Швейцарияда Ўзбекистонда хавфли чиқиндиларни бошқаришда халқаро стандартларни жорий этиш масаласи муҳокама қилинди
2023-05-03 | Экология
1 май куни Ўзбекистон Республикаси Табиат ресурслари вазири Азиз Абдуҳакимов бошчилигидаги делегация Швейцариянинг Женева шаҳрида ўтказилган Базель, Роттердам ва Стокгольм конвенциялари Томонлар конференцияси очилиш маросимида иштирок этди.
Таъкидлаш жоизки, конференция аъзо давлатлар, БМТ Атроф муҳит Дастури (YUNEP) ва нодавлат ташкилотлар вакиллари иштирокида бўлиб ўтмоқда.
Тадбирнинг очилиш маъросимида Швейцария давлат котиби, Атроф-муҳит, транспорт, энергетика ва коммуникациялар федерал департаменти директори К. Шнибергер, БМТ бош котиби ёрдамчиси, YUNEP ижрочи директори ўринбосари Э. Мрема, Базел, Роттердам ва Стокголм конвенциялари ижрочи котиби Р. Пает нутқ сўзлади.
Маросимда глобал иқлим ўзгариши инсониятга катта таъсир кўрсатаётганини инобатга олган ҳолда, кимёвий моддаларнинг атроф-муҳит ва сув ресурсларига таъсирини камайтириш, кимёвий моддаларни хавфсиз бошқариш ва таҳдидларнинг олдини олиш муҳимлиги ҳамда 2023 йил кимёвий моддалар ва чиқиндиларни оқилона бошқариш йили эканлиги таъкидлаб ўтилди.
Шунингдек, Барқарор ривожланиш мақсадларининг амалга оширилиши ва уч планетар инқирозни (иқлим ўзгариши, биохилма-хилликнинг йўқ бўлиб кетиши, атроф-муҳитнинг ифлосланиши ва чиқиндилар) олдини олиш бўйича ҳаракатларни жадаллаштириш муҳимлигига алоҳида эътибор қаратилди.
Қайд этиш керакки, конференция доирасида Ўзбекистон Республикаси Табиат ресурслари вазири Азиз Абдуҳакимов БМТ бош котиби ёрдамчиси, YUNEP ижрочи директори ўринбосари Э. Мрема ва YUNEP Европа офиси директори С. Мотард билан учрашув ўтказди.
Учрашувда YUNEP Ўзбекистонда бошланган қатор ташаббуслар атроф-муҳитни муҳофаза қилишда муҳим роль ўйнашини таъкидлади. Бунинг исботи сифатида жорий йилнинг октябрь ойида Самарқанд шаҳрида бўлиб ўтадиган БМТнинг учта йирик тадбирлари – чўлланиш бўйича глобал тадбир (UNCCD CRIC-21), Ёввойи ҳайвонларнинг кўчиб юрувчи турларини сақлаб қолишга доир Конвенциясининг 14-Томонлар конференцияси (CMS COP-14) ва Бутунжаҳон туризм ташкилоти (UNWTO) Бош Ассамблеясининг 25-сессияси алоҳида эътироф этилди.
Суҳбат давомида Оролбўйи ҳудудини экологик инновациялар ва технологиялар ҳудудига айлантириш мақсадида ЮНEП Иқлим технологиялар маркази ва тармоғи базасида Ўзбекистонда минтақавий «Яшил марказ» очиш ташаббуси қўллаб-қувватланди.
Шу билан бирга, YUNEP томонидан 2020 йилдан бери «Замин» халқаро жамоат фонди билан ҳамкорликда ҳаво сифатини мониторинг қилиш бўйича автоматлаштирилган тизимни Ўзбекистонда жорий этиш бўйича бир қатор амалий тадбирлар ва муваффақиятли ҳамкорлик олиб борилаётганлиги қайд этилди. Ҳозирги кунда Фонд ва YUNEP ўртасида англашув меморандуми имзоланиши кутилмоқда.
Очилиш маросимида, шунингдек, Базель Роттердам ва Стокгольм конвенциялари ижрочи котиби Р. Пает билан Ўзбекистонда кимёвий моддалар ва хавфли чиқиндиларни тартибга солиш ва келгусида чиқиндиларни бошқариш бўйича халқаро стандартларни жорий этиш масаласи муҳокама қилинди.
