Ўзбекистон-Хитой университети ва илмий-тадқиқот институти ташкил этилади
Учрашув доирасида Президент ҳузуридаги Оролбўйи халқаро инновация маркази ва Синьцзян экология ва география институти ҳамкорлигида 2023–2025 йилларда амалга ошириладиган қиймати 500 минг АҚШ доллари бўлган «Орол денгизи ҳавзасининг экологик тикланишида фотоэлектр қуёш энергиясини фойдаланиш тажрибасини қўллаш ва намойиш этиш» инновацион лойиҳасини амалга ошириш истиқболлари муҳокама қилинди.
Лойиҳа доирасида қуёш панеллари остида галофит, чўл ва шўрга чидамли ўсимликларни ўстириш, қуёш панеллари орқали олинган электр энергиядан, жумладан, шўрланган сувларни тозаловчи махсус технологияларни қўллашда фойдаланилиши назарда тутилган. Шу йўсинда чўлланган ҳудудда ҳосил бўладиган яшил қопламалар қум бўронларининг ҳосил бўлишини олдини олишга хизмат қилади.
Иброҳим Абдураҳмонов мазкур лойиҳа ҳамда Синьцзян экология ва география институтининг Ўзбекистон илмий-тадқиқот муассасалари билан ҳамкорлиги доирасидаги лойиҳаларни қўллаб-қувватлашга тайёрлигини билдирди. Суҳбат давомида, шунингдек коронавирус пандемиясидан кейинги даврда мамлакатлар ўртасидаги икки томонлама илмий-техникавий ҳамкорликни фаоллаштириш бўйича ҳам фикр алмашилди.
Шу билан бирга, Сирдарё вилоятида экология, қишлоқ хўжалиги, сув муаммолари, ирригация йўналишлари бўйича Ўзбекистон-Хитой қўшма олий таълим ва илмий-тадқиқот муассасаларини ташкил этиш бўйича дастлабки келишувга эришилди.
Учрашув якунида Хитой томони вазир И.Абдураҳмоновни жорий йил август ойида Урумчи шаҳрида бўлиб ўтадиган халқаро форумда иштирок этиш учун таклиф этди.

Будет создан Узбекско-Китайский университет и НИИ
Министр высшего образования, науки и инноваций Иброхим Абдурахмонов принял группу ученых из Синьцзянского института экологии и географии Китайской академии наук.
В рамках встречи обсуждены перспективы реализации в 2023-2025 годах инновационного проекта в сотрудничестве Международного инновационного центра Приаралья при Президент РУз с Синьцзянским институтом экологии и географии.
В рамках проекта предусмотрено выращивание под солнечными панелями галофитов и солеустойчивых растений, использование электроэнергии, получаемой за счет солнечных батарей, в том числе с применением специальных технологий. Таким образом, зеленые покровы, образующиеся в пустынной местности, будут служить для предотвращения образования песчаных бурь.
Иброхим Абдурахмонов выразил готовность поддержки настоящего проекта и других проектов в рамках сотрудничества Синьцзянского института экологии и географии с научными учреждениями Узбекистана. В ходе беседы также состоялся обмен мнениями по активизации двустороннего научно-технического сотрудничества между странами в период постпандемии коронавируса.
При этом достигнута предварительная договоренность о создании в Сырдарьинской области совместных узбекско-китайских высших образовательных и научно-исследовательских учреждений в сферах экологии, сельского хозяйства, водных проблем, ирригации.
По итогам встречи китайская сторона пригласила министра И.Абдурахмонова для участия в международном форуме, который состоится в августе текущего года в Урумчи.