Хоразм вилоятида ўрганиш ўтказилди
Жорий йилнинг 1 апрель куни инвестициялар, саноат ва савдо вазири Лазиз Кудратов бошчилигидаги масъул идоралар, тармоқ бирлашмалари ва маҳаллий ҳокимият органлари раҳбарларидан иборат ишчи гуруҳ Хоразм вилоятидаги қатор объектларга ташриф буюрди.
Ташриф чоғида экспорт фаолиятини қўллаб-қувватлаш ва саноат ишлаб чиқаришини кўпайтириш бўйича амалга оширилаётган чора-тадбирлар самарадорлиги, ҳудудий инвестиция дастурини жадал амалга ошириш борасидаги ишларнинг бориши ўрганилди, шунингдек, ҳудудни ижтимоий-иқтисодий ривожлантириш бўйича амалий чоралар ишлаб чиқилди. Лойиҳа ташаббускорлари, ишлаб чиқарувчилар ва экспорт қилувчиларни қўллаб-қувватлаш бўйича аниқ мақсадли чора-тадбирларни кучайтириш зарурлиги алоҳида таъкидланди. Ҳар бир йирик лойиҳа ва тармоқ ишлаб чиқариш объектлари олдига қўйилган вазифаларга мувофиқ Вазирлик ва унинг тасарруфидаги ташкилотлар ходимлари томонидан тадбиркорларнинг муаммоларини аниқлаш ва ҳал этиш бўйича тизимли ишлар амалга оширилмоқда.
Ишчи гуруҳ аъзолари натрий сульфат ишлаб чиқарувчи «Xorazm sulfat biznes» МЧЖ, «Xiva klaster» МЧЖ ва тўқимачилик маҳсулотлари ишлаб чиқарувчи «UZTEX GROUP» МЧЖ, шиша маҳсулотлари ишлаб чиқаришга ихтисослашган «Хоразм шиша маҳсулотлари» МЧЖ каби қатор объектларда бўлдилар. «Янгибозор» ЭИЗда яратилган инфратузилмавий шароитлар, «IT-Park Xorazm», «Grand Dream House» МЧЖ синтепон ишлаб чиқариш лойиҳаси, «Хоразм воҳа гиламлари» МЧЖ гилам фабрикаси ва «Xorazm Insulation Group» МЧЖ қурилиш материаллари ишлаб чиқариш лойиҳаси ҳам ўрганилди.
Жойларда ўтказилган учрашувларда тадбиркорлар кундалик фаолиятида дуч келаётган муаммолар, корхоналарни кенгайтириш ва янада модернизация қилиш режалари билан ўртоқлашди.
Йўналиш бўйлаб алоҳида объект – Хоразм Маъмун академиясига ҳам ташриф буюрилди. Бу ерда ишчи гуруҳ ўқув жараёнлари билан танишиб, инвестициявий, саноат ишлаб чиқариши ва экспорт фаолияти соҳаларида талаб юқори бўлган мутахассисликлар бўйича йўналишларини ўқув дастурларига киритиш имкониятларини ўрганди.
Жойлардаги лойиҳаларни ўрганиш якунлари бўйича масъул раҳбарларга кўтарилган барча масалаларни ҳал қилиш чораларини кўриш ва республика миқёсида комплекс қарорлар тайёрлаш ва жорий этишда фойдаланиш учун конструктив таклифлар ишлаб чиқиш юзасидан топшириқлар берилди.
Шу куни инвестициялар, саноат ва савдо вазири Лазиз Кудратов бошчилигида идоралар, тармоқ бирлашмалари, маҳаллий ҳокимият органлари раҳбарлари иштирокида видеоконференция тарзида йиғилиш ўтказилиб, унда тегишли раҳбарларнинг ҳисоботлари танқидий тарзда тингланди. Ҳудудларда экспорт ва саноат ишлаб чиқаришининг жадал ўсишини таъминлаш мақсадида олиб борилаётган ишлар самарадорлигини ошириш ва тадбиркорларни ҳар томонлама қўллаб-қувватлаш бўйича вазифалар белгиланди.

Рабочий выезд в Хорезмскую область
1 апреля текущего года рабочая группа под руководством министра инвестиций, промышленности и торговли Лазиза Кудратова в составе ответственных руководителей ведомств, отраслевых объединений и органов местной власти, посетила ряд объектов в Хорезмской области.
В ходе выезда была изучена эффективность осуществляемых мер по поддержке экспортной деятельности и наращиванию объёмов промышленного производства, ход работ по ускоренной реализации региональной инвестиционной программы, а также выработаны практические задачи по дальнейшему социально-экономическому развитию региона. Отдельно указано на необходимость усиления адресных мер поддержки инициаторов проектов и производителей-экспортёров. В соответствии с поставленными ранее задачами, закреплёнными за каждым крупным проектом и отраслевыми производственными объектами сотрудниками Министерства и подведомственных организаций на системной основе осуществляется работа по выявлению и решению вопросов предпринимателей.
Рабочей группой осуществлён объезд ряда объектов, в том числе, ООО «Хоразм сульфат бизнес», выпускающее натрий сульфат, ООО «Хива кластер» и ООО «UZTEX GROUP», производящие текстильную продукцию, ООО «Хоразм шиша идишлари», специализирующееся на выпуске стекольной продукции. Также были изучены созданные инфраструктурные условия в СЭЗ «Янгибазар», «IT-Park Xorazm», проект ООО «Grand Dream House» по выпуску синтепона, фабрика ковровых изделий ООО «Хоразм воха гиламлари» и проект по производству стройматериалов ООО «Khorezm Insulation Group».
В ходе встреч на местах предприниматели поделились проблемами, с которыми они сталкиваются в повседневной деятельности и планами по расширению и дальнейшей модернизации предприятий.
Отдельная остановка на маршруте следования - Хорезмская академия Маъмуна, где рабочая группа ознакомилась с учебными процессами и проработала возможности включения в программы обучения направлений, востребованных в сфере инвестиций, промышленного производства и экспортной деятельности.
По итогам объезда ответственным руководителям даны адресные поручения принять меры по решению всех озвученных вопросов и выработать конструктивные предложения для использования при подготовке и внесения комплексных решений на республиканском уровне.
В этот же день под руководством министра инвестиций, промышленности и торговли Лазиза Кудратова в формате видеоконференцсвязи состоялось совещание с участием руководителей ведомств, отраслевых объединений, органов местной власти, в ходе которого в критическом ключе заслушаны отчёты соответствующих руководителей. Поставлены задачи по повышению эффективности работы и оказанию всесторонней поддержки предпринимателям в целях обеспечения ускоренного роста объёмов регионального экспорта и промышленного производства.