Ўзбекистон мудофаа вазири Қатар ҳарбий делегациясини қабул қилди
Бугун, 9 июнь куни Ўзбекистон мудофаа вазири генерал-лейтенант Баҳодир Қурбонов юртимизга ташриф буюрган Қатар бош вазири ўринбосари — мудофаа ишлари бўйича давлат вазири Холид бин Муҳаммад ал-Атия раҳбарлигидаги делегацияни қабул қилди.
Дастлаб меҳмонларни фахрий қоровул иштирокида расмий кутиб олиш тадбири бўлиб ўтди. Ҳарбий оркестр томонидан икки давлат мадҳияси ижро этилди.
Мудофаа вазирлиги марказий аппаратида ўтказилган икки томонлама ҳамкорлик учрашувида генерал-лейтенант Баҳодир Қурбонов қатарлик ҳамкасбини Ўзбекистонга уюштирган ташрифи билан қутлаб, сўнгги йилларда икки давлат ўртасида ўрнатилган дўстона муносабатлар жадал суратлар билан ривожланиб, янги тарихий босқичга кўтарилганини таъкидлаб ўтди.
Учрашув давомида вазирлар халқаро сиёсат ва минтақавий кун тартибининг долзарб масалалари, хавфсизлик ва мудофаа соҳасидаги ҳамкорликнинг бугунги ҳолати, унинг ривожланиш истиқболларини муҳокама қилишди. Шунингдек, икки давлат мудофаа вазирлари ҳарбий соҳада келгусида амалга оширилиши режалаштирилаётган масалалар борасида ҳам ҳамкорликни давом эттиришнинг истиқболли йўналишлари ҳақида фикр алмашишди.

Министр обороны Узбекистана принял военную делегацию Катара
Сегодня, 9 июня, министр обороны Республики Узбекистан генерал-лейтенант Баходир Курбанов принял посетившую нашу страну делегацию во главе с заместителем премьер-министра Катара – министром по делам обороны Халидом бин Мухаммадом аль-Атия.
Вначале состоялась официальная встреча гостей с участием почетного караула. В исполнении военного оркестра прозвучали национальные гимны двух стран.
На состоявшейся в центральном аппарате Министерства обороны встрече по вопросам двустороннего сотрудничества, генерал-лейтенант Баходир Курбанов приветствовал своего катарского коллегу с визитом в Узбекистан, и особо отметил, что установившиеся между двумя странами дружественные отношения за последние годы стремительно развиваются и вступили в новый исторический этап.
В ходе встречи министры обсудили актуальные вопросы международной политики и региональной повестки, текущее состояние сотрудничества в сфере безопасности и обороны, перспективы его развития. Также министры обороны двух стран обменялись мнениями о перспективных направлениях сотрудничества в военной сфере.