Тошкентда Ўзбекистон-Покистон Ҳукуматлараро комиссиясининг йиғилиши бўлиб ўтди
24 февраль куни Халқаро бизнес марказида Ўзбекистон Республикаси инвестициялар, саноат ва савдо вазири Лазиз Кудратов ва Покистон Ислом Республикаси молия вазири Ишоқ Дор ҳамраислигида савдо-иқтисодий ва илмий-техникавий ҳамкорлик бўйича Ўзбекистон – Покистон Ҳукуматлараро комиссиясининг 8-йиғилиши бўлиб ўтди.
Тадбирда, шунингдек, икки мамлакатнинг тегишли вазирликлари, идоралари ва тармоқ бирлашмалари раҳбарлари иштирок этди.
Кун тартиби доирасида савдо-иқтисодий, инвестициявий, саноат, транспорт ва логистика соҳасидаги ҳамкорлик ва туризм йўналишидаги ўзаро муносабатларнинг кенг кўламли масалалари кўриб чиқилди.
Икки давлат раҳбарларининг саъй-ҳаракатлари туфайли Ўзбекистон ва Покистон муносабатлари ижобий ва барқарор ривожланиш динамикаси билан ажралиб тургани ва бу устувор йўналишларда ҳамкорликни кенгайтириш учун шарт-шароитлар яратаётгани таъкидланди.
Икки мамлакат ўртасида инвестициявий ва саноат муносабатлари соҳасида эришилган салмоқли ютуқлар таъкидланди. Ўзбекистонда Покистон капитали иштирокида ташкил этилган корхоналар сони сўнгги 5 йилда 6 баробарга ошиб, 207 тага етди. Фармацевтика, енгил саноат, қурилиш материаллари ишлаб чиқариш соҳалари ҳамкорликни янада кенгайтиришнинг истиқболли йўналишлари сифатида таърифланди. Тилга олинган соҳаларнинг ҳар бирида инвестиция лойиҳаларини амалга оширишни қўллаб-қувватлаш ва юзага келаётган масалаларни ҳал этиш учун кичик гуруҳлар тузилади.
Шунингдек, қишлоқ хўжалиги, фан, технология ва туризм соҳаларида ҳамкорликни ривожлантириш учун катта имкониятлар мавжудлиги таъкидланди.
Музокараларда ўзаро савдога алоҳида эътибор қаратилди. Унинг ҳажми 2022 йилда 32 фоизга ошиб, 239,5 миллион долларни ташкил қилди. Товар айирбошлаш ҳажмини 1 миллиард долларга етказиш бўйича аниқ чора-тадбирлар тасдиқланди. Шу ўринда, иккала мамлакат ҳудудларида  “Made in Uzbekistan” вa “Made in Pakistan” саноат маҳсулотлари кўргазмаларини ўтказиш, қўшма чора-тадбирлар режасини тасдиқлаш, трейдерларни қўллаб-қувватлаш ва ўзаро савдо ҳажмини ошириш бўйича амалий ечимлар воситаларини жорий этишга келишиб олинди.
Йиғилишда икки мамлакат вазирлик ва идоралари раҳбарлари ўз соҳа ва йўналишлари бўйича ҳамкорликни янада ривожлантириш бўйича истиқболли режеларни белгилаб олдилар. Билдирилган таклифлар ҳар томонлама кўриб чиқилиб, илгари сурилган ташаббусларни ҳаётга татбиқ этиш бўйича ҳамкорлик формати белгилаб олинди.
Муҳокамалар тадбир давомида эришилган асосий келишувларни акс эттирувчи йиғилишнинг якуний баённомасини имзолаш билан якунланди.

В Ташкенте прошло заседание Узбекско-пакистанской Межправительственной комиссии
24 февраля в Международном бизнес-центре под сопредседательством министра инвестиций, промышленности и торговли Республики Узбекистан Лазиза Кудратова и министра финансов Исламской Республики Пакистан Исхака Дара состоялось 8-е заседание Межправительственной комиссии по торгово-экономическому и научно-техническому сотрудничеству между Узбекистаном и Пакистаном.
В его работе также приняли участие руководители ключевых министерств, ведомств и отраслевых объединений двух стран.
В рамках повестки дня был рассмотрен широкий спектр вопросов торгово-экономического, инвестиционного, промышленного, транспортно-логистического сотрудничества и взаимодействия в сфере туризма.
Отмечалось, что благодаря усилиям Глав двух государств, отношения между Узбекистаном и Пакистаном характеризуются положительной и устойчивой динамикой развития, что создаёт предпосылки для расширения сотрудничества в приоритетных направлениях.
Был подчеркнут значительный прогресс, достигнутый в сфере инвестиционного и промышленного партнерства двух стран. Количество предприятий, созданных в Узбекистане с участием пакистанского капитала, за последние 5 лет выросло в 6 раз до 207 единиц. Наиболее перспективными направлениями для дальнейшего расширения взаимодействия обозначены фармацевтика, легкая промышленность, производство строительных материалов. В каждой из обозначенных сфер будут сформированы подгруппы для поддержки и решения вопросов, связанных с реализацией инвестиционных проектов.
Кроме того, озвучен большой потенциал развития сотрудничества в сельском хозяйстве, научно-технической и туристической сферах.
Особое внимание в ходе заседания уделено взаимной торговле. Ее объём в 2022 году увеличился на 32% до 239,5 млн долларов. Утверждены конкретные меры по увеличению товарооборота до 1 млрд долларов. В контексте этого согласовано проведение на взаимной основе узбекско-пакистанских выставок промышленной продукции «Made in Uzbekistan» и «Made in Pakistan», утверждение совместного плана адресных мер, внедрение инструментов поддержки трейдеров и практических решений по увеличению объёмов двусторонней торговли.
В ходе заседания руководители министерств и ведомств двух стран в формате презентаций изложили перспективные видения дальнейшего развития взаимодействия в разрезе отраслей и направлений. Предметно рассмотрены озвученные предложения, определен формат сотрудничества по продвижению и практической реализации выдвинутых инициатив.
Резюмировало обсуждение подписание итогового протокола заседания, отразившего ключевые договоренности, достигнутые в ходе мероприятия.