Аграр секторни замонавий қишлоқ хўжалиги техникалари билан таъминлашни рағбатлантиришнинг қўшимча чора-тадбирлари тўғрисида
2023-03-30 | Ҳужжатлар
Қишлоқ хўжалиги маҳсулотларини етиштиришда зарур агротехник тадбирларни ўз вақтида ва сифатли амалга ошириш, аграр секторда қишлоқ хўжалиги техникасига бўлган талабни қондириш, қишлоқ хўжалиги корхоналарини маънан ва жисмонан эскирган техникалар ўрнига замонавий ва ресурс тежамкор техникалар билан таъминлашни рағбатлантириш тизимини такомиллаштириш мақсадида:
1. Ўзбекистон Республикасида ишлаб чиқарилган қишлоқ хўжалиги техникалари харидини давлат томонидан қўллаб-қувватлашнинг қуйидаги ягона тартиби 2023 йил 1 апрелдан бошлаб жорий қилинсин:
Ўзбекистон Республикаси Президентининг 2021 йил 11 ноябрдаги “Чирчиқ шаҳрида қишлоқ хўжалиги машинасозлик кластерини ташкил қилиш чора-тадбирлари тўғрисида”ги ПҚ-7-сон қарорида назарда тутилган субсидиялар барча маҳаллий қишлоқ хўжалиги техникаси ишлаб чиқарувчи корхоналарга татбиқ этилади;
қишлоқ хўжалиги корхоналари ва тадбиркорлик субъектлари томонидан ўрнатилган тартибда шакллантириладиган рўйхат бўйича хориждан олиб келинадиган барча турдаги қишлоқ хўжалиги техникалари ва агрегатлари ҳамда уларнинг бутловчи буюмлари ва эҳтиёт қисмлари, истисно тариқасида, 2025 йил 1 январга қадар божхона тўловларидан (қўшилган қиймат солиғи ва божхона расмийлаштируви йиғимларидан ташқари) ва утилизация йиғимидан озод қилинади ҳамда тадбиркорлик субъектларига эркин муомалага чиқариш (импорт) божхона режимига жойлаштирилган санадан бошлаб қўшилган қиймат солиғини 270 кунгача бўлган муддатга кечиктириб тўлашга рухсат берилади;
халқаро молия институтлари томонидан лизинг компанияларига ажратилган маблағлар доирасида ўзини ўзи банд қилган шахслар ва якка тартибдаги тадбиркорларга қишлоқ хўжалиги техникаси ва агрегатларини лизингга беришга рухсат этилади;
2. 2023-2024 йилларда қишлоқ хўжалиги техникаси харидини молиялаштириш учун жами 2,6 триллион сўм йўналтирилсин, шундан:
Ўзбекистон Республикаси Президентининг 2022 йил 28 июлдаги ПҚ-335-сон қарорига асосан Иқтисодиёт ва молия вазирлиги томонидан қишлоқ хўжалиги техникаларини харид қилиш учун тижорат банкларига жойлаштирилган 100 миллион АҚШ долларидан 2022 йилда ўзлаштирилмасдан қолган 670 миллиард сўм (59 миллион АҚШ доллари) миқдоридаги маблағ техника хариди учун 10 фоиз ставкада 10 йилга кредит ажратиш учун;
800 миллиард сўм (70 миллион АҚШ доллари) – халқаро молия институтлари маблағлари ҳисобидан қишлоқ хўжалиги техникаларини харид қилиш учун лизинг ташкилотларига жойлаштириш ҳисобига;
1,1 триллион сўм (100 миллион АҚШ доллари) – халқаро молия институтлари маблағлари ҳисобидан қишлоқ хўжалиги техникаларини харид қилиш учун тижорат банкларига жойлаштириш ҳисобига.
хизмат кўрсатадиган тижорат банклари томонидан лизинг ташкилотларига кредит ажратилишида гаров таъминоти сифатида лизингга бериладиган техникалар ва суғурта полиси қабул қилиниши мумкин;
халқаро молия институтларидан жалб қилинган маблағлар ҳисобидан харидорларга қишлоқ хўжалиги техникалари лизинг маржаси йиллик 3 фоиздан ошмаган ставкада 10 йилгача бўлган муддатга Қишлоқ хўжалиги вазирлиги буюртмаси асосида лизингга берилади.
