Самарадорлиги юқори лойиҳалар Навоий вилояти иқтисодиётининг таянчига айланмоқда
Бу ҳудуд ривожланган индустрияси билан мамлакатимиз иқтисодиётида катта ўрин тутади. Иқтисодий ва инвестициявий имкониятлар туфайли сўнгги йилларда янги корхоналар кўпайиб бормоқда.
Давлатимиз раҳбари дастлаб Навоий шаҳридаги “Uzbekistan hydrogen peroxide” қўшма корхонаси фаолияти билан танишди.
Вилоятдаги корхоналарга водород пероксиди доим зарур. Умуман, юртимиз саноат тармоқларида бу кимёвий бирикмага йиллик талаб ўртача 15 минг тоннадан зиёд. Жорий йилда ўз фаолиятини бошлаган “Uzbekistan hydrogen peroxide” қўшма корхонасида шундай талабгир маҳсулот ишлаб чиқарилади.
Қиймати қарийб 30 миллион доллар бўлган лойиҳа доирасида завод қурилиб, Хитой, Ҳиндистон, Туркия, Германия, Италия ва Швециядан замонавий ускуналар келтирилиб ўрнатилди. 80 га яқин киши иш билан таъминланди. Корхона йилига 30 минг тонна водород пероксиди ишлаб чиқариш қувватига эга.
Бу бирикмадан кимё, металлургия, электр техникаси, фармацевтика, тўқимачилик, озиқ-овқат, қишлоқ хўжалиги каби ўнга яқин тармоқда фойдаланилади. Жумладан, қоғоз, маиший ва кимёвий воситалар ишлаб чиқариш, уран ва кобальт маҳсулотлари қазиб олишда фаол қўлланилади. Қадоқларни тозаловчи, сунъий ва синтетик толаларни оқартирувчи восита сифатида ишлатилади.
Асосийси, иқтисодий самарадорлик юқори. Бу ерда табиий газ чуқур қайта ишланиб, бозорбоп маҳсулотга айлантирилади. Мисол учун, 60 фоизли водород пероксиди тиббиётда уч баробар, маиший кимё воситаларида икки баробар қўшилган қиймат яратади.
Корхона лабораториясига ҳам энг сўнгги русумдаги жиҳозлар ўрнатилган. Унда ҳар соатда таҳлил ўтказилади. Бу маҳсулот сифатини доимий назорат қилишда муҳим аҳамият касб этади.
Давлатимиз раҳбари корхонадаги иш жараёнини кўздан кечирди, мутахассислар билан суҳбатлашди.
– Ҳар бир лойиҳадан мақсад – юқори даромад, қўшилган қиймат. Бу корхона шу жиҳатдан маъқул. Энди ишлаб чиқариш барқарорлиги, харидорлар ишончи учун буни кафолатланган хомашё билан таъминлаш керак. Маҳаллийлаштириш дастури асосида қулай шартларда кредит ажратиш ҳам мумкин, – деди Шавкат Мирзиёев.
Мутасаддиларга бу корхона мисолида шундай лойиҳаларни кўпайтириш, тадбиркорларни қўллаб-қувватлаш бўйича топшириқлар берилди.
Водород пероксиди шу пайтгача Ўзбекистонга катта харажатлар билан фақат чет элдан олиб келинар эди. Энди эса маҳаллий маҳсулот ички эҳтиёжни тўлиқ қоплаб, импорт ўрнини тўлдиради. Шу билан бирга, яқин минатақада бундай корхона йўқ. Шу боис маҳсулот МДҲ ва Европа мамлакатларига ҳам етказиб берилмоқда. Қисқа вақтда қарийб 1,5 миллион долларлик экспорт қилинган. Корхонанинг йиллик экспорт салоҳияти 10 миллион доллар.
Бу суюқ кимёвий маҳсулотларни сақлаш ва етказиб бериш учун шу ернинг ўзида пластик қуйма идишлар тайёрлаш йўлга қўйилган. Корхонани муқобил энергия билан таъминлаш мақсадида қуввати 27 киловатт бўлган қуёш панеллари ўрнатилган.
Яна бир эътиборли жиҳати, илгари мамлакатимиз кимё соҳасида хусусий сектор бўлмаган. Бу корхона сўнгги йилларда соҳага кириб келган тадбиркорлик субъектларидан бири.
Шу ерда корхона фаолиятини янада кенгайтиришга қаратилган лойиҳалар ҳақида ҳам маълумот берилди.
Хусусан, Туркиянинг “Orbak Metal Industry” компанияси билан гидроген пероксиди ишлаб чиқариш қувватини 45 минг тоннага ошириш, шунингдек, туташ ҳудудда озиқ-овқат саноати лойиҳасини ташкил этиш режалаштирилган.
Шундан сўнг давлатимиз раҳбари Кармана туманида барпо этилаётган кимёвий маҳсулотлар технопаркини бориб кўрди.
Навоий вилоятида кимё саноати ривожланган. Ҳудудда минерал ресурслар кўп, тармоқ инфратузилмаси ва кадрлар салоҳияти яхши. Бундан фойдаланиб, истиқболли корхоналар ташкил этиш учун эса мамлакатимизда қулай инвестиция муҳити ва тадбиркорларга шароит бор.
