Ўзбекистон ва Франция инвестициявий ҳамкорликни кенгайтирмоқда
Жорий йилнинг 23 март куни Ўзбекистон Республикаси инвестициялар, саноат ва савдо вазири Лазиз Кудратов ҳамда Франция Ташқи савдо, иқтисодий жозибадорлик ва чет элдаги фуқаролар ишлари бўйича делегат вазири Оливер Бешт ўртасида видеоконференция тарзида кенгайтирилган таркибдаги музокаралар бўлиб ўтди.
Мулоқот чоғида Ўзбекистон Республикаси Президенти Ш.М.Мирзиёевнинг 2022 йил ноябрь ойида Францияга амалга оширган расмий ташрифининг аҳамияти ҳамда у икки давлат ўртасидаги кўп қиррали муносабатларни ривожлантиришга кучли туртки бўлганлиги қайд этилди. Энергетика, сув таъминоти, туризм, транспорт ва логистика соҳаларида эришилган келишувларни ҳаётга татбиқ этиш доирасида ҳамкорликни янада чуқурлаштиришга тайёрлик таъкидланди.
Томонлар Франциянинг EDF, Total Energies ва Voltalia компаниялари билан биргаликда электр станцияларини қуриш лойиҳалари техник-иқтисодий асосларини ишлаб чиқиш жараёнини конструктив тарзда кўриб чиқдилар.
«Orano Mining» компанияси билан кончилик саноатида фойдали қазилмаларни ишлаб чиқариш ва қайта ишлаш қувватларини ошириш, шунингдек, Eiffage ва Suez компаниялари томонидан Яккабоғ-Қарши магистраль сув қувури қурилиши лойиҳаси бўйича ишларни бошлашни жадаллаштириш, Тошкентда сув таъминоти лойиҳаларини амалга оширишда эришилаётган сезиларли муваффақиятлар қайд этилди.
Alstom ва ATR  компаниялари билан транспорт соҳасида қўшма лойиҳаларни амалга ошириш бўйича навбатдаги тадбирлар муҳокама қилинди.
Кўп қиррали Ўзбекистон-Франция ҳамкорлигини мустаҳкамлаш ва кенгайтиришнинг драйвери ҳисобланаётган икки мамлакат ишбилармон доиралари иштирокида икки томонлама тадбирларни ташкил этиш масалалари кўриб чиқилди. Томонлар жорий йилнинг апрель ойида MEDEF International Франция тадбиркорлари ҳаракати аъзоларининг қўшма бизнес-форумда иштирок этиш учун Ўзбекистонга ташриф буюришига ва май ойида Тошкентда Ўзбекистон-Франция ҳукуматлараро комиссиясининг навбатдаги йиғилишини ўтказишга келишиб олдилар.
Музокаралар якунлари бўйича муҳокама қилинган лойиҳа ва ташаббусларни муваффақиятли амалга ошириш мақсадида яқин ҳамкорликни давом эттиришга қатъий ўзаро содиқлик билдирилди.

Узбекистан и Франция расширяют инвестиционное сотрудничество
23 марта текущего года в формате видеоконференции в расширенном составе состоялись переговоры министра инвестиций промышленности и торговли Республики Узбекистан Лазиза Кудратова с министром-делегатом по вопросам внешней торговли, экономической привлекательности и делам французских граждан за рубежом Оливье Бештом.
В ходе диалога была отмечена значимость официального визита Президента Республики Узбекистан Ш.М.Мирзиёева во Францию в ноябре 2022 года, придавшего мощный импульс развитию многоплановых отношений между двумя странами. Подчёркнута готовность к дальнейшему углублению сотрудничества в рамках практической реализации достигнутых договорённостей в сферах энергетики, водоснабжения, туризма, транспорта и логистики.
В конструктивном ключе стороны рассмотрели ход разработки ТЭО проектов строительства электростанций совместно с французскими компаниями EDF, Total Energies и Voltalia.
Отмечен значительный прогресс в реализации проектов по увеличению мощностей производства и переработки полезных ископаемых в горнодобывающей промышленности с компанией Orano Mining, а также ускорению старта работ по проекту строительства магистральных водопроводов «Яккабаг – Карши», проектов в сфере водоснабжения в г. Ташкенте компаниями Eiffage и Suez.
Обсуждены дальнейшие шаги по реализации совместных проектов в сфере транспорта с компаниями Alstom и  ATR.
Рассмотрены вопросы организации двусторонних мероприятий с участием деловых кругов двух стран как драйвера укрепления и расширения многопланового узбекско-французского сотрудничества. Стороны согласовали визит в апреле т.г. в Узбекистан деловых кругов – членов движения французских предпринимателей MEDEF International для участия в совместном бизнес-форуме и проведение в мае т.г. в г.Ташкенте очередного заседания Узбекско-Французской Межправительственной комиссии.
По итогам переговоров выражена твёрдая взаимная приверженность продолжению тесной совместной работы в целях успешной реализации обсужденных проектов и инициатив.