Президент Шавкат Мирзиёев раислигида 11 май куни ҳудудларда энергия таъминоти ва қайта тикланувчи энергия манбаларини жорий этиш масалалари муҳокамаси бўйича видеоселектор йиғилиши ўтказилди.
Мамлакатимизда энергия манбаларини кўпайтириш ва улардан тежаб фойдаланиш давлат сиёсати даражасига кўтарилган. Охирги олти йилда 5 минг мегаваттдан зиёд янги электр қувватлари яратилган. Жорий йилнинг январь-апрель ойларида қўшимча 726 миллион киловатт соат электр ишлаб чиқарилган.
Шу билан бирга, бу йил 3 миллиард 400 миллион киловатт соат электр танқис бўлиши, ёзнинг иссиқ кунларида унга кунлик талаб ҳозирги 195 миллион киловатт соатдан 255 миллион киловатт соатга етиши мумкин.
Йиғилишда ушбу талабни қоплаш, электр тармоқларининг узлуксиз ишлашини таъминлаш чоралари муҳокама қилинди.
Мутасаддилар жорий йилда 2 минг мегаватт қувватли қуёш ва шамол электр станцияларини ишга тушириш, корхона, хонадон ва ижтимоий объектларда 1 минг 200 мегаваттли қуёш панеллари ўрнатиш юзасидан ахборот берди.
Давлатимиз раҳбари бу ишлардаги қолоқликларни таҳлиллар асосида кўрсатиб ўтди. Масаланинг ичига кирмаган, сусткашликка йўл қўйган айрим туман ва шаҳар ҳокимларига “ҳайфсан” берилди.
Бу соҳага рағбат бериш мақсадида Президентнинг “Яшил энергия” сертификатлари тизимини жорий этишга оид қарори имзолангани эълон қилинди. Бунда 1 июлдан гидро электр станцияларида ишлаб чиқарилган электр энергияси учун “яшил” сертификат берилади. Ушбу тизим 1 октябрдан бошлаб, барча қайта тикланувчи энергия манбаларидан олинган электр учун жорий қилинади.
Тадбиркорликни қўллаб-қувватлаш жамғармаси томонидан барча савдо ва сервис корхоналарига қуёш панеллари учун кредит тўловларининг 4 фоизи қоплаб берилади. Халқаро молия ташкилотларидан 100 миллион доллар жалб қилиниб, аҳоли ва тадбиркорларга мақбул шартларда ажратилади.
Мутасаддиларга ушбу тизимни жорий қилиб, аҳоли ва тадбиркорларни рағбатлантириш, ижтимоий соҳа ва давлат идораларида кичик қуёш панеллари ўрнатиш бўйича кўрсатмалар берилди.
Йиғилишда электр тармоқларини таъмирлаш масалаларига алоҳида эътибор қаратилди.
Бу борада Тошкент шаҳрида дастур қабул қилиниб, ишлар бошланган. Ҳозирга қадар 667 километр электр тармоғи ва 175 та трансформатор янгиланган.
Вилоят ҳокимларига электр ускуналари ва материаллар захирасини яратиш, бу йилга режалаштирилган таъмирлаш ишларини 1 августгача якунлаш вазифаси қўйилди. Бунинг учун қўшимча бригадалар ташкил этилиб, малакали мутахассислар жалб қилинади.
Электр таъминотида узилишларнинг олдини олиш учун 1 июндан бошлаб, иссиқлик электр станцияларига бугунги кунга нисбатан 6 миллион куб метр кўп газ етказиб берилиши белгиланди. Сирдарё вилоятида “ACWA Power” компанияси томонидан қурилаётган электр станциясининг биринчи 500 мегаватти ҳам ёзда ишга туширилади.
Шу йил 13 февралда Ўзбекистон Президентининг “Ёқилғи-энергия ресурсларидан фойдаланиш соҳасида давлат назорати самарадорлигини ошириш чора-тадбирлари тўғрисида” қарори қабул қилинган эди. Бу борада қонунчиликка риоя этилишига масъул Бош прокурор ўринбосари лавозими жорий қилиниб, яхлит назорат тизими яратилди. Бугунги кунга қадар 250 миллиард сўмлик энергия ресурслар ноқонуний ишлатилгани аниқланиб, зарар ундирилган.
