Швейцарияда Ўзбекистонда хавфли чиқиндиларни бошқаришда халқаро стандартларни жорий этиш масаласи муҳокама қилинди
2023-05-03 | Экология
1 май куни Ўзбекистон Республикаси Табиат ресурслари вазири Азиз Абдуҳакимов бошчилигидаги делегация Швейцариянинг Женева шаҳрида ўтказилган Базель, Роттердам ва Стокгольм конвенциялари Томонлар конференцияси очилиш маросимида иштирок этди.
Таъкидлаш жоизки, конференция аъзо давлатлар, БМТ Атроф муҳит Дастури (YUNEP) ва нодавлат ташкилотлар вакиллари иштирокида бўлиб ўтмоқда.
Тадбирнинг очилиш маъросимида Швейцария давлат котиби, Атроф-муҳит, транспорт, энергетика ва коммуникациялар федерал департаменти директори К. Шнибергер, БМТ бош котиби ёрдамчиси, YUNEP ижрочи директори ўринбосари Э. Мрема, Базел, Роттердам ва Стокголм конвенциялари ижрочи котиби Р. Пает нутқ сўзлади.
Маросимда глобал иқлим ўзгариши инсониятга катта таъсир кўрсатаётганини инобатга олган ҳолда, кимёвий моддаларнинг атроф-муҳит ва сув ресурсларига таъсирини камайтириш, кимёвий моддаларни хавфсиз бошқариш ва таҳдидларнинг олдини олиш муҳимлиги ҳамда 2023 йил кимёвий моддалар ва чиқиндиларни оқилона бошқариш йили эканлиги таъкидлаб ўтилди.
Шунингдек, Барқарор ривожланиш мақсадларининг амалга оширилиши ва уч планетар инқирозни (иқлим ўзгариши, биохилма-хилликнинг йўқ бўлиб кетиши, атроф-муҳитнинг ифлосланиши ва чиқиндилар) олдини олиш бўйича ҳаракатларни жадаллаштириш муҳимлигига алоҳида эътибор қаратилди.
Қайд этиш керакки, конференция доирасида Ўзбекистон Республикаси Табиат ресурслари вазири Азиз Абдуҳакимов БМТ бош котиби ёрдамчиси, YUNEP ижрочи директори ўринбосари Э. Мрема ва YUNEP Европа офиси директори С. Мотард билан учрашув ўтказди.
Учрашувда YUNEP Ўзбекистонда бошланган қатор ташаббуслар атроф-муҳитни муҳофаза қилишда муҳим роль ўйнашини таъкидлади. Бунинг исботи сифатида жорий йилнинг октябрь ойида Самарқанд шаҳрида бўлиб ўтадиган БМТнинг учта йирик тадбирлари – чўлланиш бўйича глобал тадбир (UNCCD CRIC-21), Ёввойи ҳайвонларнинг кўчиб юрувчи турларини сақлаб қолишга доир Конвенциясининг 14-Томонлар конференцияси (CMS COP-14) ва Бутунжаҳон туризм ташкилоти (UNWTO) Бош Ассамблеясининг 25-сессияси алоҳида эътироф этилди.
Суҳбат давомида Оролбўйи ҳудудини экологик инновациялар ва технологиялар ҳудудига айлантириш мақсадида ЮНEП Иқлим технологиялар маркази ва тармоғи базасида Ўзбекистонда минтақавий «Яшил марказ» очиш ташаббуси қўллаб-қувватланди.
Шу билан бирга, YUNEP томонидан 2020 йилдан бери «Замин» халқаро жамоат фонди билан ҳамкорликда ҳаво сифатини мониторинг қилиш бўйича автоматлаштирилган тизимни Ўзбекистонда жорий этиш бўйича бир қатор амалий тадбирлар ва муваффақиятли ҳамкорлик олиб борилаётганлиги қайд этилди. Ҳозирги кунда Фонд ва YUNEP ўртасида англашув меморандуми имзоланиши кутилмоқда.
Очилиш маросимида, шунингдек, Базель Роттердам ва Стокгольм конвенциялари ижрочи котиби Р. Пает билан Ўзбекистонда кимёвий моддалар ва хавфли чиқиндиларни тартибга солиш ва келгусида чиқиндиларни бошқариш бўйича халқаро стандартларни жорий этиш масаласи муҳокама қилинди.
Муҳокамалар якунида лаборатория ходимларининг малакасини ошириш ва халқаро тажрибаларни қўллаш бўйича келишувга эришилди. Қолаверса, Табиат ресурслари вазирлиги ҳузурида «Кимёвий марказ» очишга келишилди. Бундан мақсад кимёвий конвенциялар йўналишида ва келгусида пестицидларни тартибга солиш бўйича Роттердам конвенциясига қўшилишдир.
