JICAнинг Ўзбекистондаги ваколатхонасининг янги раҳбари билан учрашув бўлиб ўтди
Жорий йилнинг 26 июнь куни Ўзбекистон Республикаси инвестициялар, саноат ва савдо вазири Лазиз Кудратов Япония халқаро ҳамкорлик агентлиги (JICA)нинг Ўзбекистондаги ваколатхонаси раҳбари этиб тайинланган Ёшибуми Бито билан учрашув ўтказди.
Томонлар умумий қиймати 3,5 миллиард доллардан ортиқ бўлган 11 та лойиҳани ўз ичига олган JICAнинг Ўзбекистон Республикасидаги жорий инвестиция портфели ўсишининг ижобий динамикасини мамнуният билан қайд этдилар. Лойиҳалар энергетика, инфратузилмавий ривожланиш, қишлоқ хўжалиги, таълим ва тиббиёт каби соҳаларда амалга оширилмоқда.
Лазиз Кудратов хорижий инвестициялар ҳажмини ошириш, тармоқлар ва ҳудудларнинг саноат салоҳиятини рўёбга чиқариш, ички ва халқаро товар айирбошлаш ҳажмини ошириш, шунингдек, мамлакат энергетика секторини ривожлантиришга қаратилган Янги Ўзбекистонни стратегик ривожланиш мақсадларини амалга оширишда JICAнинг фаол иштирок этиши муҳимлигини таъкидлади.
Учрашув якунлари бўйича томонлар қўшма лойиҳаларни сифатли амалга ошириш ва ҳамкорликнинг янги йўналишларини ривожлантиришга қаратилган яқиндан ҳамкорлик қилишни давом эттиришга келишиб олдилар.

A meeting was held with the new head of the JICA representative office in Uzbekistan
On June 26 this year, Laziz Kudratov, Minister of Investment, Industry and Trade of the Republic of Uzbekistan, held a meeting with Yoshibumi Bito, newly appointed head of the representative office of the Japan International Cooperation Agency (JICA) in Uzbekistan.
The parties noted with satisfaction the positive dynamics of growth in the volume of the current investment portfolio of JICA in the Republic of Uzbekistan, which includes 11 projects totaling more than $3.5 billion in such areas as energy, infrastructure development, agriculture, education and medicine.
Laziz Kudratov stressed the importance of JICA's active participation in the implementation of the strategic development goals of the New Uzbekistan aimed at increasing the volume of foreign investment, realizing the industrial potential of industries and regions, the growth of domestic and international trade, as well as the development of the energy sector in Uzbekistan.
Following the meeting, the parties agreed to continue active cooperation aimed at the qualitative implementation of current joint projects and the development of new areas of cooperation.