Марказий сайлов комиссиясида бир қатор учрашувлар бўлиб ўтди
Бугун, 7 июль куни Марказий сайлов комиссиясида муддатидан илгари Ўзбекистон Республикаси Президенти сайловига тайёргарлик кўриш ва уни ўтказиш жараёнларини кузатиб бориш мақсадида мамлакатимизга халқаро ташкилотлардан ва хорижий давлатлардан ташриф буюрган кузатувчилар билан учрашувлар ўтказилди.
Улар қаторида Мустақил Давлатлар Ҳамдўстлиги Бош Котиби С.Лебедев ҳамда МДҲ ПА Бош котиби, МДҲ ПА Котибияти раҳбари Д.Кобицкий бошчиликларида миссиялар ва Белорус Республикаси МСК Раиси И.Корпенко раҳбарлигида делегация ташриф буюришди.
Учрашувда 9 июлъ куни ўтказиладиган муддатидан илгари Ўзбекистон Республикаси Президенти сайловига тайёргарлик кўриш ва уни ўтказиш қонунчилик талаблари ва демократик принципларга мувофиқ амалга оширилаётгани маълум қилинди.
Кузатувчилар томонидан сайловчиларнинг сайловга оид ахборотлар билан юқори савияда таъминланганлиги, бир қатор сайлов участкаларида биометрик-идентификация қурилмаларидан тажриба синов тариқасида фойдаланиш йўлга қўйилганлиги алоҳида эътироф этилди.
Таъкидлаш жоиз, халқаро ташкилотлардан ва хорижий мамлакатлардан ташриф буюрувчи кузатувчилар 9 июль куни бўлиб ўтадиган муддатидан илгари Ўзбекистон Республикаси Президенти сайловига тайёргарлик кўриш ва уни ўтказиш жараёнини кузатиб боради. Халқаро ва хорижий кузатувчилар Ўзбекистонга ташрифи мобайнида сайлов участкаларида бўлиб, кузатувлари юзасидан тегишли хулосалар ва тавсиялари беради.

В Центральной избирательной комиссии проведен ряд встреч
Сегодня, 7 июля, в Центральной избирательной комиссии состоялись встречи с наблюдателями от международных организаций и иностранных государств, прибывшими в нашу страну, в целях наблюдения за процессом подготовки и проведения досрочных выборов Президента Республики Узбекистан.
Среди них миссии во главе с Генеральным секретарем Содружества Независимых Государств С. Лебедевым и Генеральным секретарем — руководителем Секретариата Совета МПА СНГ Д. Кобицким и делегация во главе с Председателем ЦИК Республики Беларусь И. Корпенко.
На встрече отмечено, что работа по подготовке и проведению досрочных выборов Президента Республики Узбекистан, которые состоятся 9 июля, осуществляется в соответствии с требованиями законодательства и демократическими принципами.
Наблюдатели особо подчеркнули, что избирателям на высоком уровне разъяснена информация о выборах, а в ряде избирательных участков в качестве эксперимента начато использование устройств биометрической идентификации.
Следует отметить, что прибывающие миссии наблюдателей от международных организаций и иностранных государств будут наблюдать за процессом подготовки и проведения досрочных выборов Президента Республики Узбекистан, которые пройдут 9 июля. Международные и иностранные наблюдатели в ходе своего визита в Узбекистан посетят избирательные участки и на основе своих наблюдений дадут соответствующие выводы и рекомендации.