Масдар Ўзбекистонда инвестициявий фаолиятини кенгайтиради
Хусусан, Самарқанд, Жиззах ва Сурхондарё вилоятларида умумий қуввати 897 МВт бўлган 3 та фотоэлектр станциясини қуриш лойиҳаларини ҳаётга татбиқ қилишнинг бугунги ҳолати муҳокама қилинди. Мазкур инвестиция лойиҳалари қурилишини жорий йилнинг апрель ойида бошлаш бўйича келишувга эришилди.
Янги йирик инвестициявий лойиҳаларни амалга ошириш орқали компаниянинг Ўзбекистондаги фаолиятини кенгайтириш истиқболлари юзасидан ҳам фикр алмашилди.
Маълумот учун: «Масдар» қайта тикланувчи энергия манбалари ва шаҳарларнинг барқарор ривожланиши йўналишига ихтисослашган компания ҳисобланади. Компания Абу-Даби (БАА) ҳукуматига тегишли бўлган Мубадала глобал инвестиция компанияси таркибига киради. Компания дунёнинг турли мамлакатларида қайта тикланадиган энергия соҳасида йирик ва стратегик лойиҳаларни амалга оширади. У 2006 йилда Абу-Дабида (БАА) ташкил этилган. Компания 30 та давлатда инвестиция лойиҳаларини амалга оширади, лойиҳаларнинг умумий қиймати 19,9 миллиард доллардан ошади.

Masdar expands investment presence in Uzbekistan
On April 3 this year, Laziz Kudratov, Minister of Investment, Industry and Trade of the Republic of Uzbekistan, held a meeting with Mohamed Al-Ramahi, Chief Executive Officer of Masdar.
The parties focused on discussing the progress of joint projects and further expansion of investment cooperation in the field of renewable energy development.
In particular, the current implementation status projects for the construction of 3 photovoltaic plants with a total capacity of 897 MW in Samarkand, Jizzakh and Surkhandarya regions was discussed. An agreement was reached on the start of construction of these investment projects in April this year.
The sides exchanged views on the prospects of expanding the company's presence in Uzbekistan through the implementation of new large-scale investment projects.
For reference: Masdar is a specialized company in the field of renewable energy sources and sustainable urban development. The company is part of the global investment company Mubadala, owned by the Government of Abu Dhabi (UAE). The company carries out its activities in implementation of large and strategic projects in the field of renewable energy in various countries around the world. Established in 2006 in Abu Dhabi (UAE), the company implements investment projects in 30 countries with the investment portfolio more than 19.9 billion USD.