Шу негизда хитойлик ишбилармонлар томонидан “Zarafshon industrial technology” номи остида кимё технопарки барпо этилмоқда.
Мазкур мажмуа учун 130 гектар ер майдони ажратилган. Бу ерда умумий қиймати 1 миллиард доллардан ортиқ бўлган 18 та лойиҳа амалга оширилиши режалаштирилган.
Ҳозиргача уларнинг иккитаси – 40 минг тонна олеум, 170 минг тонна сульфат кислотаси олиш лойиҳалари ишга туширилди.
Эътиборлиси, сульфат кислотаси ишлаб чиқариш жараёнида ҳосил бўладиган иссиқликдан унумли фойдаланиш мақсадида 1,4 мегаватт қувватга эга буғ-газ қурилмали энергоблок қурилган. Бу корхона ўзини ўзи тўлиқ электр энергияси билан таъминлаш имконини беради.
Айни пайтда корхона томонидан 330 минг тонна сульфат кислотаси ишлаб чиқариш ҳамда технологик жараёнда ҳосил бўладиган иссиқликдан 15 МВт қувватга эга буғ-газ қурилмали энергоблок қуриб битказилган.
Давлатимиз раҳбарига технопаркда амалга ошириладиган янги лойиҳалар ҳақида маълумот берилди. Хусусан, қиймати 150 миллион долларлик 1 миллион тонна сульфат кислотаси, 120 миллион долларлик 50 минг тонна каустик сода ҳамда 135 миллион долларлик 100 минг тонна фталоцианин (тўқимачилик бўёғи) ишлаб чиқариш корхоналари қурилиши бошланган.
Технопаркда бошқа тармоқлар билан кооперация алоқалари самарали йўлга қўйилади. Натижада қурилиш саноатида 75 миллион, енгил саноатда 107 миллион, тиббиётда 38 миллион долларлик четдан келадиган маҳсулотлар ўрни қопланади.
Технопаркда маҳаллийлаштириш айни пайтда 31 фоизни ташкил қилади. Лойиҳалар босқичма-босқич амалга оширилиши натижасида бу кўрсаткич икки баробар ортади.
Давлатимиз раҳбари корхоналарда ишлаб чиқариш балансини таъминлаш, "off take" шартномалар қилиб, маҳсулотларни кафолатли сотиш зарурлигини таъкидлади.
Бугунги кунда технопаркда 300 кишининг бандлиги таъминланган. Барча лойиҳалар амалга ошгач, 2 мингдан зиёд иш ўрни яратилади, антрахинон, каустик сода, мис хлориди, диметилсульфат, натрий сульфид, резорцин каби маҳсулотлар тайёрлаш ўзлаштирилади. Технопаркнинг йиллик экспорт салоҳиятини 2026 йилда 30 миллион долларга етказиш ва изчил ошириб бориш режалаштирилган.
Шунингдек, керакли коммуникация тармоқлари ҳам хорижий инвестор маблағлари ҳисобидан қурилмоқда.
Шу ерда 2024-2030 йилларда "Навоийазот" акциядорлик жамияти негизида амалга ошириладиган лойиҳалар тақдимот қилинди.
Унга кўра, 5 миллиард долларлик 22 та лойиҳа амалга оширилиши режалаштирилган. Уларда 3 мингдан зиёд янги иш ўрни бўлади. Йилига 2 миллиард доллардан зиёд кимё маҳсулотлари ишлаб чиқарилиб, асосий қисми экспортга йўналтирилади.
Президентимиз лойиҳаларда экология талабларига алоҳида эътибор қаратиш, заводларни углерод оксидини ҳавога кам чиқарадиган ускуналар билан жиҳозлаш бўйича кўрсатмалар берди.
Лойиҳалардан 4 таси келгуси йили фойдаланишга топширилиши мўлжалланган. Давлатимиз раҳбари уларнинг инвесторлари билан мулоқот қилди.
Президент Шавкат Мирзиёев Навоий шаҳридаги саноат зонасида “Universal filter” бренди остидаги маҳаллий маҳсулотларни кўздан кечирди. Бу ерда транспортлар учун ҳаво ва мой фильтрлари, металлургия, нефьт-газ ва кимё саноати корхоналари учун буюмлар – жами 600 турдан ортиқ маҳсулотлар ишлаб чиқарилмоқда.
Ўз фаолиятини 2007 йилда қурилиш материаллари тармоғидан бошлаган тадбиркор 2020-2023 йилларда 20 миллион долларлик лойиҳаларни амалга оширган. Бугунги кунда уч гектар майдонда 6 та йўналиш йўлга қўйилган. Корхоналарга Россия, Хитой, Словакия каби давлатлардан замонавий технологиялар келтириб ўрнатилган.
Тадбиркорнинг айланма маблағи бундан етти-саккиз йил олдин атиги 1 миллиард сўм эди. Эндиликда жорий йил якунига қадар 200 миллиард сўмлик маҳсулот ишлаб чиқарилади. 250 кишининг доимий бандлиги таъминлангани эса ижтимоий муҳим жиҳат.