Муҳокамалар якунида лаборатория ходимларининг малакасини ошириш ва халқаро тажрибаларни қўллаш бўйича келишувга эришилди. Қолаверса, Табиат ресурслари вазирлиги ҳузурида «Кимёвий марказ» очишга келишилди. Бундан мақсад кимёвий конвенциялар йўналишида ва келгусида пестицидларни тартибга солиш бўйича Роттердам конвенциясига қўшилишдир.
Маълумот ўрнида, ҳозирги кунда Европа Иттифоқи ва ФАО ҳамкорлигида қиймати 4 млн еврога тенг бўлган кимёвий моддалар ва хавфли чиқиндиларни тартибга солиш ҳамда БМТнинг кимёвий конвенциялари доирасида олинган мажбуриятларнинг бажарилишини таъминлаш бўйича лойиҳа шу йилнинг 3-чорагида ишга туширилиши тасдиқланди.
2017–2022 йилгача бўлган даврда мажбурий экологик сертификатлаш лозим бўлган чиқиндилар, халқаро савдода айланмаси қатъий чекланган ёки тақиқланган кимёвий моддалар сони 288 тага кенгайтирилган.
Маълумот учун, ташриф давомида Табиат ресурслари вазири Азиз Абдуҳакимов ҳамда Швейцарияда истиқомат қилаётган ҳамюртларимиз ўртасида давра суҳбати ҳам ўтказилди.

The official opening ceremony was attended by the Secretary of State of Switzerland, Director of the Federal Department for Environment, Transport, Energy and Communications Christine Schneeberger, Assistant Secretary General of the United Nations, Deputy Executive Director of the UN Environment Program Elisabeth Mrema. The executive secretary of the Basel, Rotterdam and Stockholm conventions, Rolf Payet, delivered a welcoming speech.
The ceremony highlighted the importance of reducing the impact of chemicals on the environment and water resources, managing chemicals safely and preventing hazards, and noted that 2023 is the year of sound chemicals and waste management, given that global climate change is having huge impact on humanity.
Particular attention was paid to the importance of realizing the Sustainable Development Goals and accelerating efforts to prevent the three planetary crises (climate change, biodiversity loss, pollution and emissions).
At the conference with the Executive Secretary of the Basel, Rotterdam and Stockholm conventions, Rolf Payet, the implementation of international standards for the management of chemicals and hazardous waste, as well as waste management in Uzbekistan, was discussed.
Within the framework of the conference, the Minister of Natural Resources of the Republic of Uzbekistan Aziz Abdukhakimov met with the Assistant Secretary-General of the United Nations, Deputy Executive Director of the UN Environment Program Elisabeth Mrema.
At the meeting, it was noted that a number of initiatives launched by UNEP in Uzbekistan play an important role in protecting the environment. The proof of this is the holding of three major global events, which will be held in October this year in Samarkand. These are the 21st meeting of the Committee to Review the Implementation of the UN Convention to Combat Desertification, the 14th Conference of the Parties to the UN Convention on the Conservation of Migratory Species of Wild Animals and the 25th session of the General Assembly of the World Tourism Organization (UNWTO).
During the conversation, the initiative was supported to open a regional "Green Center" in Uzbekistan on the basis of the UNEP Climate Technology Center and Network in order to turn the Aral Sea region into a region of environmental innovations and technologies. At the same time, it was noted that since 2020, UNEP has been conducting a number of practical activities and successful cooperation on the introduction of an automated air quality monitoring system in Uzbekistan in cooperation with the Zamin International Public Foundation. A memorandum of understanding between the fund and UNEP is currently expected to be signed.
As a result of the negotiations, an agreement was reached to improve the qualifications of the laboratory staff and apply international experiments.
A decision was made to open a "Chemical Center" under the Ministry of Natural Resources, with the aim of joining the Rotterdam Convention on the future management of pesticides.
A project in cooperation with the European Union and FAO on the management of chemicals, hazardous wastes and the implementation of obligations under the UN chemical conventions, which is estimated at a cost of 4 million euros, will be launched in the 3rd quarter of this year.
During the visit of the delegation, a round table was organized between the Minister of Natural Resources of the Republic of Uzbekistan Aziz Abdukhakimov and a group of compatriots living in Switzerland.