3. Тижорат банкларига лизинг компанияларига қишлоқ хўжалиги техникаларини етказиб бериш учун қарз маблағларини гаров таъминоти сифатида сотиб олинадиган қишлоқ хўжалиги техникасини, кредитнинг бутун даври учун қарз маблағларини қайтармаслик хатарларидан 100 фоиз гаров сифатида суғурта полисини ёки учинчи шахсларнинг кафиллигини қабул қилиш орқали ажратиш тавсия этилсин.
Марказий банк Иқтисодиёт ва молия вазирлиги билан биргаликда ўн кун муддатда тижорат банклари томонидан гаров таъминоти сифатида қабул қилинадиган суғурта компаниялари томонидан тақдим этиладиган қарз маблағларини қайтармаслик хатарларидан суғурта полиси (шартномаси)нинг намунавий шаклини ишлаб чиқиб, амалиётга жорий этсин.
Иқтисодиёт ва молия вазирлиги икки ой муддатда суғурта бозорини такомиллаштириш, хавф-хатарларни тўғри баҳолаш, айниқса, бюджет маблағлари ҳисобидан молиялаштириш учун ресурслар ҳисобига кредитларга нисбатан суғурта операциялари устидан пруденциал назоратни кучайтириш бўйича таклиф киритсин.
4. Қишлоқ хўжалиги вазирлиги ҳамда Инвестициялар, саноат ва савдо вазирлиги ҳар йили 1 октябрга қадар маҳаллий ва жаҳоннинг етакчи ишлаб чиқарувчиларини жалб қилган ҳолда кейинги йил учун қишлоқ хўжалиги техникаларини етказиб беришнинг мақсадли параметрларини ишлаб чиқиб, Иқтисодиёт ва молия вазирлигига тақдим этилишини таъминласин.
Иқтисодиёт ва молия вазирлиги ҳар йили тақдим этиладиган қишлоқ хўжалиги техникаларини етказиб беришнинг мақсадли параметрлари ва етказиб бериладиган қишлоқ хўжалиги техникалари турларидан келиб чиқиб, қишлоқ хўжалиги техникасини лизинг шартларида етказиб беришнинг молиялаштириш манбаларини уларни ажратиш даврлари кесимида шакллантирсин ҳамда Жамғармадан маблағлар ажратилишини таъминласин.
5. Ўзбекистон Республикаси Президентининг ва Ўзбекистон Республикаси Ҳукуматининг айрим қарорлари иловага мувофиқ 2023 йил 1 апрелдан ўз кучини йўқотган деб ҳисоблансин.
6. Қишлоқ хўжалиги вазирлиги манфаатдор вазирлик ва идоралар билан биргаликда қонунчилик ҳужжатларига ушбу қарордан келиб чиқадиган ўзгартириш ва қўшимчалар тўғрисида Вазирлар Маҳкамасига таклифлар киритсин.
7. Мазкур қарорнинг ижросини самарали ташкил қилишга масъул ва шахсий жавобгар этиб Бош вазир ўринбосари Ж.А.Қўчқоров, иқтисодиёт ва молия вазири Ш.Д.Кудбиев ва қишлоқ хўжалиги вазири А.Б.Воитов белгилансин.
Қарор ижросини муҳокама қилиб бориш, ижро учун масъул идоралар фаолиятини мувофиқлаштириш ва назорат қилиш Ўзбекистон Республикасининг Бош вазири А.Н.Арипов зиммасига юклансин.

О дополнительных мерах по стимулированию обеспечения аграрного сектора современной сельскохозяйственной техникой
2023-03-30 | Документы
В целях своевременного и качественного проведения необходимых агротехнических мероприятий при выращивании сельскохозяйственной продукции, удовлетворения спроса на сельскохозяйственную технику в аграрном секторе, совершенствования системы стимулирования обеспечения современной и ресурсосберегающей техникой взамен морально и физически устаревшей техники сельскохозяйственных предприятий:
1. Ввести с 1 апреля 2023 года единый порядок государственной поддержки закупки сельскохозяйственной техники, произведенной в Республике Узбекистан, в соответствии с которым:
субсидии, предусмотренные постановлением Президента Республики Узбекистан от 11 ноября 2021 года № ПП–7 «О мерах по созданию кластера сельскохозяйственного машиностроения в городе Чирчике», распространяются на все отечественные предприятия по производству сельскохозяйственной техники;
все виды сельскохозяйственной техники и агрегатов, а также их комплектующие и запасные части, ввозимые из-за рубежа сельскохозяйственными предприятиями и субъектами предпринимательства, согласно формируемому в установленном порядке перечню в срок до 1 января 2025 года, в порядке исключения, освобождаются от уплаты таможенных платежей (кроме налога на добавленную стоимость и сборов за таможенное оформление), от уплаты утилизационного сбора, а также субъектам предпринимательства разрешается произвести уплату налога на добавленную стоимость с отсрочкой до 270 дней с даты размещения их в таможенном режиме выпуска для свободного обращения (импорт);
разрешается передача в лизинг сельскохозяйственной техники и агрегатов самозанятым лицам и индивидуальным предпринимателям в рамках средств, выделенных лизинговым компаниям международными финансовыми институтами.