Давлатимиз раҳбари бу ердаги иш жараёни ва маҳсулотлар билан танишди.
Мамлакатимизда атмосфера ҳавосига таъсири бўлган 3 мингдан зиёд саноат корхонаси мавжуд. Улардаги чанг-газ тозалаш ускуналарининг кўпи эскирган. Илгари бу йўналиш фақат чет элга боғланиб қолгани учун фильтрларни янгилаш йиллаб чўзилган. Энди бу соҳада ҳам импортга рақобатдош ўз маҳсулотларимиз ва хизмат кўрсатиш пайдо бўлмоқда. Жорий йилнинг тўққиз ойида юздан ортиқ корхонанинг чанг-газ тозалаш ускуналари янгиланди.
Бундай ишларда мазкур корхонанинг ҳам ўрни бор. Ишлаб чиқариш ҳажми йилдан-йилга ортмоқда. Маҳсулотлар маҳаллийлаштирилиши натижасида сифатни йўқотмаган ҳолда таннархни туширишга эришилмоқда.
Корхона маҳсулотлари Россия, Қозоғистон, Тожикистон ва Озарбайжонга ҳам жўнатилмоқда. Жорий йил якуни бўйича экспорт ҳажми 1 миллион долларга етиши кутилмоқда. Келгусида бу географияни ва миқдорни ошириш мақсад қилинган.
Шу ерда Навоий вилоятининг саноат маҳсулотлари кўздан кечирилди. Жумладан, оғир ва енгил саноат учун деталлар, ускуналар, компрессорлар, электротехника жиҳозлари, мис ва пластик қувурлар, насос қисмлари намойиш этилди. Уларни бирлаштирувчи жиҳат – маҳаллийлаштирилгани.
Президент мамлакатимизда гидроэнергетикани янада ривожлантириш мақсад қилинганини таъкидлаб, кичик ва микроГЭСлар қуриш ҳамда уларнинг компонентларини ишлаб чиқаришда маҳаллий корхоналар иштирокини кенгайтириш бўйича топшириқ берди. Навоий кон-металлургия комбинати каби йирик корхоналар учун маҳаллийлаштириш лойиҳаларини кучайтириш орқали вилоятда ишсизликни камайтириш мумкинлиги кўрсатиб ўтилди.
Сўнг давлатимиз раҳбари Навоий вилоятида режалаштирилган янги инвестиция лойиҳалари тақдимоти билан танишди.
Кейинги етти йилда вилоятга 3 миллиард 500 миллион доллардан ортиқ инвестициялар жалб этилган. Уларнинг натижасида 64 минг 700 та иш ўрни ва йилига 1 миллиард 200 миллион долларлик экспорт имконияти яратилган. Бу йил 2 миллиард 100 миллион долларлик 577 та лойиҳа амалга оширилмоқда.
Бу ишлар изчил давом эттирилиб, хорижий инвестор ва маҳаллий тадбиркорлар томонидан умумий қиймати 26 миллиард 800 миллион долларлик юздан ортиқ стратегик ва йирик лойиҳа шакллантирилган.
Президентимизга уларнинг 12 таси тақдимот қилинди.
Лойиҳаларга АҚШ, Франция, Германия, Австрия, Россия, Бирлашган Араб Амирликлари, Қатар, Хитой, Япония, Корея, Туркия каби мамлакатлар компаниялари инвестиция киритмоқда. Бу ташаббуслар кимё, энергетика, тоғ-кон, электротехника, тиббиёт, қурилиш индустрияси, текстиль ва тўқимачилик каби тармоқларни қамраб олган.
Масалан, Хитой билан ҳамкорликда Кармана туманида юқори қўшилган қийматли маҳсулотлар тайёрлайдиган лойиҳалар амалга оширилади. Кимё ҳамда қурилиш материалларига ихтисослашган саноат паркини ташкил этиш, шамол генераторлари учун парраклар ишлаб чиқариш корхонаси шулар сирасига киради.
Шу туманда Россия билан яна бир инвестицион ташаббус – озиқ-овқат саноати учун алюмин қадоқлар ясаш йўлга қўйилади. Туркия билан ҳамкорликда Конимех туманида йилига 370 минг тонна фосфорит қазиб олиш, қайта ишлаш ҳамда фосфор кислотаси ва минерал ўғитлар ишлаб чиқариш ташкил этилади. Австрия билан эса Навоий шаҳрида йилига 170 минг тонна цианит натрий тузлари ва каустик сода олиш лойиҳаси режалаштирилган.
Мазкур лойиҳалар натижасида 17 минг 800 нафардан ортиқ аҳоли иш билан таъминланади.
Президентимиз ташаббускорларга ташкилий-молиявий масалаларда кўмаклашиб, лойиҳаларни тезлаштириш бўйича кўрсатмалар берди.
Давлатимиз раҳбари “Янги Навоий” шаҳарчаси қурилиш майдонида бўлиб, нуронийлар ва зиёлилар билан суҳбатлашди.
