Сиан шаҳрида Ўзбекистон-Хитой бизнес-форуми бўлиб ўтди
Жорий йилнинг 17 май куни Хитой Халқ Республикасининг қадимий пойтахти Сиан шаҳрида Ўзбекистон Президенти Шавкат Мирзиёевнинг ХХРга расмий ташрифи олдидан ўзбекистонлик – Хитой бизнес-форуми бўлиб ўтди, унда мамлакатимизнинг узоқ муддатли ҳамкорларидан ташқари, Ўзбекистон билан ҳамкорликни йўлга қўйишдан манфаатдор Хитойнинг 400 дан ортиқ йирик компаниялари ҳам бор.
Инвестициялар, саноат ва савдо вазири Лазиз Қудратов Форум иштирокчиларига қутлов сўзи билан мурожаат қилар экан, ишбилармон доираларнинг ўзаро манфаатли шериклик муносабатларини ўрнатишга бўлган қатъий муносабатини юқори баҳолади.
Икки мамлакат ўртасидаги савдо-иқтисодий ва сармоявий алоқалар изчил ўсиш суръати таъкидланди. 2022 йил охирида товар айирбошлаш ҳажми 20 фоизга ошди ва рекорд даражадаги 9 миллиард долларга етди. Шу билан бирга, икки давлат раҳбарлари ўз олдига аниқ мақсад қўйдилар – бу кўрсаткични жорий йилда 10 миллиард долларга етказиш, бунга биргаликдаги саъй-ҳаракатлар ва мувофиқлаштирилган ҳаракатлар орқали эришиш мумкин.
Инвестицион секторда ҳам барқарор ўсиш кузатилмоқда. 2017 йилдан буён ўзлаштирилган Хитой инвестициясининг умумий ҳажми 5 баробар ошди ва 11 миллиард долларни ташкил этди. Биргина 2022 йилда Хитой инвестициясининг 2,2 миллиард доллари ўзлаштирилди. Ўзбекистонда сўнгги 5 йил ичида қўшма корхоналар сони 3 баробар ошди.
Хитой ишбилармон доиралари вакиллари Ўзбекистонда ижобий таркибий ўзгаришлар ва бизнес юритиш учун яратилган қулай шароитлар билан атрофлича таништирилди. Форум давомида, шунингдек, ўнлаб турли соҳа ва йўналишларни қамраб олган аниқ лойиҳа таклифлари ва биргаликда амалга ошириш ташаббуслари тақдимоти бўлиб ўтди. Форум иштирокчилари «B2B» ва «G2B» томонидан ташкил этилган музокаралар доирасида бўлажак ҳамкорликни батафсил муҳокама қилиш имконига эга бўлдилар.
Тадбир якунида энергетика, кимё, металлургия, енгил саноат, геология, транспорт, қишлоқ хўжалиги, таълим, фан, рақамли технологиялар, автомобилсозлик, электротехника, фармацевтика, туризм ва бошқа соҳаларда 20 га яқин икки томонлама ҳужжатлар имзоланди

В Сиане прошёл узбекско – китайский бизнес – форум
17 мая текущего года в древней столице Китайской Народной Республики городе Сиане в преддверии официального визита Президента Республики Узбекистан Ш.М.Мирзиёева в КНР состоялся узбекско-китайский бизнес-форум, в котором помимо многолетних партнёров нашей страны приняли участие свыше 400 крупных китайских компаний, заинтересованных в установлении сотрудничества с Узбекистаном.
Обращаясь к участникам Форума с приветственным словом, министр инвестиций, промышленности и торговли Республики Узбекистан Лазиз Кудратов высоко оценил решительный настрой деловых кругов к налаживанию взаимовыгодного партнёрства.
Подчёркнута последовательная динамика роста торгово-экономических и инвестиционных отношений между двумя странами. По итогам 2022 года товарооборот вырос на 20% и достиг рекордных 9 млрд долларов. При этом, Главами двух стран поставлена конкретная цель – довести показатель до 10 млрд долларов уже в этом году, что можно достичь общими усилиями и скоординированными действиями.
Стабильный рост отмечается и в инвестиционной сфере. Общий объём освоенных китайских инвестиций с 2017 года увеличился в 5 раз и составил 11 млрд долларов. Только в 2022 году освоено 2,2 млрд долларов китайских инвестиций. Количество совместных предприятий в Узбекистане за последние 5 лет выросло в 3 раза.
Представители китайского бизнес-сообщества были детально ознакомлены с позитивными структурными преобразованиями и созданными в Узбекистане комфортными условиями для ведения бизнеса. Большой интерес вызвали введенные налоговые и таможенные льготы для инвесторов, формирование компактного государственного аппарата, отмена регулирования бизнеса, внедрение принципа «одно окно» при работе с инвесторами, конституционная защита частной собственности и обеспечение независимости судебной системы.
Спикеры призвали китайских предпринимателей воспользоваться созданными условиями. В данном контексте наиболее перспективными направлениями партнёрства обозначены автомобилестроение, в том числе с использованием альтернативных источников энергии, «зелёная энергетика», сельское хозяйство и переработка плодоовощной продукции. Также, как отмечалось, большой потенциал имеет сотрудничество в электротехнической промышленности, фармацевтике, химии.
В ходе Форума также состоялись презентации конкретных проектных предложений и инициатив для совместной реализации, охватывающих десятки различных сфер и направлений. Более детально обсудить предстоящее сотрудничество участники Форума смогли в рамках организованных «B2B» и «G2B» переговоров.
По итогам мероприятия состоялось подписание соглашений по реализации совместных инвестиционных проектов и торговых контрактов.