Медалимизни Президентимизнинг кўксига тақмоқчи эдик
Юртдошларимиз мустақиллигимиз асосчиси, Ўзбекистон Республикасининг Биринчи Президенти Ислом Каримов хотирасини ёд этиб, бу буюк инсон ишлаб чиққан узоқ йилларга мўлжалланган дастурларни амалга оширишга ўз ҳиссасини қўшиш, бу ғояларга содиқ бўлиш ҳақида қалб сўзларини билдирмоқда.
Шаҳобиддин Зоиров, XXXI ёзги Олимпия ўйинлари ғолиби:
– Президентимиз ёшлар билан учрашганда ҳар бирини бағрига босиб, уларнинг буюк келажак барпо этишига ишонишини таъкидларди. Ҳа, Президентимиз биз, ёшларга худди, ота фарзандига, бобо неварасига ишонгандек ишонарди.
Биз, ёшлар ҳам Юртбошимизга суянардик, ёшларни қўллаб-қувватлаш борасида ҳар бир айтган сўзи, ҳар бир иши бизни руҳлантирар эди. Ана шундай меҳр ва эътибор туфайли ўзбек ёшлари дунё майдонига чиқди, кўксини кериб, дунёнинг манаман деган давлати спортчилари билан тенгма-тенг беллашишга қодир эканини исботлади.
XXXI ёзги Олимпиада олтин медалини қўлга киритдим. Бу медалимни она Ватанимизга, халқимизга, Президентимизга бағишладим. Бу ғалабам юксак баҳоланиб, Юртбошимизнинг 2016 йил 24 августдаги фармони билан «Ўзбекистон ифтихори» фахрий унвони билан тақдирландим.
Президентимиз Ислом Каримовнинг меҳри ва ғамхўрлигини ҳеч қачон унутмаймиз ва бунга жавобан кейинги Олимпиадалар ва нуфузли халқаро мусобақаларда ҳам Ватанимиз байроғи баланд кўтарилиб, мадҳиямиз баралла янграши учун куч-ғайратимизни аямаймиз.
Фазлиддин Ғойибназаров, XXXI ёзги Олимпия ўйинлари ғолиби:
– Президентимиз ҳар бир чиқишида, нутқида ёшларни ўз фарзандидек кўришини айтиб, Ватанни севиш, унинг халқаро майдондаги обрў-эътиборини юксалтиришга даъвати қалбимизда юртга садоқат, мардлик, шижоат туйғуларини жўш урдирар эди.
Ана шу туйғу мени XXXI ёзги Олимпиада ўйинларида олтин медални қўлга киритиб, байроғимизни баланд кўтаришга, мадҳиямизни кўз ёш билан тинглашга ундаган.
Президентимиз камтарона ютуғимни юксак баҳолаб, 2016 йил 24 августдаги фармони билан «Ўзбекистон ифтихори» фахрий унвони билан тақдирлади. Афсус, бу мукофотни ўз қўлларидан олиш насиб этмади...
Биз Президентимиз Ислом Каримовнинг номини, хотирасини қалбимизда мангу сақлаймиз.
Шаҳрам Ғиёсов, XXXI ёзги Олимпия ўйинлари совриндори:
– Ҳар сафар бирор хорижий давлатга мусобақага борганимизда, у ерда узоқ қололмаймиз. Мусобақа тугаши билан жонажон Ўзбекистонимизга шошамиз. Чунки жаннатмонанд Ватанимизда мустақиллик йилларида мисли кўрилмаган ишлар қилиндики, натижада ўтган йигирма беш йил ичида юртимиз дунёдаги энг тинч-осойишта давлатга айланди, халқимиз бахтли ва фаровон ҳаёт кечирмоқда, орзу-умидларининг рўёбини кўрмоқда. Бунинг учун мустақиллигимиз асосчиси Президентимиз Ислом Каримовдан миннатдормиз. У кишининг хотираси қалбимизда абадий яшайди.
Президентимиз билан кўришишни болалигимдан орзу қилардим. Телевизорда у кишининг спортчиларни бағрига босиб қўйишини кўрганимда ҳавасим келарди. Шу боис спорт билан жиддий шуғулландим. Мен ҳам чемпион бўлиб, Юртбошимиз билан кўришаман, деб ният қилганман.
XXXI ёзги Олимпия ўйинларида ярим финалга чиққанимда ҳам медални нақд қилганим учун эмас, ана шу орзуимнинг ушалишини ўйлаб, хурсанд бўлгандим. Олимпиадада медаль олсам, Президентимизнинг кўксига тақиб қўяман, деб ўйлагандим.
Олимпиадада бизнинг юксак ғалабамиз, бокс бўйича Ўзбекистон терма жамоасининг дунёдаги энг кучли жамоа, деб эътироф этилиши ҳам Юртбошимизнинг спортчиларга қаратган эътибор ва ғамхўрлиги, яратган кенг шароит ва имкониятлари туфайлидир.