– Бугун бу ерга Навоий вилоятидаги 8 та туман, 3 та шаҳарнинг эртанги куни қандай бўлади, деган саволга жавоб топиш учун келдик. Аслида, битта рўзғорни тебратишнинг ўзи бўлмайди. Худога шукур, аҳолимиз 38 миллионга яқинлашаяпти. Бунинг учун халқимизга муносиб мустаҳкам замин яратиб боришимиз керак. Бундай янги шаҳарчаларни нима учун қураяпмиз? Ёшларимиз ўсиб келаяпти. Улар ўзи туғилиб ўсган жойида ишлаб, яхши яшаши учун ҳамма ҳудудларда шароит яратамиз, – деди Президент.
Лойиҳа учун 1 минг 100 гектар ер Кармана туманидан Навоий шаҳрига ўтказилган. Биринчи босқичда 450 гектар майдонда қурилиш режалаштирилган.
Шаҳарчада 7-22 қаватли уй-жойлар, 4 минг 170 ўринли умумтаълим мактаблари, 1 минг 620 ўринли боғчалар, поликлиника барпо этилади. “Янги Ўзбекистон” боғи, Навоий давлат педагогика институтининг янги кампуси ҳам шу ерда бўлади.
Давлатимиз раҳбари Навоий вилоятида саноат ривожлангани, лекин хизмат салоҳияти тўлиқ ишга солинмаганини айтди. Шу боис шаҳарчада сайилгоҳ, кўнгилочар масканлар, савдо дўконлари, овқатланиш шохобчалари ташкил этиб, хизматлар ривожлантирилиши белгиланди.
Шаҳарча қурилиши дирекция томонидан мувофиқлаштириб борилади. Ер майдонлари электрон аукционга қўйилиб, ғолиб қурилиш ташкилотлари билан инвестиция шартномаси тузилади.
Бугун Навоий шаҳрида бунёдкорлик жадал. Фаровон – янги ташкил топган маҳаллалардан бири. Бу ердаги 50 дан ортиқ кўп қаватли уйда 15 минг нафардан зиёд аҳоли яшайди. Ҳудудда кўплаб савдо ва хизмат кўрсатиш шохобчалари, театр ва меҳмонхоналар, боғча ва мактаблар барпо этилган.
Давлатимиз раҳбари шу ердаги 22-умумтаълим мактабида бўлди.
Мамлакатимизда мактаб таълими умуммиллий ҳаракатга айланмоқда. “Ўзбекистон – 2030” стратегиясида ҳам таълим соҳаси энг биринчи вазифа сифатида белгиланган.
1 минг 800 нафарга яқин ўқувчи таълим-тарбия олаётган бу муассаса ўтган йили қурилиб, фойдаланишга топширилган. Барча синфхоналар, лаборатория, компьютер ва хорижий тил хоналари, спорт зали, футбол майдони, ошхонада замонавий шароитлар яратилган. Кутубхона 3 мингдан ортиқ китоблар билан таъминланиб, Алишер Навоий номидаги миллий кутубхона тизимига ҳам уланган.
Давлатимиз раҳбари томонидан таълим сифатини Президент ва ихтисослаштирилган мактабларга яқинлаштириш вазифаси қўйилган. Шу мақсадда муассасага 104 нафар ўқитувчи билими ва педагогик маҳорати бўйича саралаб ишга қабул қилинган. Дарслар ҳам илғор мактаблар дастури асосида олиб борилмоқда.
Ёшларга камида иккита чет тили ва битта замонавий ҳунар ўргатиш жараёни бу ерда ҳам изчил амалга оширилмоқда. Бунинг учун мактабда амалий санъат, меҳмонхона хизмати, рассомчилик, сураткашлик, IT йўналиши, робототехника каби касб-ҳунарлар бўйича ўндан ортиқ тўгараклар ташкил этилган.
Мудофаа вазирлиги билан ҳамкорликда “Ватан таянчи” ҳарбий ватанпарварлик гуруҳи ташкил этилган. Унда Амир Темур, Жалолиддин Мангуберди каби буюк саркардалар жасорати ҳақида мулоқотлар бўлади. Ватанпарварлик тадбирлари, спорт мусобақалари тез-тез ўтказилади.
– Илмли бўлиш, касб-ҳунар эгаллаш яхши. Қалбингизда ватанпарварлик кучли бўлса, шижоатингиз янада баланд бўлади, – деди Президент.
Мактабда “Иқтидор” клуби ҳам ташкил этилган. Унда ижодкор ўқувчилар мусиқа, театр ва санъат йўналишида турли машғулотларда иштирок этади.
Президентимиз мактаб фаолияти билан танишиб, ўқитувчи ва ўқувчилар билан суҳбатлашди.
– Менинг энг катта ташвишим, мақсадим – ёшлар тарбияси. Биз олган марралар учун билимли авлод керак. Бунинг учун ҳамма шароитларни яратишга ҳаракат қилаяпмиз. Сизлар эса вақтнинг қадрига етиб, бор имкониятни ишга солиб, ўқишингиз керак. Олган билимингиз, ўрганган касб-ҳунарингиз келажакда сизларга қанот бўлади, – деди Президент болаларга.
