Халқаро конференцияга тайёргарлик авжида
Жорий йилнинг 7-8 сентябрь кунлари қадимий Самарқанд Озиқ-овқат хавфсизлигига бағишланган халқаро конференцияга мезбонлик қилади.
Айни дамда, конференция доирасидаги тадбирлар ташкил этиладиган локацияларда сўнгги тайёргарлик ишлари қизгин паллада. Техник сессиялар, инвестицион форум, кўргазма намойиши, Ўзбекистон қишлоқ хўжалиги имкониятлари билан танишув объектларида барча ишлар режадагидек амалга оширилмоқда.
Тадбир ўтказилиши режалаштирилган Конгресс холлда халқаро конференцияга тайёргарлик кўриш ва уни ўтказиш бўйича штаб 15 августдан бошлаб фаолият юритмоқда.
Дарҳақиқат, кўҳна ва навқирон Самарқанд шаҳри бугун дунё аграр маданиятининг мулоқот майдонига айланмоқда. Тайёргарлик эса авжида! Қишлоқ хўжалиги вазирлиги мутасаддилари бошчилигида барча вазирлик, идора ва ташкилот масъуллари ўз йўналишлари бўйича ташкилий масалаларни ҳал қилишмоқда.
Халқаро конференцияда иштирок этиш учун дунёнинг 32 та мамлакатидан ташриф буюрадиган 2330 нафар хорижий эксперт анжуман доирасида дунёдаги глобал ўзгаришлар борасидаги ўз фикр-мулоҳазалари билан ўртоқлашадилар.
Чунончи, қишлоқ хўжалиги экинларини етиштириш ва қайта ишлаш дастурларини ишлаб чиқиш, тўғридан-тўғри ўзаро етказиб беришнинг келишилган схемаларини шакллантириш, озиқ-овқат хавфсизлигини таъминлаш масаласининг барча соҳаларида, шу жумладан сув ва ер ресурслари, рақамлаштириш ва инновациялар, денгизга чиқа олмайдиган мамлакатларга сифатли ва арзон озиқ-овқат маҳсулотларини етказиб бериш учун самарали логистика, «Яшил» ва экспресс йўлакларни ташкил этиш масалалари, қишлоқ хўжалик маҳсулотларини етиштиришдаги инновацион ва яхши натижа берган лойиҳаларга кенг ўрин ажратилади.
Конференция доирасида миллий, минтақавий ва глобал миқёсда озиқ-овқат хавфсизлигини таъминлашнинг ҳозирги ҳолати тўғрисида кенг фикр алмашилади.
Ноль очлик. 2030 йилгача очликни йўқ қилиш, барқарор қишлоқ хўжалигини ривожлантиришда аниқ вазифаларни ўз ичига олган «Ноль очлик»ка эришиш бўйича чора-тадбирларни амалга ошириш ҳолати чуқур таҳлил қилинади.
Қолаверса, анжуман якунида заминимиз истиқболига қаратилган лойиҳалар тақдимоти ўрин олган инвестицион форум ўтказилиши ҳам режалаштирилган.

Процесс подготовки к международной конференции высокого уровня
7-8 сентября этого года в древнем Самарканде пройдет международная конференция по продовольственной безопасности.
На данный момент полным ходом идут последние приготовления на локациях проведения мероприятий на полях авторитетного форума. Технические сессии, инвестиционный форум, выставка, подготовка объектов для знакомства с возможностями агропромышленного комплекса Узбекистана – повсюду организационные работы идут по плану. С 15-го августа, в Конгресс холле, центре основных мероприятий, вошедших в повестку дня, функционирует штаб по подготовке и проведению международной конференции.
По сути, древний и современный мегаполис — город Самарканд, сегодня не только центр притяжения для самых крупных ивентов современности, но и площадка для глобального диалога в рамках аграрной политики мирового сообщества и формирования культуры сельского хозяйства.
Подготовка идет полным ходом! Под руководством ответственных лиц Министерства сельского хозяйства главы и сотрудники всех министерств, ведомств и организаций решают организационные вопросы по своему профилю.
Для участия в международной конференции и разработки совместных действий по обеспечению продовольственной безопасности приедут 2330 зарубежных специалистов, экспертов из 32 стран мира.
В частности это касается разработки программ выращивания и переработки сельскохозяйственных культур, формирования скоординированных схем прямых взаимных поставок, реализации направлений формирования модели продовольственной безопасности, которая включает решение вопросов, связанных с водными и земельными ресурсами, цифровизацией и инновационными подходами, эффективной логистикой, направлением качественных и безопасных продуктов питания странам, не имеющим выхода к морю, вопросам «зеленых» и экспресс-полос, успешным проектам в производстве сельскохозяйственной продукции.
В рамках конференции будет представлен широкий спектр точек зрения о современном состоянии обеспечения продовольственной безопасности на национальном, региональном и глобальном уровнях.
Нулевой голод. Будет всесторонне проанализирован ход реализации мер по достижению «Нулевого голода», включающих конкретные задачи по развитию устойчивого сельского хозяйства и ликвидации голода до 2030 года. Помимо этого, по итогам конференции планируется провести инвестиционный форум с презентацией проектов, направленных на создание основ будущего сельского хозяйства нашей страны.
И инициатива Президента Шавката Мирзиёева по проведению столь значимого мероприятия в республике, как раз заключалась в выработке единых подходов на международном уровне в плане дальнейшего развития агропромышленного сектора Узбекистана.