Самарқандда Европа тикланиш ва тараққиёт банки Бошқарувчилар кенгашининг 32 йиллик йиғилиши бошланди
2023-05-16 | Иқтисодиёт
Бугун, 16 май куни Самарқанд шаҳрида Европа тикланиш ва тараққиёт банки (ЕТТБ) Бошқарувчилар кенгашининг 32 йиллик Йиғилиши ўз ишини бошлади. Бу йилги мавзу (Investing in Resilience) «Барқарорлик учун сармоя киритиш», деб номланди.
Уч кун ичида Самарқанд 73 та давлатдан 2000 дан ортиқ меҳмонни қабул қилади. Улар орасида хорижий ҳукуматлар вакиллари, трансмиллий корпорациялар раҳбарлари, халқаро молия институтлари ва банклари раҳбарлари, иқтисодиёт, инвестициялар, молия ва технологиялар соҳасидаги таниқли экспертлар, жаҳоннинг етакчи оммавий ахборот воситалари вакиллари бор.
Йиғилиш доирасида 50 дан ортиқ панель муҳокамалари, ҳамкорлик сессиялари, юқори даражадаги тадбирлар, матбуот анжуманлари, Банкнинг институционал тадбирлари ва бошқа ивентлар ўтказилади. Халқаро савдо, қайта тикланувчи энергия манбаларини ривожлантириш, кичик ва ўрта бизнесни қўллаб-қувватлаш, бозорларни кенгайтириш учун рақамлаштиришнинг аҳамияти, ЕТТБнинг «Яшил шаҳарлар» дастурини амалга ошириш, минтақавий иқтисодиёт истиқболлари - муҳокама қилинадиган масалалар қаторидадир.
Тадбир доирасида бизнес-форум, бир қатор инвестиция битимлари ва шартномалари имзоланади. Биринчи куннинг ўзидаёқ «Ўзсаноатқурилишбанк» ва ЕТТБ ўртасида молиялаштириш линиясини жалб қилиш бўйича Битим, ЕТТБ ва Mastercard инклюзив ўсиш маркази ўртасида Меморандум, шунингдек, ЕТТБ ва ACWA Power ўртасида имзолаш маросими режалаштирилган.
Бу ҳали бошланиши. Маърузачилар таъкидлаганидек, тасдиқланиши режалаштирилган ҳужжатлар аҳамияти, шунингдек, юқори даражадаги меҳмонларнинг тадбирда иштирок этиши халқаро ҳукумат ва сармоявий доираларнинг Ўзбекистонда сўнгги йилларда амалга оширилаётган муваффақиятли институционал ислоҳотлар ва ўзгаришларга бўлган ишончининг ошишидан, мамлакатимизни кўпроқ ўрганиш ва унга яқин бўлиш истагидан далолар беради.

The 32nd Annual Meeting of the Board of Governors of the European Bank for Reconstruction and Development has started in Samarkand
2023-05-16 | Economics
Today, on May 16, the 32nd Annual Meeting of the Board of Governors of the European Bank for Reconstruction and Development (EBRD) has started its work in Samarkand. The main theme of this year is "Investing in Resilience".
Within three days, Samarkand will host more than 2,000 guests from 73 countries. Among them are representatives of foreign governments, heads of multinational corporations and international financial institutions and banks, well-known experts in the field of economics, investment, finance and technology, as well as representatives of the world's leading media.
Over 50 panel discussions, partner sessions, high-level events, press conferences, institutional meetings of the Bank and other events will be held within the framework of the meeting. Among the issues discussed are international trade, the development of renewable energy sources, support for small and medium-sized businesses, the importance of digitalization for expanding markets, the implementation of the EBRD's Green Cities program, and prospects for the regional economy.
On the sidelines of the event, a business forum will be held and a number of investment agreements and contracts will be signed. Already on the first day, an Agreement on attracting a financing line between Uzpromstroybank and the EBRD, a Memorandum between the EBRD and the Mastercard Inclusive Growth Center, and a partnership document between the EBRD and ACWA Power are planned for signing.
This is only the beginning. As noted by the speakers, a large number of documents planned for signing as well as the participation of high–level guests at the event are the result of the trusting attitude of international government and investment circles to the successful institutional reforms and transformations carried out in Uzbekistan in recent years in line with the desire to learn more and become closer to our country.