Халқаро конгресс марказида иккинчи Тошкент халқаро инвестиция форуми бошланди
Форум мамлакатимиз халқаро алоқаларининг мустаҳкамланиши ва бошқа давлатлар билан иқтисодий ҳамкорликни ривожлантиришга хизмат қилади. Турли мамлакат вакилларининг иштироки тажриба ва билим алмашиш, шунингдек, ҳамкорлик географиясини кенгайтириш имконини беради.
Бу йилги Тошкент халқаро инвестиция форуми дастури тадбирларга бой. Пленар сессия, 28та панель сессияси ва «давра суҳбатлари», қатор йирик инвестицион келишувлар ва савдо шартномаларини имзолаш маросимлари, бизнес оламига доир долзарб мавзулар, хусусан, инвестиция сектори, молиявий институтларни рақамлаштириш, замонавий пул-кредит сиёсати бўйича мунозаралар бўлиши кутилмоқда. Уларда 150дан ортиқ спикер – етакчи халқаро компаниялар, фондлар раҳбарлари, бир қатор мамлакатлардан таниқли иқтисодчилар ва экспертлар иштирок этиб, инвестициялар оламидаги тенденциялар, «яшил» энергетикани ривожлантириш истиқболлари, электрон тижорат ва халқаро даражадаги иқтисодий ҳамкорликни чуқурлаштиришга доир бошқа кўплаб долзарб масалалар муҳокама қилинади.
Форум ялпи мажлисида Ислом тараққиёт банки президенти Муҳаммад Сулаймон Ал-Жассир жаноби олийлари, Қирғизистон Президент Администрацияси раҳбари – Вазирлар Маҳкамаси раиси Акилбек Жапаров, БМТ бош котиби ўринбосари Олга Алгаерова, Бирлашган Араб амирликлари энергетика ва инфраструктура вазири   Суҳайл Муҳаммад Ал Мазруи, Венгрия иқтисодий ривожланиш вазири Мартон Над сингари ҳамкор мамлакатлар, халқаро ташкилотлар раҳбарлари ҳамда бошқа расмий шахслар иштирок этади.
Биринчи TXIF 2022 йилда бўлиб ўтган ва у эришилган келишувлар нуқтаи назаридан салмоқли аҳамият касб этган. Форумда умумий миқдори 7,8 млрд долларга тенг қатъий шартнома ва инвестициявий келишувлар пакети имзоланган. Шунингдек, томонлар 3,5 млрд долларлик лойиҳаларни амалга ошириш бўйича келишувларга эришган.
Бу йилги инвестиция форумида мазкур кўрсаткичларни янгилаш ва яхшилашга барча асослар бор. TXIF-2023да АҚШ, ЕИ, Буюк Британия, МДҲ, Туркия, Хитой, Жануби-Шарқий Осиё, Ҳиндистон, Миср, Яқин Шарқ давлатларидан 2500 нафардан ортиқ меҳмон қатнашади. Қиёслаш учун, ўтган йили 1,5 нафардан ортиқ одам иштирок этиш учун ариза топширган.
Форумнинг ўтказилиш жараёнини 200та ОАВ вакили ёритиб боради, шундан 100таси хорижий ОАВ вакилларидир.
TXIF-2023дa  G2G, G2B вa B2B форматларидаги икки томонлама учрашувлар бўлиб ўтади, уларнинг доирасида устувор лойиҳалар ва истиқболда ҳамкорликни ривожлантириш масалалари муҳокама қилинади.

2023-04-27 | Economics
The event program of the Tashkent International Investment Forum this year is rich. A plenary session, 28-panel sessions and round tables, a number of ceremonies to sign major investment agreements and trade contracts, and discussions on topical issues of the business world, including trends in the investment sector, digitalization of financial institutions, and modern current monetary policy are expected.
More than 150 speakers will attend these sessions - heads of leading international companies, funds, renowned economists, and experts from several countries - who will discuss trends in the world of investment, the prospects for green energy, e-commerce, and many other current issues of deepening economic cooperation at the international level.
The plenary session of the forum will be attended by heads of partner countries, and international organizations, such as the President of the Islamic Development Bank, H.E. Muhammad Suleiman Al-Jasser, Head of the Presidential Administration - Chairman of the Cabinet of Ministers of the Republic of Kyrgyzstan Akylbek Japarov, UN Deputy Secretary-General Olga Algayerova, Minister of Energy and Infrastructure of the United Arab Emirates Suhail Mohamed Al Mazroui, Minister of Economic Development of Hungary Marton Nagy and other officials.
The first TMIF was held in 2022, and the forum was significant in terms of the agreements reached. A solid package of firm contracts and investment agreements worth USD 7.8 billion was concluded. The parties also reached agreements on the implementation of projects worth $3.5 billion.
This year's Investment Forum has all the prerequisites to update and improve these figures. Over 2500 participants from such countries as the USA, EU, Great Britain, the CIS, Turkey, China, South-East Asia, India, Egypt, and the Middle East will take part in TMIF-2023. By comparison, over 1,500 people applied to participate last year.
The forum will be covered by more than 200 representatives of the media, including approximately 100 foreign media representatives.
At TMIF-2023, bilateral meetings and negotiations in the G2G, G2B, and B2B formats will take place to discuss priority projects and the development of future cooperation.