиятли ўтган 97 нафар финал иштирокчиси стеганография, криптография, веб-боғланиш ва дастурий таъминот билан боғлиқ мураккаб техник вазифаларни бажаради. Тошкент ахборот технологиялари университетида талабаларга нафақат лаборатория машғулотларини ўтказиш, балки илмий ишларни бажариш имконини берадиган Huawei компанияси лабораториясининг очилиш маросими ўтказилади.

Неделя «ICTWEEK Uzbekistan-2016»
В Узбекистане стартовала Неделя информационно-коммуникационных технологий «ICTWEEK Uzbekistan-2016». Она включает в себя ряд мероприятий, направленных на расширение международного сотрудничества, демонстрацию возможностей современных ИКТ и дальнейшее развитие системы «электронное правительство».
Организаторами Недели ИКТ выступают Комитет Законодательной палаты Олий Мажлиса Республики Узбекистан по вопросам информации и коммуникационных технологий, Координационный совет по развитию компьютеризации и информационно-коммуникационных технологий Республики Узбекистан, Министерство по развитию информационных технологий и коммуникаций и ряд организаций-партнеров.
В годы независимости под руководством Первого Президента Ислама Каримова в Узбекистане заложены институциональные основы для расширения использования ИКТ в деятельности органов государственной власти, сформированы и внедрены решения в области организации межведомственного информационного обмена на основе ИКТ, обеспечивается доступ населения к информации о деятельности органов государственной власти. Принятие Комплексной программы развития Национальной информационно-коммуникационной системы Республики Узбекистан на период 2013-2020 годы, утвержденной постановлением Первого Президента нашей страны Ислама Каримова «О мерах по дальнейшему развитию Национальной информационно-коммуникационной системы Республики Узбекистан» от 27 июня 2013 года, способствует динамичному развитию информационных ресурсов и сферы в целом.
Неделя ИКТ «ICTWEEK Uzbekistan», традиционно проводимая с 2004 года, представляет интерес как для специалистов, так и многочисленных пользователей информационными технологиями.
В ее рамках 20 сентября состоится саммит по информационно-коммуникационным технологиям, который ежегодно собирает участников из Узбекистана и зарубежных стран с целью налаживания и укрепления партнерских отношений, обсуждения достижений и проблем, а также обмена мнениями по актуальным вопросам развития ИКТ.
В Ташкенте и Намангане с 21 по 23 сентября пройдет ежегодная национальная выставка информационно-коммуникационных технологий «ICTExpo-2016». На стендах выставки будут демонстрироваться самые современные системы и технологии, представленные на рынке информационных услуг. Отечественные компании представят высокотехнологичную продукцию, в частности, программное обеспечение, компьютерную технику, а также услуги мобильной связи и передачи данных. Экспоненты выставки представят лучшие образцы реализованных проектов и технологий «электронного правительства». Экспозиции будут способствовать продвижению эффективных решений по созданию единых государственных баз данных и организации предоставления интерактивных услуг населению.
Не менее ярким событием Недели станет «ICT FORUM-2016», на котором будут обсуждены современные тенденции дальнейшего развития сферы информационных технологий и коммуникаций. В этом году для участия в форуме приглашены представители ведущих IT-компаний, эксперты отрасли и зарубежные специалисты - более 800 человек. Будет представлено свыше ста докладов по восьми тематическим направлениям.
В рамках Недели ИКТ состоится церемония награждения победителей конкурса программистов «BestSoft Challenge-2016» среди студентов и учащихся. Во Дворце творчества молодежи пройдет республиканский этап конкурса «Intellect2All». В режиме реального времени программисты, дизайнеры, менеджеры будут работать над актуальными для современного рынка веб-проектами, мобильными приложениями. Команды разработчиков из Ферганы, Самарканда, Бухары, Хорезма, Карши, Навои и Ташкента поборются за призовой фонд конкурса – 30 миллионов сумов.
Также состоится первое в Узбекистане открытое соревнование в области информационной безопасности «Cyber Security Challenge Uzbekistan». 97 финалистов, прошедших отборочные туры, должны будут справиться со сложными техническими заданиями в области стеганографии, криптографии, веб-уязвимостей и программного обеспечения. В Ташкентском университете информационных технологий состоится открытие лаборатории компании Huawei, где, кроме лабораторных занятий, студенты смогут проводить научную работу.