Президент Самарқандни ривожлантириш имкониятларини кўрсатиб ўтди
Президент Шавкат Мирзиёев Самарқанд вилоятини ижтимоий-иқтисодий ривожлантириш ҳамда йил якунига қадар амалга оширилиши лозим бўлган асосий вазифалар бўйича йиғилиш ўтказди.
Сўнгги йилларда вилоят изчил ривожланмоқда. Лекин бу барча туманларда мутаносиб эмас.
Масалан, ҳудуд саноатининг қарийб ярми Самарқанд шаҳрига тўғри келади. Ўтган етти ойда вилоятда 600 миллион доллар тўғридан-тўғри хорижий инвестиция ўзлаштирилган. Лекин уларнинг 78 фоизи Самарқанд шаҳри, Каттақўрғон, Пастдарғом ва Самарқанд туманлари ҳиссасига тўғри келган. Сўнгги беш йилда электр истеъмоли 1,5 бараварга ошган. Қишлоқ хўжалигида ҳосилдорлик, сувни тежаш етарли эмас.
Шу каби таҳлиллардан келиб чиқиб, Президентимиз тадбиркорлик, инвестиция, саноат, туризм соҳаларидаги имкониятларни кўрсатиб ўтди.
Маҳаллаларда тадбиркорлик ва деҳқончиликни қўллаб-қувватлаш, узум ва писта етиштиришни кўпайтириш, серқатнов йўллар бўйида хизмат кўрсатиш соҳасида аҳолини ишли қилиш зарурлиги таъкидланди.
“Ургут” эркин иқтисодий зонасининг 15 та тумандаги ҳудуди ва вилоятдаги 106 та саноат зонасини инфратузилма билан таъминлаш учун шу йилнинг ўзида 170 миллиард сўм ажратилган. Лекин уларда 620 гектар ер бўш турибди. Мутасаддиларга инфратузилма муаммосини ҳал этиб, ушбу майдонларга тадбиркорларни жалб этиш бўйича топшириқ берилди.
Оқдарё ва Пастдарғомдаги подстанцияларни янгилаш, йил якунигача Каттақўрғон тумани ва Самарқанд шаҳрида қуввати 250 мегаватт бўлган 2 та қуёш электр станциясини ишга тушириш вазифаси қўйилди.
Вилоятда туризм соҳасида 20 мингта доимий иш ўрни яратиш ва экспортни 500 миллион долларга етказиш имконияти борлиги қайд этилди. Бунинг учун жозибадор дастурларни кўпайтириш, йўлларни ва жамоат транспортини қулай қилиш зарурлиги таъкидланди. Туризм салоҳияти юқори 100 та маҳалла ва қишлоқда “туризм ипотекаси” дастури асосида янги саёҳат манзиллари очиш бўйича кўрсатма берилди.
- Одамларимиз биз белгилаб олган жуда катта вазифаларнинг ижросини кутяпти. Ҳар бир ҳоким ҳудудидаги имкониятдан тўғри фойдаланиб, маҳсулот чиқариб, одамларга иш ўрни яратмаса, буни четдан келиб ҳеч ким қилиб бермайди. Натижадорликни ҳар йили ошириб бориш зарур. Қолган тўрт ой келгуси йилга мустаҳкам замин ясайдиган ойлар бўлиши керак, - деди Шавкат Мирзиёев.
Йиғилишда муҳокама қилинган масалалар бўйича вилоят ва туманлар ҳокимлари, соҳа мутасаддилари ахборот берди.

The President outlines opportunities for the development of Samarkand region
President Shavkat Mirziyoyev chaired a meeting on the socio-economic development of Samarkand region and the main tasks to be completed by the end of the year.
In recent years, the region has been developing dynamically. However, growth rates differ from area to area.
So, almost half of the region’s industry falls on Samarkand. Over the past seven months, $600 million of foreign direct investment has been disbursed. But 78 percent of this amount fell on the city of Samarkand, Kattakurgan, Pastdargom, and Samarkand districts. Over the past five years, energy consumption has grown 1.5 times. Uneven yields and high-water consumption are observed in agriculture.
Based on the analysis of problematic issues, the President outlined the existing opportunities in entrepreneurship, investment, industry, and tourism.
The need to support entrepreneurship and household plots in mahallas, expand the cultivation of grapes and pistachios, and ensure employment of people in roadside services was noted.
This year, 170 billion UZS have been allocated to provide infrastructure for the territories of the Urgut Free Economic Zone in 15 districts and 106 industrial zones of the region. However, they do not use 620 hectares of land. Responsible persons were instructed to solve problems with infrastructure and attract entrepreneurs to these sites.
Tasks have been defined to upgrade the substations of Oqdaryo and Pastdargom and construct 2 photovoltaic stations with a capacity of 250 megawatts in Samarkand.
It was noted that there are opportunities to create 20,000 permanent jobs in the region’s tourism sector and increase exports to $500 million. To do this, it is necessary to introduce more attractive tours and improve the convenience of using roads and public transport. An instruction was given to organize new points of interest in 100 mahallas and villages attractive from the point of view of tourism based on the “tourist mortgage” program.
“Our people are waiting for the implementation of those enormous tasks that we have identified. If each hokim does not use the opportunities of his region, produce products, and create jobs for people, no one will come from outside and do it for them. The next four months should be months that will create a solid foundation for the next year”, Shavkat Mirziyoyev said.
Hokims of the region and districts and responsible persons of industries reported on the issues discussed at the meeting.
Thereupon, the President of Uzbekistan completed his visit to Samarkand region and returned to Tashkent.