Таълим даргоҳида “хавфсиз мактаб” тизими ишлайди. Бунинг учун муассасага кириш-чиқишда “Face ID” дастури қўйилган. Шунингдек, қуёш панеллари ўрнатилган.
Президент Шавкат Мирзиёев Навоий вилояти Навбаҳор туманидаги политехникумда ҳам бўлди.
Мамлакатимизда энг асосий масалалардан бири – бандлик. Аҳолига талаб юқори касбларни ўргатиш мақсадида техникумлар тармоғи ривожлантирилмоқда.
Бугунги кунда Навоий вилоятида 25 та профессионал таълим муассасаси бор. Уларда 12 минг фуқаро ўқимоқда. Уларга малакали педагоглар, 234 нафар ишлаб чиқариш усталари бириктирилган.
2-сон политехникумда 41 та ўқув ва лаборатория хонаси, 350 ўринли фаоллар ва спорт заллари, 100 ўринли ётоқхона ва ошхона мавжуд. Мактаб битирувчилари ва турли ёшдаги фуқаролар учун кундузги, сиртқи, кечки ва дуал таълим йўлга қўйилган.
Касбларни амалиёт билан боғлашда вилоятдаги йирик саноат корхоналари катта ўрин тутмоқда.
Масалан, Навоий кон-металлургия комбинати ўзи учун зарур пайвандловчи ва чилангар, “Навоийазот” акциядорлик жамияти кимёвий технология лаборанти, Навоий иссиқлик электр станцияси электр монтажчи касбларига ёшларни мақсадли тайёрлайди. Бунинг учун саноат корхоналари техникумда ўз бўлимларини очган. Ўқувчилар бир вақтнинг ўзида ҳам касб ўрганади ва бажарган ишига яраша маош олади.
Маҳаллалар билан биргаликда ишсиз фуқаролар, малакаси етарли бўлмаганлар, ишлаш истагидаги аёллар ҳам ўқишга жалб этилмоқда. Касбларни яхши эгаллаганлар шу корхоналарга ишга олинади.
Президентимиз бу ерда ўқиётган хотин-қизлар билан суҳбатлашди.
– Сизларда ишонч ва интилиш пайдо бўлганидан хурсандман. Касбни маҳкам тутиб, ҳаётда ўз ўрнингизни топинг. Меҳнатингиздан бахт топишингиз учун сизларни қўллаб-қувватлаймиз, – деди Шавкат Мирзиёев.
Шунингдек, "Mengi Textile Group" ва "Navbahor Qorajon" текстиль корхоналари билан дуал ва қисқа муддатли ўқув курслари ташкил этилган. Хотин-қизлар етарли кўникмага эга бўлгач, тикувчилик цехларига ишга қабул қилинади.
Дурадгорлик устахонасида ўқувчилар ясаётган эшик, стол-стул каби жиҳозлар вилоятда анча харидоргир. Улар таълим олиш билан бир вақтнинг ўзида ишлаб, оилаларига кўмакчи бўлишмоқда.
Ногиронлиги бўлган шахслар учун қўл меҳнати билан миллий ҳунармандчилик буюмларини ясашга ўргатиш ўқув курслари ҳам бор.
Шунингдек, Ветеринария ва чорвачиликни ривожлантириш бошқармаси томонидан соҳа ходимларининг малакасини ошириш ўқув марказлари фаолияти йўлга қўйилган.
Қайд этиш лозимки, Навоий вилоятидаги таълим муассасалари билан 51 та корхона ўртасида шартнома имзоланган. Йил бошидан буён мингдан зиёд ишсиз фуқаро ўқитилган.

Высокоэффективные проекты – основа экономики Навоийской области
Этот регион с развитой индустрией занимает важное место в экономике нашей страны. Благодаря экономическим и инвестиционным возможностям в последние годы увеличивается количество новых предприятий.
Глава нашего государства сначала ознакомился с деятельностью совместного предприятия «Uzbekistan Hydrogen Peroxide» в городе Навои.
Пероксид водорода широко используется предприятиями. В целом годовая потребность в этом химическом соединении в отраслях промышленности нашей страны составляет в среднем более 15 тысяч тонн. Именно этот востребованный продукт производится на совместном предприятии «Uzbekistan Hydrogen Peroxide», начавшем свою деятельность в текущем году.
В рамках проекта стоимостью около 30 миллионов долларов был построен завод и установлено современное оборудование из Китая, Индии, Турции, Германии, Италии и Швеции. Работой обеспечены около 80 человек, предприятие способно производить 30 тысяч тонн пероксида водорода в год.
Это соединение используется в химической, металлургической, электротехнической, фармацевтической, текстильной, пищевой, сельскохозяйственной и других отраслях. В частности, активно используется в производстве бумаги, бытовых и химических средств, добыче урана и кобальта. Применяется в качестве очистителя упаковок, отбеливателя искусственных и синтетических волокон.
Главное – высокая экономическая эффективность. Здесь природный газ будет глубоко перерабатываться и превращаться в рыночный продукт. Например, 60-процентный раствор пероксида водорода создает в медицине в три раза, в бытовой химии – в два раза больше добавленной стоимости.
