Халқаро конференция қизғин ўтди
«Барқарор ривожланиш мақсадлари: озиқ овқат хавфсизлиги ва сув таъминоти» халқаро конференцияси долзарб ва қизиқарли чиқишларга бой бўлди.
Қишлоқ хўжалиги вазири Азиз Воитов кириш сўзи билан очиб берар экан, мамлакат барқарор ривожланишида озиқ-овқат ва қишлоқ хўжалиги соҳаларининг салмоқли ўрин тутиши ҳақида тўхталди.
Бугун глобал миқёсда кечаётган табиий-иқлим жараёнларида озиқ-овқат хавфсизлиги ҳар қачонгидан ҳам кўра муҳимроқ ўрин тутмоқда. Сув ресурсларининг қисқариши, сувга талабнинг ўсиб бориши қишлоқ хўжалигида тегишли чора-тадбирларни кўришни, сув тежамкор технологияларни кенг татбиқ этишни тақозо қилмоқда. Ўзбекистон қишлоқ хўжалигида давр чақириқларига муносиб жавоб берган ҳолда, пухта ўйланган аграр ислоҳотлар олиб борилмоқда. Бугунги халқаро конференция Ўзбекистонда бу борада амалга оширилаётган ишлар билан жаҳон ҳамжамиятини таништириш учун қулай имконият бўлди.
Ўзбекистон қишлоқ хўжалиги вазирининг ўринбосари Умид Мамадаминов:
— Бугунги тадбирда энг долзарб икки масала – озиқ-овқат хавфсизлиги ва сувни тежаш бўйича баҳс-мунозаралар ўтказилмоқда. Унда чет элдан йирик компаниялар вакиллари, малакали мутахассислар қатнашмоқда. Зеро озиқ-овқат хавфсизлиги бутун дунёда долзарб масала бўлиб турибди. Озиқ-овқат хавфсизлиги муаммосининг бир қанча омиллари бор. Биргина ўғитлар масаласини олсак, кейинги йилларда ўғитлар нархи сезиларли ошди ва бу озиқ-овқат маҳсулотларининг қимматлашувига олиб келмоқда. Тадбирда хорижий мутахассислар озиқ-овқат хавфсизлигини таъминлаш борасидаги ўз қарашларини ифодалашди. Ўзбекистон томони ҳам арзон ва сифатли озиқ-овқат маҳсулотлари ишлаб чиқариш бўйича ўз стратегиясини ишлаб чиққан, бугунги тадбир қатнашчилари ушбу стратегия билан яқиндан танишдилар.
Тадбирда қатнашаётган кўзга кўринган халқаро экспертлар, хорижий мутахассислар, илм-фан, бизнес ва кенг жамоатчилик вакилларидан иборат чет эл меҳмонлари Ўзбекистонда озиқ-овқат хавфсизлиги соҳасидаги ишларни қизиқиш билан ўргандилар.
Чунончи, «Swiss NeWater Holding» компанияси асосчиси (Швейцария) Клод Бегл бу борадаги ўз фикр-мулоҳазалари билан ўртоқлашди:
— Мен Ўзбекистон турли соҳаларда, жумладан қишлоқ хўжалиги йўналишида ривожланиб бораётганини қизиқиш билан кузатаман. «Swiss NeWater Holding» компанияси БМТ Барқарор тараққиёт мақсадларида кўзда тутилган вазифаларни бажариш йўлида, бутун дунё аҳолиси учун янада хавфсиз ва яхшироқ ҳаётни таъминлашга хизмат қилишга интилади. Аҳолини тоза ичимлик суви билан таъминлаш, бу йўлда илғор тозалаш технологияларини татбиқ қилиш, кенг кўламдаги ишлаб чиқаришлар учун умумий механизмларни тақдим этиш борасида биз ҳамкорликка тайёрмиз.