Давлатимиз раҳбари бу ишларни давом эттириб, ноқонуний истеъмолга барҳам бериш шартлигини таъкидлади.
Энергияни тежаш, кўмир қазиб чиқаришни кўпайтириш масалаларига ҳам тўхталиб ўтилди.
Соҳадаги яна бир муҳим масала – бензин ва дизель ёқилғиси таъминоти. Юртимизга бу маҳсулотларни олиб келишга чекловлар олиб ташланган. Жойларда 1 миллион тонна ёқилғини сақлаш сиғимлари мавжуд. Бундан фойдаланиб, ҳар бир ҳудуд бензин ва дизель захирасини шакллантириши кераклиги қайд этилди.
Сўнгги пайтларда электромобиллар оммалашмоқда. Мамлакатимизга шу йилнинг ўзида 5 мингга яқин транспорт олиб келинди. Бунга шароит яратиш учун берилган имтиёзларни қўллаб, жойларда қувватлаш қурилмаларини кўпайтириш зарурлиги айтиб ўтилди.

Measures to improve energy supply defined
On May 11, President Shavkat Mirziyoyev chaired a videoconference to discuss energy supply issues and the use of renewable energy sources in the regions.
In Uzbekistan, the issues of expanding the energy potential and the rational use of energy have been elevated to state policy. Over the past six years, new generating capacities have been created, exceeding 5,000 megawatts. In January-April this year, an additional 726 million kilowatt-hours of electricity were generated.
This year, the electricity shortage is expected to amount to 3 billion 400 million kilowatt-hours. The daily demand on the hot days of the coming summer may increase from the current 195 million to 255 million kilowatt-hours.
Measures to cover this demand and ensure the uninterrupted operation of electric networks were discussed at the meeting.
Responsible persons reported on the measures taken to launch solar and wind power plants with a capacity of 2,000 megawatts this year, as well as install solar panels with a total of 1,200 megawatts on the buildings of enterprises, on the roofs of houses, and on social facilities.
Based on specific figures, the Head of state pointed out the shortcomings of this work. Hokims of particular districts and cities superficially related to this issue have been reprimanded.
The President said that to stimulate the use of alternative energy sources, he signed a resolution to introduce the Green Energy certificate system. So, from July 1, hydroelectric power plants will be issued a “green” certificate. The system will apply from 1 October to all electricity generated from renewable energy sources.
At the expense of the State Fund for Support of Entrepreneurship Activities, all trade and service enterprises will be provided with compensation for 4 percent of loans allocated for the installation of solar panels. $100 million will be attracted from international financial organizations for further allocation of preferential loans to the population and entrepreneurs.
Responsible persons were instructed to introduce this system and encourage the population, entrepreneurs, government agencies, and social institutions to install small solar panels.
At the meeting, special attention was paid to the repair of electrical networks.
The repair work program is being carried out in the city of Tashkent. To date, 667 kilometers of electrical networks and 175 transformers have been updated.
Hokims of the regions were instructed to create a stock of electrical equipment and materials and to complete the repair work planned for the current year by August 1. For this, additional teams will be created, and qualified specialists will be recruited.
To prevent interruptions in the electricity supply, the task was set to provide thermal power plants with an additional volume of gas in 6 million cubic meters by June 1. This summer, the first phase of a 500-megawatt power plant being built by ACWA Power in Syrdarya region will also be put into operation.
On February 13 this year, a resolution of the President of the Republic of Uzbekistan, “On measures to improve the efficiency of state control in the use of fuel and energy resources” was adopted. In this regard, the post of Deputy Prosecutor General, responsible for compliance with the law, has been introduced, and a comprehensive supervision system has been established. The illegal use of energy resources worth 250 billion UZS has been revealed, and the damage caused has been recovered.
The Head of state stressed the need to continue this work and stop cases of illegal consumption of energy resources.
The issues of energy saving and increase in coal production were also discussed.
The issue of stable gasoline and diesel fuel supplies is of no minor importance. Restrictions on the import of these products into Uzbekistan have been lifted. There are capacities to store 1 million tons of fuel at places. It is indicated that each region, using this opportunity, should form a reserve of gasoline and diesel fuel.
Recently, electric vehicles have been gaining popularity. Since the beginning of this year, about 5,000 such vehicles have been imported into the country. At the meeting, the need was noted to expand the conditions for electric transport using the created incentives and increasing the number of chargers at places.