Ўзбекистонда оналар ва болалар саломатлигини асраш йўналишида қўлга киритилган ютуқларга барчанинг ҳаваси келади
2016-09-08 | Жамият
Пойтахтимизда мамлакатимизда оила, оналик ва болаликни муҳофаза қилиш борасида амалга оширилаётган ишлар, эришилаётган натижалар ва истиқболдаги вазифаларга бағишланган халқаро анжуман бўлиб ўтди.
Тадбир аввалида Ўзбекистон Республикасининг Биринчи Президенти Ислом Каримов хотираси ёдга олинди.
Ўзбекистон Хотин-қизлар қўмитаси, Соғлиқни сақлаш вазирлиги, «Соғлом авлод учун» халқаро хайрия фонди, «Маҳалла» хайрия жамоат фонди, Касаба уюшмалари федерацияси кенгаши, Фуқаролик жамияти шаклланишини мониторинг қилиш мустақил институти, БМТ аҳолишунослик жамғармаси ва бошқа ташкилотлар ҳамкорлигида уюштирилган тадбирда Олий Мажлис Қонунчилик палатаси депутатлари, давлат, жамоат, халқаро ташкилотлар вакиллари, олимлар, экспертлар, журналистлар иштирок этди.
Ўзбекистон соғлиқни сақлаш вазири ўринбосари Л.Тўйчиев, БМТ аҳолишунослик жамғармасининг мамлакатимиздаги ваколатхонаси раҳбари М.Ябута ва бошқалар Ўзбекистонда Президент Ислом Каримов раҳнамолигида ишлаб чиқилиб, амалга оширилаётган «Соғлом она – соғлом бола» миллий модели оналик ва болаликни тиббий-ижтимоий ҳимоялаш, миллат генофондини мустаҳкамлашда юксак самаралар бераётганини алоҳида таъкидлади.
Истиқлолнинг илк йилларидан бу жабҳадаги ишларни ташкил этишнинг мустаҳкам ҳуқуқий, иқтисодий-ижтимоий, ташкилий механизмлари яратилди. Аҳоли, хусусан, оналар ва болаларга тиббий ёрдам кўрсатиш бўйича мукаммал тизим яратилди.
Президентимиз Ислом Каримовнинг 2014 йил 1 августда қабул қилинган «2014-2018 йилларда Ўзбекистонда аҳолининг репродуктив саломатлигини янада мустаҳкамлаш, оналар, болалар ва ўсмирлар соғлиғини муҳофаза қилиш борасидаги Давлат дастури тўғрисида»ги қарори ҳамда «Соғлом она ва бола йили» Давлат дастури асосида бу борадаги ишлар кўлами янада кенгаймоқда.
Оила, оналик ва болалик муҳофазасига оид кенг кўламли лойиҳаларни амалга оширишда давлат ташкилотлари билан бир қаторда нодавлат ташкилотлар ҳам фаол иштирок этаётир. Ўзбекистон Хотин-қизлар қўмитаси томонидан бир қатор давлат ва нодавлат ташкилотлар билан ҳамкорликда ижтимоий шериклик асосида амалга оширилаётган ишлар бунга мисолдир.
Ушбу лойиҳа доирасида маҳаллаларда саломатлик секторлари ташкил этилиб, аҳоли саломатлигини мустаҳкамлашга оид ишлар кучайтирилаётир. Бу жараёнда оиладаги маънавий-маърифий муҳитни мустаҳкамлаш, она ва бола саломатлигига салбий таъсир этаётган омилларни аниқлаш ва бартараф этиш, ижтимоий ҳимояга муҳтож қатламни ҳар томонлама қўллаб-қувватлашга алоҳида эътибор қаратилмоқда.
Мамлакатимизда амалга оширилаётган ана шундай кенг қамровли чора-тадбирлар натижасида кейинги беш йилда ҳар 100 мингта чақалоққа нисбатан оналар ўлими 23,1 дан 19 тага, 5 ёшгача бўлган болалар ўлими 14,8 тадан 13,9 тага, чақалоқлар ўлими 11 тадан 10,7 тага камайди. Ушбу кўрсаткичлар бўйича Ўзбекистон БМТнинг Мингйиллик ривожланиш мақсадларига тўлиқ эришди.
– Оила мустаҳкамлиги, она ва бола саломатлиги инсониятнинг нафақат бугуни, балки эртанги кунини ҳам белгилайдиган муҳим омиллардан биридир, – дейди германиялик эксперт Илона Гросс. – Бироқ дунёнинг кўплаб минтақалари, ҳатто тараққий этган мамлакатларда ҳам бу қадриятларни асрашга етарли эътибор қаратиляпти, деб бўлмайди. Ўзбекистоннинг бу йўналишда қўлга киритган натижаларига барчанинг ҳаваси келади. Мамлакатингизда яратилган замонавий тизим ва имкониятлар келгусида бу ютуқларни янада ривожлантиришга хизмат қилишига ишонамиз.
