Бакуда – “Ўзбекистон маданият кунлари”
Озарбайжон Республикасининг Баку шаҳрида 1-4 август кунлари “Ўзбекистон маданият кунлари” бўлиб ўтади. Мазкур тадбир икки давлат раҳбарларининг олий даражадаги учрашувларида эришилган келишувлар доирасида ўтказилмоқда.
Тадбирлар дастуридан ўзбекистонлик таниқли санъаткорлар иштирокида катта концерт дастури, Озарбайжон Миллий кутубхонаси биносида ташкил этилган “Ўзбекистон адабиёти ва санъати” бурчагининг очилиш маросими, ўзбек романчилигининг асосчиси Абдулла Қодирий қаламига мансуб “Ўткан кунлар” асарининг озарбайжон тилидаги китоби тақдимоти, миллий ошпазлик ва ҳунармандчилик кўргазмалари, Ўзбекистон театр жамоалари иштирокидаги спектакллар намойиши ўрин олган.
“Ўзбекистон маданият кунлари” қардош Озарбайжон жамоатчилигида катта қизиқиш уйғотмоқда ва бу ерда ҳозирлик қизғин. Маҳаллий оммавий ахборот воситалари бу ҳақда кўп ёзмоқда.
Ватанимиздан бориб тадбирларда иштирок этувчиларнинг асосий қисми бугун Баку шаҳрига етиб келишади. Асосий тадбирлар эртадан бошланади.

В Баку стартуют Дни культуры Узбекистана
С 1 по 4 августа в столице Азербайджана – городе Баку пройдут Дни культуры Узбекистана. Данное мероприятие состоится в рамках договоренностей, достигнутых на встречах глав двух государств на высшем уровне.
Организаторами запланировано провести большую концертную программу с участием известных артистов Узбекистана, церемонию открытия уголка «Литература и искусство Узбекистана», организованного в здании Национальной библиотеки Азербайджана, презентацию романа «Минувшие дни» Абдуллы Кадыри, изданного на азербайджанском языке, выставку национальных блюд и изделий ремесленничества, спектакли с участием театральных коллективов Узбекистана.
Мероприятие вызывает большой интерес среди общественности Азербайджана, к нему велась активная подготовка. Об этом было много сообщений в местных СМИ.