В лаборатории предприятия также установлено самое современное оборудование. Каждый час проводится анализ, что имеет важное значение для постоянного контроля качества продукции.
Глава государства ознакомился с технологическим процессом на предприятии, побеседовал со специалистами.
– Цель каждого проекта – высокий доход и создание добавленной стоимости. В этом контексте данное предприятие имеет особую значимость. Теперь для обеспечения стабильности производства и повышения доверия покупателей необходимо гарантировать надежные поставки сырья. В рамках программы локализации можно предусмотреть льготное кредитование, – отметил Шавкат Мирзиёев.
Ответственным лицам даны поручения по увеличению количества таких проектов на примере данного предприятия, поддержке предпринимателей.
Пероксид водорода до сих пор ввозился в Узбекистан из-за рубежа с большими затратами. Теперь отечественная продукция полностью покроет внутренний спрос и даже заместит импорт. Вместе с тем предприятию нет аналогов в регионе. Половина объема произведенной продукции поставляется на внутренний рынок, а остальная часть – в страны СНГ и Европы. За короткое время был осуществлен экспорт почти на 1,5 миллиона долларов. Годовой экспортный потенциал предприятия составляет 10 миллионов долларов.
Для хранения и доставки этих жидких химических продуктов здесь же налажено производство пластиковых литых контейнеров. Для обеспечения предприятия альтернативной энергией установлены солнечные панели мощностью 27 киловатт.
Примечательно, что ранее в химической отрасли нашей страны не было частного сектора. Это предприятие является одним из субъектов предпринимательства, вошедших в сферу в последние годы.
Здесь же была представлена информация о проектах, направленных на дальнейшее расширение деятельности предприятия.
В частности, совместно с турецкой компанией «Orbak Metal Industry» планируется увеличить мощности по производству пероксида водорода до 45 тысяч тонн, а также организовать проект пищевой промышленности на прилегающей территории.
Затем глава государства посетил строящийся в Карманинском районе химический технопарк.
Навоийская область обладает развитой химической промышленностью благодаря богатым минеральным ресурсам, развитой инфраструктуре и высокому кадровому потенциалу. Для создания перспективных предприятий в регионе сформированы благоприятная инвестиционная среда и условия для предпринимателей.
На этой основе китайские бизнесмены создают химический технопарк под названием «Zarafshon Industrial Technology».
Для этого комплекса выделено 130 гектаров земли. Здесь планируется реализовать 18 проектов общей стоимостью более 1 миллиарда долларов.
На данный момент уже запущены два проекта по производству 40 тысяч тонн олеума и 170 тысяч тонн серной кислоты.
Примечательно, что для эффективного использования тепла, образующегося при производстве серной кислоты, построен энергоблок с парогазовой установкой мощностью 1,4 мегаватта, что позволяет предприятию полностью обеспечивать себя электроэнергией.
К настоящему времени предприятие завершило строительство энергоблока с парогазовой установкой мощностью тепла в 15 МВт, выделяемого при производстве 330 тысяч тонн сульфатной кислоты и технологическом процессе.
Главе государства была представлена информация о новых проектах, которые будут реализованы в технопарке. В частности, начато строительство предприятий по производству 1 миллиона тонн серной кислоты (150 миллионов долларов), 50 тысяч тонн каустической соды (120 миллионов долларов) и 100 тысяч тонн фталоцианина (135 миллионов долларов).
В технопарке планируется наладить эффективное кооперационное производство, что позволит локализовать продукцию в строительной промышленности на 75 миллионов долларов, легкой промышленности – на 107 миллионов долларов, а в медицине – на 38 миллионов долларов.
В настоящее время уровень локализации в технопарке составляет 31 процент, и благодаря поэтапной реализации проектов этот показатель увеличится вдвое.
Президент подчеркнул необходимость обеспечения производственного баланса на предприятиях, заключения offtake-контрактов и гарантированного сбыта продукции.
В технопарке уже трудоустроены 300 человек, а после реализации всех проектов будет создано более 2 тысяч рабочих мест. Планируется освоить производство таких продуктов, как антрахинон, каустическая сода, хлорид меди, диметилсульфат, сульфид натрия и резорцин. Ежегодный экспортный потенциал технопарка планируется довести до 30 миллионов долларов к 2026 году.
Строительство необходимых коммуникационных сетей осуществляется за счет средств иностранных инвесторов.
В рамках визита также состоялась презентация проектов, которые будут реализованы на базе акционерного общества «Навоиазот» в 2024-2030 годах.
Предусмотрено 22 проекта на общую сумму 5 миллиардов долларов с созданием 3 тысяч новых рабочих мест. Ежегодно планируется выпускать химическую продукцию на сумму более 2 миллиардов долларов, основная часть которой будет направлена на экспорт.
Президент отметил важность соблюдения экологических требований и оснащения предприятий оборудованием с низким уровнем выбросов углекислого газа.
В следующем году планируется завершить строительство четырех проектов. Глава государства также провел встречу с инвесторами этих проектов.
