Мактабгача таълим қамровини ошириш чоралари муҳокама қилинди
Президент Шавкат Мирзиёев мактабгача таълим тизимини такомиллаштириш бўйича таклифлар тақдимоти билан танишди.
Бугунги кунда мамлакатимизда 30 мингга яқин мактабгача таълим ташкилотларида 2 миллиондан зиёд ўғил-қиз тарбияланмоқда. Сўнгги беш йилда 422 та давлат боғчаси қурилиши ҳамда 21 мингдан ортиқ нодавлат муассасалар очилиши ҳисобига 1 миллион 200 минг ўрин яратилган. Тизимга болаларни қамраб олиш кўрсаткичи 72 фоизга етган.
Шу билан бирга, жойларда ўтказилган очиқ мулоқотларда аҳоли боғчаларни янада кўпайтириш истагини билдирган.Шунга асосан, Мактабгача ва мактаб таълими вазирлиги томонидан мактабгача таълим жараёнини янги тартибда ташкил этиш бўйича таклифлар ишлаб чиқилган.
Тақдимотда мактабгача таълим тизимини янада такомиллаштириш, боғчаларда сифат ва қамровни ошириш, бу борада илғор хорижий тажрибаларни жорий қилиш чоралари ҳақида ахборот берилди. Хусусан, аҳолиси зич ёки қамров кўрсаткичи паст бўлган ҳудудларда янги давлат боғчалари қурилади ҳамда хусусий сектор кенгайтирилади. Кам қувватда ишлаётган мактабларда тайёрлов гуруҳлари ташкил этилади.
Давлатимиз раҳбари бу соҳа аёлларга енгиллик яратиш ва фарзандлар тарбиясида муҳим эканига алоҳида эътибор қаратди.
Мутасаддиларга таълим сифатини яхшилаш, дастурларни такомиллаштириш, давлат-хусусий шериклик муносабатларини янги босқичга кўтариш юзасидан кўрсатмалар берилди. Мактабгача таълим қамровини кенгайтириш бўйича беш йиллик дастур ишлаб чиқиш вазифаси қўйилди.

Обсуждены меры по расширению охвата дошкольным образованием
Президент Шавкат Мирзиёев ознакомился с презентацией предложений по совершенствованию системы дошкольного образования.
Сегодня в около 30 тысяч дошкольных образовательных учреждениях страны воспитываются более 2 миллионов детей. За счет строительства 422 государственных детских садов и открытия более 21 тысячи негосударственных дошкольных учреждений за последние пять лет создано 1 миллион 200 тысяч мест для детей. Показатель охвата дошкольным образованием достиг 72 процентов.
В то же время в ходе прошедших на местах открытых диалогов граждане указывали на необходимость увеличения числа детских садов. В связи с этим Министерство дошкольного и школьного образования разработало предложения по организации процесса дошкольного образования на основе нового порядка.
В частности, разработаны меры по дальнейшему совершенствованию системы, повышению качества воспитания в детских садах и увеличению их вместимости, внедрению передового зарубежного опыта. Так, в густонаселенных районах или в тех, где низкий охват дошкольным образованием, будут построены новые государственные детские сады и расширено участие частного сектора. В школах, работающих с низкой нагрузкой, предусматривается открытие подготовительных групп.
Глава государства, акцентировав внимание на важности этой сферы в воспитании детей и расширении возможностей женщин, поручил ответственным лицам повысить качество образования, усовершенствовать учебные программы, поднять на новый уровень отношения государственно-частного партнерства.