АCWА Power компанияси Ўзбекистондаги фаолиятини кенгайтиришни режалаштирмоқда
Жорий йилнинг 10 июль куни Ўзбекистон Республикаси Инвестициялар, саноат ва савдо вазирлигида вазир Лазиз Кудратов АCWА Power компанияси бошқаруви раиси Муҳаммад Абунаян билан музокаралар ўтказди.
Томонлар компаниянинг мамлакатимиздаги жорий лойиҳалари портфелини амалга оширишнинг долзарб масалаларини ҳамда энергетика ва кимё саноатида инвестициявий ҳамкорликни янада кенгайтириш истиқболларини муҳокама қилдилар.
Учрашувда АCWА Power компаниясининг республика энергетика тармоғини ривожлантиришга қўшган салмоқли ҳиссаси қайд этилди. Бугунги кунда компаниянинг мамлакатимиздаги инвестиция портфели умумий қиймати 6,8 миллиард доллардан ортиқ ва умумий қуввати 5,5 ГВт дан ортиқ бўлган 8 та лойиҳадан иборат. Компания муваффақияти Ўзбекистонни қулай инвеститсявий йўналиш ва Марказий Осиё минтақасида қайта тикланувчи энергия манбаларини жорий этиш бўйича етакчи марказ сифатида илгари суришда муҳим аҳамият касб этиши таъкидланди.
Сирдарё вилоятида қуввати 1,5 ГВт бўлган буғ-газ электр станциясини, Бухоро вилояти ва Қорақалпоғистон Республикасида умумий қуввати 2,6 ГВтга тенг шамол электр станцияларини ҳамда Самарқанд ва Тошкент вилоятларида 1,4 ГВт қувватга эга қуёш станцияларини қуриш бўйича лойиҳаларни амалга оширишнинг долзарб масалалари юзасидан конструктив фикр алмашилди. Лойиҳаларни жадал ишга туширишни таъминлаш бўйича амалий чора-тадбирлар комплексини қабул қилишга келишилди.
Алоҳида тартибда бир қатор янги ташаббуслар кўриб чиқилди. Шу тариқа, томонлар зарур жараёнлар якунлангани ва йилига 3 минг тонна қувватга эга «яшил» водород ишлаб чиқарувчи завод қурилиши лойиҳаси бўйича янги келишувлар тузилганини олқишлади. Қурилиш ишлари жорий йилнинг кузида бошланиши режалаштирилган.
Бундан ташқари, шамол турбиналари учун ускуналар ишлаб чиқаришни маҳаллийлаштириш лойиҳасини жадаллаштириш истиқболлари муҳокама қилинди. Иккала томоннинг фикрига кўра, мазкур лойиҳанинг Ўзбекистонда амалга оширилиши қайта тикланувчи энергия манбаларидан фойдаланиш географияси ва ҳажмларини сезиларли даражада кенгайтиради ва мазкур технологияларнинг ички бозорда оммабоплигини оширади.
Музокаралар якунлари бўйича томонлар муҳокама қилинган лойиҳа ва ташаббусларни ўз вақтида ва муваффақиятли амалга ошириш доирасида мақсадли чора-тадбирлар кўришга келишиб олдилар.

ACWA Power plans to expand its activities in Uzbekistan
On July 10 this year, the Ministry of Investment, Industry and Trade of the Republic of Uzbekistan hosted negotiations between Minister Laziz Kudratov and Mohammad Abunayyan, Chairman of the Board of ACWA Power.
The parties discussed topical issues on implementation of the company’s current portfolio of projects in our country and prospects for expansion of further investment cooperation in energy and chemical industry.
During the meeting the significant contribution of ACWA Power to the development of the energy sector in the country was noted. Today the investment portfolio of the company in our country includes 8 projects with a total cost of over 6.8 billion USD and design capacity of more than 5.5 GW. It was emphasized that the success of the company plays an important role in promoting Uzbekistan as a comfortable investment destination and a leading center for introduction of renewable energy sources in the Central Asian region.
Constructive exchange of views was held on topical issues relating to implementation of current projects on construction of combined cycle power plant in Syrdarya region with capacity of 1.5 GW, wind power plants in Bukhara region and Republic of Karakalpakstan with total capacity of 2.6 GW and solar power plants in Samarkand and Tashkent regions with capacity of 1.4 GW. An agreement was reached to take a set of practical measures to ensure accelerated commissioning of the projects.
A number of new initiatives were considered separately. Thus, the parties welcomed the completion of necessary procedures and reaching new agreements on the project of construction of a plant for the production of "green" hydrogen, with a capacity of 3 thousand tons per year. The start of construction works is scheduled for the fall this year.
In addition, a discussion was held on the prospects for accelerating the project of localization of equipment production for wind turbines. Each of the parties stressed that the implementation of this project in Uzbekistan will significantly expand the geography and volume of renewable energy sources and increase the availability of these technologies in the domestic market.
Following the negotiations, the parties agreed to take targeted measures for the timely and successful implementation of the discussed projects and initiatives.