Ўзбекистон Республикасининг Биринчи Президенти Ислом Каримов билан видолашув
Мамлакатимиз, бутун халқимиз оғир жудоликка учради. Ўзбекистон Республикасининг Биринчи Президенти Ислом Каримов 2016 йил 2 сентябрь куни вафот этди. Шу муносабат билан 2016 йил 3 сентябрдан мамлакатимизда уч кунлик мотам эълон қилинди. Мамлакатимизда ва хорижий давлатлардаги Ўзбекистон Республикаси элчихоналарида Ўзбекистоннинг давлат байроқлари туширилди.
Тошкент ва Самарқанд шаҳарлари кўчаларида ўн минглаб ватандошларимиз чуқур қайғу ва кўз ёшлари билан Президентимиз билан видолашди.
Самарқанд шаҳридаги Форумлар мажмуасида 3 сентябрь куни Ўзбекистон Республикасининг Биринчи Президенти Ислом Каримов билан видолашув маросими бўлиб ўтди.
Маросимда Ўзбекистон Республикаси Олий Мажлиси Сенати Раиси Н.Йўлдошев, Қонунчилик палатаси Спикери Н.Исмоилов, сенаторлар, депутатлар, вазирлик ва идоралар раҳбарлари, Қорақалпоғистон Республикаси, вилоятлар ва Тошкент шаҳридан вакиллар, хорижий давлатларнинг мамлакатимиздаги элчихоналари ва халқаро ташкилотлар ваколатхоналари раҳбарлари иштирок этди.
Маросимда Туркманистон Президенти Гурбангули Бердимуҳамедов, Тожикистон Республикаси Президенти Имомали Раҳмон, Афғонистон Ислом Республикаси Президенти Ашраф Ғани, Россия Федерацияси Бош вазири Дмитрий Медведев, Хитой Халқ Республикаси Давлат кенгаши Бош вазири ўринбосари Чжан Гаоли, Корея Республикаси Бош вазири ўринбосари Ли Жун Сук, Беларусь Республикаси Бош вазири Андрей Кобяков, Қозоғистон Республикаси Бош вазири Карим Масимов, Озарбайжон Республикаси Миллий Мажлиси Раиси Октай Асадов, Грузия Республикаси Бош вазири Георгий Квирикашвили, Қирғизистон Республикаси Бош вазири Сооронбой Жээнбеков, Туркия Республикаси Бош вазири ўринбосари Туғрул Йилдирим, Украина Республикаси Бош вазирининг биринчи ўринбосари Степан Кубов, Бирлашган Араб Амирликлари давлат вазири Рашид бин Аҳмад бин Фаҳад, Арманистон Республикаси парламенти вице-спикери Эрмине Нагдалян, Япония парламент вазири Мотомэ Такисава, Эрон Ислом Республикаси ташқи ишлар вазири Муҳаммад Жавад Зариф, МДҲ Ижроия қўмитаси раиси – Ижрочи котиби Сергей Лебедев ва бошқалар қатнашди.
Маросимни Ўзбекистон Республикаси Бош вазири Ш.Мирзиёев очиб, Ислом Каримовнинг оила аъзоларига, халқимизга чуқур ҳамдардлик билдирди.
“Нуроний” жамғармаси Қашқадарё вилояти бўлими раиси Я.Иноятов, Ўзбекистон халқ шоири Э.Сиддиқова ва бошқалар Ислом Каримовнинг халқимиз бахт-саодати йўлида амалга оширган буюк ишлари ҳақида сўз юритди.
Туркманистон Президенти Гурбангули Бердимуҳамедов том маънодаги ватанпарвар инсон ва буюк давлат арбоби, доно сиёсатчи Ислом Каримовнинг барча ташаббуслари халқаро майдонда қўллаб-қувватланганини, Туркманистонда ёшу қари у кишини чин дилдан ҳурмат қилишини таъкидлади. Ислом Каримов Туркманистон – Ўзбекистон ҳамкорлигини изчил ривожлантиришга катта ҳисса қўшганини қайд этиб, Туркманистонда майдон ва кўчаларга Ислом Каримов номи берилишини маълум қилди.
Тожикистон Республикаси Президенти Имомали Раҳмон Ўзбекистон Республикаси Президенти Ислом Каримов вафоти муносабати билан халқимизга ҳамдардлик билдириб, Ислом Каримовнинг ҳаёти ва фаолияти ўз халқи ва Ватанига фидокорона хизмат қилишнинг ёрқин намунаси эканини таъкидлади. Ислом Каримовнинг оқилона сиёсати натижасида Ўзбекистонда тинчлик, осойишталик ва барқарорлик қарор топгани, тараққиётнинг “ўзбек модели” самарасида мустақиллик йилларида Ўзбекистон иқтисодиёти 6 баробар ўсгани ва аҳоли турмуш даражаси юксалганини алоҳида қайд этди.
