Ўзбекистон-Россия маслаҳатлашувларига доир
2016 йилнинг 31 август куни Ўзбекистон Республикаси Ташқи ишлар вазирлиги Консуллик бошқармаси делегацияси Москва шаҳрида Россия Федерацияси Ташқи ишлар вазирлиги Консуллик департаменти директори ўринбосари Андрей Фролов бошчилигида делегация билан учрашди.
Ўзбекистон Республикаси ва Россия Федерацияси ташқи ишлар вазирликлари ўртасидаги 2016-2017 йиллар учун мўлжалланган Ҳамкорлик дастурининг тегишли қоидаларини амалга ошириш доирасида консуллик соҳасидаги икки томонлама муносабатларнинг долзарб масалалари, бир томон фуқароларининг иккинчи томон ҳудудидаги ҳуқуқ ва эркинликларини ҳимоя қилишнинг, фуқаролик, оилавий ва жиноий ишлар бўйича ҳуқуқий ёрдамнинг амалий жабҳалари, амалдаги Ўзбекистон-Россия шартномаларининг бажарилиши муҳокама қилинди.
Маслаҳатлашувлар давомида томонларни қизиқтирган Ўзбекистон ва Россия қонунчилигида кучга кирган ўзгаришлар юзасидан ҳам маълумот алмашилди.

Об узбекско-российских консультациях
31 августа 2016 года делегация Консульского управления Министерства иностранных дел Республики Узбекистан в г.Москве встретилась с делегацией Консульского департамента Министерства иностранных дел Российской Федерации во главе с заместителем директора Андреем Фроловым.
В рамках реализации соответствующих положений Программы сотрудничества между министерствами иностранных дел Республики Узбекистан и Российской Федерации на 2016-2017 годы стороны обсудили актуальные вопросы двусторонних отношений в консульской сфере, практические аспекты защиты прав и свобод граждан одной стороны на территории другой стороны, правовой помощи по гражданским, семейным и уголовным делам, ход исполнения действующих узбекско-российских соглашений.
В ходе консультаций также состоялся обмен информацией о вступивших в силу изменениях в законодательствах Узбекистана и России, представляющих взаимный интерес.