Юртбошимиз Бразилияда қўлга киритган ютуғимни юксак баҳолаб, 2016 йил 24 августдаги фармони билан мени «Ўзбекистон ифтихори» фахрий унвонига муносиб кўрди.
Биз, ёшлар Президентимизнинг номини абадий қалбимизда сақлаймиз, ҳар доим бу буюк инсоннинг ишончига муносиб бўлишга ҳаракат қиламиз.

Мы хотели вручить олимпийские медали нашему Президенту
Наши соотечественники, отдавая дань уважения памяти основателя нашей независимости, Первого Президента Республики Узбекистан Ислама Каримова, выражают глубокую скорбь и обещают и дальше вносить свой вклад в реализацию разработанных этой великой личностью и рассчитанных на долгие годы программ, быть всегда приверженными этим благородным идеям.
Шахобиддин Зоиров, победитель XXXI летних Олимпийских игр:
– Президент нашей страны при встрече с молодежью крепко обнимал каждого из нас и уверял, что молодежь Узбекистана построит великое будущее. Да, наш дорогой Президент верил в нас, верил как отец своему ребенку, как дед - внуку.
Мы, молодое поколение также опирались на главу нашего государства, каждое сказанное им слово, каждое доброе дело в поддержку молодежи воодушевляли и вдохновляли нас. Благодаря такой любви, вниманию и заботе молодежь Узбекистана покорила и покоряет мировые спортивные арены, на равных соревнуется со спортсменами развитых государств.
Я завоевал золотую медаль XXXI летней Олимпиады. Эту медаль я посвятил нашей родной Отчизне, нашему дорогому Президенту, нашему народу. Моя победа была высоко оценена и указом главы нашего государства от 24 августа 2016 года я удостоен почетного звания «Ўзбекистон ифтихори».
Мы никогда не забудем отеческой заботы Президента Ислама Каримова, и в ответ на это задействуем все силы и потенциал для того, чтобы на следующих олимпиадах и престижных международных соревнованиях также высоко поднимался флаг нашей Родины и звучал гимн Узбекистана.
Фазлиддин Гоибназаров, победитель XXXI летних Олимпийских игр:
– Наш Президент в каждом своем выступлении говорил о том, что считает молодежь Узбекистана своими детьми. Его пламенные призывы любить Отчизну, повышать ее авторитет на международной арене пробуждали в наших сердцах чувства преданности и любви к Родине, усиливали мужество, целеустремленность, стойкость и отвагу.
Все это помогло мне завоевать золотую медаль на XXXI летних Олимпийских играх, высоко поднять наш флаг, а когда звучал гимн нашей страны, на глаза навернулись слезы радости и счастья.
Президент нашей страны, высоко оценив мой скромный успех, указом от 24 августа 2016 года присвоил мне почетное звание «Ўзбекистон ифтихори». К огромному сожалению, не довелось получить эту высокую награду из его рук...
Мы всегда будем хранить в сердце светлую память о нашем Президенте Исламе Каримове.
Шахрам Гиёсов, призер XXXI летних Олимпийских игр:
– Каждый раз, когда мы выезжаем на соревнование в какое-либо зарубежное государство, мы не можем там долго задержаться. Как только завершаются соревнования, мы спешим в родной Узбекистан. На нашей благодатной Родине в годы независимости осуществлена колоссальная работа. В результате этой огромной работы за прошедшие двадцать пят лет наша страна стала государством, где царят мир и спокойствие, народ живет счастливой и процветающей жизнью, воплощает в жизнь свои мечты и благородные помыслы. За это мы благодарны основателю нашей независимости Президенту Исламу Каримову. Светлая память о нем навсегда сохранится в наших сердцах.
Я с детства мечтал увидеться с нашим Президентом. Когда по телевизору видел, как он обнимал спортсменов, по-доброму завидовал им. Стал серьезно заниматься спортом, чтобы самому также, став чемпионом, встретиться с Президентом.
Когда я вышел в полуфинал XXXI летних Олимпийских игр, стал призером, больше радовался тому, что сбудется эта моя мечта. Хотел, чтобы моя медаль сверкала на груди нашего Президента.
Наша триумфальная победа на Олимпиаде, признание сборной Узбекистана по боксу самой сильной в мире также являются результатом внимания и заботы, широких возможностей и условий, созданных главой нашего государства.
Первый Президент нашей страны, высоко оценив мой успех в Бразилии, указом от 24 августа 2016 года присвоил мне почетное звание «Ўзбекистон ифтихори».
Мы, молодежь, никогда не забудем нашего дорогого Президента, навечно сохраним в сердцах светлую память о нем, будем стремиться быть достойными оказанного нам доверия.