Халқаро конгресс марказида иккинчи Тошкент халқаро инвестиция форуми бошланди
Форум мамлакатимиз халқаро алоқаларининг мустаҳкамланиши ва бошқа давлатлар билан иқтисодий ҳамкорликни ривожлантиришга хизмат қилади. Турли мамлакат вакилларининг иштироки тажриба ва билим алмашиш, шунингдек, ҳамкорлик географиясини кенгайтириш имконини беради.
Бу йилги Тошкент халқаро инвестиция форуми дастури тадбирларга бой. Пленар сессия, 28та панель сессияси ва «давра суҳбатлари», қатор йирик инвестицион келишувлар ва савдо шартномаларини имзолаш маросимлари, бизнес оламига доир долзарб мавзулар, хусусан, инвестиция сектори, молиявий институтларни рақамлаштириш, замонавий пул-кредит сиёсати бўйича мунозаралар бўлиши кутилмоқда. Уларда 150дан ортиқ спикер – етакчи халқаро компаниялар, фондлар раҳбарлари, бир қатор мамлакатлардан таниқли иқтисодчилар ва экспертлар иштирок этиб, инвестициялар оламидаги тенденциялар, «яшил» энергетикани ривожлантириш истиқболлари, электрон тижорат ва халқаро даражадаги иқтисодий ҳамкорликни чуқурлаштиришга доир бошқа кўплаб долзарб масалалар муҳокама қилинади.
Форум ялпи мажлисида Ислом тараққиёт банки президенти Муҳаммад Сулаймон Ал-Жассир жаноби олийлари, Қирғизистон Президент Администрацияси раҳбари – Вазирлар Маҳкамаси раиси Акилбек Жапаров, БМТ бош котиби ўринбосари Олга Алгаерова, Бирлашган Араб амирликлари энергетика ва инфраструктура вазири   Суҳайл Муҳаммад Ал Мазруи, Венгрия иқтисодий ривожланиш вазири Мартон Над сингари ҳамкор мамлакатлар, халқаро ташкилотлар раҳбарлари ҳамда бошқа расмий шахслар иштирок этади.
Биринчи TXIF 2022 йилда бўлиб ўтган ва у эришилган келишувлар нуқтаи назаридан салмоқли аҳамият касб этган. Форумда умумий миқдори 7,8 млрд долларга тенг қатъий шартнома ва инвестициявий келишувлар пакети имзоланган. Шунингдек, томонлар 3,5 млрд долларлик лойиҳаларни амалга ошириш бўйича келишувларга эришган.
Бу йилги инвестиция форумида мазкур кўрсаткичларни янгилаш ва яхшилашга барча асослар бор. TXIF-2023да АҚШ, ЕИ, Буюк Британия, МДҲ, Туркия, Хитой, Жануби-Шарқий Осиё, Ҳиндистон, Миср, Яқин Шарқ давлатларидан 2500 нафардан ортиқ меҳмон қатнашади. Қиёслаш учун, ўтган йили 1,5 нафардан ортиқ одам иштирок этиш учун ариза топширган.
Форумнинг ўтказилиш жараёнини 200та ОАВ вакили ёритиб боради, шундан 100таси хорижий ОАВ вакилларидир.
TXIF-2023дa  G2G, G2B вa B2B форматларидаги икки томонлама учрашувлар бўлиб ўтади, уларнинг доирасида устувор лойиҳалар ва истиқболда ҳамкорликни ривожлантириш масалалари муҳокама қилинади.

Стартовал второй Ташкентский международный инвестиционный форум.
Форум способствует укреплению международных связей нашей страны и развитию экономического сотрудничества с другими государствами. Участие представителей различных стран позволяет обменяться опытом и знаниями, а также расширить географию партнерства.
Программа мероприятий Ташкентского международного инвестиционного форума в этому году насыщенная. Ожидаются пленарная сессия, 28 панельных сессий и «круглых столов», ряд церемоний подписания крупных инвестиционных соглашений и торговых контрактов, дискуссии по актуальным темам делового мира, в том числе тенденциям развития инвестиционного сектора, цифровизации финансовых институтов, современной денежно-кредитной политике. В них примут участие более 150 спикеров – руководителей ведущих международных компаний, фондов, известных экономистов и экспертов из ряда стран, которые обсудят тенденции в мире инвестиций, перспективы развития «зеленой» энергетики, электронной коммерции и многие другие актуальные вопросы углубления экономического сотрудничества на международном уровне.
В пленарной сессии форума примут участие руководители стран-партнеров, международных организаций, такие как президент Исламского банка развития, Его Превосходительство Мухаммад Сулейман Аль-Джассер, руководитель Администрации Президента – Председатель Кабинета Министров Республики Кыргызстан Акылбек Жапаров, заместитель Генерального секретаря ООН Ольга Алгаерова, министр энергетики и инфраструктуры Объединенных Арабских Эмиратов Сухаил Мохамед Аль Мазруи, министр экономического развития Венгрии Мартон Надь и другие официальные лица.
Первый ТМИФ состоялся в 2022 году, и тот форум стал значимым с точки зрения достигнутых договоренностей. Был заключен солидный пакет твердых контрактов и инвестиционных соглашений на сумму 7,8 млрд долларов. Также стороны достигли договоренностей по реализации проектов на сумму 3,5 млрд долларов.
У инвестиционного форума этого года есть все предпосылки для того, чтобы обновить и улучшить эти показатели. В ТМИФ-2023 примут участие свыше 2500 человек из таких стран, как США, ЕС, Великобритания, СНГ, Турция, Китай, Юго-Восточная Азия, Индия, Египет, страны Ближнего Востока. Для сравнения, в прошлом году заявки для участия подали более 1,5 тысяч человек.
Ход проведения форума будут освещать более 200 представителей СМИ, из них около 100 – зарубежных.
На ТМИФ-2023 пройдут двусторонние встречи и переговоры в форматах G2G, G2B и B2B, в рамках которых обсудят приоритетные проекты и развитие сотрудничества на перспективу.