Президент Шавкат Мирзиёев ознакомился с продукцией отечественного производства под брендом «Universal Filter» в промышленной зоне города Навои. Здесь выпускается более 600 видов продукции, включая воздушные и масляные фильтры для транспорта, а также оборудование для металлургической, нефтегазовой и химической промышленности.
Предприниматель начал свою деятельность в 2007 году с производства строительных материалов и реализовал проекты на сумму 20 миллионов долларов в период с 2020 по 2023 годы. Сегодня на трех гектарах земли налажено шесть производственных направлений. Современные технологии были привезены и установлены из таких стран, как Россия, Китай и Словакия.
Оборот предпринимателя семь-восемь лет назад составлял всего 1 миллиард сумов. В этом году объем продукции достигнет 200 миллиардов сумов. Важно и то, что на предприятии обеспечена постоянная занятость 250 человек.
Глава государства ознакомился с производственными процессами и выпускаемой продукцией.
В Узбекистане функционирует более 3 тысяч промышленных предприятий, оказывающих влияние на атмосферный воздух. Большинство установок для очистки пыли и газа на этих предприятиях устарело. Ранее эта сфера полностью зависела от импорта, что приводило к задержкам в обновлении фильтров на годы. Теперь же появилась возможность производства конкурентоспособной местной продукции и оказания услуг в данной сфере. За девять месяцев текущего года оборудование для очистки пыли и газа было обновлено на более чем ста предприятиях.
Данное предприятие также вносит свой вклад в это дело. Объемы производства ежегодно растут, локализация продукции позволила снизить себестоимость без потери качества. Она экспортируется в Россию, Казахстан, Таджикистан и Азербайджан. По итогам текущего года объем экспорта ожидается на уровне 1 миллиона долларов, и в дальнейшем планируется расширение географии и объемов поставок.
Здесь же были представлены промышленные товары Навоийской области, включая детали и оборудование для тяжелой и легкой промышленности, компрессоры, электротехнические устройства, медные и пластиковые трубы, насосные части. Все они объединены общей чертой – локализацией.
Президент подчеркнул важность дальнейшего развития гидроэнергетики в стране, дав указания по расширению участия местных предприятий в строительстве малых и микроГЭС и производстве их компонентов. Было отмечено, что через реализацию проектов локализации для таких крупных предприятий, как Навоийский горно-металлургический комбинат, можно сократить уровень безработицы в регионе.
Затем глава государства ознакомился с презентацией новых инвестиционных проектов, запланированных в Навоийской области.
За последние семь лет в область привлечено более 3,5 миллиарда долларов инвестиций, что позволило создать 64 700 рабочих мест и обеспечить экспортный потенциал в 1,2 миллиарда долларов в год. В этом году реализуются 577 проектов на сумму 2,1 миллиарда долларов.
Эта работа продолжается: иностранные инвесторы и местные предприниматели сформировали более ста стратегических и крупных проектов общей стоимостью 26,8 миллиарда долларов.
Президенту были представлены 12 из них.
В проекты инвестируют компании из США, Франции, Германии, Австрии, России, ОАЭ, Катара, Китая, Японии, Кореи и Турции. Эти инициативы охватывают такие отрасли, как химия, энергетика, горнодобывающая промышленность, электротехника, медицина, строительная индустрия, текстиль и легкая промышленность.
Например, в сотрудничестве с Китаем в Карманинском районе будут реализованы проекты по производству продукции с высокой добавленной стоимостью. Речь идет о создании промышленного парка, специализирующегося на химической продукции и строительных материалах, а также завода по производству лопастей для ветрогенераторов.
В этом же районе предусматривается реализовать инвестиционный проект в партнерстве с Россией – производство алюминиевой тары для пищевой промышленности. В сотрудничестве с Турцией в Канимехском районе будут организованы добыча и переработка 370 тысяч тонн фосфорита в год, а также производство фосфорной кислоты и минеральных удобрений. С Австрией запланирован проект по производству 170 тысяч тонн натриевых солей и каустической соды в городе Навои.
Эти проекты позволят трудоустроить более 17 800 человек.
Президент поручил содействовать инициаторам в организационно-финансовых вопросах и ускорить реализацию проектов.
Глава государства ознакомился с ходом начального этапа работ по строительству городка Новый Навои.
Здесь глава государства побеседовал с представителями старшего поколения и интеллигенции.
– Сегодня мы прибыли сюда, чтобы найти ответ на вопрос, каким будет будущее восьми районов и трех городов Навоийской области. К счастью, наше население приближается к 38 миллионам. Нам необходимо создавать прочную основу для нашего народа. Почему мы строим такие новые городки? Потому что подрастает молодое поколение. Мы создадим условия в каждом регионе, чтобы молодые люди могли работать и жить достойно там, где родились, – сказал Президент.
Для реализации проекта было передано 1 100 гектаров земли из Карманинского района в город Навои. На первом этапе планируется застроить 450 гектаров.
В городке будут построены жилые дома высотой от 7 до 22 этажей, общеобразовательные школы на 4 170 мест, детские сады на 1 620 мест и поликлиника. Здесь же будут располагаться парк «Янги Узбекистон» и новый кампус Навоийского государственного педагогического института.