Афғонистон Ислом Республикаси Президенти Ашраф Ғани Афғонистон ва Ўзбекистон халқлари азалдан яхши қўшничилик муносабатларида яшаб келаётганини таъкидлаб, Ўзбекистон Республикасининг Биринчи Президенти Ислом Каримов вафоти муносабати билан Ўзбекистон халқига чуқур ҳамдардлик билдирди. Ислом Каримов Афғонистонда тинчлик ва осойишталик ўрнатиш, икки мамлакат ўртасидаги ҳамкорликни ривожлантиришга катта ҳисса қўшганини, яқинда Тошкентда бўлиб ўтган ШҲТ саммитида Президентимиз билан учрашуви ғоят мазмунли бўлганини алоҳида таъкидлади.
Россия Федерацияси Бош вазири Дмитрий Медведев Ислом Каримовнинг оила аъзолари ва Ўзбекистон халқига Россия Федерацияси Президенти Владимир Путин номидан таъзия билдирди. Ислом Каримов буюк давлат арбоби бўлганини, ўз халқига, Ватанига хизмат қилишни юқори даражага кўтарганини таъкидлади. Ислом Каримов Россия билан Ўзбекистон ўртасидаги муносабатлар иттифоқчилик даражасига кўтарилишига катта ҳисса қўшганини алоҳида қайд этди.
Хитой Халқ Республикаси Давлат кенгаши бош вазири ўринбосари Чжан Гаоли Ислом Каримов мустақил Ўзбекистон Республикасининг асосчиси эканини, ўтган йилларда Ўзбекистон ҳар томонлама ривожланганини таъкидлади. Ислом Каримов бошлаган буюк ишлар давом этиши ва мамлакат янада равнақ топишига ишонч билдирди. Ислом Каримовнинг улкан хизматлари билан жорий йилнинг июнь ойида давлатларимиз ўртасидаги муносабатлар ҳар томонлама стратегик шериклик даражасига кўтарилганини, Хитой Ўзбекистон билан ҳамкорликни изчил ривожлантиришга тайёр эканини қайд этди.
Қозоғистон Республикаси Бош вазири Карим Масимов Қозоғистон Республикаси Президенти Нурсултон Назарбоевнинг халқимизга ҳамдардлик билдирилган мактубини ўқиб берди. Унда Қозоғистон халқи Ислом Каримов вафот этгани тўғрисидаги машъум хабарни чуқур қайғу билан қабул қилгани айтилган. Мустақиллик йилларида Ўзбекистон ҳаётида рўй берган кенг кўламли ўзгаришлар, мамлакатнинг иқтисодий салоҳияти ва халқаро ҳамжамиятдаги нуфузи юксалгани, аҳоли турмуш даражаси ошгани бевосита Ислом Каримов номи билан боғлиқ экани таъкидланган. Қозоғистон ва Ўзбекистон ўртасидаги яхши қўшничилик муносабатларини мустаҳкамлашга улкан ҳисса қўшган Ислом Каримовнинг оила аъзоларига, бутун халқимизга ҳамдардлик билдирилган.
Беларусь Республикаси Бош вазири Андрей Кобяков Беларусь Республикаси Президенти Александр Лукашенко ва беларусь халқи номидан Ислом Каримовнинг оила аъзолари, яқинларига, бутун халқимизга чуқур ҳамдардлик билдирди. Буюк инсон, улуғ Йўлбошчи бўлган Ислом Каримов бутун куч ва имкониятларини ўз халқи, Ватани равнақига сарф этганини таъкидлади. Президентимизнинг “Янги уй қурмай туриб, эскисини бузманг” деган ҳикматли сўзлари мустақил ва қудратли Ўзбекистон Республикасини барпо этишда асос бўлганини, бугун мамлакатимиз кўптармоқли иқтисодиётга эга, тинчлик элчиси бўлган давлатга айланганини қайд этди.
Қирғизистон Республикаси Бош вазири Сооронбай Жээнбеков Қирғизистон Президенти Алмазбек Атамбоевнинг Ўзбекистоннинг биринчи Президенти вафоти муносабати билан халқимизга чуқур таъзия билдирилган мактубини ўқиб берди. Унда буюк давлат арбоби, доно сиёсатчи Ислом Каримовнинг қатъий саъй-ҳаракатлари билан икки мамлакат ўртасидаги ҳамкорлик ва минтақавий аҳамиятга молик масалаларга ижобий ечим топилгани, бу бугунги кунда ҳам халқларимиз манфаатларига хизмат қилаётгани таъкидланган.
