Самарқандда Европа тикланиш ва тараққиёт банки Бошқарувчилар кенгашининг 32 йиллик йиғилиши бошланди
2023-05-16 | Иқтисодиёт
Бугун, 16 май куни Самарқанд шаҳрида Европа тикланиш ва тараққиёт банки (ЕТТБ) Бошқарувчилар кенгашининг 32 йиллик Йиғилиши ўз ишини бошлади. Бу йилги мавзу (Investing in Resilience) «Барқарорлик учун сармоя киритиш», деб номланди.
Уч кун ичида Самарқанд 73 та давлатдан 2000 дан ортиқ меҳмонни қабул қилади. Улар орасида хорижий ҳукуматлар вакиллари, трансмиллий корпорациялар раҳбарлари, халқаро молия институтлари ва банклари раҳбарлари, иқтисодиёт, инвестициялар, молия ва технологиялар соҳасидаги таниқли экспертлар, жаҳоннинг етакчи оммавий ахборот воситалари вакиллари бор.
Йиғилиш доирасида 50 дан ортиқ панель муҳокамалари, ҳамкорлик сессиялари, юқори даражадаги тадбирлар, матбуот анжуманлари, Банкнинг институционал тадбирлари ва бошқа ивентлар ўтказилади. Халқаро савдо, қайта тикланувчи энергия манбаларини ривожлантириш, кичик ва ўрта бизнесни қўллаб-қувватлаш, бозорларни кенгайтириш учун рақамлаштиришнинг аҳамияти, ЕТТБнинг «Яшил шаҳарлар» дастурини амалга ошириш, минтақавий иқтисодиёт истиқболлари - муҳокама қилинадиган масалалар қаторидадир.
Тадбир доирасида бизнес-форум, бир қатор инвестиция битимлари ва шартномалари имзоланади. Биринчи куннинг ўзидаёқ «Ўзсаноатқурилишбанк» ва ЕТТБ ўртасида молиялаштириш линиясини жалб қилиш бўйича Битим, ЕТТБ ва Mastercard инклюзив ўсиш маркази ўртасида Меморандум, шунингдек, ЕТТБ ва ACWA Power ўртасида имзолаш маросими режалаштирилган.
Бу ҳали бошланиши. Маърузачилар таъкидлаганидек, тасдиқланиши режалаштирилган ҳужжатлар аҳамияти, шунингдек, юқори даражадаги меҳмонларнинг тадбирда иштирок этиши халқаро ҳукумат ва сармоявий доираларнинг Ўзбекистонда сўнгги йилларда амалга оширилаётган муваффақиятли институционал ислоҳотлар ва ўзгаришларга бўлган ишончининг ошишидан, мамлакатимизни кўпроқ ўрганиш ва унга яқин бўлиш истагидан далолар беради.

В Самарканде стартовало 32-е Ежегодное заседание Совета управляющих Европейского банка реконструкции и развития
2023-05-16 | Экономика
Сегодня, 16 мая в г.Самарканде начало свою работу 32-е Ежегодное заседание Совета управляющих Европейского банка реконструкции и развития (ЕБРР). Основная тема этого года - «Инвестиции в устойчивость» (Investing in Resilience).
В течение трёх дней Самарканд примет более 2000 гостей из 73 государств. Среди них - представители иностранных правительств, глав транснациональных корпораций, руководители международных финансовых институтов и банков, известные эксперты в сфере экономики, инвестиций, финансов и технологий, а также представители ведущих мировых СМИ.
В рамках заседания будут проведены свыше 50 панельных дискуссий, партнёрских сессий, событий высокого уровня, пресс-конференций, институциональных мероприятий Банка и других ивентов. Среди обсуждаемых вопросов - международная торговля, развитие возобновляемых источников энергии, поддержка малого и среднего бизнеса, важность цифровизации для расширения рынков, реализация программы ЕБРР «Зелёные города», перспективы региональной экономики.
На полях мероприятия состоится бизнес-форум и целый ряд подписаний инвестиционных соглашений и контрактов. Уже в первый день запланировано подписание Соглашения о привлечении линии финансирования между Узпромстройбанком и ЕБРР, Меморандума между ЕБРР и Центром инклюзивного роста Mastercard, а также подписание между ЕБРР и компанией ACWA Power.
Это только начало. Как отмечают спикеры, уровень запланированных к подписанию документов, также как и участие на мероприятии гостей высокого уровня – результат доверительного отношения международных правительственных и инвестиционных кругов к успешным институциональным реформам и преобразованиям, осуществляемым в Узбекистане в последние годы, стремления узнать больше и стать ближе к нашей стране.