Ўзбекистон ва Қатар саноат ва инвеститсявий ҳамкорликни кенгайтирмоқда
Жорий йилнинг 8-9 май кунлари инвестициялар, саноат ва савдо вазири Лазиз Кудратов амалий ташриф билан Қатар Давлатида бўлиб, ушбу мамлакатнинг вазирлик ва идоралари ҳамда йирик компаниялари раҳбарлари билан музокаралар ўтказди.
Учрашувларда икки томонлама инвестициявий ҳамкорлик ва саноат кооперациясининг бугунги ҳолати ва уни янада ривожлантириш истиқболлари ҳамда томонларни қизиқтирган бошқа масалалар кўриб чиқилди.
Хусусан, Савдо ва саноат вазири Муҳаммад ал-Тани билан савдо-иқтисодий ва сармоявий соҳалардаги алоқаларни ривожлантириш истиқболлари муҳокама қилинди. Қатар томони ўзаро ҳамкорлик салоҳиятини юқори баҳолади ва Қатар Давлати раҳбарининг Ўзбекистонга бўлажак ташрифи кўп қиррали шерикликни янада чуқурлаштиришга кучли туртки бериши ҳамда икки давлат ўртасидаги муносабатларни ривожлантиришда янги саҳифа очишига ишонч билдирди.
Ўзаро савдони ривожлантириш бўйича Қўшма ҳаракатлар режасини ҳамда энергетика, нефть-кимё, кимё, қишлоқ хўжалиги, озиқ-овқат саноати, туризм, IT соҳаси ва бошқа соҳалардаги инвестиция лойиҳаларини қамраб олган Саноат кооперациясини ривожлантириш бўйича қўшма дастурни ишлаб чиқишга келишилди. Икки томонлама солиққа тортишни олдини олиш, Инвестицияларни ўзаро рағбатлантириш ва ҳимоя қилиш тўғрисидаги битимларни имзолашга тайёргарлик кўриш бўйича чора-тадбирлар келишиб олинди. Томонлар биргаликдаги саъй-ҳаракатлари билан Тошкентда икки давлатнинг йирик ишбилармон доиралари вакиллари иштирокида бизнес-форум ташкил этилади.
Молия вазири Али ал-Куварий билан суҳбат чоғида бир қатор инфратузилмавий лойиҳаларни биргаликда молиялаштириш бўйича амалий чора-тадбирлар кўришга келишилди.
Марказий банк Бошқарувчиси – Қатар инвестиция агентлиги раиси Абдулла ал-Тани билан Қатар ва Ўзбекистон тижорат банклари ўртасида тўғридан-тўғри ҳамкорликни йўлга қўйишга келишиб олинди.
Энергетика вазири – Қатар Энергетика компанияси раиси Саад ал-Кааби билан Nebras Power компанияси билан энергетика соҳасида қўшма лойиҳаларни амалга ошириш масалалари муҳокама қилинди.
Қатар Савдо-саноат палатаси раиси Халифа ал-Тани билан учрашув доирасида қўшма Ишбилармонлар кенгашини ташкил этиш бўйича келишувга эришилди.
Qatar National Cement, Baladna, Qatar Diar, Fitco Detergents, Katara Hospitality компаниялари раҳбарлари билан ўтказилган музокараларда қурилиш материаллари, маиший кимё маҳсулотлари ишлаб чиқариш, чорвачилик, меҳмонхоналар, савдо-кўнгилочар ва турар-жой мажмуаларини қуриш бўйича йирик лойиҳаларни амалга ошириш истиқболлари муҳокама қилинди.
Учрашувлар томонларга режаларни ўзаро мувофиқлаштириш ҳамда ҳамкорликни кенгайтириш ва кўриб чиқилган барча лойиҳа ва ташаббусларни тўлиқ амалга ошириш бўйича аниқ чора-тадбирлар ишлаб чиқиш имконини берди.

Узбекистан и Катар расширяют партнёрство в сфере промышленности и инвестиций
8-9 мая этого года министр инвестиций, промышленности и торговли Лазиз Кудратов посетил с рабочим визитом государство Катар, где провёл переговоры с руководителями ключевых министерств, ведомств и крупных компаний этой страны.
В ходе встреч рассмотрены текущее состояние и перспективы дальнейшего развития двустороннего инвестиционного сотрудничества и промышленной кооперации, а также другие вопросы, представляющие взаимный интерес.
В частности, с министром торговли и промышленности Мухаммадом аль-Тани обсуждены перспективы развития отношений в торгово-экономической и инвестиционной сферах. Катарская сторона высоко оценила имеющийся потенциал и выразила уверенность в том, что предстоящий визит Главы Катара в Узбекистан придаст мощный импульс дальнейшему углублению многопланового партнёрства и откроет новую главу в развитии сотрудничества между двумя странами.
Достигнуты договорённости о разработке Плана совместных действий по развитию двусторонней торговли, совместной Программы по развитию промышленной кооперации с включением в неё инвестиционных проектов в области энергетики, нефтехимии, химии, сельского хозяйства, пищевой промышленности, туризма и IT-индустрии. Согласованы меры по подготовке к подписанию Соглашений об избежании двойного налогообложения, взаимном поощрении и защите инвестиций. Совместными усилиями сторон в г. Ташкенте будет организован бизнес-форум с участием представителей крупных деловых кругов двух стран.
В ходе беседы с министром финансов Али аль-Кувари достигнута договорённость о принятии практических мер по со-финансированию ряда инфраструктурных проектов.
С Управляющим Центрального банка – председателем Катарского инвестиционного агентства Абдуллой аль-Тани договорились о налаживании прямого взаимодействия катарских и узбекских коммерческих банков.
С министром энергетики – председателем компании Qatar Energy Саадом аль-Кааби обсуждена реализация совместных проектов в сфере энергетики с компанией Nebras Power.
В рамках встречи с Председателем Торгово-промышленной палаты Катара Халифом аль-Тани достигнута договорённость по созданию совместного Делового совета.
На переговорах с руководителями компаний Qatar National Cement, Baladna, Qatari Diar, Fitco Detergents, Katara Hospitality обсуждены перспективы реализации крупных проектов в сферах производства строительных материалов, средств бытовой химии, животноводстве, строительства гостиничных, торгово-развлекательных и жилых комплексов.
Встречи позволили сторонам сверить часы и выработать конкретные меры для расширения партнерства и полноценной реализации всех рассмотренных проектов и инициатив.