АCWА Power компанияси Ўзбекистондаги фаолиятини кенгайтиришни режалаштирмоқда
Жорий йилнинг 10 июль куни Ўзбекистон Республикаси Инвестициялар, саноат ва савдо вазирлигида вазир Лазиз Кудратов АCWА Power компанияси бошқаруви раиси Муҳаммад Абунаян билан музокаралар ўтказди.
Томонлар компаниянинг мамлакатимиздаги жорий лойиҳалари портфелини амалга оширишнинг долзарб масалаларини ҳамда энергетика ва кимё саноатида инвестициявий ҳамкорликни янада кенгайтириш истиқболларини муҳокама қилдилар.
Учрашувда АCWА Power компаниясининг республика энергетика тармоғини ривожлантиришга қўшган салмоқли ҳиссаси қайд этилди. Бугунги кунда компаниянинг мамлакатимиздаги инвестиция портфели умумий қиймати 6,8 миллиард доллардан ортиқ ва умумий қуввати 5,5 ГВт дан ортиқ бўлган 8 та лойиҳадан иборат. Компания муваффақияти Ўзбекистонни қулай инвеститсявий йўналиш ва Марказий Осиё минтақасида қайта тикланувчи энергия манбаларини жорий этиш бўйича етакчи марказ сифатида илгари суришда муҳим аҳамият касб этиши таъкидланди.
Сирдарё вилоятида қуввати 1,5 ГВт бўлган буғ-газ электр станциясини, Бухоро вилояти ва Қорақалпоғистон Республикасида умумий қуввати 2,6 ГВтга тенг шамол электр станцияларини ҳамда Самарқанд ва Тошкент вилоятларида 1,4 ГВт қувватга эга қуёш станцияларини қуриш бўйича лойиҳаларни амалга оширишнинг долзарб масалалари юзасидан конструктив фикр алмашилди. Лойиҳаларни жадал ишга туширишни таъминлаш бўйича амалий чора-тадбирлар комплексини қабул қилишга келишилди.
Алоҳида тартибда бир қатор янги ташаббуслар кўриб чиқилди. Шу тариқа, томонлар зарур жараёнлар якунлангани ва йилига 3 минг тонна қувватга эга «яшил» водород ишлаб чиқарувчи завод қурилиши лойиҳаси бўйича янги келишувлар тузилганини олқишлади. Қурилиш ишлари жорий йилнинг кузида бошланиши режалаштирилган.
Бундан ташқари, шамол турбиналари учун ускуналар ишлаб чиқаришни маҳаллийлаштириш лойиҳасини жадаллаштириш истиқболлари муҳокама қилинди. Иккала томоннинг фикрига кўра, мазкур лойиҳанинг Ўзбекистонда амалга оширилиши қайта тикланувчи энергия манбаларидан фойдаланиш географияси ва ҳажмларини сезиларли даражада кенгайтиради ва мазкур технологияларнинг ички бозорда оммабоплигини оширади.
Музокаралар якунлари бўйича томонлар муҳокама қилинган лойиҳа ва ташаббусларни ўз вақтида ва муваффақиятли амалга ошириш доирасида мақсадли чора-тадбирлар кўришга келишиб олдилар.

ACWA Power планирует расширить присутствие в Узбекистане
10 июля текущего года в Министерстве инвестиций, промышленности и торговли Республики Узбекистан состоялись переговоры министра Лазиза Кудратова с Председателем правления компании ACWA Power Мухаммадом Абунайяном.
Стороны обсудили актуальные вопросы реализации текущего портфеля проектов компании в нашей стране и перспективы расширения дальнейшего инвестиционного сотрудничества в сферах энергетики и химической промышленности.
В ходе встречи отмечен значительный вклад ACWA Power в развитие энергетического сектора республики. Сегодня инвестиционный портфель компании в нашей стране включает 8 проектов общей стоимостью свыше 6,8 млрд долларов и проектной мощностью более 5,5 ГВт. Было подчёркнуто, что успех компании играет важную роль в продвижении Узбекистана как комфортного направления для инвестиций и ведущего центра по внедрению возобновляемых источников энергии в регионе Центральной Азии.
Состоялся конструктивный обмен мнениями по актуальным вопросам реализации текущих проектов по строительству парогазовой электростанции в Сырдарьинской области мощностью 1,5 ГВт, ветряных электростанций в Бухарской области и Республике Каракалпакстан общей мощностью 2,6 ГВт и солнечных станций в Самаркандской и Ташкентской областях мощностью 1,4 ГВт. Достигнута договорённость о принятии комплекса практических мер по обеспечению ускоренного ввода проектов в эксплуатацию.
Отдельно был рассмотрен ряд новых инициатив. Так, стороны приветствовали завершение необходимых процедур и выход на новые договорённости по проекту строительства завода по производству «зеленого» водорода, мощностью 3 тыс. тонн в год. Старт работ по строительству запланирован на осень этого года.
Кроме того, обсуждены перспективы ускорения проекта локализации производства оборудования для ветряных турбин. По мнению каждой из сторон, реализация данного проекта в Узбекистане позволит значительно расширить географию и объёмы использования возобновляемых источников энергии и увеличить доступность данных технологий на внутреннем рынке.
По итогам переговоров стороны согласовали принятие адресных мер в рамках своевременной и успешной реализации обсужденных проектов и инициатив.