Конференцияда «Янги Ўзбекистонда 2030 йилгача қишлоқ хўжалигининг ривожланиш стратегияси: имкониятлар ва истиқболлар» йўналишида хорижий мутахассислар – Туркия қишлоқ ва ўрмон хўжалиги вазирининг маслаҳатчиси Ведат Мирмаҳмудогуллари, Венгрия Картошкачилик илмий маркази директори Сзолт Полгар ҳам маъруза билан чиқиш қилдилар.
Эслатиб ўтамиз, «Барқарор ривожланиш мақсадлари: озиқ овқат хавфсизлиги ва сув таъминоти» халқаро конференцияси «Янги Ўзбекистон: тараққиёт, инновация ва маърифат» мавзусидаги халқаро шериклик ташаббуслари ҳафталиги доирасида ташкил этилди.

Международная конференция прошла в конструктивном русле
Международная конференция «Цели устойчивого развития: продовольственная безопасность и водоснабжение» вобрала в себя множество самых актуальных и интересных выступлений и точек зрения.
Министр сельского хозяйства Азиз Воитов в своем вступительном слове остановился на важной роли развития сельского хозяйства и обеспечения продовольственной безопасности в устойчивом и поступательном движении вперёд всего Узбекистана.
Сегодня тема продовольственной безопасности как никогда актуальна в природно-климатических процессах, происходящих в глобальном масштабе. Сокращение водных ресурсов и растущая потребность в воде требуют принятия соответствующих и действенных мер в плане более широкого применения водосберегающих технологий. В ответ на вызовы современности, в сельском хозяйстве Узбекистана проводится тщательно взвешенное реформирование всего агропромышленного комплекса.
Сегодняшняя международная конференция стала достаточно удобным механизмом ознакомления мировой общественности с работой, проводимой в Узбекистане в данном направлении.
Умид Мамадаминов, заместитель министра сельского хозяйства Республики Узбекистан:
— На сегодняшнем мероприятии обсуждаются два самых актуальных вопроса – продовольственная безопасность и водосбережение. В нем принимают участие представители крупных зарубежных компаний и специалисты международного уровня. Все прекрасно осознают, что продовольственная безопасность является наиболее актуальной проблемой во всем мире. И в данном аспекте присутствуют сразу несколько факторов. Если брать только вопрос удобрений, то цены на них в последние годы значительно выросли, что приводит к удорожанию продовольствия в целом. Зарубежные эксперты высказали свое мнение по вопросам вошедшим в основную повестку дня конференции. Узбекская сторона также разработала собственную стратегию производства дешевых и качественных продуктов питания, с которой участники сегодняшнего мероприятия вплотную ознакомились.Видные международные эксперты, зарубежные специалисты, представители науки, бизнеса и широкой общественности, принявшие участие в мероприятии, с интересом изучили комплексную работу по обеспечению продовольственной безопасности в Узбекистане.
Своими оцкнками по этому поводу поделился Клод Бегле, основатель «Swiss NeWater Holding» (Швейцария):
— Я с интересом слежу за развитием Узбекистана в различных сферах, в том числе и в сельском хозяйстве. Компания «Swiss NeWater Holding» стремится служить обеспечению более безопасной и лучшей жизни людей во всем мире для выполнения задач, предусмотренных Целями устойчивого развития ООН. Мы готовы к сотрудничеству в обеспечении населения чистой питьевой водой, внедрении передовых технологий очистки, предоставлении единых механизмов для крупного производства.
В ходе конференции по тематическому направлению – «Стратегия развития сельского хозяйства в Новом Узбекистане до 2030 года: возможности и перспективы» выступили зарубежные эксперты – советник министра сельского и лесного хозяйства Турции Ведат Мирмахмудогуллари, директор Венгерского исследовательского центра картофеля Шольт Полгар.
Ещё раз напомним, что международная конференция «Цели устойчивого развития: продовольственная безопасность и водоснабжение» была организована в рамках недели инициатив международного партнерства на тему «Новый Узбекистан: развитие, инновации ипросвещение».