Агросаноатда консалтинг соҳасида халқаро тажриба ўрганилди
Қишлоқ хўжалиги вазирлигида «McKinsey» компанияси билан ҳамкорликда Ўзбекистонда агросаноатни ривожлантиришнинг устувор йўналишларида консалтинг мавзусида семинар бўлиб ўтди.
Тадбирда Қишлоқ хўжалиги вазири Азиз Воитов, «McKinsey» халқаро компанияси мутахассислари, вазирлик мутасадди ходимлари қатнашди, компаниянинг хориждаги халқаро экспертлари ЗООМ платформаси орқали онлайн иштирок этишди.
Семинарда «McKinsey» томонидан Ўзбекистондаги агросаноатни ривожлантиришнинг устувор йўналишларида консалтинг фаолиятини юритиш борасида тақдим этилаётган лойиҳалар тақдимоти рўтказилди. Савол-жавобларга бой бўлган учрашувда соҳани ривожлантиришда ҳамкорлик алаоқаларини мустаҳкамлашга келишиб олинди.
Қайд этиш жоизки, ушбу учрашув «McKinsey&Company» халқаро консалтинг компанияси вакиллари билан биргаликда ташкил этилган Қишлоқ хўжалигини ривожлантириш стратегиясини такомиллаштириш ҳамда соҳада трансформация жараёнларини жадаллаштириш бўйича ўзаро ҳамкорлик масалалари борасида тадбирнинг мантиқий давоми бўлди.
Маълумот учун: “McKinsey&Company” компанияси қишлоқ хўжалигининг устувор йўналишлари бўйича мижозларни қўллаб-қувватлаш, уларга турли кўринишдаги ёрдам кўрсатиш бўйича бой тажрибага эга. Компания шу кунгача турли давлатларда қишлоқ хўжалиги маҳсулотлари ишлаб чиқарувчиларни субсидиялаш тизимини оптималлаштириш, қишлоқ хўжалиги экотизимларини ривожлантириш, агротармоқни рақамлаштириш, қишлоқ хўжалиги маҳсулотларининг экспорт ҳажмини ошириш каби йўналишларда кўплаб лойиҳаларни муваффақиятли амалга оширган.

Изучен международный опыт в сфере консалтинга в агропромышленном комплексе
В Министерстве сельского хозяйства Республики Узбекистан прошёл совместный с компанией «McKinsey» семинар на тему расширения консалтинга в приоритетных направлениях развития агропромышленного комплекса Узбекистана.
В мероприятии приняли участие министр сельского хозяйства Азиз Воитов, специалисты международной компании, сотрудники министерства, а эксперты компании за рубежом участвовали онлайн через платформу ZOOM. В ходе семинара состоялась презентация проектов компании «МcKinsey» по организации консалтинговой деятельности в наиболее значимых направлениях развития агропромышленного комплекса республики.
По результатам дискуссии, полной вопросов и ответов, была достигнута договоренность об укреплении кооперационных отношений в развитии сферы. Следует отметить, что данная встреча стала логическим продолжением мероприятия, организованного совместно с представителями международной консалтинговой компании «McKinsey&Company» по вопросам взаимного сотрудничества по совершенствованию стратегии развития агропромышленного комплекса и ускорению трансформационных процессов в сфере.
Для справки: компания «McKinsey&Company» имеет богатый опыт поддержки клиентов по приоритетным направлениям сельского хозяйства и оказания им различных форм помощи. На сегодняшний день компания успешно реализовала множество проектов в различных странах по направлениям: оптимизация системы субсидирования сельхозпроизводителей, развитие агроэкосистем, цифровизация агросети и увеличение объемов экспорта сельхозпродукции.