Ўзбекистоннинг 4-объекти халқаро аҳамиятга эга бўлган Рамсар сув-ботқоқ ерлари рўйхатига киритилди
Ўзбекистон делегациясининг Швейцарияга расмий ташрифи доирасида Судоче кўли халқаро аҳамиятга эга бўлган Рамсар сув-ботқоқ ерлар рўйхатига киритилди.
Тегишли сертификат асосан, сув қушларининг яшаш муҳити сифатида халқаро аҳамиятга эга бўлган сув-ботқоқ ерлари тўғрисидаги конвенция Бош котиби М.Мумба томонидан Табиат ресурслари вазири Азиз Абдуҳакимовга топширди.
Таъкидлаш керакки, Судоче кўли Ўзбекистоннинг Рамсар конвенциясига киритилган 4-объекти бўлди. Бунга қадар Денгизкўл 2001 йилда, Айдар-Арнасой кўллар тизими 2008 йилда ва Тўдакўл ҳамда Қуймазор сув омборлари 2020 йилда Рамсар рўйхатидан жой олган.
«Сув қушларининг кўчманчи турларини сақлашда сув-ботқоқ ерларининг аҳамияти катта, – деди Азиз Абдуҳакимов. – Бу ҳудудлар карбонат ангидридни ўзига сингдириб, иқлим ўзгариши оқибатларини юмшатади, шунингдек, экологик туризмни ривожлантиришда улкан салоҳиятга эга».
Ўз навбатида Рамсар конвенцияси Бош котиби Ўзбекистоннинг Рамсар объектларини сақлаш бўйича Стратегияни ишлаб чиқиш ташаббусини қўллаб-қувватлади ва ҳамкорлик қилишга тайёрлигини билдирди.
Учрашув якунида Мумба хоним Самарқанд шаҳрида бўлиб ўтадиган БМТнинг учта йирик тадбири – чўлланиш бўйича глобал тадбир (UNCCD CRIC-21), Ёввойи ҳайвонларнинг кўчиб юрувчи турларини сақлаб қолишга доир Конвенциясининг 14-Томонлар конференцияси (CMS COP-14) ва Бутунжаҳон туризм ташкилоти (UNWTO) Бош Ассамблеясининг 25-сессиясига таклиф этилди.
Маълумот учун, Судоче кўлида 24 турдаги балиқ, 230 турдаги қуш (118 та гидрофил тур) бўлиб, шундан 24 тури Халқаро Қизил китобга (12 тур) ва Ўзбекистон Қизил китобига киритилган. Шунингдек, кўлда 30 турдаги сутэмизувчилар ҳам бор (шундан 2 тури Ўзбекистон Қизил китобига ва 3 тури Халқаро Қизил китобига киритилган).
Судоче кўли баҳор-куз даврида сув қушларининг оммавий концентрацияси жойи сифатида жуда муҳим роль ўйнайди. Сув ҳавзасида баҳорги миграция даврида қушлар сони 100 мингдан ошади.

4 объекта Узбекистана включены в список Рамсарских водно-болотных угодий международного значения
В рамках официального визита делегации Узбекистана в Швейцарию, озеро Судочье было включено в список Рамсарских водно-болотных угодий международного значения.
Соответствующий сертификат был вручен секретарем Конвенции о водно-болотных угодьях, имеющее международное значение, как среда обитания водоплавающих птиц Мусондой Мумба министру природных ресурсов Азизу Абдухакимому.
Следует отметить, что озеро Судочье стало 4-м объектом Узбекистана, включенным в Рамсарскую конвенцию. До этого были включены Денгизкуль в 2001 году, Арнасайская система озер в 2008 году, Тудакульское и Куймазарское водохранилища в 2020 году.
"Водно-болотные угодья имеют большое значение для сохранения мигрирующих видов водоплавающих птиц, – отметил Азиз Абдухакимов. - Эти регионы поглощают углекислый газ и смягчают последствия изменения климата, а также обладают огромным потенциалом для развития экологического туризма”.
В свою очередь, генеральный секретарь Рамсарской Конвенции поддержал инициативу по разработке стратегии по сохранению объектов Рамсарской Конвенции и выразил готовность к поддержке сотрудничества.
По итогам встречи, М.Мумба была приглашена на три крупных мероприятия ООН, которые будут проведены в Самарканде текущего года - 21-е заседание Комитета по рассмотрению хода осуществления Конвенции ООН по борьбе с опустыниванием, 14-ю Конференцию сторон Конвенции ООН по сохранению мигрирующих видов диких животных и 25-ю сессию Генеральной ассамблеи Всемирной туристской организации (UNWTO).
Для информации, на озере Судочье обитают 24 видов рыб, 230 видов птиц (118 видов гидрофилы), из них 24 вида занесены в Красный список (МСОП) и 12 видов в Красную книгу Республики Узбекистан, а также более 30 видов млекопитающих (из них 2 вида занесены в Красную книгу РУз и 3 вида в Красный список).
Озеро Судочье с весны до осени играет важную роль как место для массовой концентрации водоплавающих птиц. В сезон весенней миграции количество водоплавабщих птиц в бассейны озера превышает более 100 тысяч.