JICAнинг Ўзбекистондаги ваколатхонасининг янги раҳбари билан учрашув бўлиб ўтди
Жорий йилнинг 26 июнь куни Ўзбекистон Республикаси инвестициялар, саноат ва савдо вазири Лазиз Кудратов Япония халқаро ҳамкорлик агентлиги (JICA)нинг Ўзбекистондаги ваколатхонаси раҳбари этиб тайинланган Ёшибуми Бито билан учрашув ўтказди.
Томонлар умумий қиймати 3,5 миллиард доллардан ортиқ бўлган 11 та лойиҳани ўз ичига олган JICAнинг Ўзбекистон Республикасидаги жорий инвестиция портфели ўсишининг ижобий динамикасини мамнуният билан қайд этдилар. Лойиҳалар энергетика, инфратузилмавий ривожланиш, қишлоқ хўжалиги, таълим ва тиббиёт каби соҳаларда амалга оширилмоқда.
Лазиз Кудратов хорижий инвестициялар ҳажмини ошириш, тармоқлар ва ҳудудларнинг саноат салоҳиятини рўёбга чиқариш, ички ва халқаро товар айирбошлаш ҳажмини ошириш, шунингдек, мамлакат энергетика секторини ривожлантиришга қаратилган Янги Ўзбекистонни стратегик ривожланиш мақсадларини амалга оширишда JICAнинг фаол иштирок этиши муҳимлигини таъкидлади.
Учрашув якунлари бўйича томонлар қўшма лойиҳаларни сифатли амалга ошириш ва ҳамкорликнинг янги йўналишларини ривожлантиришга қаратилган яқиндан ҳамкорлик қилишни давом эттиришга келишиб олдилар.

Состоялась встреча с новым главой представительства JICA в Узбекистане
26 июня текущего года министр инвестиций, промышленности и торговли Республики Узбекистан Лазиз Кудратов провел встречу с вновь назначенным главой представительства Японского агентства международного сотрудничества (JICA) в Узбекистане Йошибуми Бито.
Стороны с удовлетворением отметили положительную динамику роста объемов текущего инвестиционного портфеля JICA по Республике Узбекистан, который насчитывает 11 проектов на общую сумму более 3,5 млрд долларов в таких сферах как энергетика, инфраструктурное развитие, сельское хозяйство, образование и медицина.
Лазиз Кудратов подчеркнул важность активного участия JICA в реализации стратегических целей развития Нового Узбекистана, направленных на увеличение объемов иностранных инвестиций, реализацию промышленного потенциала отраслей и регионов, рост внутренней и международной торговли, а также развитие энергетического сектора в Узбекистане.
По итогам встречи стороны договорились продолжить активное взаимодействие, направленное на качественную реализацию текущих совместных проектов и выработку новых направлений сотрудничества.