– Келажак авлодларнинг саломатлигини таъминлашда оила ва жамиятдаги тиббий маданият муҳим омил ҳисобланади, – дейди «HM Hospitals» клиникасининг бошқарувчи директори Хавьер Каскеро Лара (Испания). – Ўзбекистонда бу борадаги вазифаларни амалга оширишнинг замонавий тизими яратилганига гувоҳ бўлдик. Бу соҳада давлат ва нодавлат ташкилотлар ҳамкорлигида ўзига хос концепциялар амалга оширилмоқда. Инсон омилига асосий эътибор бериш, замонавий тиббий ёрдамни аҳолининг барча қатламига етказиш, оила, она ва бола манфаати устувор этиб белгилангани муваффақиятлар омили бўлмоқда. Мазкур халқаро анжуман ушбу йўналишдаги ютуқ ва тажрибаларни оммалаштириш, тиббиёт ютуқларини кенгайтиришда алоҳида аҳамият касб этади.
Тадбир иштирокчилари Учтепа туманидаги Журжоний маҳалласи ҳамда 23-оилавий поликлиникада бўлиб, ижтимоий шериклик лойиҳаси доирасида давлат ва жамоат ташкилотлари томонидан олиб борилаётган ишлар билан танишди.
Тадбирда Ўзбекистон Республикаси Бош вазирининг ўринбосари, Республика Хотин-қизлар қўмитаси раиси Э.Боситхонова сўзга чиқди.

Здоровье матери и ребенка – богатство страны
В Ташкенте состоялась международная конференция, посвященная осуществляемой в нашей стране работе по охране семьи, материнства и детства, достигаемым результатам и перспективным задачам в этом направлении.
В начале мероприятия была отдана дань уважения памяти Первого Президента Республики Узбекистан Ислама Каримова.
На форуме, организованном Комитетом женщин Узбекистана совместно с Министерством здравоохранения, международным благотворительным фондом «Соглом авлод учун», благотворительным общественным фондом «Махалла», Советом Федерации профсоюзов, Независимым институтом по мониторингу формирования гражданского общества, Фондом народонаселения ООН и другими организациями, приняли участие депутаты Законодательной палаты Олий Мажлиса, представители государственных, общественных, международных организаций, ученые, эксперты, журналисты.
Заместитель министра здравоохранения Узбекистана Л.Туйчиев, глава представительства Фонда народонаселения ООН в нашей стране М.Ябута и другие особо отметили, что разработанная под руководством Первого Президента Республики Узбекистан Ислама Каримова национальная модель «Здоровая мать – здоровый ребенок» дает свои высокие результаты в деле медико-социальной защиты материнства и детства, укрепления генофонда нации.
С первых лет независимости были созданы прочные правовые, социально-экономические, организационные механизмы организации работы в этой области. Создана совершенная система по оказанию медицинской помощи населению, в том числе, матерям и детям.
На основе Постановления Президента Ислама Каримова «О Государственной программе по дальнейшему укреплению репродуктивного здоровья населения, охране здоровья матерей, детей и подростков в Узбекистане на период 2014-2018 годы» от 1 августа 2014 года и Государственной программы «Год здоровой матери и ребенка» еще более расширяются масштабы работы в этом направлении.
В реализации масштабных проектов по охране семьи, материнства и детства наряду с государственными организациями также активно участвуют и негосударственные организации. Примером тому служит работа, проводимая Комитетом женщин Узбекистана совместно с рядом государственных и негосударственных организаций на основе социального партнерства.
В рамках данного проекта в махаллях организованы секторы здоровья, усиливается работа по укреплению здоровья населения. В этом процессе уделяется особое внимание укреплению духовно-нравственной атмосферы в семье, выявлению и устранению факторов, негативно влияющих на здоровье матери и ребенка, всесторонней поддержке социально нуждающихся слоев населения.
В результате осуществляемых в нашей стране широкомасштабных мер за последние пять лет на каждые почти 100 тысяч младенцев материнская смертность с 23,1 снизилась до 19, смертность среди детей до 5 лет – с 14,8 до 13,9, младенческая смертность – с 11 до 10,7. По этим показателям Узбекистан полностью достиг Целей развития тысячелетия ООН.
– Прочность семьи, здоровье матери и ребенка являются одним из важных факторов, определяющих не только сегодняшний, но и завтрашний день человечества, – говорит эксперт из Германии Илона Гросс. – Однако нельзя сказать, что во всех регионах мира, даже в развитых странах, уделяется должное внимание сохранению этих ценностей. Достигнутые Узбекистаном успехи в этом направлении вызывают восхищение многих. Убеждены, что созданные в стране современная система и возможности послужат дальнейшему приумножению таких достижений.
– В обеспечении здоровья будущих поколений важным фактором является медицинская культура в семье и обществе, – говорит управляющий директор клиники «HM Hospitals» Хавьер Каскеро Лара (Испания). – Мы стали свидетелями налаженной в Узбекистане современной системы реализации соответствующих задач. Обращение основного внимания на человеческий фактор, приоритет интересов семьи, матери и ребенка служат гарантом успехов. Эта международная конференция имеет особое значение в популяризации передового опыта в этом направлении, расширении достижений медицины.
Участники мероприятия посетили махаллю «Журжоний» и семейную поликлинику №23 в Учтепинском районе, ознакомились с работой, проводимой государственными и общественными организациями в рамках социального партнерства.
На мероприятии выступила заместитель Премьер-министра Республики Узбекистан, председатель Комитета женщин республики Э.Баситханова.