Фарғонада Япон тиббиёт ва соғломлаштириш шаҳарчаси барпо этилади
Фарғона шаҳрида қад ростлаётган экошаҳар ҳудудида 1 гектар майдонда замонавий Япон тиббиёт ва соғломлаштириш шаҳарчаси барпо этиш лойиҳасини амалга оширишга киришаётган "NAGAI Clinic" компанияси раҳбари Кожи Нагаи билан мулоқотда лойиҳанинг амалий босқичлари муҳокама қилинди. 11 та турли йўналишдаги клиникалар, 2 та дорихона, 20 та соғломлаштириш муассасалари, массаж, фитнес каби қатор спорт-соғломлаштириш марказлари ҳамда тиббий таълим ва соғлом турмуш тарзини ўқитиш бўйича ўқув марказини ўз ичига олиши кўзда тутилган ушбу шаҳарчанинг дастлабки лойиҳа қиймати 8,72 миллион долларни ташкил этиб, тўлалигича япон инвестицияси ҳисобига амалга оширилади.
Шаҳарча ҳудудида Япониянинг гўзаллик ва саломатлик учун маҳсулотлар савдосида етакчи бўлган "DAISO" савдо бренди супермаркетини жойлаштириш бўйича ҳам музокаралар сўнгги паллага киргани маълум қилинди. Учрашув давомида Фарғона вилояти ҳокимлиги ва "NAGAI Clinic" компанияси ўртасида ушбу лойиҳани амалга ошириш бўйича ҳамкорлик меморандуми имзоланди.
"NAGAI Clinic" компанияси раҳбари Кожи Нагаига компаниянинг Фарғона вилоятида хорижий корхона сифатида давлат рўйхатидан ўтказилганлиги тўғрисидаги гувоҳнома ҳам топширилди. Ушбу тиббиёт ва соғломлаштириш шаҳарчаси Япониянинг “Micado Development” компанияси томонидан “Экошаҳар” да 3 гектар майдонда барпо этишга киришилган қиймати 15 миллион долларлик “Shogun city” япон боғи, меҳмонхона, ресторанлар мажмуаси билан уйғунлик касб этади.
Учрашувда компания раҳбари Окудa Тaкефуми билан “Fergana Shogun” мажмуаси қурилиши жараёнлари ҳам муҳокама қилинди. “Micado Development” раҳбари мажмуа қурилиш лойиҳасини ишлаб чиқиш жараёнида меҳмонхона қисмида хоналар сони 60 тадан 100 тага орттирилгани, савдо ва овқатланиш шохобчалари сиғими кенгайтирилганини маълум қилди. Мажмуага шу йил октябрь ойида тамал тоши қўйилиши режалаштирилмоқда.
Учрашувда шунингдек, жорий йил ноябрь ойида ташкил этилиши белгиланган Фарғона – Япония бизнес форумини ўтказиш билан боғлиқ ташкилий масалалар юзасидан ҳам фикр алмашилди.

Japan Medical and Healthcare Town to be built in Fergana
The practical stages of constructing of the Japan Medical and Healthcare Town in the Eco City being built in Fergana were discussed with the head of the NAGAI Clinic, Koji Nagai. The preliminary cost of the city of medicine, in which it is planned to build 20 health facilities, 11 clinics of various directions, 2 pharmacies, a sports and recreation complex, as well as a medical education and nutrition training center, is $8.72 million. The project is fully implemented with Japanese investment.
It has been announced that negotiations for the placement of a supermarket of DAISO brand, which is a leader in trade in health and beauty products in Japan, have entered a decisive stage. A Memorandum of Cooperation was signed on the implementation of this project at the meeting between the Hokimiyat of Fergana region and the NAGAI Clinic.
The head of NAGAI Clinic, Koji Nagai, was presented with a certificate of state registration of the company in Fergana region as a foreign company. Japan Medical and Healthcare Town will be harmonized with the $15 million Japanese garden Shogun City being built on three hectares of the Eco City, a hotel, and a restaurant complex.
At a meeting with the head of the company, Okuda Takefumi, the construction processes of Fergana Shogun complex were discussed. The head of Micado Development noted that in developing the project for the construction of the complex in the hotel part, the number of rooms had been increased from 60 to 100, and the capacity of trade and food outlets has been expanded. Construction is scheduled to start in October.
The parties exchanged views on the organizational issues of Fergana – Japan Business Forum, scheduled for November this year.