Ўзбекистон ва Қатар саноат ва инвеститсявий ҳамкорликни кенгайтирмоқда
Жорий йилнинг 8-9 май кунлари инвестициялар, саноат ва савдо вазири Лазиз Кудратов амалий ташриф билан Қатар Давлатида бўлиб, ушбу мамлакатнинг вазирлик ва идоралари ҳамда йирик компаниялари раҳбарлари билан музокаралар ўтказди.
Учрашувларда икки томонлама инвестициявий ҳамкорлик ва саноат кооперациясининг бугунги ҳолати ва уни янада ривожлантириш истиқболлари ҳамда томонларни қизиқтирган бошқа масалалар кўриб чиқилди.
Хусусан, Савдо ва саноат вазири Муҳаммад ал-Тани билан савдо-иқтисодий ва сармоявий соҳалардаги алоқаларни ривожлантириш истиқболлари муҳокама қилинди. Қатар томони ўзаро ҳамкорлик салоҳиятини юқори баҳолади ва Қатар Давлати раҳбарининг Ўзбекистонга бўлажак ташрифи кўп қиррали шерикликни янада чуқурлаштиришга кучли туртки бериши ҳамда икки давлат ўртасидаги муносабатларни ривожлантиришда янги саҳифа очишига ишонч билдирди.
Ўзаро савдони ривожлантириш бўйича Қўшма ҳаракатлар режасини ҳамда энергетика, нефть-кимё, кимё, қишлоқ хўжалиги, озиқ-овқат саноати, туризм, IT соҳаси ва бошқа соҳалардаги инвестиция лойиҳаларини қамраб олган Саноат кооперациясини ривожлантириш бўйича қўшма дастурни ишлаб чиқишга келишилди. Икки томонлама солиққа тортишни олдини олиш, Инвестицияларни ўзаро рағбатлантириш ва ҳимоя қилиш тўғрисидаги битимларни имзолашга тайёргарлик кўриш бўйича чора-тадбирлар келишиб олинди. Томонлар биргаликдаги саъй-ҳаракатлари билан Тошкентда икки давлатнинг йирик ишбилармон доиралари вакиллари иштирокида бизнес-форум ташкил этилади.
Молия вазири Али ал-Куварий билан суҳбат чоғида бир қатор инфратузилмавий лойиҳаларни биргаликда молиялаштириш бўйича амалий чора-тадбирлар кўришга келишилди.
Марказий банк Бошқарувчиси – Қатар инвестиция агентлиги раиси Абдулла ал-Тани билан Қатар ва Ўзбекистон тижорат банклари ўртасида тўғридан-тўғри ҳамкорликни йўлга қўйишга келишиб олинди.
Энергетика вазири – Қатар Энергетика компанияси раиси Саад ал-Кааби билан Nebras Power компанияси билан энергетика соҳасида қўшма лойиҳаларни амалга ошириш масалалари муҳокама қилинди.
Қатар Савдо-саноат палатаси раиси Халифа ал-Тани билан учрашув доирасида қўшма Ишбилармонлар кенгашини ташкил этиш бўйича келишувга эришилди.
Qatar National Cement, Baladna, Qatar Diar, Fitco Detergents, Katara Hospitality компаниялари раҳбарлари билан ўтказилган музокараларда қурилиш материаллари, маиший кимё маҳсулотлари ишлаб чиқариш, чорвачилик, меҳмонхоналар, савдо-кўнгилочар ва турар-жой мажмуаларини қуриш бўйича йирик лойиҳаларни амалга ошириш истиқболлари муҳокама қилинди.
Учрашувлар томонларга режаларни ўзаро мувофиқлаштириш ҳамда ҳамкорликни кенгайтириш ва кўриб чиқилган барча лойиҳа ва ташаббусларни тўлиқ амалга ошириш бўйича аниқ чора-тадбирлар ишлаб чиқиш имконини берди.

Uzbekistan and Qatar are expanding partnership in industry and investment
On May 8-9 this year, Laziz Kudratov, Minister of Investment, Industry and Trade, paid a working visit to the State of Qatar, where he held talks with the heads of key ministries, departments and large companies of this country.
During the meetings, the current state of and prospects for further development of bilateral investment and industrial cooperation, as well as other issues of mutual interest were discussed.
In particular, prospects for the development of relations in trade, economic and investment areas were discussed with Mohammed Al Thani, Minister of Commerce and Industry. The Qatari side highly appreciated the existing potential and expressed confidence that the upcoming visit of the Head of Qatar to Uzbekistan will give a powerful impetus to further deepening the multifaceted partnership and open a new chapter in the development of cooperation between the two countries.
Agreements were reached on the development of a joint Action Plan for the development of bilateral trade, a joint Program for the development of industrial cooperation with the inclusion of investment projects in the fields of energy, petrochemistry, chemistry, agriculture, food industry, tourism and IT sector. Measures were agreed to prepare for the signing of Double Taxation Agreement and Bilateral Investment Treaty. Through joint efforts of the parties, a business forum will be organized in Tashkent with the participation of representatives of large business circles of the two countries.
During the conversation with Ali Al Kuwari, Minister of Finance, an agreement was reached on taking practical measures to co-finance a number of infrastructure projects.
With Abdullah Al–Thani, Governor of Qatar Central Bank, Chairman of the Investment Promotion Agency, an agreement was reached to establish direct interaction between Qatari and Uzbek commercial banks.
The implementation of joint projects in the field of energy with Nebras Power was discussed with Saad Al-Kaabi, Minister of State for Energy Affairs, Chairman of Qatar Energy.
During the meeting with Khalifa Al Thani, Chairman of the Qatar Chamber, an agreement was reached on the establishment of a joint Business Council.
During the negotiations with the heads of Qatar National Cement Company, Baladna, Qatari Diar, Fitco Detergents, Katara Hospitality, prospects for the implementation of major projects in the production of building materials, household chemicals, animal husbandry, construction of hotel, shopping and entertainment and residential complexes were discussed.
The meetings allowed the parties to synchronize watches and work out concrete measures to expand partnership and fully implement all the projects and initiatives considered.