Сирдарёда саноат ривожланмоқда
Бу ерда асосан маҳаллий доривор ўсимлик ва хомашёлардан йилига 2 миллион 400 минг қадоқ фармацевтика маҳсулотлари ишлаб чиқарилади.
Корхонада тайёрланаётган антибиотик, таблетка, ампулали ва инфузион дори воситалари шифохоналар ва дорихоналарга етказиб берилмоқда. Шунингдек, маҳсулотларнинг бир қисмини қўшни мамлакатларга экспорт қилиш режалаштирилган.
Корхонада қарийб минг киши меҳнат қилмоқда.
Давлатимиз раҳбари корхонанинг иш жараёни, келгуси режалари билан танишди.
Ушбу масъулияти чекланган жамият тиббиёт кластери шаклида ривожланмоқда. Унинг ҳузурида клиника, мактаб ва университет қурилмоқда.
Президентииз корхонада тайёрланаётган дори турларини кўпайтириш ва экспорт қилишга амалий кўмаклашиш бўйича топшириқлар берди.
Сирдарё вилоятида ишлаб чиқарилаётган фармацевтика маҳсулотлари ҳам намойиш этилди.
Шу ерда вилоятдаги 6 та янги корхонани ишга тушириш маросими бўлди. Улар – Сирдарё туманидаги “Ривер Мед фарма”, “Евроазия газ бетон”, “Модерн Марбел”, “Пенг Шенг Чарм”, Сайхунобод туманидаги “Тошкент сити голд блок” ҳамда Янгиер шаҳридаги “Интер Трейдинг-груп” масъулияти чекланган жамиятларидир. Уларнинг раҳбарлари видеоалоқа орқали мажмуалар салоҳияти ҳақида ахборот берди.
Қайд этилганидек, “Ривер Мед фарма” корхонасида йилига 42 миллион дона инфузион дори маҳсулотлари тайёрланиб, 250 киши иш билан таъминланади.
“Евроазия газ бетон” қурилиш соҳасига ихтисослашган. У ерда Нидерландия технологияси асосида йилига 450 минг куб газобетон ишлаб чиқарилади, 100 та иш ўрни ташкил этилади.
“Модерн Марбел”да йилига 800 минг квадрат метр мармар кесимлари тайёрланади.
“Пенг Шенг Чарм” йилига 1500 квадрат метр табиий чарм ҳамда 468 тонна желатин ишлаб чиқаришга қувватига эга. Уларнинг асосий қисми экспортга йўналтирилиши режалаштирилган.
“Тошкент сити голд блок” ва “Интер Трейдинг-груп” лойиҳалари 100 фоиз тўғридан-тўғри хорижий инвестиция эвазига амалга оширилган. Биринчисида йилига 300 минг метр куб газоблок ишлаб чиқарилса, иккинчи корхона 45 минг тонна ун тайёрлаш қувватига эга.
Умуман, мазкур корхоналарда 600 га яқин иш ўрни яратилади, уларнинг фаолияти туфайли вилоят ишлаб чиқаришига 37 миллиард сўм, экспортига қарийб 30 миллион доллар қўшилади.

Industry in Syrdarya develops
It produces 2 million 400 thousand packages of pharmaceutical products, mainly from local medicinal plants and raw materials.
Antibiotics produced by the company, preparations in the form of tablets, ampoules and infusions are delivered to hospitals and pharmacies. It is planned to export part of the products to neighboring countries. The company employs about a thousand people.
The Head of state got acquainted with the production process and further plans of the enterprise.
The company is developing in the form of a medical cluster. A polyclinic, a school and a university are being built here.
The President instructed the responsible persons to assist the company in expanding the range and establishing the export of medicines.
Pharmaceutical products manufactured in Syrdarya region were presented here.
The ceremony of launching 6 new companies took place. These are River Med Pharma, Eurasia Gaz Beton, Modern Marble, Peng Sheng Charm in Syrdarya districts, Toshkent City Gold Block in Saykhunabad district and Inter Trading Group in the city of Yangiyer. Their leaders spoke about their capabilities via videoconference.
It was noted that River Med Pharma will produce 42 million units of infusion medicines per year and provide employment for 250 people.
Eurasia Gaz Beton specializes in the production of building materials. 450 thousand cubic meters of aerated concrete will be produced and 100 jobs will be created here according to Dutch technology.
Modern Marble can produce 800 thousand square meters of marble slabs per year.
Peng Sheng Charm can produce 1.5 thousand square meters of natural leather and 468 tons of gelatin per year. Most of this production is planned to be exported.
The projects of Toshkent City Gold Block and Inter Trading Group were implemented entirely through foreign direct investment. The first enterprise is capable of producing 300 thousand cubic meters of gas blocks, the second – 45 thousand tons of flour per year.
In general, these enterprises will create about 600 jobs. Thanks to their activities, the production of the region will increase by 37 billion UZS, exports – by almost $30 million.