Мусулмончилик урф-одатларига биноан Регистон мажмуасидаги Тиллакори мадрасасида жаноза намози ўқилди.
Ислом Каримов ўзининг васиятига биноан ота-онаси мангу қўним топган Шоҳи Зинда қабристонида дафн этилди.
Ўзбекистон Республикасининг Биринчи Президенти, мамлакатимиз мустақиллиги ва янги давлатчилигининг асосчиси, буюк сиёсатчи, тинчликпарвар ва халқпарвар давлат раҳбари, доно ислоҳотчи ва комил инсон Ислом Каримовнинг сўнмас хотираси қалбимизда абадий сақланиб қолади. Бу видолашув маросимида иштирок этган ўн минглаб ватандошларимиз, бутун халқимиз дилидаги сўзлардир.

Прощание с Первым Президентом Республики Узбекистан Исламом Каримовым
Наша страна, весь народ Узбекистана понес тяжелую и невосполнимую утрату. 2 сентября 2016 года скончался Первый Президент Республики Узбекистан Ислам Каримов. В связи с этим с 3 сентября в нашей стране объявлен трехдневный траур. По всему Узбекистану и в дипломатических миссиях нашей страны за рубежом приспущен Государственный флаг Узбекистана.
На улицах Ташкента и Самарканда десятки тысяч наших соотечественников прощались с Президентом Исламом Каримовым с глубокой скорбью в сердце и слезами на глазах.
В Комплексе «Форумлар мажмуаси» в Самарканде 3 сентября состоялась церемония прощания с Первым Президентом Республики Узбекистан Исламом Каримовым.
В траурной церемонии приняли участие Председатель Сената Олий Мажлиса Н.Юлдашев, Спикер Законодательной палаты Олий Мажлиса Н.Исмаилов, сенаторы и депутаты, руководители министерств и ведомств, представители Республики Каракалпакстан, областей и города Ташкента, главы посольств зарубежных государств и представительств международных организаций в нашей стране.
Для участия в церемонии прощания с Первым Президентом Республики Узбекистан Исламом Каримовым прибыли Президент Туркменистана Гурбангулы Бердымухамедов, Президент Республики Таджикистан Эмомали Рахмон, Президент Исламской Республики Афганистан Ашраф Гани, Премьер-министр Российской Федерации Дмитрий Медведев, заместитель Премьера Государственного Совета Китайской Народной Республики Чжан Гаоли, заместитель Премьер-министра Республики Корея Ли Жун Сук, Премьер-министр Республики Беларусь Андрей Кобяков, Премьер-министр Республики Казахстан Карим Масимов, Председатель Национального Межлиса Азербайджанской Республики Октай Асадов, Премьер-министр Республики Грузия Георгий Квирикашвили, Премьер-министр Кыргызской Республики Сооронбай Жээнбеков, заместитель Премьер-министра Турецкой Республики Тугрул Йылдырым, первый заместитель Премьер-министра Республики Украина Степан Кубов, государственный министр Объединенных Арабских Эмиратов Рашид бин Ахмад бин Фахад, вице-спикер парламента Республики Армения Эрмине Нагдалян, парламентский министр Японии Мотомэ Такисава, министр иностранных дел Исламской Республики Иран Мухаммад Джавад Зариф, Председатель Исполнительного комитета – Исполнительный секретарь СНГ Сергей Лебедев и другие.
Открывший церемонию Премьер-министр Республики Узбекистан Ш.Мирзиёев выразил глубокое соболезнование членам семьи Ислама Каримова и всему народу Узбекистана.
Председатель Кашкадарьинского областного отделения фонда “Нуроний” Я.Иноятов, народная поэтесса Узбекистана Э.Сиддикова и другие говорили об осуществленной Исламом Каримовым грандиозной работе и достигнутых великих свершениях во имя счастья нашего народа и дальнейшего процветания родного Узбекистана.
Президент Туркменистана Гурбангулы Бердымухамедов подчеркнул, что все инициативы истинного патриота и великого государственного деятеля, мудрого политика Ислама Каримова получали поддержку в международном сообществе. Народ Туркменистана глубоко уважает Ислама Каримова. Г.Бердымухамедов отметил, что Ислам Каримов внес большой вклад в последовательное развитие туркменско-узбекского сотрудничества. В Туркменистане в честь Ислама Каримова будут названы площади и улицы.
