Тожикистон Олий таълим муассасалари билан ҳамкорлик янада кенгаяди
Айни кунларда Ўзбекистон Республикаси Олий таълим, фан ва инновациялар вазири И.Абдураҳмонов бошчилигидаги делегация Душанбе шаҳрида бўлиб турибди. Бугун вазир Иброҳим Абдураҳмонов Тожикистон Республикаси Таълим ва фан вазири Раҳим Саидзода билан расмий учрашув ўтказди.
Унда томонлар қўшма илмий танловлар лойиҳаларини ўтказиш, талаба ва ёш олимларнинг академик алмашинувини йўлга қўйиш, ёшлар ўртасида стартап лойиҳаларини амалга ошириш, рақамлаштириш соҳасида ҳам ҳамкорлик алоқаларини ўрнатиш, нанотехнология, геология, биотехнолия, сунъий интеллект ва бошқа соҳаларда чуқур тадқиқотларни амалга ошириш масалаларини муҳокама қилишди.
Бундан ташқари, Тошкент шаҳрида анаънавий ўтказиладиган INNOWEEK ҳафталиги доирасида Тожикистондаги илмий ишланмалар, инновацион технологияларни намойиш этиш шунингдек, талабалар ўртасида «TechnoWays» танловларини ўтказиш таклифлари билдирилди.
Раҳим Саидзода ушбу ташриф айни баҳор фаслининг янгиланиш айёми бўлган Наврўз арафасида бўлиб ўтаётганида ҳам рамзийлик бор эканини қайд этиб, ҳамкорлик алоқалари янада ривожланишига ишонч билдирди.

Будет расширяться сотрудничество с высшими образовательными учреждениями Таджикистана
Делегация во главе с министром высшего образования, науки и инноваций Республики Узбекистан И.Абдурахмоновым в настоящее время находится в городе Душанбе. Сегодня министр Иброхим Абдурахмонов провел официальную встречу с министром образования и науки Республики Таджикистан Рахимом Саидзода.
Стороны обсудили вопросы проведения совместных конкурсов научных проектов, налаживания академических обменов студентов и молодых ученых, реализации стартап-проектов среди молодежи, налаживания сотрудничества в сфере цифровизации, проведения углубленных исследований в области нанотехнологий, геологии, биотехнологии, искусственного интеллекта и др.
Кроме того, прозвучали предложения о демонстрации научных разработок, инновационных технологий Таджикистана, а также о проведении конкурсов «TechnoWays» среди студентов в рамках традиционно проводимой в Ташкенте недели INNOWEEK.
Рахим Саидзода отметил, что настоящий визит символичен в преддверии праздника пробуждения природы - Навруз и выразил уверенность в дальнейшем развитии отношений.
Стоит напомнить, что в ближайшее время в Национальном университете Таджикистана начнется первый форум ректоров Узбекистана и Таджикистана.