Хотин-қизлар фаоллигини ошириш йўлида
Андижонда аёлларнинг ижтимоий-сиёсий фаоллигини ошириш, ҳуқуқ ва манфаатларини ҳимоя қилишга бағишланган илмий-амалий анжуман бўлиб ўтди.
Вилоят ҳокимлиги, хотин-қизлар қўмитаси ва бошқа бир қатор ташкилотлар ҳамкорлигида "Соғлом бола йили" Давлат дастури ижроси доирасида ташкил этилган тадбирда туман ва шаҳар хотин-қизлар қўмиталари фаоллари, ҳуқуқшунос ва олима аёллар, жамоат, нодавлат нотижорат ташкилотлари ҳамда оммавий ахборот воситалари вакиллари иштирок этди.
Президентимиз раҳнамолигида аҳоли, хусусан, хотин-қизлар бандлигини таъминлаш, уларнинг жамият ижтимоий-сиёсий ҳаётидаги фаоллигини ошириш, ҳуқуқ ва манфаатларини ҳимоя қилишга қаратилган кенг кўламли ишлар амалга оширилаётгани алоҳида таъкидланди.
– Мамлакатимизда хотин-қизлар ҳар томонлама қўллаб-қувватланмоқда, – дейди Андижон вилояти ҳокими ўринбосари, хотин-қизлар қўмитаси раиси Манзура Юнусова. – Айни кунда вилоятимизда икки мингдан зиёд аёл тадбиркорлик, 20 минг нафарга яқини ҳунармандлик соҳасида фаолият юритаётган бўлса, 220 нафари фуқаролар йиғини раиси вазифасида иш олиб бормоқда. Ушбу рақамлар ҳам хотин-қизлар жамиятимиз ҳаётида фаол иштирок этаётганини кўрсатади.
Тадбирда мавзуга оид слайдлар, телероликлар намойиш этилди, мутахассисларнинг маърузалари тингланди.
Самарали фаолият олиб бораётган бошланғич хотин-қизлар ташкилотлари етакчиларига фахрий ёрлиқ ҳамда эсдалик совғалари топширилди.

По пути повышения активности женщин
В Андижане состоялась научно-практическая конференция, посвященная вопросам повышения общественно-политической активности, защиты прав и интересов женщин.
В мероприятии, организованном в соответствии с Государственной программой "Год здорового ребенка" хокимиятом, комитетом женщин области и рядом других организаций, приняли участие активисты районных и городских комитетов женщин, женщины-правоведы и ученые, представители общественных, негосударственных некоммерческих организаций и средств массовой информации.
Особо отмечалось, что под руководством Президента нашей страны проводится широкомасштабная работа по обеспечению занятости населения, в том числе женщин, повышению их активности в общественно-политической жизни общества, защите их прав и интересов.
– В нашей стране женщинам оказывается всесторонняя поддержка, – говорит заместитель хокима Андижанской области, председатель областного комитета женщин Манзура Юнусова. – Сегодня в нашей области более 2 тысяч женщин заняты предпринимательством, около 20 тысяч представительниц прекрасного пола – ремесленничеством, 220 женщин являются председателями схода граждан. Эти цифры свидетельствуют об активном участии женщин в жизни общества.