Президент Республики Таджикистан Эмомали Рахмон особо отметил, что жизнь и деятельность Ислама Каримова являются ярким примером самоотверженного служения своему народу и Родине. Он особо подчеркнул, что благодаря мудрой политике Ислама Каримова в Узбекистане царят мир, спокойствие и стабильность, в результате реализации “узбекской модели” развития в годы независимости экономика Узбекистана выросла в 6 раз и неуклонно повышается уровень жизни и благосостояния народа.
Президент Исламской Республики Афганистан Ашраф Гани выразил глубокое соболезнование узбекскому народу в связи с кончиной Первого Президента Республики Узбекистан Ислама Каримова. Он особо отметил, что Ислам Каримов внес огромный вклад в восстановление мира и спокойствия в Афганистане, развитие сотрудничества между двумя странами, что встреча с Президентом Узбекистана на прошедшем в июне этого года в Ташкенте саммите ШОС была весьма полезной.
Премьер-министр Российской Федерации Дмитрий Медведев от имени Президента Российской Федерации Владимира Путина выразил искреннее соболезнование членам семьи Ислама Каримова и народу Узбекистана. Он отметил, что Ислам Каримов был выдающимся государственным деятелем, задал высокую планку служения своему народу, своей Отчизне. Д.Медведев особо подчеркнул, что Ислам Каримов внес огромный вклад в выведение связей между Россией и Узбекистаном на уровень союзнических отношений.
Заместитель Премьера Государственного Совета Китайской Народной Республики Чжан Гаоли отметил, что Ислам Каримов является основателем независимой Республики Узбекистан, за прошедшие годы Узбекистан получил всестороннее развитие. Он выразил уверенность, что великие дела Ислама Каримова будут продолжены и страна будет еще больше процветать. Ч.Гаоли подчеркнул, что благодаря неоценимым заслугам Ислама Каримова в июне текущего года взаимосвязи между нашими государствами были подняты на уровень всестороннего стратегического партнерства, что Китай готов к последовательному развитию сотрудничества с Узбекистаном.
Премьер-министр Республики Казахстан Карим Масимов зачитал письмо Президента Республики Казахстан Нурсултана Назарбаева. В нем говорится, что народ Казахстана с глубокой скорбью воспринял горестную весть о кончине Ислама Каримова. Осуществленные в годы независимости широкомасштабные преобразования в Узбекистане, рост экономического потенциала страны и ее авторитета в международном сообществе, повышение благосостояния населения непосредственно связаны с Президентом страны. Ислам Каримов внес неоценимый вклад в укрепление добрососедских отношений между Казахстаном и Узбекистаном. К.Масимов выразил соболезнование членам семьи Ислама Каримова и всему народу Узбекистана.
Премьер-министр Республики Беларусь Андрей Кобяков от имени Президента Республики Беларусь Александра Лукашенко и народа Беларуси выразил глубокое соболезнование членам семьи и близким Ислама Каримова и всему нашему народу. Он подчеркнул, что великая личность, выдающийся лидер Ислам Каримов все свои силы, возможности и потенциал посвятил делу процветания своего народа, Отчизны. А.Кобяков отметил, что мудрые слова Ислама Каримова “Не построив новый дом, не разрушай старого” послужили основой в деле построения независимого и великого государства Республики Узбекистан, что сегодня наша страна имеет многоотраслевую экономику, стала государством – «донором мира».
Премьер-министр Кыргызской Республики Сооронбай Жээнбеков зачитал письмо Президента Кыргызстана Алмазбека Атамбаева, в котором выражено глубокое соболезнование нашему народу в связи с кончиной Первого Президента Узбекистана. В нем отмечается, что благодаря решительным действиям великого государственного деятеля, мудрого политика Ислама Каримова нашли позитивное решение вопросы, касающиеся сотрудничества между двумя странами и имеющие региональное значение, что это сегодня также служит интересам наших народов.
В соответствии с мусульманскими обычаями в медресе Тиллакори комплекса Регистан был совершен жаноза-намаз.
Ислам Каримов согласно его воле похоронен на кладбище Шахи-Зинда, где покоятся его родители.
Светлая память о Первом Президенте Республики Узбекистан, основателе независимости нашей страны и новой государственности, выдающемся политике, миротворце и любимом всем нашим народом государственном деятеле, мудром реформаторе и выдающейся личности Исламе Каримове навсегда сохранится в наших сердцах. Это – идущие из глубины души искренние слова десятков тысяч наших соотечественников, участвовавших в церемонии прощания, и всего нашего народа.