2. Направить на финансирование закупок сельскохозяйственной техники в 2023–2024 годах всего 2,6 трлн сумов, из них:
неосвоенные в 2022 году средства в размере 670 млрд сумов (59 млн долларов США) из 100 млн долларов США, размещенных Министерством экономики и финансов в коммерческих банках на приобретение сельскохозяйственной техники, в соответствии с постановлением Президента Республики Узбекистан от 28 июля 2022 года № ПП–335 – на выделение кредитов сроком на 10 лет по ставке 10 процентов для приобретения техники;
800 млрд сумов (70 млн долларов США) – за счет размещения в лизинговых организациях на приобретение сельскохозяйственной техники за счет средств международных финансовых институтов;
1,1 трлн сумов (100 млн долларов США) – за счет размещения в коммерческих банках на приобретение сельскохозяйственной техники за счет средств международных финансовых институтов.
коммерческие банки, оказывающие услуги, при выделении кредитов лизинговым организациям могут принимать в качестве залогового обеспечения технику, передаваемую в лизинг, и страховой полис;
сельскохозяйственная техника передается в лизинг покупателям за счет средств, привлеченных от международных финансовых институтов, на основании заказа Министерства сельского хозяйства на срок до 10 лет с лизинговой маржей не более 3 процентов годовых.
3. Рекомендовать коммерческим банкам выделять заемные средства на поставку сельскохозяйственной техники лизинговым компаниям, принимая приобретаемую сельскохозяйственную технику в качестве залогового обеспечения, страховой полис или поручительство третьей стороны – в качестве 100-процентной гарантии от рисков невозврата заемных средств на весь кредитный период.
Центральному банку совместно с Министерством экономики и финансов в десятидневный срок разработать и внедрить в практику типовую форму страхового полиса (договора) от риска невозврата заемных средств, предоставляемых страховыми компаниями, принимаемых коммерческими банками в качестве залогового обеспечения.
Министерству экономики и финансов в двухмесячный срок внести предложения по совершенствованию страхового рынка, корректной оценке рисков, особенно по усилению пруденциального контроля за страховыми операциями в отношении кредитов за счет ресурсов для финансирования из бюджетных средств.
4. Министерству сельского хозяйства и Министерству инвестиций, промышленности и торговли с привлечением отечественных и ведущих мировых производителей ежегодно до 1 октября разрабатывать и обеспечить представление в Министерство экономики и финансов целевых параметров поставок сельскохозяйственной техники на следующий год.
Министерству экономики и финансов сформировать источники финансирования поставок сельскохозяйственной техники на условиях лизинга в разрезе периодов их выделения исходя из представляемых ежегодно целевых параметров поставок сельскохозяйственной техники и видов поставляемой сельскохозяйственной техники, а также обеспечить выделение средств из Фонда.
5. Признать утратившими силу некоторые решения Президента Республики Узбекистан и правительства Республики Узбекистан с 1 апреля 2023 года согласно приложению.
6. Министерству сельского хозяйства совместно с заинтересованными министерствами и ведомствами внести в Кабинет Министров предложения об изменениях и дополнениях в акты законодательства, вытекающих из настоящего постановления.
7. Возложить на заместителя Премьер-министра Кучкарова Д.А., министра экономики и финансов Кудбиева Ш.Д. и министра сельского хозяйства Воитова А.Б. персональную ответственность за эффективную организацию исполнения настоящего постановления.
Обсуждение хода исполнения настоящего постановления, осуществление координации и контроля за деятельностью ведомств, ответственных за его исполнение, возложить на Премьер-министра Республики Узбекистан Арипова А.Н.