Президент отметил, что, несмотря на развитую промышленность в Навоийской области, потенциал в сфере услуг еще не задействован в полной мере. Поэтому в городке будут созданы парковые зоны, развлекательные центры, магазины и точки общественного питания.
Строительство городка будет координироваться дирекцией проекта. Земельные участки будут выставлены на электронный аукцион, и с победившими строительными организациями будут заключены инвестиционные договоры.
Сегодня в Навои ведется активная созидательная работа. Фаровон – одна из новых махаллей города. Здесь в более чем 50 многоквартирных домах проживает свыше 15 тысяч человек. В районе построены многочисленные объекты торговли и сервиса, театры, гостиницы, детские сады и школы.
Глава государства посетил общеобразовательную школу №22, расположенную в этом районе.
Школьное образование становится общенациональным движением в нашей стране. В Стратегии «Узбекистан-2030» развитие сферы образования также определено как одна из первоочередных задач.
Школа, в которой обучается около 1800 учащихся, была построена и сдана в эксплуатацию в прошлом году. Во всех классах, лаборатории, кабинетах информатики и иностранных языков, спортивном зале, на футбольном поле и в столовой созданы современные условия. Библиотека насчитывает 3 тысячи книг, она подключена к электронной системе Национальной библиотеки имени Алишера Навои.
Глава государства поставил задачу приблизить качество образования в общеобразовательных школах к уровню Президентских и специализированных школ. С этой целью в школу были отобраны 104 учителя на конкурсной основе. Обучение ведется по программам, основанным на передовом опыте лучших учебных заведений.
Здесь последовательно осуществляется обучение молодежи минимум двум иностранным языкам и одной современной профессии. Для этого в школе организовано более десяти кружков по таким направлениям, как прикладное искусство, гостиничное обслуживание, рисование, фотография, IT, робототехника.
Совместно с Министерством обороны организована военно-патриотическая группа. В ней проходят встречи, на которых обсуждается мужество таких великих полководцев, как Амир Темур и Жалолиддин Мангуберды. Регулярно проводятся патриотические мероприятия и спортивные соревнования.
– Быть образованным, иметь профессию – это хорошо. Но важно также жить с чувством Родины, это сделает вас еще сильнее, – сказал Президент.
В школе также действует клуб «Иктидор», где учащиеся занимаются музыкой, театром и искусством.
Президент ознакомился с деятельностью школы и пообщался с учителями и учениками.
– Моя самая большая забота и цель – воспитание молодежи. Для достижения высоких задач, которые мы перед собой поставили, нужна образованная молодежь. Мы стараемся создать все необходимые условия для этого. Вы же должны ценить время, использовать все возможности и учиться. Полученные знания и освоенные профессии станут вашими крыльями в будущем, – сказал Президент детям.
В образовательном учреждении действует система «Безопасная школа». У входа в школу установлена система Face ID. Имеются солнечные панели.
Президент Шавкат Мирзиёев посетил политехникум в Навбахорском районе Навоийской области.
Одним из важнейших вопросов в стране является занятость. На сегодняшний день в Навоийской области функционируют 25 профессиональных образовательных учреждений, где обучаются 12 тысяч граждан. За ними закреплены квалифицированные педагоги и 234 мастера производственного обучения.
В политехникуме №2 имеются 41 аудитория и лаборатория, актовый и спортивный залы на 350 мест, общежитие на 100 мест и столовая. Обучение ведется в дневной, заочной, вечерней и дуальной формах для выпускников школ и граждан разного возраста.
В подготовке специалистов важную роль играют крупные промышленные предприятия области. Например, Навоийский горно-металлургический комбинат целенаправленно готовит сварщиков и токарей, акционерное общество «Навоиазот» – химиков-лаборантов, а Навоийская тепловая электростанция – электромонтажников. Для этого промышленные предприятия открыли свои отделения в техникуме. Ученики одновременно осваивают профессию и получают заработную плату за выполненную работу.
Совместно с махаллями в учебный процесс вовлекаются безработные граждане, лица с недостаточной квалификацией и женщины, желающие трудиться. Те, кто хорошо осваивает профессию, принимаются на работу на эти предприятия.
Президент также пообщался с женщинами, обучающимися в техникуме.
– Рад видеть, что у вас есть уверенность и стремление. Овладейте профессией и найдите свое место в жизни. Мы поддержим вас, чтобы вы нашли счастье в труде, – сказал Шавкат Мирзиёев.
Кроме того, совместно с текстильными предприятиями «Mengi Textile Group» и «Navbahor Qorajon» организованы дуальные и краткосрочные учебные курсы. После получения необходимых навыков женщины принимаются на работу в швейные цеха.
В столярной мастерской ученики изготавливают востребованные в области двери, столы и стулья. Они работают и учатся одновременно, помогая своим семьям.
Также для лиц с ограниченными возможностями организованы учебные курсы по изготовлению национальных ремесленных изделий.
Здесь же управлением по развитию ветеринарии и животноводства созданы учебные центры для повышения квалификации специалистов.
Следует отметить, что между образовательными учреждениями Навоийской области и 51 предприятием подписаны соглашения о сотрудничестве. С начала года обучение прошли более тысячи безработных граждан.