Маълумот ўрнида, ҳозирги кунда Европа Иттифоқи ва ФАО ҳамкорлигида қиймати 4 млн еврога тенг бўлган кимёвий моддалар ва хавфли чиқиндиларни тартибга солиш ҳамда БМТнинг кимёвий конвенциялари доирасида олинган мажбуриятларнинг бажарилишини таъминлаш бўйича лойиҳа шу йилнинг 3-чорагида ишга туширилиши тасдиқланди.
2017–2022 йилгача бўлган даврда мажбурий экологик сертификатлаш лозим бўлган чиқиндилар, халқаро савдода айланмаси қатъий чекланган ёки тақиқланган кимёвий моддалар сони 288 тага кенгайтирилган.
Маълумот учун, ташриф давомида Табиат ресурслари вазири Азиз Абдуҳакимов ҳамда Швейцарияда истиқомат қилаётган ҳамюртларимиз ўртасида давра суҳбати ҳам ўтказилди.

В Швейцарии обсудили вопрос внедрения международных стандартов в области обращения с опасными отходами в Узбекистане
2023-05-03 | Экология
1 мая 2023 года делегация во главе с Азизом Абдухакимовым приняла участие в открытии Международной конференции сторон трех химических конвенций — Базельской, Роттердамской и Стокгольмской в Женеве.
Конференция проводилась с участием представителей государств-членов, Программы ООН по окружающей среде (UNEP) и неправительственных организаций.
На официальной церемонии открытия присутствовали Государственный секретарь Швейцарии, директор федерального департамента окружающей среды, транспорта, энергетики и коммуникаций Кристин Шнибергер, помощник Генерального секретаря ООН, заместитель исполнительного директора Программы ООН по окружающей среде Элизабет Мрема. С приветственной речью выступил исполнительный секретарь Базельской, Роттердамской и Стокгольмской конвенций Рольф Пайет.
На церемонии была подчеркнута важность снижения воздействия химических веществ на окружающую среду и водные ресурсы, безопасного обращения с химическими веществами и предотвращения угроз, а также было отмечено, что 2023 год является годом рационального обращения с химическими веществами и отходами, учитывая, что глобальное изменение климата оказывает огромное влияние на человечество.
Особое внимание было уделено важности реализации Целей устойчивого развития и ускорения усилий по предотвращению трех планетарных кризисов (изменение климата, исчезновение биоразнообразия, загрязнение окружающей среды и выбросы).
На конференции с исполнительным секретарем Базельской, Роттердамской и Стокгольмской конвенций Рольфом Пайетом было обсуждено внедрение международных стандартов регулирования химических веществ и опасных отходов, а также управление отходами в Узбекистане.
В рамках конференции министр природных ресурсов Республики Узбекистан Азиз Абдухакимов провел встречу с помощником Генерального секретаря ООН, заместителем исполнительного директора Программы ООН по окружающей среде с Элизабет Мремой.
На встрече было отмечено, что ряд инициатив, запущенных ЮНЕП в Узбекистане, играет важную роль в защите окружающей среды. Доказательством этого является проведение трех крупных глобальных мероприятии, которые пройдут в октябре этого года в Самарканде. Это – 21-е заседание Комитета по рассмотрению хода осуществления Конвенции ООН по борьбе с опустыниванием, 14-я Конференция сторон Конвенции ООН по сохранению мигрирующих видов диких животных и 25-я сессия Генеральной ассамблеи Всемирной туристской организации (UNWTO).
В ходе беседы была поддержана инициатива по открытию в Узбекистане регионального «Зеленого центра» на базе Центра и сети климатических технологий UNEP с целью превращения Приаралья в регион экологических инноваций и технологий. В то же время было отмечено, что с 2020 года UNEP проводит ряд практических мероприятий и успешного сотрудничества по внедрению автоматизированной системы мониторинга качества воздуха в Узбекистане в сотрудничестве с Международным общественным фондом «Zamin». В настоящее время ожидается подписание меморандума о взаимопонимании между фондом и UNEP.
По итогам переговоров была достигнута договоренность о повышении квалификации персонала лаборатории и применении международных экспериментов.
Принято решение об открытии «Химического центра» при Министерстве природных ресурсов, с целью присоединения к Роттердамской конвенции по регулированию в будущем пестицидов.
Проект в сотрудничестве с Европейским союзом и ФАО по регулированию химических веществ, опасных отходов и выполнению обязательств по химическим конвенциям ООН, который оценивается стоимостью 4 млн евро, будет запущен в 3 квартале текущего года.
В рамках визита делегации был организован круглый стол между министром природных ресурсов Республики Узбекистан Азизом Абдухакимовым и группой соотечественников, проживающих в Швейцарии.